ON THE LINKS | Area Golf League Scores


bedford trails golf course

Lady Players

Low Gross — Jeanna Gaume 46.

Low Net — Karen Speziale 32.

Least Putts — Lynne Grischow 14.

Play of the Day (longest first putt on 5) — Karen Speziale.

Play of the Day (closest to pin 2nd shot on 9) — Karen Speziale.

Thursday Morning Senior League

Low Gross — Lloyd Lamm 41, John Grieve 43, Ed Gaydos 43.

Low Net — Tom Fontana 27, Lee Richeal 31, Jim Donston Sr. 32.

Team Score — Team 7 (John Janus, Ed Gaydos, Bill Lockhart, Bill Miller) six points.

Birdies — John Grieve 2, Jim Donston Sr. 1.

Conrail

Low Gross — Ron Knight 39, Barry Glenn 40, Frank Raschella 40, Larry Brown 41, Bob Janesh 44, Tom Milholland 44, Bill Reese 44, Gordy Shafer 45, George Schur 48, Orlando White 48, Bruce Murar 49.

Low Net — Jerry Williams 31, Ron Knight 31, Frank Raschella 32, Bob Janesh 33, Tom Milholland 33, Bill Reese 34, Larry Brown 35, Gordy Shafer 35, Barry Glenn 35.

Top Teams — Brown, Glenn, Knight.

WWW Scramble

First Place — Donna George, Ann Martino, Lori Cummings, Debbie McKinney 30.

Second Place — Sue Viglione, Barb Wollitz 33.

Third Place — Karen Speziale, Kathy Burrows, Pat Hahn 34.

Play of the Day (closest to pin on 18) — Jane Detwiler.

KENNSINGTON

Ball Busters

Low gross — Steve Donahue, Frank Santis, Thom Russo 37; Steve Stanislaw 38; Tim Russo, Pat Diana 39; TJ Dennison, Shane Heasley, Johnny Italiano 41; Bill Custer, Paul Walters 42.

Low net — Donahue, Russo 30; Stanislaw 31; Custer, Dennison, Dale Polis 32; Tim Dennison, Jim Diana, Russo 33; Italiano, Mark Velker 34; Eric Johnson, Diana, Stan Feret, Santisi 35.

knoll run golf course

Sanko Photography Golf League

Low Gross — Jordan Morell 36, Bob Zetts 36, Ryan Rygiel 38, Bill Cammack 38, Ray Grow 38, Mike Iberis 38.

Low Net — Jordan Morell 33, Bill Daley 34, Mickey Murphy 34, Mike Iberis 34, Bob Zetts 35, Craig Bianco 35, Jerry Morell 35, Jim McGuinnes 36, Tim Daley 37, Dave Trimble 37, John Tkach 37, Ray Grow 37.

Knohawks Ladies Golf

Low Gross — Mary Christopher 45, Beth Karsnak 47, Donna Zagorsky 50.

Low Net — Connie Stefanick 31, Beth Karsnak 34, Mary Christopher 35.

Low Putts — Bonnie Comea 15.

Play of the Day (predict gross score) — Betty McLaughlin.

Our Lady of Mt. Carmel

Low Gross — Ron Jonda 37, Tom DeToro 39, George Pesta 39, Matt Bostian 40, Craig Ziobert 41, Bill Reese 41, Rich DeAugustine 41, Ronnie Hawn 41, Bill Liberato 42, Jim DeToro 42, Andy Young 43, Duane Tkac 43, Dan Gilmartin 43, Ed Cook 43, John Didek 43, Jim Carney 44, Paul Antol 44.

Low Net — Bill Reese 27, Lenny Anzevino 30, Bob Bruno 30, Bill Sikora 30, Dave Daisher 30, George Pesta 30, Matt Bostian 31, Jim Carney 31, Tom DeToro 31, Jim DeToro 31, Ron Jonda 31, Al Pecchia 32, Paul Antol 32, Rich DeAugustine 32, Bill Liberato 32, Duane Tkac 32, Craig Ziobert 32, Randy Ziobert 32.

mahoning country club

Mickey Yurco Holy Name Golf League

Low Gross — Rich Rosen 34, Joe Nuzzo 34, Joe Sciorocco 35, Tom Ivany 39, Fred Zagotti 39, Jim Williams 39, John Greene 39.

Low Net — Greg Yurco 29, Tom Cicatello 29, Dave Leskovec 30, Dom Pauline 31, Pepe Pomaro 31, Neil Buzzacco Jr. 31.

First Half Champs — Buzzacco Builders (John Greene, Neil Patrone, Neil Buzzacco Jr., Neil Buzzacco Sr.).

Mahoning Seniors

Low Gross (National Division) — Jerry Santagata 36, Joe Scirocco 38, Mike Luchey 39, Ron Goleno 39, George Svetlak 40, Kevin Randolph 40.

Low Net (National Division) — Ron Goleno 30, Jerry Santagata 31, Kevin Randolph 31, Joe Scirocco 33, George Svetlak 33, Mike Luchey 34.

Low Gross (American Division) — Jack Vonswartz 43, Steve Zatchok 45, Martin Wolfe 45, Tom Telstad 46, Dante Peruzzi 46.

Low Net (American Division) — Jack Vonswartz 29, Steve Zatchok 31, Martin Wolfe 33, Tom Telstad 33, Dante Peruzzi 34.

mill creek golf course

St. Christine Golf League

Low Gross — John Hazy 37, Bob Trucksis 39, George Basista 39, Mike Beatty 39, Matt Rickert 40.

Low Net — Tom Skook 25, Ron Layko 30, Fred Barkley 32, Lenny Bruno 32, Mickey Popovec 33, Ben Esseniyi 34, Tony Cardone 34, Terry Coyle 34.

Applewood Ladies Golf

Low Net — M. Morway, B. Hosa, M. Johnson.

Play of the Day (net score minus 3rd hole) — M. Morway, B. Hosa, M. Johnson.

Tuesday Ladies Team League

Low Gross — Marilyn Africa 52, Connie Pressey 58, Pat Carney 58.

Low Net — Pat Carney 32, Marilyn Africa 33, Michele Day 37.

Play of the Day (add score on 1st 5 holes minus 80% of handicap) — Michele Day 9, Barb barsch 9, Marilyn Africa 13.

Least Putts — Rita Premec 14, Putti Mika 16, Michele Day 17.

Slovak Catholic Sokol Golf League

Low Gross — Rob Hritz 39.

Low Net (Class A) — Rob Hritz 35, Jim Tybor 35. Jack Crish 36, Jim Dodge 36, Jim Multeri 36, Paul Evanoff 37, Dante Spurio 38.

Low Net (Class B) — Gabe Crish 34, John Heffron 36, Rob Malkovits 36, Chuck Hanni 37, Jamie Multeri 37, Steve Hodos 38, Bob Seigel 38.

Mill Creek Seniors

First Half Champions — Team 21 (Chuck Brown, Bob Morlan, Bruce Laraway, Bob Laskey).

Runners-Up — Team 1 (Dave Williams, Jim Kleeh, Jim Miller, Bo Bodine).

2nd Runner-up — Team 13 (Ken Franklin, Gary Ferrando, Ray Wadlow, Sam Vinion).

olde dutch mill golf course

Low Gross — Don Ferko 38, Wayne Elliott 39, Charlie Schaeffer 41, Dan Wiery 42, Jim Novicky 42.

Low Net — Wayne Elliott 33, Don Ferko 34, Jim Shaughnessy 35, Daryl Brett 35, Jim Novicky 35.

parto’s golf center

Campbell Pharmacy Mens Golf League

Team 1st — J. Mastro & S. Leach.

Team 2nd — P. Parteleno & Pudgy.

Low Gross 1st — J. Mastro.

Low Gross 2nd — Easton.

Low Net 1st — D. Newell.

Low Net 2nd — F. Collier.

CTP #5 — Pudgy.

CTP #7 — J. Heffron.

Skins #5 — Pudgy.

Skins #6 — S. Leach.

Skins #8 — Easton.

TC Redi Mix Ladies League

Long Putt — T. O’Brien.

CTP #2 in 2 — T. Parteleno.

1st Gross — Kitty S.

Putts — Kitty S.

1st Net — E. Parteleno.

pine lakes golf club

GHY Ladies League

Play of the Day (best on par 3’s and par 5’s) — Missy LaRock 25, Marianne Wieda 30, Jeanna McDermott 33, Rosemary Delserone 33.

Chip-in — Barb Barsch Hole 14.

STAMBAUGH

Gypsies

Low gross — Sheila Massie.

Fewest putts — Rosemary Delserone.

Longest putt — Delserone.

tamer win

Tamer Win Jr. Tournament

Boys 15-18 — Anthony Clark 75, Jacob Buttar 81.

Boys 12-14 — Braden Hilditch 85, Austin Davidson 97.

Girls 15-18 — Grace Thompson 75, Lauren Garner 89.

Girls 12-14 — Syndie Leavery 93, Ava Staebler 114.

VALLEY

Friday Ladies

Low net — Barb Hughes.

Fewest putts — Mary Ann Lyden, Jan Metzgar, Connie Stefanik.

Play of day — Hughes.

Chip-in — Stefanik.

Senior League

Closest to Pin 2 — Gary Wright.

Clostest to Pin 4 — Frank Fife.

Longest Drive 5 — Frank Fife.

Longest Putt 9 — Mike Mancuso.

Low Gross — Jim Houp 32, Dick Selby 38, Rich Summers 39.

Low Net — Ed Gould 29, Rich Berryman 30, Bill Kegelmyer 31, Bruce Vanhorne 31, Don A. Miller 31.

Low Putts — Dave Bailey 13, Bill Seiter 13, Bruce Wiggins 13, Bill Rhodes 13, Tom Troll 14, Jim Dejane 14, Dave Summers 14.

Sunday Morning Golf League

Closest to Pin 2 — Dave Stipanovich.

Closest to Pin 4 — Dave Wise.

Longest Drive 5 — LK Kegelmyer.

Longest Putt 9 — Charlie Buckley.

Monday Night Golf League

Low Gross — Greg Chepke 36, Fred Unger 36.

Low Net — Tim Harrison Jr. 30.

1st Place — Mike Mancuso, Chuck Beiling.

2nd Place — Fred Unger, Brian Coppock.

Thursday Night Golf League

Low Gross — Ian Sevenich 37, Patrick Kiliany 37, George Duko 37.

Low Net — Denny Waggle 28.

1st Place — George Duko, Todd Snyder, Ken Dicross, Dan Shurilla.

2nd Place — Denny Waggle, Clint Hardenbrook.

More like this from vindy.com

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.