Fall sports all-county, all-district honors
Boys soccer
ALL MAHONING / COLUMBIANA COUNTY
LARGE SCHOOLS
First team
Antonio D’Alesio Cardinal Mooney
Ryan Boano Poland
Nick Coletta Salem
Max Dwyer Poland
Mark Filicky Boardman
Jake Johnson Canfield
Max Kemats Salem
Ethan Macik Fitch
Vito Maffei West Branch
Mason Matiste Poland
Teegan Mitchell Canfield
Dylan Neville Beaver Local
Evan Sahli Fitch
Jim Scotford Poland
Zack Smith Beaver Local
Nick Spirko Cardinal Mooney
Ryan Sweder Boardman
Ian Yarwood West Branch
Honorable mention
¯ Fitch – Anthony Colantone; Boardman – Seth Cervello; Cardinal Mooney – Savvas Pizanias; Canfield – Dom Palma; Poland – Mason Planey; West Branch – J.D. Brain; Salem – A.R. Sharma; Beaver Local – Kaden Dowell
ALL MAHONING / COLUMBIANA COUNTY
SMALL SCHOOLS
First team
Mitchell Auer Crestview
Dominic Black Campbell
Carter Blakeman Crestview
Caleb Buchheit Columbiana
Patrick Faloon Ursuline
Kylee Fetkovich Jackson-Milton
Weston Jones East Palestine
Anthony Kindinis Campbell
Tom Landry South Range
Justus Lewand United Local
Matthew Logan United Local
Luke McConnell South Range
Nicholas Novak Crestview
James Porter Columbiana
Jacob Shogren Ursuline
Brandon Strickland Jackson-Milton
Honorable Mention
¯ Ursuline – Zach Pipala; South Range – Bradon Johnson; Campbell – Luke Collins; Jackson-Milton – Daniel Spalding; Columbiana – Ashton Kakavros; Crestview – Cutter Crane; East Palestine – Ryan Rosen; United Local – Dyland Thompson
ALL TRUMBULL COUNTY
LARGE SCHOOLS
First team
Dan Barr Hubbard
Riley Bower Badger
Pasquale Carannante Howland
Dylan DiPero Howland
William Donaldson Badger
Luke Jordan Champion
Brendon Kilpatrick Lakeview
Kaleb Krok Niles
Dante LaRiviere Girard
Mason McKinney Champion
Kylan Mowatt-Larssen Howland
Brayden Murray Hubbard
Dominic Parise Lakeview
Samy Reigle Niles
Braylen Schuller Harding
Logan Stanyard Harding
Josh Wood LaBrae
Cody Wylie Girard
Honorable mention
¯ Harding – Carson Peterson; Howland – Jak Kenney; Lakeview – Zac Sulc; Champion – Trace Quinby; LaBrae – ogan DeArmitt; Niles – Trenton Boyle; Girard – Jayden Maggs; Hubbard – Nathan Komorek; Badger – Jack Springer
ALL TRUMBULL COUNTY
SMALL SCHOOLS
First team
Kaiden Anthony Lordstown
David Arkwright Mathews
Gavin Bervish Newton Falls
Laven Branham Brookfield
Brandon Buzzelli Bristol
Elias Clarke Mineral Ridge
Nate Colburn Mineral Ridge
Giorgio Femia Kennedy
Vincent Greenwood Mathews
Ethan Lowry Newton Falls
Jeremy Miller Bristol
Jaymeson Phillips Grand Valley
Brock Pyles Lordstown
Austin Sees Brookfield
Timothy Steele Mathews
Andrew Verhas Grand Valley
Honorable mention
¯ Kennedy – Sam Bolino; Newton Falls – Blake Spurlock; Brookfield – Grant Abraham; Mineral Ridge – Isaiah Kelly; Lordstown – Aiden Force; Mathews – Tommy Kuhn; Bristol – Jonathan Stephens; Grand Valley – Blad Stout
Girls soccer
ALL-YOUNGSTOWN DISTRICT
Division I
¯ Player of the year: Sophie Burchfield, GlenOak
*-All-State (1st or 2nd-team or honorable mention)
First team
Jackie Arroya Fitch Sr
Sophie Burchfield GlenOak Sr
Hannah Burchfield GlenOak So
Maya Burlingame GlenOak Jr
Jenna Gebhardt Howland Sr
Ashley Givens Fitch So
Ashley Harding Boardman Jr
Melia Marinelli Hoover Jr
Leyna McCarty Hoover Sr
Gillian McMurray Howland Jr
Gabby Merda Hoover Jr
Gianna Merlo* (2nd) Howland Sr
Renn Rohner Harding Fr
Sydney Spncer Fitch Sr
Kathryn Taghaboni Boardman Jr
Emma Tokarsky Boardman Sr
Stephanie Tovar Lake Fr
Mackenzie White Lake Jr
Division II
¯ Player of the year: Marissa Ieraci, Canfield
*-All-State (1st or 2nd-team or honorable mention)
First team
Allison Augustine* (2nd) Lakeview Sr
Mackenzie Avery Mooney Sr
Emily Burnham Niles Sr
Morgan Carey Canfield Sr
Emma Egli* (2nd) West Branch Sr
Teegan Graff Poland Sr
Avery Grischow Poland Jr
Whitney Hendrix* (2nd) Hubbard Sr
Chansyn Hope Beaver Local Jr
Rylee Hutton Salem Fr
Marissa Ieraci* (1st) Canfield Sr
Hannah Johnson Niles Jr
Caitlin Kachurik Lakeview Sr
Paige Pavlick Mooney Sr
Jillian Pidgeon West Branch Sr
Second team
Ava Aurillio Niles So
Olivia Baber Struthers Sr
Paige Bailey Salem Sr
Marysa Chuey Hubbard Jr
Alexa Doma Lakeview Sr
Samantha Duris Girard Sr
Alexis Gregory West Branch So
Addy Jones West Branch Jr
Mia Marantis Poland Jr
Hanna Mathews Lakeview Sr
Abby Perry Salem Jr
Marisa Scheetz Canfield Sr
Harley Senek Hubbard Jr
Anna Wollet Mooney Sr
Lauren Yohman Canfield Jr
Division III
¯ Player of the year: Kylee Kosec, Springfield
*-All-State (1st or 2nd-team or honorable mention)
First team
Morgan Briceland United Local Sr
Jessica Crouch Grand Valley Sr
Hailey Donaldson* (2nd) Badger Sr
Maria Fusillo Ursuline So
Emma Gumont* (2nd) Champion Sr
Aryanna Hartman LaBrae Sr
Bree Kohler South Range Sr
Kylee Kosek* (1st) Springfield Sr
Gabby Lamparty* (1st) South Range So
Gianna Latronica Springfield Sr
Cara McNally* (2nd) Ursuline Sr
Kylee Medvec Springfield Jr
Harley Novak South Range Sr
Olivia Puhalla Ursuline So
Sarah Schneider Lordstown Jr
Maci Shaffer Crestview Jr
Gracie Venturella* (2nd) Springfield Jr
Sam Wolfe United Local Jr
Second team
Bailey Adams Newton Falls Sr
Emily Beach Champion Sr
Madelynne Brick United Local Sr
Katrina Clason Grand Valley Sr
Riley Cuckovitch Lordstown jr
Mansa Fiolini Ursuline So
Madi Haines Champion Sr
Kaila LaMorticella Springfield Jr
Lily Marsco Columbiana Sr
Kamden Miller Crestview Sr
Audrey Reardon Brookfield Jr
Hannah Ritchie South Range Jr
Emily Sadler United Local Sr
Tanner Schade Ursuline Jr
Alexis Shafer Bristol Jr
Suzanne Shaffer Badger Sr
Brooke Smith Maplewood Sr
Kylie Thornton LaBrae Sr
Golf
ALL-NORTHEAST OHIO DISTRICT
Boys Division II
¯ First team – Chaz Ekoniak, Struthers; Luke Nord, Poland; Kaiden Sykes, South Range; Aiden Wiesemann, West Branch
¯ Second team – Gavin Batdorff, South Range; Rocco Turner, Cardinal Mooney
Boys Division III
¯ First team – Tyler Anderson, Columbiana; Caleb Domitrovich, McDonald; Brandon Gibson, Newton Falls; Michael Porter, McDonald; Jake Sylak, Mineral Ridge
¯ Second team – Anthony Hall, Columbiana; Riley McElwain, Columbiana; Anthony Ragazzine, McDonald
Girls Division I
¯ Second team – Madison Murphy, Canfield
Girls Division II
¯ First team – Kelly Hutton, Salem; Alyssa Rapp, Cardinal Mooney; Sophia Yurich, Poland
¯ Second team – Jayne Bernard, Cardinal Mooney; Emily Hill, Crestview; Grace Mills, Garfield