HIGH SCHOOL SPORTS | Tuesday’s results


GIRLS BASKETBALL

Lowellville 40, Leetonia 35

LEETONIA

Marissa Lellio scored 11 points, with three 3-pointers and eight rebounds for Lowellville (1-1). Maddie Warren added 10 points for the Rockets ans Kennedy Kelly had eight poitns and four steals. Sabrina Schneider led Leetonia (0-1) with 16 points. Ari Russell added a double-double with 10 points and 11 rebounds.

lowellville 40, leetonia 35

Lowellville133915—40

Leetonia481013—35

LOWELLVILLE (1-1) — Maddie Kelly 0 1-3 1, Kennedy Kelly 3 1-2 8, Marah Bellis 1 1-2 3, Angie Williams 2 3-4 7, Maddie Warren 1 8-9 10, Marissa Lellio 4 0-0 11. Totals: 11-40 14-22 40.

LEETONIA (0-1) — Anna Buffone 2 0-0 4, Sydney Mesmer 0 0-2 0, Kayla Jackson 2 1-1 5, Sabrina Schneider 6 3-4 16, Ari Russell 5 0-2 10. Totals: 15-54 4-9 35.

3-point goals: Lowellville 4 (Lellio 3, Kelly 1); Leetonia 1 (Schneider). Rebounds: Lowellville 24 (Lellio 8); Leetonia 36 (Jackson 13, Russell 11). Steals: Lowellville 10 (Kelly 4); Leetonia 11 (Buffone 4). JV score: Leetonia won 15-14.

BOYS BOWLING

brookfield 2,123, mcdonald 1,947

Brookfield — Jacob Ratcliff 428.

McDonald — Dan Barker 376.

GIRLS BOWLING

mcdonald 1,849, brookfield 1,638

McDonald — Jenna Simmons 344.

Brookfield — Kelsie Hamilton 324, Emilee Bebech 313.

SCHEDULE

TODAY

GIRLS BASKETBALL

Cardinal Mooney at Boardman, 7:30 p.m.

Southeast at Austintown Fitch, 7:30 p.m.

Bristol at LaBrae, 7 p.m.

Canfield at West Branch, 7:30 p.m.

Howland at East, 7 p.m.

Hubbard at Campbell, 7 p.m.

Lakeside at Champion, 7 p.m.

Liberty at Poland, 7 p.m.

Struthers at Girard, 7 p.m.

Badger at Windham, 6 p.m.

BOWLING

Brookfield at Girard, 4 p.m.

Campbell at Liberty, 4 p.m.

Canfield at Struthers, Holiday Bowl, 4 p.m.

LaBrae at Howland, Echo Lanes, 4 p.m.

Niles at Warren Harding, 4 p.m.

Heartland Christian vs. Lowellville, Salem Hunt Club, 4 p.m.

thursDAY

BOYS BASKETBALL

Marlington at Canfield, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heartland Christian at Crestview, 7 p.m.

United at Salem, 7:30 p.m.

East Palestine at Jackson-Milton, 7 p.m.

Lowellville at Wellsville, 7:30 p.m.

Maplewood at McDonald, 7 p.m.

Sebring at Alliance, 7:30 p.m.

Lowellville at Wellsville, 7:30 p.m.

Springfield at Lisbon, 7:15 p.m.

Columbiana at Mathews, 7 p.m.

Western Reserve at Warren JFK, 7 p.m.

Lordstown at Bloomfield, 7 p.m.

Beaver Local at Richmond Edison, 7:30 p.m.

BOWLING

Cardinal Mooney at Lowellville, Holiday Bowl, 4 p.m.

friDAY

BOYS BASKETBALL

Ursuline at Uniontown Lake, 7:30 p.m.

Valley Christian at Lisbon Tip Off Tournament, TBA

Brookfield at Niles, 7 p.m.

Campbell at Hubbard, 7 p.m.

Champion at Lakeview, 7 p.m.

East at Akron Kenmore-Garfield, 7 p.m.

Howland at LaBrae, 7 p.m.

Poland at Liberty, 7 p.m.

Struthers at Girard, 7 p.m.

Warren Harding at Shaw, 7:30 p.m.

Columbiana at Western Reserve, 7 p.m.

Jackson-Milton at United, 7 p.m.

Waterloo at Lisbon, 7:30 p.m.

Leetonia at Lowellville, 7 p.m.

McDonald at Maplewood, 7 p.m.

Sebring at Heartland Christian, 7:30 p.m.

Badger at Pymatuning Valley, 7 p.m.

Bristol at Lordstown, 7 p.m.

Grand Valley at Mathews, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Lordstown at Bristol, 9:30 a.m.

SWIMMING

Boardman at North Canton Hoover, North Canton YMCA, 4:15 p.m.

Cuyahoga Falls, Beachwood, Walsh Jesuit at Warren Harding, 4 p.m.

WRESTLING

Girard, Jackson-Milton at Solon Comet Classic, 4:30 p.m.

SATURDAY

BOYS BASKETBALL

Valley Christian at Lisbon Tip Off Tournament, TBA

Crestview at Wellsville, 7:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Cardinal Mooney at Southeast, 2:30 p.m.

Austintown Fitch at Struthers, 1:30 p.m.

Boardman at Niles, 2:30 p.m.

Edgewood at LaBrae, 1:30 p.m.

Hubbard at East, 2:30 p.m.

Jefferson at Lakeview, 12:30 p.m.

Lowellville at Campbell, 1:30 p.m.

Newton Falls at South Range, 7 p.m.

Poland at Warren Harding, 1:30 p.m.

Canton South at Salem, 1:30 p.m.

East Liverpool at East Palestine, 2:30 p.m.

Leetonia at Sebring, 1:30 p.m.

SWIMMING

Harding, Wooster, Boardman, Canfield quad, YSU, 12 p.m.

WRESTLING

Cambridge Invitational, Cambridge High School, 9 a.m.

Canfield at Lake Duals, Lake High School, 9 a.m.

Hornet Holiday Tournament, Malvern, 9:30 a.m.

Poland Duals, 10 a.m.

Spartan Spectacular, Boardman, 9:30 a.m.

Solon Comet Classic, 9:30 a.m.

sunday

swimming

Crestview, Salem, SPIRE Institute, 10 a.m.

monDAY

GIRLS BASKETBALL

Valley Christian at Lordstown, 7 p.m.

Crestview at Liberty, 7 p.m.

Carrollton at South Range, 7 p.m.

Jackson-Milton at Springfield, 7 p.m.

McDonald at Waterloo, 7 p.m.

Mineral Ridge at Lowellville, 7 p.m.

Western Reserve at Sebring, 5:30 p.m.

Columbiana at East Palestine, 7:30 p.m.

Leetonia at Southern, 7:30 p.m.

Lisbon at United, 7:30 p.m.

Toronto at Wellsville, 7:30 p.m.

Badger at Mathews, 7 p.m.

Bristol at Newbury, 7 p.m.

Pymatuning Valley at Maplewood, 7 p.m.

East Liverpool at Beaver Local, 7:15 p.m.

BOWLING

Heartland Christian at Cardinal Mooney, Boardman Lanes, 4 p.m.

Lordstown at LaBrae, Freeway Lanes, 4 p.m.

tuesDAY

BOYS BASKETBALL

Valley Christian at Cardinal Mooney, 7 p.m.

Campbell at Lowellville, 7 p.m.

East at Hubbard, 7 p.m.

Garrettsville Garfield at LaBrae, 7 p.m.

Girard at McDonald, 7 p.m.

Lakeview at Canfield, 7 p.m.

Liberty at Howland, 7 p.m.

Maplewood at Champion, 7 p.m.

Niles at Boardman, 7 p.m.

Southeast at Brookfield, 7 p.m.

Southington at Newton Falls, 7 p.m.

Struthers at Austintown Fitch, 7 p.m.

Warren Harding at Poland, 7 p.m.

Carrolton at South Range, 7 p.m.

Crestview at Mineral Ridge, 7 p.m.

Springfield at Salem, 7:30 p.m.

Jackson-Milton at Lordstown, 7 p.m.

Columbiana at East Palestine, 7:30 p.m.

Leetonia at Southern, 7:30 p.m.

Lisbon at United, 7:30 p.m.

Toronto at Wellsville, 7:30 p.m.

Badger at Bloomfield, 7 p.m.

East Liverpool at Steubenville Central Catholic, 7:15 p.m.

More like this from vindy.com

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.