HIGH SCHOOL SPORTS | More prep results


WEDNESDAY’S RESULTS

TENNIS

West Branch 3, Alliance 2

SINGLES — Alix Kelley (A) def. Marina Egli 6-3, 6-7, 6-3; Maria Sams (A) def. Lauren New 6-1, 6-2; Macie Schrecengost (WB) def. Lexi Orzo 6-3, 7-6.

DOUBLES — Allison Slutz-Morgan Hovorka (WB) def. Maggie Waggoner-MacKenzie Kohl 6-2, 7-5; Sarrah Tennefoss-Hayley Kahling (WB) def. Brooke Sams-Marissa Scobee 6-0, 6-2.

GIRLS GOLF

BOARDMAN 173, FITCH 202

At Deer Creek

BOARDMAN — Jenna Vivo 35, Brittany Jonda 42, Emily Jackson 45, Tyler Boggs 51.

AUSTINTOWN FITCH — Lauren Novak 49, Madison Weaver 49, Carly Robertson 50, Hannah Logan 53.

SCHEDULE

ToDAY

boys golf

Boardman vs. Poland, Knoll Run, 4 p.m.

Brookfield vs. Liberty, Yankee Run, 3:05 p.m.

Lakeside vs. Austintown Fitch, Deer Creek, 4 p.m.

GIRLS golf

Ursuline vs Archbishop Hoban, Stambaugh, 4 p.m.

Boardman vs. Columbiana, Mill Creek, 4 p.m.

Canfield vs. Howland, Tamer Win, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Cardinal Mooney at South Range, 7 p.m.

Ursuline at West Branch, 7 p.m.

Boardman at Austintown Fitch, 7:15 p.m.

Brookfield at Girard, 7 p.m.

Jefferson at Champion, 7 p.m.

Lakeside at Hubbard, 7 p.m.

Lakeview at Edgewood, 7 p.m.

Niles at Poland, 7 p.m.

Warren Harding at Howland, 7 p.m.

Springfield at Columbiana, 5 p.m.

Crestview at Lake Center, 5 p.m.

girls SOCCER

Springfield at Columbiana, 5 p.m.

Oak Glen at Crestview, 5 p.m.

GIRLS TENNIS

Cardinal Mooney at Boardman, 4 p.m.

Ursuline at Howland, 4 p.m.

Canfield vs. Warren Harding, Packard Park, 4 p.m.

Poland at Edgewood, 4 p.m.

Struthers at Lakeview, 4 p.m.

Louisville at Salem, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

Cardinal Mooney at Canton Central Catholic, 6 p.m.

Heartland Christian at Ursuline, 4:30 p.m.

Boardman at Lakeside, 7 p.m.

Liberty at Champion, 7 p.m.

Newton Falls at Brookfield, 7 p.m.

Niles at Poland, 7 p.m.

Heritage Christian at Sebring, 7 p.m.

Jackson-Milton at Lowellville, 7 p.m.

Waterloo at Western Reserve, 7 p.m.

Lisbon at Southern, 7 p.m.

FRIDAY

FOOTBALL

Akron Hoban at Ursuline, 7 p.m.

Cardinal Mooney at Columbus DeSales, 7 p.m.

Boardman at Massillon Jackson, 7 p.m.

Brookfield at Cuyahoga Heights

Canfield at Chardon, 7 p.m.

Champion at McDonald, 7 p.m.

East at Lakeside, 7 p.m.

East Palestine at Campbell, 7 p.m.

Howland at Padua Franciscan, 7 p.m.

Hubbard at Edgewood, 7 p.m.

Lakeview at LaBrae, 7 p.m.

Louisville at Austintown Fitch, 7 p.m.

Massillon at Warren Harding, 7 p.m.

Newton Falls at Mineral Ridge, 7 p.m.

Poland at Jefferson, 7 p.m.

Pymatuning Valley at Liberty, 7 p.m.

Struthers at Niles, 7 p.m.

Akron Manchester at South Range, 7 p.m.

Akron North at Crestview, 7 p.m.

Columbiana at Springfield, 7 p.m.

Lowellville at Wellsville, 7 p.m.

Mathews at Sebring, 7 p.m.

Newton Falls at Mineral Ridge, 7 p.m.

Steubenville CC at Western Reserve, 7 p.m.

Windham at Jackson-Milton, 7 p.m.

Salem at East Liverpool, 7:30 p.m.

West Branch at Southeast, 7 p.m.

Leetonia at Southington, 7 p.m.

Malvern at United, 7 p.m.

Shenandoah at Southern, 7 p.m.

Beaver Local at Linsly, 7 p.m.

boys golf

Cardinal Mooney vs. Lowellville, Mill Creek, 11 a.m.

SATURDAY

FOOTBALL

Lisbon at Valley Christian, 7 p.m.

Girard at Warren JFK, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Boardman (girls) at Dover, 9 a.m.

Ray Sweeney Invitational, Brookfield High School, 10 a.m.

Howland, McDonald at Walsh Jesuit, 9 a.m.

South Range at Tiffin Columbian, 8:30 a.m.

BOYS SOCCER

Ursuline at Howland, 7:30 p.m.

Canfield at Green, 7 p.m.

Champion at Niles, 2 p.m.

Girard at LaBrae, 7 p.m.

Warren Harding at South Range, 10 a.m.

Lake Center at United, 3 p.m.

Leetonia at Crestview, 10 a.m.

girls SOCCER

Ursuline at Warren Harding, 1 p.m.

Boardman at Lake, 1 p.m.

Valley Christian at Lake Center, 11 a.m.

Chagrin Falls at Canfield, 3 p.m.

Struthers at Maplewood, 10 a.m.

West Branch at Lakeview, 3 p.m.

GIRLS TENNIS

Salem at Beaver Local, 11 a.m.

VOLLEYBALL

Austintown Fitch at Western Reserve, 11:30 a.m.

Lowellville at East Palestine, 10 a.m.

Salem at United, 10 a.m.

SUNDAY

boys golf

Boardman, Brookfield at Kiely Cup, Canterbury Country Club

MONDAY

boys golf

Ursuline vs. Archbishop Hoban, Portage Country Club, 12:30 p.m.

Boardman, Brookfield at Kiely Cup, Canterbury Country Club

Columbiana at Wellsville, 5 p.m.

GIRLS golf

Second annual Christine Terlesky Lake Club Invitational, 1 p.m.

girls soccer

NDCL vs. Cardinal Mooney, YSU, 6 p.m.

Boardman at Austintown Fitch, 7 p.m.

Champion at Jefferson, 7 p.m.

Edgewood at Lakeview, 7 p.m.

Howland at Warren Harding, 7:15 p.m.

Maplewood at LaBrae, 7 p.m.

Poland at Niles, 7 p.m.

Struthers at Girard, 7 p.m.

Salem at Springfield, 7 p.m.

South Range at Crestview, 5 p.m.

Columbiana at Warren JFK, 5 p.m.

BOYS SOCCER

Brookfield at Sharon, 4 p.m.

Crestview at South Range, 7 p.m.

Columbiana at East Palestine, 5 p.m.

Leetonia at Wellsville, 5 p.m.

GIRLS TENNIS

Jefferson at Boardman, 4 p.m.

Canfield vs. Warren Harding, Packard Park, 4 p.m.

Howland at Struthers, 4 p.m.

Poland at Warren Harding, 4 p.m.

East Liverpool at Salem, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

United at Cardinal Mooney, 7 p.m.

Valley Christian at Ursuline, 4:30 p.m.

Austintown Fitch at Poland, 7 p.m.

Boardman at East, 7 p.m.

Southington at Champion, 7 p.m.

Jackson-Milton at Mineral Ridge, 7 p.m.

Springfield at Lowellville, 7 p.m.

Waterloo at Sebring, 7 p.m.

Weirton at Southern, 7 p.m.

TUESDAY

CROSS COUNTRY

Boardman at West Branch, 5:25 p.m.

South Range at Sebring, 4:45 p.m.

boys golf

Boardman vs Warren Harding, Trumbull Country Club, 4 p.m.

Brookfield vs. Girard, Mahoning Country Club, 10:15 a.m.

Campbell vs. Liberty, Avalon South, 3:30 p.m.

Canfield vs. Poland, Knoll Run, 4 p.m.

Howland vs Austintown Fitch, Deer Creek, 4 p.m.

LaBrae at Champion, 3:30 p.m.

Struthers vs. Lakeview, Knoll Run, 5:15 p.m.

Lowellville vs. McDonald, Mahoning Country Club, 4:45 p.m.

GIRLS golf

Ursuline vs Medina, Medina Country Club, 8 a.m.

Badger vs. Newton Falls, Bronzwood, 4 p.m.

Lowellville vs. Beaver Local, Turkana, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

Mooney vs. Austintown Fitch, YSU, 7 p.m.

Canfield at Warren Harding, 7:15 p.m.

Champion at Campbell, 7 p.m.

Howland at Boardman, 7 p.m.

Hubbard at Edgewood, 7 p.m.

Newton Falls at Girard, 7 p.m.

LaBrae at Jefferson, 7 p.m.

Poland at Lakeview, 7 p.m.

girls SOCCER

Valley Christian vs. Crestview, Highway Tabernacle, 5 p.m.

More like this from vindy.com

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.