×

High school scoreboard – May 20, 2022

TRACK AND FIELD

Girls

Division I District Meet

At Austintown Fitch

Top 4 in each event qualify for regionals at Austintown Fitch

Top 5: Solon 104, Aurora 101, Austintown Fitch 86, Kenston 76, Howland 62

High Jump: Sadie Poudevigne, Kenston, 5-00; Shot Put: Courtney Clark, Howland, 41-00; 4 x 800 Relay: Kenston (Paglia, Klotz, Greene, Masson), 9:46.40; Pole Vault: Meghan Vadas, Austintown Fitch, 9-08; Long Jump: Na’Veyah Parisi, Warren G. Harding, 17-04.75; Discus: La’Kasha Edwards, Alliance, 123-05; 100 Hurdles: Lea Parham, Roosevelt, 15.47; 100 Meters: Rhea Ann Gordon, Chaney, 12.05; 4 x 200 Relay: Solon (Booker, Jenkins, Ma. Blackford, Mo. Blackford), 1:45.86; 1600 Meters: Morgan Schmitt, Aurora, 5:16.93; 4 x 100 Relay: Chaney (Harris, Myers, Bowman, Gordon), 49.62; 400 Meters: Mackenzie Riccitelli, Boardman, 59.72; 300 Hurdles: Morgan Blackford, Solon, 45.80; 800 Meters: Paige Masson, Kenston, 2:20.55; 200 Meters: Rhiea Ann Gordon, Chaney, 25.39; 3200 Meters: Morgan Schmitt, Aurora, 11:41.73; 4 x 400 Relay: Solon (Booker, Ma. Blackford, Jenkins, Mo. Blackford), 4:03.93;

Division III District Meet

At Springfield

Top 4 in each event qualify for regionals at Massillon Perry

Top 5: McDonald 85, Springfield 81, Mineral Ridge 72, Pymatuning Valley 62, Lowellville 54

100 Meters: Julia Rapp, Columbiana, 12.49; 200 Meters: Julia Rapp, Columbiana, 26.06; 400 Meters: Emma Sanders, Springfield, 1:01.21; 800 Meters: Sophia Yon, Lowellville, 2:23.85; 1600 Meters: Sophia Yon, Lowellville, 5:06.54; 3200 Meters: Megan Hipple, McDonald, 11:33.08; 100 Hurdles: Bella Brown, Springfield, 16.37; 300 Hurdles: Jordan Banks, Liberty, 48.50; 4 x 100 Relay: Columbiana (Stoy, Rapp, Ross, Jackson), 50.16 (Meet Record); 4 x 200 Relay: Springfield (Brown, Vecchione, Sanders, Ebert), 1:46.42; 4 x 400 Relay: McDonald (Hipple, Cappuzzello, Bosheff, Rupe), 4:17.25; 4 x 800 Relay: McDonald (Cappuzzello, Bosheff, Hipple, Rupe), 10:16.27; High Jump: Kennedy Caldwell, Warren JFK, 4-11; Pole Vault: Zoey Painter, Pymatuning Valley, 6-06; Long Jump: Jolene Sharpe, Pymatuning Valley, 16-01; Shot Put Wheelchair: Anna Airhart, McDonald, 8-01.25; Shot Put: Ellie Struna, Pymatuning Valley, 34-08; Discus: Olivia Booth, Mineral Ridge, 116-08;

Boys

Division I District Meet

At Austintown Fitch

Top 4 in each event qualify for regionals at Austintown Fitch

Top 5: Solon 152, Austintown Fitch 132, Boardman 94.50, Aurora 68, Canfield 46

Long Jump: William Lauer, Kenston, 20-00.75; Pole Vault: Harrison Spalding, Austintown Fitch, 13-08; Discus: Jakob Oldenburg, Solon, 163-10; 4 x 800 Relay: Solon (Kasper, Yousef, Goldfeder, Howell), 8:06.37; High Jump: Connor Durig, Howland, 6-05; Shot Put: Markell Green, Solon, 60-03.5; 110 Hurdles: Sumanth Gopal, Solon, 14.65; 100 Meters: Joel Kpassou, Solon, 10:48; 4 x 200 Relay: Boardman (T. Depietro, C. Thompson, L. Thompson, Alvarico), 1:26.37 (Meet Record); 1600 Meters: James Howell, Solon, 4:26.71; 4 x 100 Relay: Boardman (Alvarico, T. Depietro, C. Thompson, L. Thompson), 41.57 (Meet Record); 400 Meters: Connor Boland, Geneva, 49.59; 300 Hurdles: Brendan Zurbrugg, Alliance, 38.58; 800 Meters: Nick Plant, Canfield, 1:50.89 (Meet and Stadium Record); 200 Meters: Ben Alvarico, Boardman, 21.44; 3200 Meters: Ryan Goldfeder, Solon, 9:41.40; 4 x 400 Relay: Aurora (Kotora, Singleton, Ertle, Henderson), 3:27.83;

Division III District Meet

At Springfield

Top 4 in each event qualify for regionals at Massillon Perry

Top 5: McDonald 115, Springfield 67.50, Lowellville 63, Warren JFK 46, Crestview 41

100 Meters: Aiden Jones, Brookfield, 11.07; 200 Meters: Beau Brungard, Springfield, 22.68; 400 Meters: Ryan Emch, Crestview, 51.70; 800 Meters: Kaleb Nastari, United, 1:51.48 (State, District & Meet Record); 1600 Meters: Cole Graham, Jackson-Milton, 4:42.49; 3200 Meters: Carson Klase, McDonald, 10:01.96; 110 Hurdles: Beau Brungard, Springfield, 14.91; 300 Hurdles: Beau Brungard, Springfield, 40.62; 4 x 100 Relay: Valley Christian (Bell, Spradley, Austin, Gibbs), 43.40; 4 x 200 Relay: Warren JFK (Amith, McCoy, Easton, Brown), 1:30.93; 4 x 400 Relay: Lowellville (Docherty, V. Ballone, Clinton, M. Ballone), 3:30.60; 4 x 800 Relay: United (Z. Nastari, Hardgrove, Ganslein, K. Nastari), 8:27.55; High Jump: Jakob Joyce, Springfield, 6-02; Pole Vault: Brandon Teter, Pymatuning Valley, 9-06; Long Jump: Valen Krzyston, Wellsville, 21-00; Shot Put: Ryan Henry, McDonald, 62-05.50 (Meet Record); Discus: Ryan Henry, McDonald, 168-07;

BASEBALL

Mineral Ridge 15, St. Thomas Aquinas 0

A 000 00 – 0 2 4

M 356 1X – 15 15 0

WIN: Mark Bunch (5 IP, 2 hits, 2 BBs, 7 Ks). 2 OR MORE HITS: MR – Payton Zupko (4), Tamburro, Bickerstaff, Bunch, Myers. DOUBLES: MR – Payton Zupko (3), 2 OR MORE RBIs: Tamburro, Bickerstaff, Bunch, Rigley.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today