World Cup


World Cup

FIRST ROUND

GROUP A

June 14

At Moscow

Russia 5, Saudi Arabia 0

June 15

At Yekaterinburg, Russia

Uruguay 1, Egypt 0

June 19

At St. Petersburg, Russia

Russia 3, Egypt 1

June 20

At Rostov-on-Don, Russia

Uruguay 1, Saudi Arabia 0

Monday

At Samara, Russia

Uruguay 3, Russia 0

At Volgograd, Russia

Saudi Arabia 2, Egypt 1

GROUP B

June 15

At St. Petersburg, Russia

Iran 1, Morocco 0

At Sochi, Russia

Portugal 3, Spain 3

June 20

At Moscow

Portugal 1, Morocco 0

At Kazan, Russia

Spain 1, Iran 0

Monday

At Kaliningrad, Russia

Spain 2, Morocco 2

At Saransk, Russia

Iran 1, Portugal 1

GROUP C

June 16

At Kazan, Russia

France 2, Australia 1

At Saransk, Russia

Denmark 1, Peru 0

June 21

At Samara, Russia

Denmark 1, Australia 1

At Yekaterinburg, Russia

France 1, Peru 0

Tuesday

At Sochi, Russia

Peru 2, Australia 0

At Moscow

Denmark 0, France 0

GROUP D

June 16

At Moscow

Argentina 1, Iceland 1

At Kaliningrad, Russia

Croatia 2, Nigeria 0

June 21

At Nizhny Novgorod, Russia

Croatia 3, Argentina 0

June 22

At Volgograd, Russia

Nigeria 2, Iceland 0

Tuesday

At St. Petersburg, Russia

Argentina 2, Nigeria 1

At Rostov-on-Don, Russia

Croatia 2, Iceland 1

GROUP E

June 17

At Samara, Russia

Serbia 1, Costa Rica 0

At Rostov-on-Don, Russia

Brazil 1, Switzerland 1

June 22

At St. Petersburg, Russia

Brazil 2, Costa Rica 0

At Kaliningrad, Russia

Switzerland 2, Serbia 1

Wednesday

At Moscow

Brazil 2, Serbia 0

At Nizhny Novgorod, Russia

Switzerland 2, Costa Rica 2

GROUP F

June 17

At Moscow

Mexico 1, Germany 0

June 18

At Nizhny Novgorod, Russia

Sweden 1, South Korea 0

June 23

At Rostov-on-Don, Russia

Mexico 2, South Korea 1

At Sochi, Russia

Germany 2, Sweden 1

Wednesday

At Kazan, Russia

South Korea 2, Germany 0

At Yekaterinburg, Russia

Sweden 3, Mexico 0

GROUP G

June 18

At Sochi, Russia

Belgium 3, Panama 0

At Volgograd, Russia

England 2, Tunisia 1

June 23

At Moscow

Belgium 5, Tunisia 2

June 24

At Nizhny Novgorod, Russia

England 6, Panama 1

Thursday

At Saransk, Russia

Tunisia 2, Panama 1

At Kaliningrad, Russia

Belgium 1, England 0

GROUP H

June 19

At Saransk, Russia

Japan 2, Colombia 1

At Moscow

Senegal 2, Poland 1

June 24

At Yekaterinburg, Russia

Japan 2, Senegal 2

At Kazan, Russia

Colombia 3, Poland 0

Thursday

At Volgograd, Russia

Poland 1, Japan 0

At Samara, Russia

Colombia 1, Senegal 0

SECOND ROUND

Saturday

At Kazan, Russia

France 4, Argentina 3

At Sochi, Russia

Uruguay 2, Portugal 1

Today

At Moscow

Spain vs. Russia, 10 a.m.

At Nizhny Novgorod, Russia

Croatia vs. Denmark, 2 p.m.

Monday

At Samara, Russia

Brazil vs. Mexico, 10 a.m.

At Rostov-on-Don, Russia

Belgium vs. Japan, 2 p.m.

Tuesday

At St. Petersburg, Russia

Sweden vs. Switzerland, 10 a.m.

At Moscow

Colombia vs. England, 2 p.m.

QUARTERFINALS

Friday

At Nizhny Novgorod, Russia

France-Argentina winner vs. Uruguay-Portugal winner, 10 a.m.

At Kazan, Russia

Brazil-Mexico winner vs. Belgium-Japan winner, 2 p.m.

Saturday

At Samara, Russia

Sweden-Switzerland winner vs. Colombia-England winner, 10 a.m.

At Sochi, Russia

Spain-Russia winner vs. Croatia-Denmark winner, 2 p.m.

SEMIFINALS

July 10

At St. Petersburg, Russia

France-Argentina—Uruguay-Portugal winner vs. Brazil-Mexico—Belgium-Japan winner, 2 p.m.

July 11

At Moscow

Sweden-Switzerland—Colombia-England winner vs. Spain-Russia—Croatia-Denmark winner, 2 p.m.

THIRD PLACE

July 14

At St. Petersburg, Russia

Semifinals losers, 10 a.m.

CHAMPIONSHIP

July 15

At Moscow

Semifinals winners, 11 a.m.

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News