PrepS


PrepS

SATURDAY’s results

BOYS BASKETBALL

SUMMARY

URSULINE 43, ERIE CATHEDRAL PREP 40

URSULINE (1-0) — Greg Parella 7 8-11 25, Armon Nasseri 4 1-2 9, Anthony Howell 3 0-0 6, Mike Hughes 1 1-2 3. Totals: 15 10-16 43.

ERIE CATHEDRAL PREP (0-1) — Simpson 4 0-3 10, Bowen 2 2-2 8, Thompson 3 1-1 7, Cross 1 4-6 6, Narling 1 4-4 6, Jeffries 1 0-0 3. Totals: 14 11-16 40.

Ursuline351817—43

Erie CP1071211—40

3-point goals: Ursuline 3 (Parella 3); Erie Cathedral Prep 2 (Simpson 2).

SCHEDULE

TODAY

GIRLS BASKETBALL

Beaver Local at Indian Creek, 7:30 p.m.

Edison at East Liverpool, 7:30 p.m.

Campbell at Warren JFK, 5:30 p.m.

Cardinal Mooney at Hickory, 7:30 p.m.

East Palestine at Jackson-Milton, 7 p.m.

LaBrae at Newton Falls, 7 p.m.

Mineral Ridge at Crestview, 7:30 p.m.

South Range at Lake Ridge Academy, 7:30 p.m.

Southern at McDonald, 7:30 p.m.

Southington at Maplewood, 7:30 p.m.

Springfield at Wellsville, 7:15 p.m.

United at Lowellville, 7:30 p.m.

West Branch at Ravenna, 6 p.m.

Western Reserve at Lisbon, 7:15 p.m.

Windham at Sebring, 7:30 p.m.

BOYS BOWLING

Austintown Fitch vs. Warren Harding, Wedgewood Lanes, 4 p.m.

Champion at LaBrae, 4 p.m.

Heartland Christian at Maplewood, 4 p.m.

Hubbard at Niles, 4 p.m.

Lakeside at Howland, 4 p.m.

Liberty at Lakeview, 4 p.m.

GIRLS BOWLING

Champion at LaBrae, 4 p.m.

Heartland Christian at Maplewood, 4 p.m.

Hubbard at Niles, 4 p.m.

Lakeside at Howland, 4 p.m.

Liberty at Lakeview, 4 p.m.

Warren Harding at Austintown Fitch, Wedgewood Lanes, 4 p.m.

TUESDAY

BOYS BASKETBALL

Boardman at Canfield, 7 p.m.

Brookfield at Liberty, 7 p.m.

Champion at Girard, 7 p.m.

East at Lakeside, 7 p.m.

Warren Harding at Austintown Fitch, 7 p.m.

Wellsville at Springfield

Badger at Bloomfield, 7:15 p.m.

BOYS BOWLING

Canfield at Boardman, 4 p.m.

GIRLS BOWLING

Canfield at Boardman, 4 p.m.

WEDNESDAY

GIRLS BASKETBALL

Salem at Cardinal Mooney, 7:30 p.m.

Lakeside at Fitch, 7 p.m.

Liberty at Newton Falls, 7 p.m.

Warren Harding at East, 7 p.m.

Wellsville at Lisbon

BOYS BOWLING

Austintown Fitch at Canfield, Wedgewood Lanes, 4 p.m.

Brookfield at Champion, 4 p.m.

Niles at Liberty, 4 p.m.

GIRLS BOWLING

Austintown Fitch at Canfield, Wedgewood Lanes, 4 p.m.

Brookfield at Champion, 4 p.m.

Niles at Liberty, 4 p.m.

WRESTLING

Fitch and Canfield at Beaver Local, 5 p.m.

THURSDAY

GIRLS BASKETBALL

Grand Valley at Badger, 7:15 p.m.

FRIDAY

BOYS BASKETBALL

East at Boardman, 7 p.m.

Liberty at Champion, 7 p.m.

Lisbon at Wellsville

Badger at Pymatuning Valley, 7:15 p.m.

SATURDAY

BOYS BASKETBALL

Cardinal Mooney at Maple Heights

Austintown Fitch vs. Mentor, Poland, 3 p.m.

Hudson at East, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Gilmour Academy at Cardinal Mooney, 2:30 p.m.

Austintown Fitch vs. Milford, Hope Tourmanent at Struthers, 3 p.m.

Liberty at Campbell, 2:30 p.m.

Newton Falls at Champion, 4 p.m.

SWIMMING

Austintown Fitch, Cardinal Mooney, Jefferson vs. Poland, at Youngstown State 10 a.m.

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News