×

Prep Scoreboard

Girls basketball

THURSDAY’S SCORES

¯ Warren G. Harding 72, Liberty 56

¯ Niles 46, Hubbard 33

¯ Poland 50, Struthers 40

¯ South Range 73, Lakeview 32

¯ Girard 37, Jefferson 35

¯ Ursuline 49, Columbiana 30

¯ Crestview 58, Lisbon 45

¯ East Palestine 54, Heartland Christian 28

¯ Waterloo 48, Springfield 43

¯ Mineral Ridge 69, Sebring 33

¯ McDonald 43, Lowellville 26

¯ Western Reserve 59, Jackson-Milton 29

¯ Maplewood 61, Lordstown 19

¯ Bristol 44, Badger 34

¯ Windham 31, Chalker 24

SOUTH RANGE 73, LAKEVIEW 32

¯ SOUTH RANGE (2-1, 1-0): Julia Gregory 3 0-0 8, Izzy Lamparty 14 1-1 30, Gabby Lamparty 5 2-2 14, Bree Kohler 2 2-4 2, Hannah Crouse 1 0-0 2, Mallory Vidman 1 0-0 2, Lexi Giles 3 0-0 7, Anderson Shope 2 0-0 4. Totals: FG 32; FT 5-7.

¯ LAKEVIEW (0-4, 0-1): Meg Zetterquist 0 2-2 2, Allison Augustine 2 3-4 7, Maggie Pavlansky 5 0-0 13, Tiffany Bartholomew 3 0-0 6, Teagan Pierce Teagan Pierce 0 1-4 1, Melanie Wolf 0 1-2 1, Gianna Caruso 1 0-0 2. Totals: FG 11; FT 7-12.

South Range 15 13 24 21 – 73

Lakeview 2 11 12 7 – 32

3-POINT GOALS: SR – 6 (Gregory 2, G. Lamparty 2, I. Lamparty, Giles); L – 3 (Pavlansky 3).

URSULINE 49, COLUMBIANA 30

¯ COLUMBIANA: Kayla Muslovski 6 0-0 13, Grace Hammond 1 2-2 4, Karissa Tringhasse 2 3-5 7, Tori Long 0 0-2 0, Madison Moser 1 0-0 2, Grace Whitmer 1 0-0 2. Totals: FG 12-43; FT 5-9.

¯ URSULINE: Rachel Fabry 4 1-2 12, Paige Ogden 0 0-2 0, Paris Gilmore 5 4-12 16, Alayna Smith 2 0-1 4, Anisah Moorman 7 0-0 15, Jamie Nelson 1 0-0 2. Totals: FG 19-45; FT 5-17.

Columbiana 8 6 13 3 – 30

Ursuline 6 19 19 14 – 49

3-POINT GOALS: C – 1-15 (Muslovski); U – 6-17 (Fabry 3, Gilmore 2, Moorman). REBOUNDS: C – 28; U – 39. JV SCORE: Ursuline, 27-21.

WARREN G. HARDING 72, LIBERTY 56

¯ LIBERTY (3-1): Demi Watson 3 3-8 11, Delia Watson 1 2-2 4, Shar’da Williamson 8 3-6 20, Cianna Smith 5 4-5 17, Allyson Jones 1 0-0 2. Totals: FG 19-64; FT 12-22.

Ø WARREN G. HARDING (1-1): Diamond Phillips 8 4-4 23, Kamarah Bender 9 3-6 21, Makaila Powell 2 0-2 4, Faith Burch 2 5-6 9, Alasha Williams 3 0-0 6, Nalida McQueen 1 0-0 2, Karlie Heilman 3 1-2 7. Totals: FG 27-50; FT 13-20.

Liberty 12 16 21 17 – 56

Harding 13 25 18 16 – 72

3-POINT GOALS: L – 6 (Smith 3, Demi Watson 2, Williamson); H – 5 (Phillips 3, Williams 2). REBOUNDS: L – 33 (Williamson 10); H – 40 (Burch 13). ASSISTS: L – 11 (Delia Watson 4); H – 13 (Phillips 5). STEALS: L – 8 (Delia Watson 6); H – 11 (Bender 5). JV SCORE: Harding, 53-16. JV LEADERS: L – Samantha Newkirk 6; H – Selena Williams 20.

NILES 46, HUBBARD 33

¯ HUBBARD: Jackie Adler 3 5-8 12, Grace Narkum 1 0-0 3, Toshe Stone 1 2-2 4, Maddy McCann 0 1-2 1, Gianna Micheline 2 3-7 7, Mary Frangos 1 1-2 3, Madison Casey 1 0-2 2. Totals: FG 9; FT 12-23.

¯ NILES: Aneziah Fryer 5 18-19 29, Kayla Taylor-Hall 1 0-0 2, Arissa Johnson 3 1-6 7, Cassie Pleacher 2 0-2 4, Emma Flanigan 0 2-2 2, Liz Branch 1 0-2 2. Totals: FG 11; FT 21-29.

Hubbard 1 9 14 9 – 33

Niles 10 7 12 17 – 46

3-POINT GOALS: H – 3 (Adler 2, Narkum); N – 1 (Fryer).

GIRARD 37, JEFFERSON 35

¯ JEFERSON (2-1, 0-1): Monica Devine 1 0-3 2, Megan Jacobs 1 1-2 3, Ava Contenza 2 2-4 6, Kenndaie Mullen 2 4-4 10, Taylor Skinner 5 0-0 10, Tyrah Skinner 2 0-0 4. Totals: FG 13; FT 7-13.

¯ GIRARD (1-3, 1-0): Jalaya Brown 3 2-4 8, Marissa Cave 4 5-9 13, Jocelin Teter 0 2-2 2 , Emily Fitzgerald 3 1-2 7, Lindsay Cave 1 4-8 6, Isabella Minotti 0 1-2 1. Totals: FG 11; FT 15-27.

Jefferson 5 9 9 12 – 35

Girard 7 6 8 16 – 37

3-POINT GOALS: J – 2 (Mullen 2). JV SCORE: Girard, 39-17. JV LEADERS: G – Sieasia Trippett 11.

CRESTVIEW 58, LISBON 45

¯ LISBON (1-3): Tabby Ketchen 2-0-4, Izzy Perez 3-8-14, Bryanna VanGiesen 2-0-6, Parker Henthorne 0-3-3, Maddie Liberati 6-3-16, Chloe Davis 0-1-1, Ellie Emerling 0-1-1. Totals: FG 13; FT 16-29.

¯ CRESTVIEW (3-0): Shianna Mathes 3-2-11, Tanner Hoffer 8-1-17, Addison Bandy 3-1-9, Krista Perry 8-3-19, Payton Huff 1-0-2, Ashton Hughes 0-0-0, Madi Wick 0-0-0. Totals: FG 23; FT 7-10.

Lisbon 15 13 4 13 – 45

Crestview 21 10 18 9 – 58

3-POINT GOALS: L – 3 (Bryanna VanGiesen 2, Maddie Liberati); C – 5 (Shanna Mathes 3, Addison Bandy 2).

WATERLOO 48, SPRINGFIELD 43

¯ SPRINGFIELD (2-2): Madison Lesnak 3 1-2 7, Kaila LaMorticella 4 0-1 8, Kylee Kosek 3 0-0 7, Abby Joseph 1 0-0 2, Jacey Mullen 2 6-8 10, Rebecca Catlos 2 0-0 4, Gianna Santangelo 0 5-8 5. Totals: FG 15; FT 12-19.

¯ WATERLOO: Rose Couts 0 2-5 2, Haylea Kachner 5 0-0 14, Abbi Carpenter 4 3-7 13, Lauren Lynn 2-2 4, Madison Duncan 1 0-0 2, Hailey Waldeck 1 0-0 2, Brooke Waldeck 4 1-2 11. Totals: FG 16; FT 8-16.

Springfield 13 6 9 15 – 43

Waterloo 13 6 10 19 – 48

3-POINT GOALS: S – 1 (Kosek); W – 8 (Kachner 4, Carpenter 2, B. Waldeck 2).

WESTERN RESERVE 59,

JACKSON-MILTON 29

¯ WESTERN RESERVE: Brooke Morris 3 0-0 6, Brooke Schantz 2 2-2 6, Olivia Pater 5 1-2 12, Danielle Vuletich 7 1-3 16, Kennedy Miller 1 0-0 2, Alyssa Serensky 5 2-2 14, Jenna Heater 1 1-1 3. Totals: FG 24; FT 7-10.

¯ JACKSON-MILTON: Grace McDevitt 5 0-1 10, Chelsea Williams 1 2-4 4, Courtney Mercer 0 1-2 1, Abby Spalding 5 2-2 13. Totals: FG 11; FT 5-9.

Western Reserve 18 12 15 14 – 59

Jackson-Milton 7 9 9 4 – 29

3-POINT GOALS: WR – 4 (Serensky 2, Vuletich, Pater); J-M – 1 (Spalding). REBOUNDS: WR – Vuletich 11. ASSISTS: WR – Pater 5. JV SCORE: Western Reserve, 38-35. JV LEADERS: WR – Jenna Heater 18; J-M – Kylie Wilson 26.

EAST PALESTINE 54, HEARTLAND 28

¯ HEARTLAND CHRISTIAN: Sydney Ogden 5 1-2 15, Jorden Webb 1 2-2 5, Madi Mathews 1 1-2 3, Jeanna Morgan 1 1-2 3, Brooklin McCoy 1 -2 2. Totals: FG 9; FT 5-10.

¯ EAST PALESTINE: Mayzen Chamberlain 1 0-0 2, Patience Champney 6 0-0 12, Payton Sherry 4 0-0 8, Paige Snyder 1 0-0 2, Joclyn Fristik 8 0-0 18, Kenzee Johnston 3 1-2 6, Raquel Canterbury 1 0-0 2, Morgan Rutledge 2 0-2 4. Totals: FG 25; FT 1-4.

Heartland Chr. 5 6 4 13 – 28

East Palestine 20 16 10 5 – 54

3-POINT GOALS: HC – 5 (Ogden 4, Webb); EP – 3 (Fristik 2, Johnston).

Around Ohio

¯ Akr. Buchtel 54, Akr. Ellet 20

¯ Albany Alexander 48, Nelsonville-York 45

¯ Apple Creek Waynedale 55, Smithville 47

¯ Arcadia 60, Van Buren 42

¯ Arcanum 74, Tipp City Bethel 43

¯ Ashland Crestview 66, Plymouth 21

¯ Athens 38, Bidwell River Valley 36

¯ Beallsville 47, New Matamoras Frontier 25

¯ Bethel-Tate 69, Georgetown 47

¯ Bluffton 50, Delphos Jefferson 46

¯ Bradford 56, Ansonia 25

¯ Caldwell 49, Barnesville 47

¯ Cedarville 35, S. Charleston SE 28

¯ Chesapeake 30, Portsmouth 23

¯ Coal Grove Dawson-Bryant 63, Gallipolis Gallia 54

¯ Columbus Grove 73, Ada 30

¯ Continental 42, Defiance Tinora 22

¯ Convoy Crestview 46, Spencerville 38

¯ Corning Miller 61, Reedsville Eastern 50

¯ Cory-Rawson 46, Arlington 39

¯ Crown City S. Gallia 50, Racine Southern 39

¯ Day. Ponitz Tech. 65, Day. Meadowdale 15

¯ DeGraff Riverside 36, Mt. Victory Ridgemont 26

¯ Defiance 41, St. Marys Memorial 34

¯ Dola Hardin Northern 66, McGuffey Upper Scioto Valley 32

¯ Doylestown Chippewa 60, West Salem Northwestern 21

¯ Eaton 57, Brookville 37

¯ Elida 54, Kenton 50

¯ Elmore Woodmore 64, Millbury Lake 48

¯ Felicity-Franklin 63, Blanchester 49

¯ Findlay Liberty-Benton 93, Pandora-Gilboa 22

¯ Frankfort Adena 48, Williamsport Westfall 36

¯ Franklin 67, Monroe 56

¯ Franklin Furnace Green 55, Ironton St. Joseph 38

¯ Hamler Patrick Henry 47, Holgate 31

¯ Haviland Wayne Trace 57, Liberty Center 38

¯ Huron 50, Lakeside Danbury 48

¯ Ironton 59, Ironton Rock Hill 33

¯ Johnstown Northridge 53, Cols. KIPP 30

¯ Latham Western 53, Willow Wood Symmes Valley 50

¯ Lees Creek E. Clinton 49, Batavia Clermont NE 42

¯ Leesburg Fairfield 61, Lynchburg-Clay 52

¯ Legacy Christian 69, Day. Jefferson 20

¯ Leipsic 47, Vanlue 38

¯ Lexington 43, Wooster 41

¯ Lima Bath 60, Lima Shawnee 20

¯ Lima Cent. Cath. 59, Harrod Allen E. 26

¯ Lima Perry 52, Waynesfield-Goshen 41

¯ Manchester 47, Mowrystown Whiteoak 13

¯ Maria Stein Marion Local 40, New Knoxville 37

¯ Martins Ferry 65, Bellaire 46

¯ McArthur Vinton County 70, Wellston 24

¯ McDermott Scioto NW 58, Lucasville Valley 26

¯ Mechanicsburg 48, W. Jefferson 24

¯ Middletown Madison Senior 57, New Lebanon Dixie 27

¯ Milford Center Fairbanks 50, Spring. NE 21

¯ Miller City 56, Defiance Ayersville 35

¯ Millersburg W. Holmes 62, Mansfield Madison 44

¯ Minerva 48, Hanoverton United 37

¯ Minster 58, Rockford Parkway 25

¯ Mt. Notre Dame 50, Cin. Mercy-McAuley 41

¯ Mt. Orab Western Brown 81, Goshen 30

¯ N. Baltimore 37, McComb 36

¯ Napoleon 68, Bowling Green 15

¯ New Boston Glenwood 65, Portsmouth Sciotoville 25

¯ New Bremen 51, Coldwater 39

¯ New London 42, Greenwich S. Cent. 35

¯ New Madison Tri-Village 63, Pitsburg Franklin-Monroe 37

¯ Newton Local 52, Union City Mississinawa Valley 44

¯ Norwalk St. Paul 70, Monroeville 33

¯ Notre Dame Academy 63, Oregon Clay 31

¯ Oak Hill 70, Beaver Eastern 42

¯ Ottawa-Glandorf 60, Wapakoneta 29

¯ Paulding 63, Van Wert Lincolnview 47

¯ Peebles 60, Fayetteville-Perry 47

¯ Perrysburg 37, Whitehouse Anthony Wayne 35

¯ Pickerington Cent. 77, Pickerington N. 27

¯ Portsmouth Notre Dame 63, Portsmouth Clay 31

¯ Proctorville Fairland 45, S. Point 42

¯ S. Webster 53, Minford 50

¯ Sandusky 69, Vermilion 51

¯ Sardinia Eastern Brown 62, Ripley-Union-Lewis-Huntington 37

¯ Sherwood Fairview 61, Hicksville 27

¯ Southeastern 47, Piketon 32

¯ Spring. Cath. Cent. 51, Jamestown Greeneview 39

¯ St. Clairsville 54, Cadiz Harrison Cent. 31

¯ St. Henry 58, Delphos St. John’s 46

¯ Swanton 59, Metamora Evergreen 44

¯ Sylvania Northview 76, Maumee 18

¯ Sylvania Southview 66, Holland Springfield 40

¯ Tiffin Calvert 41, Gibsonburg 35

¯ Tiffin Columbian 56, Upper Sandusky 8

¯ Tol. St. Ursula 42, Tol. Whitmer 33

¯ Versailles 42, Ft. Recovery 40

¯ Wahama, W.Va. 48, Belpre 45, OT

¯ Wauseon 61, Tol. Scott 37

¯ Wheelersburg 60, Portsmouth W. 44

¯ Wilmington 52, Clarksville Clinton-Massie 41

¯ Wintersville Indian Creek 73, Richmond Edison 12

¯ Woodsfield Monroe Cent. 63, Bridgeport 28

Boys bowling

KENNEDY 1,687 –

HEARTLAND CHRISTIAN 1,619

¯ KENNEDY: Scott Mintus 249, Sam Macchione 261, Vincent Macali363, Austin Kovalik 265, Mason Burge 85. BAKER — 121, 128, 128

¯ HEATLAND CHRISTIAN: Evan Barrett 115, Jona Crowther 61, Micah Direnzo 103, Sean Gilmore 288, Ryan Hosler 99, Joel James 138, Zach Labon 334, Luke Rafferty 102. BAKER — 119, 139, 121

CANFIELD 2,282 – LIBERTY 1,978

From Wednesday

¯ LIBERTY: Avery Little 305, Derek Davidson 125, Ryan Lamb 300, Joey Warren 292, Noah Balog 338, Donnie Syriadoudis 133. BAKER — 163, 148, 174

¯ CANFIELD: Joe Nohra 348, Nick Spisak 409, Brennan Romaine 312, Virgis Vincent 303, Jacob Callahan 378. BAKER — 146, 193, 166

Girls bowling

HEARTLAND CHRISTIAN 1,382 – KENNEDY 1,308

¯ KENNEDY: Mikayla Liogas 202, Taylor Honsaker 202, Beyonca Freeman 83, Nadiyah Blackwell 235, Ashley Lytle 237, Zoe Schlosser 83. BAKER — 82, 103, 81

¯ HEARTLAND CHRISTIAN: Brooke Hosler 274, Abby Morris 167, Sally Tausch 199, Lehana Veng 265, Dara Arthurs 177. BAKER — 95, 84, 121

LIBERTY 1,612 – CANFIELD 1,290

From Wednesday

¯ LIBERTY: Samantha Baker 247, Madyson Bartlett 241, Mackenzie McBride 267, Anna Pugh 259, Majana Underwood 250. BAKER — 100, 99, 149

¯ CANFIELD: Fatima Anain 99, Makayla Vhavnik 126, Megan Christoff 230, M.E. Warren 178, Tati Caballero 150, Zoe Miller 214. BAKER — 93, 109, 83

Area Schedule

(Schedule subject to change)

TONIGHT

Boys basketball

¯ Howland at LaBrae, 7

¯ Canfield at South Range, 7

¯ Chaney vs. Knoch, Pa. at Butler, Pa., 6:30

¯ Niles at Liberty, 6

¯ East at Ursuline, 7

¯ West Branch at Alliance, 7

¯ Hubbard at Louisville, 7

¯ Lakeview at Newton Falls, 7

¯ Champion at Girard, 7

¯ St. Thomas Aquinas at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Grand Valley at Cardinal,

¯ Southern Local at Crestview, 7

¯ East Palestine vs. Union Area, Pa., at Mohawk, Pa., Tip-Off, 5

¯ Chalker at Pymatuning Valley, 7

¯ Campbell at Lowellville, 7

¯ Maplewood at Mineral Ridge, 7

¯ Windham at Mathews, 7

¯ Lisbon at Leetonia, 7

¯ Southeast at Jackson-Milton, 7

¯ Crestwood at Valley Christian, 7

¯ Bristol at Lordstown, 7

Wrestling

¯ Howland, Garfield at Solon Comet Classic, 3

¯ Grand Valley, Brookfield at Hickory, Pa., Invitational, 4

¯ Pymatuning Valley at Hawken Invitational

Swimming

¯ Chagrin Falls, Beachwood, Walsh Jesuit at Warren G. Harding, 4

SATURDAY

Boys basketball

¯ Chaney at Butler, Pa., 6:30

¯ John F. Kennedy at Struthers, 7

¯ East Palestine vs. Ellwood City, Pa., at Mohawk, Pa., TipOff

¯ Lordstown at Western Reserve, 7

¯ Chalker at Sebring, 3:30

Girls basketball

¯ Jackson-Milton at Austintown Fitch, 7

¯ Boardman at West Branch, 1:30

¯ Warren G. Harding at Newton Falls, 1:30

¯ Niles at Howland, Noon

¯ Chaney at Cardinal Mooney, 2:30

¯ McDonald at Champion, 12:30

¯ Garfield at Lake Center Christian, 2:30

¯ Akron SVSM at Ursuline, 1:30

¯ Grand Valley at Brooklyn, 2:30

¯ Brookfield at Campbell, 7

¯ Southeast at Valley Christian, 12:30

Wrestling

¯ Boardman Spartan Duals includes Austintown Fitch, 10 a.m.

¯ Howland, Garfield at Solon Comet Classic, 10 a.m.

¯ West Branch at Cambridge Tournament, 10 a.m.

¯ Grand Valley, Brookfield at Hickory, Pa., Invitational

¯ East Palestine at Malvern Hornet Holiday Invitational, 9:30 a.m.

¯ Pymatuning Valley at Hawken Invitational

Swimming

¯ Boardman, Warren G. Harding, Canfield, Wooster at YSU, noon

Bowling

¯ YSU Holiday Tournament at Camelot includes Boardman, Warren G. Harding, Howland girls, Canfield boys, Champion, 9 a.m.

MONDAY

Girls basketball

¯ Ravenna at Canfield, 7

¯ Niles at Jefferson, 7

¯ Girard at Hubbard, 7

¯ South Range at Poland, 7

¯ Lakeview at Struthers, 7

¯ John F. Kennedy at Liberty, 7

¯ Pymatuning Valley at Lordstown, 7

¯ Bristol at LaBrae, 7

¯ Jackson-Milton at Springfield, 7

¯ Columbiana at Lisbon, 6

¯ Mineral Ridge at Lowellville, 7

¯ McDonald at Waterloo, 7

¯ Sebring at Western Reserve, 7

¯ Maplewood at Windham, 7

¯ Badger at Chalker, 7

¯ Newbury at Mathews, 7

¯ Leetonia at United Local, 7

Swimming

¯ Warren G. Harding, Howland at Hubbard, 5

Bowling

¯ Austintown Fitch at Champion, 4

¯ Warren G. Harding at LaBrae, 4

¯ Howland at Liberty, 4

¯ Brookfield at Canfield, 4

¯ Niles at Lakeview, 4

¯ John F. Kennedy at Ursuline, 4

¯ Lowellville at Cardinal Mooney, 4

¯ Bloomfield at Chalker, 4

TUESDAY

Boys basketball

¯ Cardinal Mooney at Austintown Fitch, 7

¯ Lakeview at Boardman, 7

¯ East at Warren G. Harding, 7

¯ Chaney at Canfield, 7

¯ Niles at Champion, 7

¯ West Branch at Campbell, 7

¯ Girard at Salem, 7:30

¯ Struthers at Columbiana, 7

¯ Garfield at Lake Center Christian, 7

¯ Ursuline at John F. Kennedy, 7

¯ LaBrae at South Range, 7

¯ Crestview at Springfield, 7

¯ Newbury at Pymatuning Valley, 7

¯ Newton Falls at Rootstown, 7

¯ Brookfield at Ashtabula St. John, 7

¯ Jackson-Milton at Mineral Ridge, 7

¯ Western Reserve at Heartland Christian, 7

¯ Lordstown at Maplewood, 6

¯ Bristol at Badger, 7

¯ Mathews at Leetonia, 7

¯ Southeast at Valley Christian, 7

¯ Chalker at Windham, 7

¯ United Local at Lowellville, 7

Girls basketball

¯ Grand Valley at Fairview, Pa., 7:30

Wrestling

¯ Brookfield at Western Reserve, 6

Bowling

¯ Campbell at Boardman, 4

¯ Bloomfield at McDonald, 4

¯ Maplewood at Lordstown, 4

WEDNESDAY, DEC. 11

Boys basketball

¯ Jackson-Milton at Lordstown, 7

Girls basketball

¯ Austintown Fitch at East, 7

¯ Akron North at Warren G. Harding, 7

¯ Geneva at Howland, 7

¯ Chaney at St. Thomas Aquinas, 6:30

¯ West Branch at Marlington, 7

¯ Newton Falls at Champion, 7

¯ Garfield at Mogadore, 7

¯ Ursuline at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Liberty at Crestview, 7

¯ Valley Christian at Rootstown, 7

¯ John F. Kennedy at Heartland Christian, 7

Wrestling

¯ Ashtabula Lakeside at Canfield, 6

¯ Girard at Salem, 6

¯ East Palestine, Lisbon at Columbiana, 6

Bowling

¯ Austintown Fitch at Crestview, 4

¯ Boardman at Champion, 4

¯ Liberty at Warren G. Harding, 4

¯ Canfield at Campbell, 4

¯ LaBrae at Niles, 4

¯ Lakeview at Struthers, 4

¯ Ursuline at Maplewood, 4

¯ Heartland Christian at Cardinal Mooney, 4

¯ Lordstown at McDonald, 4

¯ Wellsville at John F. Kennedy, 4

Prep scoreboard

Girls basketball

WEDNESDAY’S SCORES

Area games

¯ Salem 46, Canfield 38

¯ Garfield 95, Cardinal 23

¯ Kirtland 58, Grand Valley 27

¯ East Palestine 58, Campbell 19

¯ LaBrae 66, Windham 41

¯ Springfield 45, Brookfield 36

¯ Crestwood 56, Valley Christian 52

Around Ohio

¯ Akr. Hoban 69, Rocky River Magnificat 55

¯ Bellefontaine 45, Spring. NW 17

¯ Berlin Hiland 85, Uhrichsville Claymont 21

¯ Beverly Ft. Frye 61, Zanesville Rosecrans 13

¯ Brooklyn 38, Richmond Hts. 25

¯ Burton Berkshire 63, Ashtabula Edgewood 49

¯ Can. Glenoak 47, Can. McKinley 41

¯ Chagrin Falls 54, Beachwood 26

¯ Chagrin Falls Kenston 51, Madison 39

¯ Chardon 55, Willoughby S. 52

¯ Cin. Mt. Healthy 38, Cin. Taft 30

¯ Cin. Purcell Marian 46, Hamilton Badin 34

¯ Cin. Sycamore 70, Hamilton 39

¯ Cin. West Clermont 50, Cin. Turpin 28

¯ Cols. Hamilton Twp. 50, Cols. Mifflin 40

¯ Dresden Tri-Valley 44, New Philadelphia 34

¯ E. Liverpool 69, Wellsville 30

¯ Eastlake N. 66, Lyndhurst Brush 65

¯ Fairport Harbor Harding 58, Wickliffe 48

¯ Garfield Hts. Trinity 40, Rocky River Lutheran W. 26

¯ Geneva 75, Painesville Harvey 31

¯ Greenfield McClain 55, Jackson 12

¯ Greenville 42, Troy 35

¯ Hudson 61, Brecksville-Broadview Hts. 43

¯ Hudson WRA 56, Akr. Elms 12

¯ Independence 45, Cuyahoga Hts. 16

¯ Lodi Cloverleaf 52, Peninsula Woodridge 32

¯ Logan 47, Zanesville 40

¯ Macedonia Nordonia 37, Wadsworth 32

¯ Massillon Jackson 57, Uniontown Lake 28

¯ Massillon Perry 36, Copley 24

¯ Massillon Washington 52, Hillsboro 34

¯ Mayfield 35, Painesville Riverside 32

¯ Medina Highland 49, Kent Roosevelt 30

¯ Morgantown, W.Va. 41, Shadyside 35

¯ Mt. Blanchard Riverdale 44, Mansfield St. Peter’s 15

¯ New Carlisle Tecumseh 88, Bellefontaine Benjamin Logan 40

¯ Olmsted Falls 48, Avon Lake 40

¯ Orange 35, Bedford 27

¯ Perry 60, Ashtabula Lakeside 18

¯ Plain City Jonathan Alder 86, St. Paris Graham 30

¯ Ravenna SE 60, Mogadore 28

¯ Richfield Revere 57, Barberton 40

¯ Richwood N. Union 49, London 45

¯ STVM 59, Cle. St. Joseph 48

¯ Sarahsville Shenandoah 48, Byesville Meadowbrook 41

¯ Spring. Kenton Ridge 78, Urbana 66

¯ Spring. Shawnee 44, Lewistown Indian Lake 33

¯ Springboro 54, Clayton Northmont 28

¯ Stow-Munroe Falls 52, N. Royalton 10

¯ Sullivan Black River 63, Sheffield Brookside 44

¯ Thornville Sheridan 60, New Lexington 31

¯ Tol. Rogers 62, Tol. Woodward 6

¯ W. Chester Lakota W. 59, Cin. Princeton 55

¯ Washington C.H. Miami Trace 47, Chillicothe 44

¯ Wellington 44, Lorain Clearview 40

¯ Wooster Triway 45, Canal Fulton Northwest 27

¯ Zanesville Maysville 64, Zanesville W. Muskingum 35

SALEM 46, CANFIELD 38

¯ SALEM: C. Johnson 2 2-2 6, T. Trey 1 0-2 2, Abbie Davidson 3 2-3 10, H. Carner 2 0-2 4, J. Hamilton 2 0-0 5, Kyla Jamison 6 6-7 19. Totals: FG 16; FT 10-16.

¯ CANFIELD (3-1): Aiden Orlovsky 0 1-2 1, Marissa Ieraci 2 2-2 8, Alyssa Dill 4 0-2 8, Summer Sammarone 2 3-4 8, Gianna DeLucia 1 0-0 3, Grace Mangapora 4 1-1 9. Totals: FG 13; FT 7-9.

Salem 8 15 11 12 – 46

Canfield 8 10 7 13 – 38

3-POINT GOALS: S – 4 (Davidson 2, Hamilton, Jamison); C – 5 (Ieraci 2, Dill, Sammarone, DeLucia). JV SCORE: Salem, 28-27.

SPRINGFIELD 45, BROOKFIELD 36

¯ SPRINGFIELD (2-1): Madison Lesnak 1 2-4 4, Kaila LaMorticella 1 1-5 3, Kylee Kosek 5 1-2 15, Abby Joseph 1 5-7 7, Jacey Mullen 4 2-5 10, Rebecca Catlos 2 0-0 4, Gianna Santangelo 1 0-0 2. Totals: FG 16; FT 11-23.

¯ BROOKFIELD (1-2): Mikayla Jumper 2 0-0 4, Mikenzie Jumper 1 0-0 3, Anna Reichart 3 5-6 11, Sophia Hook 5 0-1 11, Audrey Reardon 3 1-1 7, Katie Logan 0 0-0 0, Kasie Mosora 0 0-0 0, Katie Gibson 0 0-0 0. Totals: FG 14; FT 6-8.

Springfield 11 8 13 13 – 45

Brookfield 9 9 9 9 – 36

3-POINT GOALS: S – 2 (Kosek 2); B – 2 (Hook, Mikenzie Jumper . JV SCORE: Brookfield, 33-17. JV LEADERS: B – Katie Gibson 10.

EAST PALESTINE 58, CAMPBELL 19

¯ CAMPBELL: India Armour-Clark 0 0-0 0, Ca’Mill Marshall 0 0-3 0, Cayla Marshall 1 1-2 3, Ana Denas 0 0-1 0, Leila Kamal 7 1-2 15. Totals: FG 8; FT 3-10.

¯ EAST PALESTINE: Patience Champney 5 0-1 10, Payton Sherry 1 0-0 2, Paige Snyder 6 0-1 12, Kenzee Johnston 2 0-1 5, Joclyn Fristik 8 2-8 20, Morgan Rutledge 4 0-0 9. Totals: FG 26; FT 2-11.

Campbell 3 2 3 11 – 19

E. Palestine 15 12 16 15 – 58

3-POINT GOALS: C – 0; EP – 4 (Fristik 2, Rutledge, Johnston). REBOUNDS: EP – (Snyder 8). ASSISTS: EP – (Sherry 6). JV SCORE: East Palestine, 21-11. JV LEADERS: EP – Champney 15.

Swimming

At Hubbard

¯ BOYS SCORES: Fitch 419, Hubbard 289, Brookfield 44, Liberty 29, Howland 27.

¯ 200 MEDLEY RELAY: Fitch (Jacob Lawrence, William Ferrante, Zane DiRenzo, Randy McCloskey) 1:52.63

¯ 200 FREESTYLE: Jacob Lawrence (Fitch) 2:02.96

¯ 200 INDIVIDUAL MEDLEY: Andrew Riser (Lib) 2:20.63

¯ 50 FREESTYLE: Randy McCloskey (Fitch) 25.92

¯ 100 BUTTERFLY: Dominic Panozzo (Hub) 7.10

¯ 100 FREESTYLE: Noah Johns (Hub) 1:03.91

¯ 500 FREESTYLE: McCloskey (Fitch) 5:47.98

¯ 200 FREE RELAY: Fitch (William Ferrante, Connor Stevens Colin Lester, Pat Coleman) 1:52.04

¯ 100 BACKSTROKE: Jacob Lawrence (Fitch) 58.17

¯ 100 BREASTSTROKE: Giovanni Walley (Hub) 1:11.7

¯ 400 FREE RELAY: Fitch (McCloskey, Coleman, DiRenzo, Lawrence) 3:47.35

¯ GIRLS SCORES: Howland 400, Fitch 342, Liberty 137, Hubbard 41, Girard 33, McDonald 29, Lakeview 19.

¯ DIVING: Isabella Butchko (Fitch) 204.07

¯ 200 MEDLEY RELAY: Howland (Mackenzie Karabin, Noelle DeLGarbino, Gianna Carbone, Mia Pantalone) 2:03.22

¯ 200 FREESTYLE: Emily Benson (Lib) 2:15.87

¯ 200 INDIVIDUAL MEDLEY: Pantalone (How) 2:29.8

¯ 50 FREESTYLE: Rachel Delida (How) 27.02

¯ 100 BUTTERFLY: Pantalone (How) 1:07.34

¯ 100 FREESTYLE: Brooklyn Bokan (McD) 59.92

¯ 500 FREESTYLE: Emily Benson (Lib) 6:15.40

¯ 200 FREE RELAY: Howland (Delida, Corinne Daniels, Gianna Carbone, Pantalone) 1:49.72

¯ 100 BACKSTROKE: Lillian Dilts (Fitch) 1:08.48

¯ 100 BREASTSTROKE: Maryn Pechatsko (Fitch) 1:18.55

¯ 400 FREE RELAY: Howland (DelGarbinio, Karabin, Alyssa Tarr, Daniels) 4:34.7

Boys bowling

HUBBARD 2,219, NILES 2,133

¯ NILES: Jacob Kozak 162-134–296, Adam McGinnis 187-170–357, Chris Donahue 167-150-317, Nathan Zook 224-207–431, Zack Wilson 130, Anthony Elbon 108. BAKER — 160-156-178.

¯ HUBBARD: Aiden Schuler 218-167–385, Dylan Leskey 199-193–392, John Jacobs 141-181–322, Simon Yesh 150-167–317, Nick Jones 57-147–304. BAKER — 172-161-166.

LAKEVIEW 2,594 – GIRARD 2,534

¯ LAKEVIEW (2,594): Sebastian Ruddy 279-229–508, Charles Pawlosky 206-256–462, Evan Pirtz 215-199–414, Conner Pawlosky 133-216–349, Brian Thomas 151. BAKER — 173, 213, 190.

¯ GIRARD (2,534): Josh Shepard 245-222–467, Nathan Moore 214-214–428, Jonathan Moore 207-197–404, Brett Zigler 186-211–397, Jason Owen 157. BAKER — 151, 213, 192.

FITCH 2,245 – BROOKFIELD 1,887

Late Tuesday

¯ FITCH (2,245): Larry Iagulli 236-202–438, Dane Smith 152-194–346, Dawson Schertzer 163-166–329, Robert Hoffman 156-168–324, Kevin Cox 109-171–280. BAKER — 139, 180, 209.

¯ BROOKFIELD (1,887): DJ Kiskadden 124-169–293, AJ Haywood 104-182–286, Nick Bartolin 137-142–279, Matthew Breighner 132-132–264, Rhys Knoxville 131-121–252. BAKER — 183, 180, 150.

Girls bowling

HUBBARD 1,866, NILES 1,757

¯ NILES: Catelyn Cowger 146-151–297, Isabelle Lincoln 112-135-247, Elyssa Zac 151-136–87, Sydney Schlabs 121-123–244, Shyana Beers 104-156–260. BAKER — 114-156-152.

¯ HUBBARD: Amber Davis 141-176–317, Jenny Reebel 161-147-308, Brooke Papini 163-143–306, Bethany Jones 133-98–231, Bree Valley 157, Maggie Lewis 89 . BAKER — 143-152-163.

HARDING 1,694 – CRESTVIEW 1,326

¯ HARDING (1,694): Paityn Stienstra 157-137–294, Hailee Misel 163-126–289, Keona Crenshaw 150-99–249, Marissa Stear 163, Allison Nolen 133, Mikalyn Todd 105. BAKER — 124, 122, 73.

¯ CRESTVIEW (1,326): Stephanie Petrycki 100-117–217, Caitlyn Robb 74-135–209, Jessie Rose 79-75–154, Naudia McCoy 114, Addy Bettura 93, Allison Borchardt 91, Alyssa Bush 66. BAKER — 88, 58, 136.

GIRARD 1,837 – LAKEVIEW 1,613

¯ LAKEVIEW (1,613): Caitee Kachurik 215-150–365, Madison Stredney 116-142–258, Kaitlyn DeProfio 138-99–237, Megan Cross 106-92–198, Cassidy Rodgers 129, Emma Woofter 99. BAKER — 163, 68, 96.

¯ GIRARD (1,613): Rachel Foreback 224-228–452, Cierra Anzelmo 198-234–432, Heidi Troutman 164-211–375, Taylor Tillman 167-138–305, Maddie Moore 159, Shianne Bigelow 114. BAKER — 128, 157, 154.

FITCH 1,730 – BROOKFIELD 1,682

Late Tuesday

¯ FITCH (1,730): Rachel Hoffman 138-177–315, Ally Smith 154-147–301, Cassandra Wasilewski 133-164–297, Emily Wagner 143-100–243, Emma George 100, Marina Flaviani 88. BAKER — 111, 146, 129.

¯ BROOKFIELD (1,682): Emilee Bebech 176-176–352, Macy Devine 136-152–288, Alexis Cramer 109-139–248, Nikole Husnick 126-119–245, Lilly Jamieson 98. BAKER — 144, 100, 133.

Schedule

(Schedule subject to change)

TODAY

Boys basketball

¯ Struthers at Perry, 7

Girls basketball

¯ Liberty at Warren G. Harding, 7

¯ Hubbard at Niles, 7

¯ Poland at Struthers, 7

¯ South Range at Lakeview, 7

¯ Jefferson at Girard, 7

¯ Columbiana at Ursuline, 7

¯ Lisbon at Crestview, 7

¯ Heartland Christian at East Palestine, 7

¯ Newbury at Pymatuning Valley, 7

¯ Springfield at Waterloo, 7

¯ Sebring at Mineral Ridge, 7

¯ McDonald at Lowellville, 7

¯ Western Reserve at Jackson-Milton, 7

¯ Lordstown at Maplewood, 6

¯ Bristol at Badger, 7

¯ St. Thomas Aquinas at John F. Kennedy, 7

¯ Chalker at Windham, 7

Wrestling

¯ West Branch at Canal Fulton Northwest

¯ East Palestine at Malvern, 5

¯ United Local, Wellsville at Columbiana, 5

Bowling

¯ Boardman at Brookfield, 4

¯ Cardinal Mooney at Lowellville, 4

¯ John F. Kennedy at Heartland Christian, 4

FRIDAY

Boys basketball

¯ Howland at LaBrae, 7

¯ Canfield at South Range, 7

¯ Chaney vs. Knoch, Pa. at Butler, Pa., 6:30

¯ Niles at Liberty, 6

¯ East at Ursuline, 7

¯ West Branch at Alliance, 7

¯ Hubbard at Louisville, 7

¯ Lakeview at Newton Falls, 7

¯ Champion at Girard, 7

¯ St. Thomas Aquinas at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Grand Valley at Cardinal,

¯ Southern Local at Crestview, 7

¯ East Palestine vs. Union Area, Pa., at Mohawk, Pa., Tip-Off, 5

¯ Chalker at Pymatuning Valley, 7

¯ Campbell at Lowellville, 7

¯ Maplewood at Mineral Ridge, 7

¯ Windham at Mathews, 7

¯ Lisbon at Leetonia, 7

¯ Southeast at Jackson-Milton, 7

¯ Crestwood at Valley Christian, 7

¯ Bristol at Lordstown, 7

Wrestling

¯ Howland, Garfield at Solon Comet Classic, 3

¯ Grand Valley, Brookfield at Hickory, Pa., Invitational, 4

¯ Pymatuning Valley at Hawken Invitational

Swimming

¯ Chagrin Falls, Beachwood, Walsh Jesuit at Warren G. Harding, 4

Prep scoreboard

Football

Thursday

≤ Division II: Massillon (14-0) vs. Cin. LaSalle (12-2), 7

Friday

≤ Division VII: Springfield (14-0) vs. Anna (13-1), 10 a.m.

≤ Division III: Mansfield (13-1) vs. Trotwood-Madison (11-3), 3

≤ Division I: Cin. Elder (12-2) vs. Pickerington Central (13-1), 8

Saturday

≤ Division VII: Maria Stein Marion Local (12-2) vs. Lucas (12-2), 10 a.m.

≤ Division IV: Newark Licking Valley (14-0) vs. Clyde (10-4), 3

≤ Division V: Ironton (13-1) vs. Kirtland (14-0), 8

Boys basketball

TUESDAY’S SCORES

Area games

¯ Austintown Fitch 59, Louisville 44

¯ Boardman 70, Canton GlenOak 68

¯ Warren G. Harding 74, Cleveland Heights 68

¯ East 64, Howland 56

¯ Canfield 50, Lakeview 31

¯ Chaney 75, Spire Institute 62

¯ Niles 53, LaBrae 40

¯ West Branch 78, East Palestine 25

¯ McDonald 115, Girard 47

¯ Garfield 80, Brookfield 60

¯ Newton Falls 45, Cardinal Mooney 43

¯ Grand Valley 78, Maplewood 35

¯ Liberty 61, Badger 59

¯ Pymatuning Valley 61, Cardinal 49

¯ Columbiana 69, Western Reserve 65

¯ Jackson-Milton 41, Mathews 36

¯ Sebring 60, Lordstown 45

¯ Ashtabula St. John 91, Chalker 49

¯ Lowellville 64, Heartland Christian 58

¯ Waterloo 71, Windham 45

Around Ohio

¯ Akr. Coventry 52, Cuyahoga Falls CVCA 47

¯ Akr. Ellet 48, Tallmadge 44

¯ Apple Creek Waynedale 59, Massillon Tuslaw 53

¯ Athens 51, New Lexington 37

¯ Barnesville 85, Hannibal River 77

¯ Batavia 41, Williamsburg 39

¯ Batavia Clermont NE 52, Mt. Orab Western Brown 51

¯ Beaver Eastern 79, Portsmouth Sciotoville 31

¯ Bedford 60, Mayfield 51

¯ Bellbrook 60, Beavercreek 43

¯ Belmont Union Local 64, Bellaire 41

¯ Bethel-Tate 61, Cin. Riverview East 45

¯ Bloomdale Elmwood 44, Elmore Woodmore 38

¯ Caledonia River Valley 59, Delaware Olentangy Berlin 48

¯ Cambridge 50, Sarahsville Shenandoah 40

¯ Can. South 62, Canal Fulton Northwest 59

¯ Canal Winchester 55, Dublin Scioto 49

¯ Carlisle 59, New Lebanon Dixie 53

¯ Centerburg 68, Northside Christian 15

¯ Chagrin Falls 54, Twinsburg 42

¯ Chesapeake 84, Lucasville Valley 45

¯ Chesterland W. Geauga 56, Chardon NDCL 50

¯ Chillicothe Unioto 70, Washington C.H. Miami Trace 39

¯ Cin. Christian 61, Cin. N. College Hill 39

¯ Cin. Hills Christian Academy 65, Cin. Clark Montessori 38

¯ Cin. Madeira 71, Cin. College Prep. 49

¯ Cin. Turpin 66, W. Chester Lakota W. 57

¯ Circleville Logan Elm 66, Williamsport Westfall 31

¯ Cle. Benedictine 62, Hudson WRA 39

¯ Cols. Briggs 68, Cols. Franklin Hts. 38

¯ Cols. Grandview Hts. 67, Cols. Independence 28

¯ Cols. Hamilton Twp. 83, Cols. Horizon Science 63

¯ Columbia Station Columbia 69, Independence 47

¯ Delphos St. John’s 59, McGuffey Upper Scioto Valley 36

¯ Dover 73, Minerva 45

¯ Doylestown Chippewa 70, Rootstown 63

¯ E. Liverpool 63, Richmond Edison 48

¯ Elyria Open Door 67, Rocky River Lutheran W. 65

¯ Fairfield 62, Cin. NW 40

¯ Fairfield 67, Bainbridge Paint Valley 41

¯ Fairport Harbor Harding 73, Newbury 43

¯ Findlay 55, Tol. Woodward 47

¯ Fostoria 69, Pemberville Eastwood 48

¯ Franklin 65, Brookville 52

¯ Franklin Furnace Green 66, S. Webster 57

¯ Fuchs Mizrachi 59, Burton Berkshire 28

¯ Gibsonburg 78, Northwood 70

¯ Granville 68, Cols. Bexley 53

¯ Greenwich S. Cent. 55, Bellville Clear Fork 53, OT

¯ Grove City 69, Tree of Life 34

¯ Hamilton Ross 68, Cin. Mariemont 43

¯ Heath 53, Amanda-Clearcreek 42

¯ Hebron Lakewood 52, Delaware Christian 25

¯ Ironton St. Joseph 65, Ironton Rock Hill 62, OT

¯ Jackson 49, Seaman N. Adams 38

¯ Kenton 52, Marion Harding 42

¯ Lancaster Fairfield Union 68, Cols. Ready 64

¯ Lebanon 64, Morrow Little Miami 37

¯ Leesburg Fairfield 67, Bainbridge Paint Valley 41

¯ Lewis Center Olentangy Orange 57, Delaware Hayes 43

¯ Liberty Twp. Lakota E. 49, Cin. St. Xavier 43

¯ Lima Perry 70, Cory-Rawson 36

¯ Logan 50, Lancaster 47

¯ Lorain Clearview 49, N. Ridgeville 46

¯ Lyndhurst Brush 67, Lorain 64

¯ Malvern 51, Carrollton 37

¯ Mantua Crestwood 77, Mogadore Field 60

¯ Marion Elgin 57, Mt. Gilead 42

¯ Marysville 59, Hilliard Darby 41

¯ Mason 67, Kings Mills Kings 33

¯ McArthur Vinton County 77, New Hope Christian 70

¯ McConnelsville Morgan 50, Zanesville W. Muskingum 42

¯ Medina 69, LaGrange Keystone 58

¯ Mentor Lake Cath. 54, Willoughby S. 47

¯ Millersburg W. Holmes 73, Warsaw River View 57

¯ Mt. Blanchard Riverdale 54, Sycamore Mohawk 51

¯ Mt. Vernon 65, Sparta Highland 32

¯ Nelsonville-York 51, Racine Southern 39

¯ New Concord John Glenn 64, Philo 36

¯ New Philadelphia 49, Akr. North 42

¯ Newark 62, Westerville S. 57

¯ Newcomerstown 57, Beallsville 51

¯ Oak Hill 48, Wellston 20

¯ Parma 45, Bay Village Bay 33

¯ Pickerington N. 62, Cols. Linden McKinley 42

¯ Pomeroy Meigs 65, Belpre 61

¯ Portsmouth W. 43, Chillicothe Huntington 39

¯ Raceland, Ky. 71, Coal Grove Dawson-Bryant 61

¯ Reading 41, St. Bernard-Elmwood Place 39

¯ Richwood N. Union 49, Marion Pleasant 46

¯ Rossford 94, Millbury Lake 45

¯ Salineville Southern 64, Lisbon Beaver 51

¯ Sardinia Eastern Brown 86, Hillsboro 27

¯ Sidney 75, Fairborn 60

¯ Solon 63, Chagrin Falls Kenston 51

¯ Spring. Kenton Ridge 64, Urbana 46

¯ Thornville Sheridan 60, Dresden Tri-Valley 54

¯ Tol. Maumee Valley 59, Edon 50

¯ Tol. St. Francis 43, Oregon Clay 39

¯ Troy 62, Greenville 52

¯ Uniontown Lake 53, Youngs. Ursuline 35

¯ Versailles 56, Troy Christian 33

¯ Vincent Warren 57, Marietta 56

¯ W. Carrollton 57, Xenia 52

¯ W. Union 53, Piketon 47

¯ Wapakoneta 66, Bellefontaine 63

¯ Warrensville Hts. 67, Orange 54

¯ Westerville Cent. 58, Cols. DeSales 41

¯ Willow Wood Symmes Valley 56, Bidwell River Valley 44

¯ Woodsfield Monroe Cent. 78, Toronto 62

¯ Worthington Christian 52, Milford Center Fairbanks 35

¯ Worthington Kilbourne 36, Cols. Watterson 33

¯ Zanesville Maysville 69, Crooksville 56

¯ Zanesville Rosecrans 74, Caldwell 47

CANFIELD 50, LAKEVIEW 31

¯ LAKEVIEW: Nate Fox 0 2-4 2, Ryan Carnahan 5 0-0 11, Brendon Kilpatrick 3 10-12 16, T.J. Saxon 0 0-1 0, Jare Williams 1 0-0 2. Totals: FG 9-34; FT 12-17.

¯ CANFIELD: Brent Herrmann 3 0-0 7, Brayden Beck 5 2-3 12, Jake Kowal 1 0-0 2, Joe Bruno 2 5-6 11, Nick Pantelakis 1 0-0 2, Trey Dye 2 4-4 8, Chase Lowry 1 0-0 2, Jackson Crist 1 0-0 2, Zane Muckleroy 2 0-0 4. Totals: FG 18-39; FT 11-13.

Lakeview 6 12 4 9 – 31

Canfield 8 11 15 16 – 50

3-POINT GOALS: L – 1 (Carnahan); C – 3 (Bruno 2, Herrmann) . REBOUNDS: L – 19; C – 20.

McDONALD 115, GIRARD 47

¯ GIRARD: Christian Graziano 2 2-3 7, Dom Malito 0 2-4 2, Nick Cario 1 0-0 2, Jordan Grant 1 0-2 2, Thomas Cordiero 5 1-2 13, Elijah Rodriguez 1 3-6 5, Ashton Pozega 6 1-2 13, Bobby Alejars 1 0-0 3. Totals: FG 17; FT 9-19.

¯ McDONALD (2-0): Ziad Aziz 6 0-2 12, Zach Rasile 14 11-13 43, Eli Street 11 2-3 33, Parker Higgins 0 0-2 0, Mathew Porter 1 0-0 2, Dominic Carkido 4 2-4 13, Nolan Agler 1 0-0 2, Shane Stoops 1 0-0 3, Jake Portolese 3 1-1 7. Totals: FG 41; FT 16-25.

Girard 14 10 17 6 – 47

McDonald 29 30 39 17 – 115

3-POINT GOALS: G – 4 (Cardiero 2, Graziano, Alejars); M – 7 (Street 9, Rasile 4, Carkido 3, Stoops).

COLUMBIANA 69, W. RESERVE 65

¯ COLUMBIANA (1-0): Hunter Zenter 3 0-0 6, Carter Pasco 4 0-0 11, Ryan Fahs 2 1-2 5, Hunter Woodring 2 0-0 4, D. Whitehair 1 1-2 4, Sean Whitehead 7 1-2 19, Matthew Mazei 7 1-1 17, Quenton Cross 1 1-2 3. Totals: FG 28; FT 5-9.

¯ WESTERN RESERVE (1-1): Todd Henning 1 4-6 7, Ryan Gordon 5 4-5 18, Noah Klasic 4 5-6 15, Preston Reed 3 2-4 9, Jake Pappagallo 1 1-3 3, Jake Moore 1 1-2 3, Luke Kilbert 0 1-2 1, David Ashburn 4 1-2 9. Totals: FG 19; FT 19-30.

Columbiana 24 16 13 16 – 69

W. Reserve 15 14 20 16 – 65

3-POINT GOALS: C – 8 (S. Whitehead 4 Pasco 3, D. Whitehead); WR – 8 (Gordon 4, Klasic 2, Henning, Reed). JV SCORE: Western Reserve, 55-48. JV LEADERS: C – Tony Kocanjer 10; WR – Joey Serensky 16.

FITCH 59, LOUISVILLE 44

¯ LOUISVILLE: Scotty Gronow 5 0-1 11, Ryan Pukys 1 0-0 2, Collin Chambers 3 1-2 7, Kurt Haren 2 0-0 4, Dakota Hoffman 3 0-0 7, Tyler Bolden 1 3-3 5, Cotton Jones 1 0-1 2, Cory Noble 1 0-0 2, RJ Lingenhoel 1 2-3 4. Totals: FG 18; FT 6-10.

¯ FITCH: Nate Leskovac 4 2-4 10, Kris Brown 3 0-0 7, Allison Edwards 3 0-0 7, Trae Wilks 0 2-2 2, Devin Sherwood 3 0-0 7, Todd Simons 10 7-10 27, Mike Domish 2 0-0 4, Mike Sciortinoio 0 0-2 0. Totals: FG 23; FT 11-18.

Louisville 6 20 2 16 – 44

Austintown Fitch 14 14 19 12 – 59

3-POINT GOALS: L – 2 (Gronow, Hoffman); F – 2 (Sherwood, Brown).

LIBERTY 61, BADGER 59

¯ BADGER (0-1): Logan Lendak 8 4-6 26, Jack Lendak 8 4-6 24, Steven Long 2 0-0 4, Jacob Miller 0 1-5 1, Brad Hamilton 2 0-0 4. Totals: FG 20-56; FT 9-17.

¯ LIBERTY (1-0): Manuel DuBose 9 2-4 22, O’Marion Dawson 4 2-2 10, Darrion Williams 2 0-0 4, Sean Robinson 0 0-0 0, Micah Dukes 2 0-1 4, Tyler Austin 1 0-0 2, James Davis 4 1-2 12, Jameer Weaver 2 2-2 7. Totals: FG 24-56; FT 7-11.

Badger 14 12 14 19 – 59

Liberty 7 11 22 21 – 61

3-POINT GOALS: B – 10 (L. Lendak 6, J. Lendak 4); L – 6 (Davis 3, DuBose 2, Weaver). REBOUNDS: B – 30 (J. Lendak 10); L – 34 (Dawson 10). ASSISTS: B – 9 (Miller 5); L – 9 (Davis 3). JV SCORE: Liberty, 46-33. JV LEADERS: B – Heath Stanhope 16; L – Antwan Brown 16.

WEST BRANCH 78, E. PALESTINE 25

¯ EAST PALESTINE: Brandon Turcola 1 0-3 2, Zion Figley 0 0-0 0, Johnathan Bertovitch 6 1-2 17, Tyler Bistarkey 0 0-0 0, Westin Jones 1 2-2 4, Payton Elliot 1 0-0 2. Totals: FG 9; FT 3-7.

Ø WEST BRANCH: Nick Everett 7 3-3 17, Nick Wilson 2 0-0 4, Hendershot 2 0-0 5, Reese Leone 6 2-2 16, Cohen Lamp 3 1-2 7, Jed Smith 1 2-2 4, Nick Pidgeon 4 2-5 10, Dru DeShields 1 0-0 2, Andrew Coffee 1 0-0 2, Blayne Flickinger 1 1-2 4, Justin Goode 2 0-0 5, Josh Gregory 1 0-0 2. Totals: FG 31; FT 11-16.

East Palestine 9 7 5 4 – 25

West Branch 20 20 17 21 – 78

3-POINT GOALS: EP – 4 (Bertovich 4); WB – 5 (Leone 2, Hendershot, Flickinger, Goode). JV SCORE: West Branch, 44-13.

JACKSON-MILTON 41, MATHEWS 36

¯ MATHEWS (0-1): Tyler Roscoe 3 1-4 10, Vinny Sharp 2 2-2 8, Dominic Greenwood 3 5-9 11, Kyle Powell 2 0-0 6, Vincent Greenwood 0 1-2 1. Totals: FG 10; FT 9-17.

¯ JACKSON-MILTON (1-0): Mason Robison 5 1-2 13, Cole Grope 3 0-4 6, Gavin Sahli 4 0-0 8, Nick McGinnis 0 1-3 1, AJ Bouch 1 4-7 6, Frankie Prozy 3 1-2 7. Totals: FG 16; FT 7-18.

Mathews 11 12 5 8 – 36

Jackson-Milton 13 7 10 10 – 41

3-POINT GOALS: M – 7 (Tyler Roscoe 3, Vinny Sharp 2, Kyle Powell 2); JM – 2 (Mason Robison 2). JV SCORE: Jackson-Milton, 53-26.

EAST 64, HOWLAND 56

¯ HOWLAND (0-1): Gage Tomko 3 1-3 8, Jordan Sperling 3 2-2 9, Cameron Durig 6 3-5 15, Gabe Badea 4 5-7 13, Justin Jones 2 0-0 4, Vincent Marimpietri 1 0-0 3, Alex Holzhauser 1 2-4 3. Totals: FG 20-50; FT 13-21.

¯ EAST (1-1): John Clay 2 0-0 4, Reuben Talley 5 2-2 16, Dasan Dupree 5 0-0 10, Marquand Gilmer 2 1-4 6, Jaquan Ferrell 2 5-8 11, Terry Hopkins 2 0-0 5, Ray Hammond 4 0-0 8, Xavior Leonard 2 0-0 4. Totals: FG 24-58; FT 8-14.

Howland 13 13 17 13 – 56

East 13 12 20 19 – 64

REBOUNDS: H – 28 (Gabe Badea 13); E – 36 (Ray Hammond 10). ASSISTS: H – 14 (Gage Tomko 5); E – 14 (Talley 8). JV SCORE: Howland, 48-46. JV LEADERS: H – David Manois 15; E – Mike Sanchez 11, Ramir Bledsoe 11.

NEWTON FALLS 45, MOONEY 43

¯ NEWTON FALLS (2-0): Joey Kline 10 2-3 24, Jacob Wright 1 0-0 2, Josh Honeycutt 3 2-4 9, Ian King 1 1-2 3, Adam Honeycutt 2 2-3 7. Totals: FG 17; FT 7-12.

¯ CARDINAL MOONEY (0-1): Sonny Rodriguez 1 2-3 4, Matt Brennan 1 0-0 2, Mike Pelini 11 1-2 25, Dev Jenkins 4 1-2 9, Ben Torres 0 1-2 1, Mick Hergenrother 1 0-0 2. Totals: FG 21; FT 5-9.

Newton Falls 8 5 24 8 – 45

Mooney 9 16 10 10 – 43

3-POINT GOALS: NF – 4 (Joey Kline 2, Josh Honeycutt, Adam Honeycutt); H – 2 (Mike Pelini 2) . REBOUNDS: NF – Kline 6, A. Honeycutt 6. ASSISTS: NF – Kline 4.

SEBRING 60, LORDSTOWN 45

¯ SEBRING: Jake Hunter 5 2-2 12, Conner Shepherd 2 2-2 8, Dylan Johnson 1 0-0 3, Matt Byrd 2 2-2 4, Gabe Lanzek 9 2-3 22, Frankie Lozoya 1 0-0 3, Carson Rouse 3 2-2 8. Totals: FG 23; FT 10-11.

¯ LORDSTOWN: Seth Stevens 1 0-0 2, Jay Frank 4 2-4 10, Marcel Jenkins 1 0-0 2, Sam Evans 2 0-0 4, Vincent Spano 0 1-2 1, Austin Milhoan 5 0-0 14, Aiden Force 5 0-0 12. Totals: FG 18; FT 3-6.

Sebring 10 16 23 11 – 60

Lordstown 9 16 10 10 – 45

3-POINT GOALS: S – 6 (Lanzek 2, Shepherd 2, Johnson, Lozoya); H – 6 (Milhoan 4, Force 2).

Girls basketball

TUESDAY’S SCORES

Area games

¯ John F. Kennedy 56, Mentor Christian 32

Around Ohio

¯ Ada 36, Dola Hardin Northern 31

¯ Arcadia 54, Mt. Victory Ridgemont 34

¯ Ashland Crestview 46, Norwalk St. Paul 33

¯ Ashville Teays Valley 46, Pataskala Licking Hts. 44

¯ Attica Seneca E. 42, Carey 35

¯ Bellevue 52, Willard 45

¯ Botkins 46, Sidney Fairlawn 33

¯ Castalia Margaretta 79, Clyde 33

¯ Circleville Logan Elm 50, Frankfort Adena 31

¯ Cols. Africentric 113, Cols. Briggs 3

¯ Cols. Centennial 62, Cols. Mifflin 46

¯ Cols. East 39, Cols. International 19

¯ Cols. Walnut Ridge 74, Cols. West 22

¯ Convoy Crestview 64, Rockford Parkway 31

¯ Delphos Jefferson 67, Antwerp 26

¯ Delta 42, Tol. Ottawa Hills 33

¯ Dublin Coffman 76, Cols. Upper Arlington 32

¯ Fayetteville-Perry 51, Batavia 45

¯ Ft. Loramie 46, W. Liberty-Salem 13

¯ Gahanna Cols. Academy 55, Cols. Wellington 9

¯ Grove City 40, Pickerington N. 35

¯ Haviland Wayne Trace 45, Bryan 42

¯ Heath 50, W. Jefferson 42

¯ Hilliard Davidson 40, Marysville 35

¯ Kalida 38, Coldwater 32

¯ Kidron Cent. Christian 52, Rittman 42

¯ Lakeside Danbury 46, Gibsonburg 28

¯ Liberty Center 39, Holgate 33

¯ Maria Stein Marion Local 44, Van Wert 26

¯ Marion Pleasant 52, Cols. Ready 34

¯ Milan Edison 45, Vermilion 39

¯ Miller City 71, Cory-Rawson 57

¯ Millersport 45, Northside Christian 19

¯ Morral Ridgedale 52, Bucyrus 29

¯ N. Robinson Col. Crawford 54, Upper Sandusky 21

¯ Napoleon 67, Holland Springfield 19

¯ New Albany 60, Cols. Franklin Hts. 25

¯ New Knoxville 57, Houston 33

¯ New Washington Buckeye Cent. 56, Bucyrus Wynford 49

¯ Ontario 59, Galion 36

¯ Ottoville 43, Ft. Jennings 31

¯ Paulding 69, Hicksville 19

¯ Perrysburg 54, Sylvania Northview 50

¯ Pioneer N. Central 49, Montpelier 48

¯ Reynoldsburg 67, Lancaster 31

¯ Sandusky St. Mary 33, Kansas Lakota 21

¯ Shelby 54, Ashland 42

¯ Sherwood Fairview 63, Archbold 55

¯ Spencerville 54, Elida 45

¯ Tol. Christian 72, Oak Harbor 52

¯ Wauseon 68, Edgerton 46

¯ Waynesfield-Goshen 46, Jackson Center 35

¯ Westerville S. 52, Lexington 25

¯ Whitehouse Anthony Wayne 73, Maumee 16

¯ Worthington Kilbourne 60, Thomas Worthington 39

Boys bowling

BOARDMAN 2,272 – LIBERTY 2,180

¯ LIBERTY (2,180): Virgis Vinson 171-205–376, Brennan Romain 191-152–343, Joe Nohra 143-189–332, Andrew Baumeierc 197-109–306, Jacob Callahan 169-132–301. BAKER — 139, 202, 181.

¯ BOARDMAN (2,272): Jacob Burkey 170-252–422, Daniel Enright 192-161–353, Michael DeLuca 153-169–322, Joe Taraszewski 168-151–319, Rees Beckman 177-141–318. BAKER — 142, 183, 213.

Girls bowling

BOARDMAN 2,158 – LIBERTY 1,672

¯ LIBERTY (1,672): Makenzie McBride 172-111–283, Maiai Underwood 151-115–266, Anna Pugh 114-142–256, Paige Romain 117-127–244, Samantha Baker 97. BAKER — 130, 147, 131.

¯ BOARDMAN (2,158): Sam Hoffman 215-189–404, Lexus Petrich 157-195–352, Josalyn Hibbard 186-166–352, Alayna Turillo 151115–266, Fatima Rehman 141, Destiny Foltz 109. BAKER — 162, 215, 157.

Schedule

(Schedule subject to change)

TODAY

Girls basketball

¯ Canfield at Salem, 7

¯ Garfield at Cardinal, 7

¯ Grand Valley at Kirtland, 7

¯ Campbell at East Palestine, 7

¯ Windham at LaBrae, 7

¯ Springfield at Brookfield, 7

¯ Valley Christian at Crestwood, 7

Swimming

¯ Poland, Cardinal Mooney at Louisville, 5:30

Bowling

¯ Campbell at Austintown Fitch, 4

¯ Warren G. Harding at Crestview, 4

¯ Howland at LaBrae, 4

¯ Canfield at Liberty, 4

¯ Niles at Hubbard, 4

¯ Lakeview at Girard, 4

¯ Cardinal Mooney at Wellsville, 4

¯ Chalker at Maplewood, 4

THURSDAY

Boys basketball

¯ Struthers at Perry, 7

Girls basketball

¯ Liberty at Warren G. Harding, 7

¯ Hubbard at Niles, 7

¯ Poland at Struthers, 7

¯ South Range at Lakeview, 7

¯ Jefferson at Girard, 7

¯ Columbiana at Ursuline, 7

¯ Lisbon at Crestview, 7

¯ Heartland Christian at East Palestine, 7

¯ Newbury at Pymatuning Valley, 7

¯ Springfield at Waterloo, 7

¯ Sebring at Mineral Ridge, 7

¯ McDonald at Lowellville, 7

¯ Western Reserve at Jackson-Milton, 7

¯ Lordstown at Maplewood, 6

¯ Bristol at Badger, 7

¯ St. Thomas Aquinas at John F. Kennedy, 7

Wrestling

¯ West Branch at Canal Fulton Northwest

¯ East Palestine at Malvern, 5

¯ United Local, Wellsville at Columbiana, 5

Bowling

¯ Boardman at Brookfield, 4

¯ Cardinal Mooney at Lowellville, 4

¯ John F. Kennedy at Heartland Christian, 4

Prep scoreboard

Girls basketball

SUNDAY’S SCORES

Area games

¯ Austintown Fitch 56, Mayfield 39

¯ Elyria Catholic 57, Warren G. Harding 47

AUSTINTOWN FITCH 56, MAYFIELD 39

At Walsh University

¯ AUSTINTOWN FITCH: Chelsie Wheeler 3 3-6 9, Emma Bartlett 3 3-4 10, Daria Williams 6 4-5 16, Ashley Mickey 4 1-2 10, Mya McNevin 3 1-2 7, Alyssa Leskovac 0 0-0 0, Caitlyn Corbett 1 1-1 4, Shania Stiers-Royal 0 0-0 0. Totals: FG 20; FT 13-20.

¯ MAYFIELD: Zebrowski 1 0-0 2, Nicolli 2 1-2 7, Edwards 2 0-0 5, Dearden 3 0-0 8, Souchen 1 0-0 2, Harwell 1 0-0 2, Lucas 6 1-5 13. Totals: FG 16; FT 2-7.

Austintown Fitch 13 11 17 15 – 56

Mayfield 16 6 7 10 – 39

3-POINT GOALS: AF – 3 (Corbett, Bartlett, Mickey); M – 5 Nicolli 2, Deardon 2, Edwards). JV SCORE: Mayfield, 39-34.

ELYRIA CATHOLIC 57, HARDING 47

At Walsh University

¯ WARREN G. HARDING (0-1): Kamarah Bender 6 6-8 20, Diamond Phillips 2 3-4 9, Alasha Williams 0 1-2 1, Braeden Morris 2 0-0 4, Makaila Powell 2 2-4 6, Faith Burch 3 1-6 7. Totals: FG 15-57; FT 13-24.

¯ ELYRIA CATHOLIC (1-0): Lexi Hall 2 2-2 8, Julia Allegretto 0 0-0 0, Emily Rapacz 2 0-0 4, Abby Winnen 1 4-6 6, Annika Bredel 6 0-1 13, Kaylie Griffin 3 2-2 9, Ally Winnen 6 5-8 17. Totals: FG 20-54; FT 13-19.

Harding 8 13 7 19 – 47

Elyria Catholic 13 16 9 19 – 57

3-POINT GOALS: H – 4 (Bender , Phillips 2; EC -4 (Hall 2, Bredel, Griffith). REBOUNDS: H – 40 (Burch 12); EC – 40 (Bredel 12). ASSISTS: H – (Phillips 2). STEALS: H – (Bender 4). JV SCORE: Harding, 31-28. JV LEADERS: H – Brionna Bender 13.

Schedule

(Schedule subject to change)

TODAY

Boys basketball

¯ Fuchs Mizrachi at John F. Kennedy, 7

Girls basketball

¯ Cardinal Mooney at Boardman, 7

¯ Louisville at Canfield, 7

¯ Struthers at Chaney, 7

¯ Liberty at Niles, 7

¯ Poland at Champion, 7

¯ Lakeview at LaBrae, 7

¯ Crestview at Girard, 7

¯ East Palestine at Jackson-Milton, 7

¯ Chalker at Pymatuning Valley, 7

¯ Leetonia at Campbell, 7

¯ Valley Christian at Springfield, 7

¯ Lowellville at Columbiana, 7

¯ Lisbon at Brookfield, 7

¯ Newbury at Maplewood, 6

¯ Windham at Mathews, 7

¯ Bristol at Lordstown, 6

Bowling

¯ Champion at Warren G. Harding, 4

¯ Crestview at Howland, 4

¯ LaBrae at Canfield, 4

¯ Girard at Niles, 4

¯ Brookfield at Lakeview, 4

¯ John F.Kennedy at Maplewood, 4

TUESDAY

Boys basketball

¯ Louisville at Austintown Fitch, 7:30

¯ Boardman at Canton GlenOak, 7:30

¯ Cleveland Heights at Warren G. Harding, 7:30

¯ Howland at East, 7

¯ Lakeview at Canfield, 7

¯ Spire Institute at Chaney, 6

¯ LaBrae at Niles, 7

¯ East Palestine at West Branch, 7

¯ Girard at McDonald, 7

¯ Brookfield at Garfield, 7

¯ Urusline at Uniontown Lake, 7:30

¯ Newton Falls at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Grand Valley at Maplewood, 7

¯ Badger at Liberty, 7

¯ Pymatuning Valley at Cardinal, 7

¯ Columbiana at Western Reserve, 7

¯ Mathews at Jackson-Milton, 7

¯ Sebring at Lordstown, 7

Girls basketball

¯ John F. Kennedy at Mentor Christian, 7

Swimming

¯ Jefferson at Canfield (YSU), 5

Bowling

¯ Austintown Fitch at Brookfield, 4

¯ Liberty at Boardman, 4

¯ McDonald at Cardinal Mooney, 4

Prep scoreboard

Football

SATURDAY’S STATE SEMIFINALS

Division IV

¯ Clyde 35, Cin. Wyoming 14

¯ Newark Licking Valley 25, Poland 24

Division V

¯ Ironton 49, W. Jefferson 21

¯ Kirtland 28, Oak Harbor 14

Division VII

¯ Lucas 15, Canal Winchester Harvest Prep 12

¯ Maria Stein Marion Local 40, Hamler Patrick Henry 6

STATE FINALS

Thursday

≤ Division II: Massillon (14-0) vs. Cin. LaSalle (12-2), 7

Friday

≤ Division VII: Springfield (14-0) vs. Anna (13-1), 10 a.m.

≤ Division III: Mansfield (13-1) vs. Trotwood-Madison (11-3), 3

≤ Division I: Cin. Elder (12-2) vs. Pickerington Central (13-1), 8

Saturday

≤ Division VII: Maria Stein Marion Local (12-2) vs. Lucas (12-2), 10 a.m.

≤ Division IV: Newark Licking Valley (14-0) vs. Clyde (10-4), 3

≤ Division V: Ironton (13-1) vs. Kirtland (14-0), 8

LICKING VALLEY 25, POLAND 24

Division IV state semifinal

Poland 0 10 7 7 – 24

Licking Valley 3 0 7 15 – 25

SCORING SUMMARY

First quarter

¯ LV – Alex Pennington 26 FG, 0:12

Second quarter

¯ P – Mikey Kushner 21 FG, 1:50

¯ P – Andrew Centofanti 49 pass from Jack Fulton (Kushner kick), 0:35

Third quarter

¯ LV – Ricky Collins 47-pass from Logan Bragg (Pennington kick), 6:05

¯ P – Jake Rutana 4 run (Kushner kick), 3:24

Fourth quarter

¯ P – Fulton 4 run (Michael Voitus pass from Fulton), 8:04

¯ LV – Bodee Creech 15 pass from Bragg (Pennington kick), 6:24

¯ LV – Creech 10 pass from Bragg (Michael Ford pass from Bragg), 3:40

TEAM STATISTICS

P LV

First downs 16 12

Rushes-Yards 54-194 21-41

Comp-Att-Int 2-8-1 15-29-0

Passing yards 57 182

Total yards 251 223

Fumbles-Lost 0-0 1-0

Penalties-Yards 2-20 8-64

INDIVIDUAL STATISTICS

¯ RUSHING: Poland – Joshua Alessi 35-186, Jake Rutana 9-44, Jack Fulton 8-6, Zach Ellis 1-0; Licking Valley – Hayden Hile 5-26, Mitchell Ford 11-18, Devin McConnell 1-4, Dylan Dodson 1-2.

¯ PASSING: Poland – Fulton 2-8-1 57; Licking Valley – Logan Bragg 14-27-0 136, Ford 1-1-0 46.

¯ RECEIVING: Poland – Andrew Centofanti 2-57; Licking Valley – Hile 4-28, Carson Conley 3-27, Ford 3-15, Bodee Creech 2-39.

Boys basketball

SATURDAY’ SCORES

Area games

¯ Canfield 63, Marlington 62

¯ Erie, Pa., McDowell at Struthers, 12

¯ Minerva 65, Crestview 45

¯ Pymatuning Valley at Ashtabula Edgewood, 7

¯ McDonald 80, Valley Christian 51

Around Ohio

¯ Akr. Ellet 56, Akr. Coventry 44

¯ Akr. North 64, Cle. Collinwood 47

¯ Antwerp 47, Paulding 45

¯ Arlington 54, Kalida 36

¯ Aurora 62, Stow-Munroe Falls 53

¯ Barnesville 72, Lore City Buckeye Trail 61

¯ Bloomdale Elmwood 65, N. Baltimore 56

¯ Botkins 45, Rockford Parkway 43

¯ Bowling Green 50, Fremont Ross 46

¯ Brookville 55, Carlisle 51

¯ Bryan 52, Defiance Tinora 37

¯ Bucyrus Wynford 50, Castalia Margaretta 44

¯ Carrollton 63, Uhrichsville Claymont 51

¯ Cin. Hughes 67, London 49

¯ Cin. McNicholas 50, Cin. Anderson 27

¯ Cin. Turpin 57, Canal Winchester 51

¯ Cle. Hts. Lutheran E. 54, Cle. Glenville 52

¯ Continental 41, Lima Temple Christian 31

¯ Creston Norwayne 79, Ashland Mapleton 33

¯ Day. Thurgood Marshall 72, Worthington Christian 60

¯ Defiance 60, Findlay Liberty-Benton 47

¯ Delphos St. John’s 63, Lima Perry 58

¯ Edgerton 56, Stryker 30

¯ Elyria Cath. 87, Chardon NDCL 69

¯ Franklin 76, New Madison Tri-Village 34

¯ Franklin Furnace Green 69, Manchester 54

¯ Fremont St. Joseph 46, Monroeville 32

¯ Georgetown 36, Ripley-Union-Lewis-Huntington 34

¯ Goshen 55, Cin. Madeira 39

¯ Greenwich S. Cent. 62, New Washington Buckeye Cent. 28

¯ Heartland Christian 53, Lisbon 50

¯ Hicksville 56, Montpelier 37

¯ Hilliard Bradley 53, Hamilton Southeastern, Ind. 45

¯ Houston 50, Pitsburg Franklin-Monroe 38

¯ Jamestown Greeneview 67, Spring. NW 65, OT

¯ Jeffersonville, Ind. 57, Cin. Woodward 53

¯ Johnstown Northridge 49, Danville 22

¯ Kent Roosevelt 45, Mogadore Field 42, OT

¯ Kettering Fairmont 54, Fairborn 40

¯ Lyndhurst Brush 92, Cle. Hay 28

¯ McGuffey Upper Scioto Valley 62, Mt. Blanchard Riverdale 47

¯ Milan Edison 87, Lakeside Danbury 60

¯ Miller City 48, Convoy Crestview 39

¯ Minster 46, Spencerville 44

¯ N. Robinson Col. Crawford 60, Kenton 44

¯ New Albany 60, Galloway Westland 43

¯ New Philadelphia 72, Can. South 46

¯ Pandora-Gilboa 58, Harrod Allen E. 41

¯ Pemberville Eastwood 66, Maumee 50

¯ Philo 57, Warsaw River View 45

¯ Proctorville Fairland 59, Cin. Hills Christian Academy 50

¯ Reading 40, Cin. Country Day 35

¯ Reynoldsburg 66, Cols. Africentric 63

¯ Sarahsville Shenandoah 54, Fairfield Christian 34

¯ Shekinah Christian 76, Liberty Christian Academy 59

¯ Sidney Fairlawn 82, Bradford 36

¯ Smithville 50, Strasburg-Franklin 37

¯ St. Henry 83, Russia 39

¯ Sylvania Northview 70, Oregon Clay 51

¯ Tuscarawas Cent. Cath. 55, Steubenville Cath. Cent. 47

¯ Upper Sandusky 75, Tiffin Columbian 72

¯ Van Wert Lincolnview 62, Van Wert 58

¯ Versailles 68, Celina 31

¯ Wapakoneta 72, Lewistown Indian Lake 60

¯ Wauseon 46, Archbold 32

¯ Wellington 67, New London 48

¯ Zanesville 59, Zanesville Maysville 58

¯ Cin. Taft 67, Richmond Hts. 54

¯ Cols. DeSales 75, Huber Hts. Wayne 67

¯ Cols. Grandview Hts. 49, Cols. Hartley 36

¯ Cols. Linden McKinley 77, Day. Dunbar 64

¯ Springfield 76, Powell Olentangy Liberty 62

¯ Thomas Worthington 82, Cle. St. Ignatius 76

¯ Tol. Rogers 55, Cols. Walnut Ridge 47

¯ Tol. St. Francis 54, Pickerington Cent. 53

¯ Whitehall-Yearling 77, Cols. Northland 76

¯ Spring. Greenon 80, DeGraff Riverside 61

¯ Lima Shawnee 65, Elida 52

¯ Piketon 69, Mowrystown Whiteoak 57

¯ Waverly 63, Vincent Warren 60

¯ Cin. La Salle 69, Day. Meadowdale 41

SEBRING 73, LEETONIA 41

Late Friday

¯ SEBRING (1-0): Jake Hunter 17, Connor Shepherd 14, Dylan Johnson 6, Matt Byrd 2, Gabe Lanzer 7, Frankie Lozoya 7, Carson Rouse 17. Totals: FG 24; FT 16.

¯ LEETONIA (0-1): Patrick Hull 5, Sefton Houlette 5, Jaedon Finley 4, Jayden Herhold 4, Dylan Lennon 4, Jacob M’Cool 2, Joseph Guido 5, Jordan Baker 11, Marco Ferry 3. Totals: FG 14; FT 5.

Sebring 15 17 15 26 – 73

Leetonia 10 10 10 11 – 41

3-POINT GOALS: S – 6; L – 4. REBOUNDS: S – 37; L – 27. JV SCORE: Leetonia, 41-38.

McDONALD 80, VALLEY CHRISTIAN 51

¯ VALLEY CHRISTIAN (1-1): Lohron Brown 7 5-5 19, Scott Hornbuckle 2 2-4 9, Jaloni Harris 0 2-2 2, Mark Revere 4 0-0 11, Sekov Stanley 2 3-3 8, Brandon Paige 1 0-0 2. Totals: FG 17; FT 12-14.

¯ McDONALD (2-0): Ziad Aziz 2 0-0 4, Zach Rasile 15 2-2 40, Eli Street 2 0-0 5, Dominic Carkido 1 0-0 3, Jake Portolese 12 3-4 28. Totals: FG 21; FT 6-11.

Valley Christian 13 15 15 8 – 51

McDonald 20 21 23 16 – 80

3-POINT GOALS: VC – 5 (Mark Revere 3, Scorr Hornbuckle, Sekov Stanley; M – 11 (Zach Rasile 8, Jake Portolese, Eli Street, Dominic Carkido).

CANFIELD 63, MARLINGTON 62

¯ MARLINGTON: Andrew Pucci 7 3-7 20, Nik Tortola 3 3-3 12, Rome Sims 1 0-0 2, Cameron Bennett 6 2-4 14, Connor Evanich 5 2-4 14. Totals: FG 22-46; FT 10-18.

¯ CANFIELD: Brent Herrmann 5 0-1 10, Brayden Beck 5 3-7 14, Jake Kowal 2 0-1 4, Joe Bruno 8 0-0 20, Chase Lowry 4 2-4 10, Zane Muckleroy 1 0-1 3. Totals: FG 25-48; FT 7-16.

Marllington 20 21 10 11 – 62

Canfield 12 11 18 22 – 63

3-POINT GOALS: M – 8 (Andrew Pucci 3, Nik Tortola 3, Connor Evanich 2); C – 6 (Joe Bruno 4, Brayden Beck, Zane Muckleroy). REBOUNDS: M – 25; C – 23.

MINERVA 65, CRESTVIEW 45

¯ MINERVA (1-0): C. Singleton 1 1-2 3, O. Swogger 4 1-2 12, K. Kinsey 1 0-0 3, N. Sallade 5 2-2 13, A. Apisa 0 1-2 1, B. Costoa 4 2-6 10, M. Greer 7 2-2 16, S. Common 1 0-0 3, C. Maley. Totals: FG 24; FT 11-16.

¯ CRESTVIEW (0-2): Kirkland Miller 3 1-3 7, Drake Golden 1 1-4 3, Tony Perorazio 2 0-0 5, Anthony Cusick 4 0-0 10, Connor Hughes 1 2-2 4, Dom Wycoff 1 4-4 7, Brandon Yanssens 3 3-6 9. Totals: FG 15; FT 11-19.

Minerva 15 18 16 14 – 65

Crestview 3 16 14 12 – 45

3-POINT GOALS: M – 6 (Swogger 3, Kinsey, Sallade, Common); H – 4 (Anthony Cusick 2, Dom Wycoff, Tony Perorazio).

Girls basketball

SATURDAY’ SCORES

Area games

¯ Nordonia 52, Howland 40

¯ West Branch 50, Louisville 48, OT

¯ South Range 58, East Cleveland Shaw 23

¯ Champion at Mathews, 7

¯ Chippewa 53, Ursuline 44

¯ Liberty 70, Bristol 49

Around Ohio

¯ Akr. Ellet 46, Hartville Lake Center Christian 42

¯ Arcanum 71, Sidney Lehman 45

¯ Aurora 60, Olmsted Falls 55

¯ Belmont Union Local 68, Woodsfield Monroe Cent. 56

¯ Bloom-Carroll 48, Circleville Logan Elm 35

¯ Bluffton 63, Ft. Jennings 44

¯ Bradford 64, St. Paris Graham 41

¯ Bucyrus Wynford 64, Mt. Blanchard Riverdale 30

¯ Camden Preble Shawnee 60, Day. Northridge 19

¯ Cardington-Lincoln 67, Sparta Highland 19

¯ Cin. Mercy-McAuley 53, Cin. Princeton 52

¯ Cin. Purcell Marian 51, Middletown Fenwick 37

¯ Cin. Turpin 70, Cin. Withrow 30

¯ Circleville 54, Lancaster Fairfield Union 42

¯ Cols. Mifflin 66, Shekinah Christian 21

¯ Cuyahoga Falls 47, N. Royalton 32

¯ Delaware Buckeye Valley 36, Cols. School for Girls 20

¯ Dublin Coffman 60, Can. McKinley 40

¯ Eaton 56, Greenville 54, OT

¯ Franklin 48, Day. Oakwood 45

¯ Ft. Loramie 71, Russia 15

¯ Ft. Recovery 35, Wapakoneta 32

¯ Geneva 60, Painesville Riverside 41

¯ Georgetown 54, Ripley-Union-Lewis-Huntington 48

¯ Greenfield McClain 48, Washington C.H. 44, OT

¯ Huber Hts. Wayne 66, New Carlisle Tecumseh 47

¯ Independence 56, Orange 39

¯ Jamestown Greeneview 59, London Madison Plains 30

¯ Jeromesville Hillsdale 59, Sullivan Black River 55

¯ Kenton 62, Bellefontaine Benjamin Logan 51

¯ Kettering Alter 38, Cin. McNicholas 30

¯ Leesburg Fairfield 58, S. Webster 51

¯ Liberty Center 49, Pioneer N. Central 30

¯ Liberty Twp. Lakota E. 46, Ursuline Academy 45

¯ Lima Bath 47, Columbus Grove 25

¯ Magnolia Sandy Valley 74, Uhrichsville Claymont 34

¯ Mansfield Sr. 41, Sandusky 36

¯ Marion Pleasant 47, Marion Elgin 39

¯ Massillon Jackson 53, N. Can. Hoover 45

¯ McArthur Vinton County 63, Vincent Warren 58

¯ Mechanicsburg 70, Spring. NE 22

¯ Miamisburg 64, W. Carrollton 30

¯ Milford 36, Kings Mills Kings 29

¯ Mt. Notre Dame 61, Beavercreek 45

¯ New Lebanon Dixie 54, Lewisburg Tri-County N. 26

¯ New Philadelphia 53, Warsaw River View 15

¯ Ottoville 49, Van Wert Lincolnview 40

¯ Peebles 81, Cin. Oyler 22

¯ Piketon 52, Latham Western 34

¯ Piqua 53, Bellefontaine 40

¯ Pitsburg Franklin-Monroe 38, Legacy Christian 37

¯ STVM 58, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 50

¯ Smithville 53, Rootstown 38

¯ Southeastern 62, W. Union 34

¯ Spring. Cath. Cent. 49, Spring. Shawnee 25

¯ Steubenville Cath. Cent. 54, Salineville Southern 15

¯ Sugarcreek Garaway 43, Tuscarawas Cent. Cath. 34

¯ Tallmadge 43, Richfield Revere 42

¯ Tontogany Otsego 46, Genoa Area 27

¯ Versailles 59, Covington 26

¯ W. Liberty-Salem 33, Casstown Miami E. 23

¯ Wadsworth 52, Hudson 46

¯ Washington C.H. Miami Trace 59, Jackson 31

¯ Whitehall-Yearling 83, Cols. Wellington 8

¯ Worthington Christian 56, Cols. Grandview Hts. 34

¯ Zanesville Rosecrans 48, Grove City Christian 17

¯ Berlin Hiland 59, Cornerstone Christian 39

¯ Massillon Perry 63, Rocky River Magnificat 41

¯ Massillon Tuslaw 62, Proctorville Fairland 51

¯ Stow-Munroe Falls 63, Solon 45

LIBERTY 70, BRISTOL 49

¯ BRISTOL: Brooklyn Mullenax 1 0-0 2, Brittany Mooney 6 0-2 13, Brooklyn Swiger 3 0-1 9, Brianna McDowell 0 2-2 2, Jaylyn Mullenax 1 0-0 3, Tara Burggraf 6 5-5 20. Totals: FG 17; FT 7-10.

¯ LIBERTY (2-0): Demi Watson 6 2-2 15, Delia Watson 5 1-1 11, Sharda Williamson 7 6-10 20, Cianna Smith 6 0-0 12, Allyson Jones 2 0-0 4, Gabby Joseph 3 0-0 6, Fatima Elouaddi 1 0-0 2,. Totals: FG 30; FT 9-13.

Bristol 13 14 10 12 – 49

Liberty 25 14 14 17 – 70

3-POINT GOALS: B – 8 (Brooklyn Swiger 3, Tara Burggraf 3, Brittany Mooney, Jaylyn Mullenax); L – 1 (Demi Watson). JV SCORE: Bristol, 19-18.

WEST BRANCH 50, LOUISVILLE 48 (OT)

At Walsh University

Ø WEST BRANCH (1-1): Hannah Ridgeway 3 0-2 6, Peyton Alazaus 6 4-4 19, Carly Scarpitti 1 1-2 3, Bella Laut 1 0-0 2, Sammie Tuel 3 1-4 7, Sydney Mercer 0 1-2 1, Anna Lippiatt 2 0-0 4, Jessica Bock 4 0-0 8. Totals: FG 20; FT 7-14.

¯ LOUISVILLE (2-1): Dyer 1 0-1 3, Mullet 4 3-5 13, Adelman 2 1-2 5, Cole 7 6-9 20, Gibson 0 0-2 0 , Lay 2 3-5 7. Totals: FG 16; FT 13-24.

West Branch 8 15 11 8 8 – 50

Louisville 8 9 8 17 6 – 48

3-POINT GOALS: WB – Peyton Alazaus 3; L – Mullet 2, Dyer. REBOUNDS: WB – 7; L – 7. JV SCORE: Louisville, 45-38.

CHIPPEWA 53, URSULINE 44

At Doylestown Chipp Classic

¯ URSULINE (0-1): Rachel Fabry 2 2 6, Paris Gilmore 4 2 10, Cara McNally 3 1 8, Alayna Smith 2 3 7, Anisah Moorman 6 1 13. Totals: FG 18; FT 10-13.

¯ CHIPPEWA (2-0): Cazzolli 4 0 11, Kenegar 1 0 3, Rodrigus 4 3 13, Lambert 2 1 6, Kuncz 5 8 20. Totals: FG 16; FT 12-17.

Ursuline 14 7 13 10 – 44

Chippewa 13 13 18 9 – 53

3-POINT GOALS: U – 1 (Cara McNally); C – 8 (Cazzolli 3, Kuncz 2, Kenegar, Rodrigus, Lambert).

SOUTH RANGE 58, SHAW 23

Toni Ross Spirit Foundation Tournament Consolation Game

¯ SHAW: C. Washington 4 1-5 11, L. Hart 3 0-2 6, S. Moore 2 0-0 4, A. Clark 0 2-4 2. Totals: FG 9; FT 3-11.

¯ SOUTH RANGE (1-1): Julia Gregory 2 0-0 4, Izzy Lamparty 7 4-5 18, Emily Irons 1 0-0 3, Gabby Lamparty 3 3-4 10, Hannah Crouse 1 0-0 2, Mallory Vidman 1 0-0 2, Lexi Giles 4 0-0 10, Hannah Heikkinen 3 1-1 7, Kelly Szolek 1 0-0 2. Totals: FG 23; FT 8-10.

Shaw 2 10 5 6 – 23

South Range 21 12 15 10 – 58

3-POINT GOALS: S – 2 (C. Washington 2); SR – 4 (Lexi Giles 2, Gabby Lamparty, Izzy Lamparty).

NORDONIA 52, HOWLAND 40

Toni Ross Spirit Foundation Tournament Championship Game

¯ NORDONIA (4-0): Hallie Magorors 4 0-1 9, Lizzie Imrie 3 3-4 9, Madison McMillin 1 0-0 2, Ella Gorta 2 0-0 4, Kennedy Syllaba 1 2-2 4, Madison Cluse 7 2-4 16, Danae Williams 1 0-1 2, Carmella Hack 1 0-0 2, Marybella Dunlap 2 0-0 4. Totals: FG 22-42; FT 7-12.

¯ HOWLAND (2-1): Maria Dellimuti 2 3-4 7, Ashley Chambers 1 2-2 4, Alyssa Pompelia 5 1-2 14, Jamie DeSalvo 1 0-0 2, Gillian Powell 3 0-0 6, Courtney Clark 3 1-1 7. Totals: FG 15-39; FT 7-9.

Nordonia 14 21 7 10 – 52

Howland 11 7 9 13 – 40

3-POINT GOALS: N – 1 (Magorors); H – 3 (Pompelia 3) . REBOUNDS: N – 20 (Imrie 8); H – 20 (Pompelia 5). ASSISTS: H – 4 (Pompelia 2). STEALS: H – 5 (Pompelia 3) JV SCORE: Howland 38-29. JV LEADERS: H – Olivia Hutchings 12.

Schedule

(Schedule subject to change)

TODAY

Girls basketball

¯ Austintown Fitch vs. Mayfield at Walsh University, 2:20

¯ Boardman vs. Indian Creek at Walsh University, 4

¯ Warren G. Harding vs. Elyria Catholic at Walsh University, 1

MONDAY

Boys basketball

¯ Fuchs Mizrachi at John F. Kennedy, 7

Girls basketball

¯ Cardinal Mooney at Boardman, 7

¯ Louisville at Canfield, 7

¯ Struthers at Chaney, 7

¯ Liberty at Niles, 7

¯ Poland at Champion, 7

¯ Lakeview at LaBrae, 7

¯ Crestview at Girard, 7

¯ East Palestine at Jackson-Milton, 7

¯ Chalker at Pymatuning Valley, 7

¯ Leetonia at Campbell, 7

¯ Valley Christian at Springfield, 7

¯ Lowellville at Columbiana, 7

¯ Lisbon at Brookfield, 7

¯ Newbury at Maplewood, 6

¯ Windham at Mathews, 7

¯ Bristol at Lordstown, 6

Bowling

¯ Champion at Warren G. Harding, 4

¯ Crestview at Howland, 4

¯ LaBrae at Canfield, 4

¯ Girard at Niles, 4

¯ Brookfield at Lakeview, 4

¯ John F.Kennedy at Maplewood, 4

TUESDAY

Boys basketball

¯ Louisville at Austintown Fitch, 7:30

¯ Boardman at Canton GlenOak, 7:30

¯ Cleveland Heights at Warren G. Harding, 7:30

¯ Howland at East, 7

¯ Lakeview at Canfield, 7

¯ Spire Institute at Chaney, 6

¯ LaBrae at Niles, 7

¯ East Palestine at West Branch, 7

¯ Girard at McDonald, 7

¯ Brookfield at Garfield, 7

¯ Urusline at Uniontown Lake, 7:30

¯ Newton Falls at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Grand Valley at Maplewood, 7

¯ Badger at Liberty, 7

¯ Pymatuning Valley at Cardinal, 7

¯ Columbiana at Western Reserve, 7

¯ Mathews at Jackson-Milton, 7

¯ Sebring at Lordstown, 7

Girls basketball

¯ John F. Kennedy at Mentor Christian, 7

Swimming

¯ Jefferson at Canfield (YSU), 5

Bowling

¯ Austintown Fitch at Brookfield, 4

¯ Liberty at Boardman, 4

¯ McDonald at Cardinal Mooney, 4