All-District honors
Boys soccer
YOUNGSTOWN DISTRICT DIVISION I
¯ PLAYER OF YEAR: Tommy Fryda, Boardman; COACH OF YEAR: Eric Simione, Boardman
First team
George Berzonski&Harding
Cole Congson&Boardman
Marcus DeBaldo&Fitch
Cullen Faulk&Harding
1-Tommy Fryda&Boardman
Zack Glavic&Fitch
Egan Hare&Boardman
Ryan Johnston&Boardman
Andrew Lescsak&Fitch
Angel Perez&Boardman
Aidan Rohrer&Harding
Jamey Sorrells&Fitch
Reed Stanyard&Harding
Jacob Tatebe&Harding
Carlo Walters&Fitch
1-All-State first team
YOUNGSTOWN DISTRICT DIVISION II
¯ PLAYER OF YEAR: Jordan Sperling, Howland; COACH OF YEAR: Brian Stiles, Howland
First team
Trenton Boyle&Niles
Jake Busefink&Lakeview
Freddy Chammas&Poland
Jacob Coman&Ursuline
Stephan Gamble&Girard
Pano Gentis&Howland
Hunter Griffith&Salem
Jacob Gulu&Hubbard
Luke Johnson&West Branch
Nader Kassem&Hubbard
Alex Miller&Beaver Local
Zack Nemeth&Poland
2-Adam Rumble&Poland
Dylan Sarko&Lakeview
2-Jordan Sperling&Howland
Austin Stassinis&Howland
2-Anthony Trobek&Hubbard
Aren Villano&Canfield
2-All-State second team
Second team
Zach Ahmed&Canfield
Gabriel Altawil&Howland
Jake Bacon&Poland
Sam Biro Herholtz&Hubbard
Jared Butler&West Branch
Anthony Datillo&Hubbard
Dylan Dipetro&Girard
Camden Forsyth&Ursuline
Nick Goodrich&Canfield
Peter Lerakis&Howland
Jacob McLachlin&Salem
Brier Roper&Laker
Johnny Rowland&Ursuline
Joe Wolfe&Niles
Braxton Wright&Beaver Local
Honorable mention
¯ Howland – Lucas Brill; Niles – Vela Carter; West Branch – Nick Scarpitti; Hubbard – John Reinard; Poland – Mason Planey; Ursuline – Mario Ruano; Salem – Max Kemats; Beaver Local – Chase Flati.
YOUNGSTOWN DISTRICT DIVISION III
¯ PLAYER OF YEAR: Canaan Johnson, South Range; COACH OF YEAR: Mike Bailey, South Range
First team
Christian Abrigg&South Range
Masyn Anderson&Grand Valley
Mark Armile&Cardinal Mooney
Petros Atsas&Campbell
Ryan Emch&Crestview
Jay Frank&Lordstown
1-Jaret Hahn&United Local
Gabe Heinrich&Columbiana
Zach Jewell&United Local
1-Canann Johnson&South Range
Zach Labon&Heartland Christian
2-Dale McGoogan&Crestview
2-Dylan Miller&Badger
2-Brian Philibin&Cardinal Mooney
2-Quinn Pierson&South Range
Luke Springer&Badger
Camden Thomas&South Range
2-Josh Welch&East Palestine
1-All-State 1st team; 2-All-State 2nd team
Second team
Dakota Bartels&South Range
Tyler Blake&United Local
Aaron Ellsworth&Champion
Dom Greenwood&Mathews
Joshua Huffman&Grand Valley
Tim Klaben&Kennedy
Casey Lemasters&Wellsville
Brayden Lowe&Mineral Ridge
Luke McConnell&South Range
Nick Novak&Crestview
Victor Orozco&Campbell
Andrew Philibin&Cardinal Mooney
Collin Schick&Columbiana
Ethan Smallsreed&Mineral Ridge
Brandon Turcola&East Palestine
Max Wilson&Badger
Josh Wood&LaBrae
Brayden Yocum&Leetonia
Honorable mention
¯ Champion – Mason McKinney; Cardinal Mooney – Dante Degenova; Grand Valley – Luke Mortons; South Range – Matthew Lucas; Crestview – Carer Blakeman; East Palestine – Matt Garcia; Campbell – Kevin Cisneros; LaBrae – Matthew Engler; Newton Falls – Michael Rufener; Columbiana – Drake Daugherty; Mineral Ridge – Audri Gaydosh; Badger – Ethan Luchette; Mathews – Dallas Runner; Leetonia – Madelyn Steiskal; Jackson-Milton – Daniel Spalding; Bristol – Matthew Stephens; Lordstown – Matt Eakins; John F. Kennedy – Georgio Femia; Heartland Christian – Micah Direnzo; United Local – Ethan McDevitt; Wellsville – Leah Vinton.
Girls soccer
YOUNGSTOWN DISTRICT DIVISION I
¯ PLAYER OF YEAR: Isabella Alvarico, Boardman; COACH OF YEAR: Mark D’Eramo, Boardman
First team
1-Isabella Alvarico&Boardman
Jackie Arroyo&Fitch
Camella Bloom&Uniontown Lake
Madyson Brown&Harding
Sophie Burchfield&GlenOak
Hope Burford&Boardman
Maya Burlingame&GlenOak
Lauren Carter&GlenOak
Ashley Chambers&Howland
Jenna Gebhardt&Howland
Serene Khatib&Boardman
Katlyn Klasic&Fitch
Abby Knight&Fitch
Leyna McCarty&Hoover
Gianna Merlo&Howland
Savannah Slider&Uniontown Lake
Sarah White&Uniontown Lake
1-All-State first team
YOUNGSTOWN DISTRICT DIVISION II
¯ PLAYER OF YEAR: Hannah Stein, Canfield; COACH OF YEAR: Phil Simone, Canfield
First team
Allie Augustine&Lakeview
Alexis Biery&West Branch
2-Brooke Bobbey&Poland
Riley Britt&Beaver Local
Emily Burnham&Niles
Sydney Dobler&Lakeview
Skyler Huda&Cardinal Mooney
Marissa Ieraci&Canfield
Kyleigh Johnson&Hubbard
Hannah Johnston&Niles
2-Isabella Kakiou&Lakeview
Camryn Kohout&Canfield
Riley Mesler&West Branch
Zoee Moore&Salem
Gabriela Romano&Poland
1-Hannah Stein&Canfield
Ally Stein&Canfield
Kamlyn Valdez&Girard
1-All-State 1st team; 2-All-State 2nd team
Second team
Avalina Aurillo&Niles
Morgan Carey&Canfield
Marysa Chuey&Hubbard
Madison Cline&Beaver Local
Abie Davis&West Branch
Alexa Dorma&Lakeview
Hailey Esposito&Niles
Teegan Graff&Poland
Cassie Herberger&Hubbard
Chloe Kalina&Canfield
Paige Pavlock&Cardinal Mooney
Abby Perry&Salem
Marisa Scheetz&Canfield
Halle Sebest&Poland
Harley Senek&Hubbard
Honorable mention
¯ Canfield – Alli Malinky; Niles – Emily Petillo; West Branch – Emma Elgi; Hubbard – Whitney Hendrix; Poland – Avery Grischow; Lakeview – Hanna Matthews; Girard – Olivia Repasky; Struthers – Olivia Baber; Cardinal Mooney – Madison Richey; Salem – Mikaylynn Murphy; Beaver Local – Sadie Potts.
YOUNGSTOWN DISTRICT DIVISION III
¯ PLAYER OF YEAR: Kylee Kosek, Springfield; COACH OF YEAR: Diane Downey, LaBrae
First team
Morgan Briceland& United Local
2-Alexa Chieffo&Kennedy
1-Caitlyn Condoleon&Kennedy
Hailey Donaldson&Badger
Lexi Ensign&Lordstown
Eve Flowers&Badger
Emma Gumont&Champion
Aryana Hartman&LaBrae
Emma Horne&Crestview
Bree Kohler&South Range
1-Kylee Kosek&Springfield
2-Gabby Lamparty&South Range
Cara McNally&Ursuline
Kylie Medvec&Springfield
2-Taylor Tomlinson&Ursuline
Grace Venturella&Springfield
2-Paige Wilson&LaBrae
Samantha Wolfe&United Local
1-All-State 1st team; 2-All-State 2nd team
Second team
Brionna Bash&Bristol
Hunter Bengala&Badger
Jessie Crouch&Grand Valley
Emma Deraway&Badger
Olivia Faler&Lordstown
Madi Haines&Champion
Faith Hartman&LaBrae
Katie Katradis&Champion
Kaila LaMorticella&Springfield
Myriah Merten&Kennedy
Marissa Patrone&Crestview
Hannah Ritchie&South Range
Lucia Rohrbaugh&Ursuline
Alissa Scattino&Kennedy
Sarah Schneider&Lordstown
Maci Shaffer&Crestview
Suzanne Shaffer&Badger
Madi Takacs&Grand Valley
Honorable mention
¯ Champion – Emily Beach; Ursuline – Maria Fusillo; Grand Valley – Karena Byler; South Range – Alexis Giles; Crestview – Emerson Milhoun; LaBrae – Kylie Thornton; Springfield – Gianna Latronica; Columbiana – Grace Hammond; Brookfield – Katie Gibson; Maplewood – Hanna Letcher; Badger – Bronwyn Clark; Bristol – Cassidy Barnett; Lordstown – Riley Cuckovich; John F. Kennedy – Jocelyn McKoy; United Local – Madelynne Brieck.