facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

Tournament volleyball schedule



Published: Sun, October 13, 2013 @ 12:00 a.m.

MONDAY

DIVISION I

At Stow-Munroe Falls High

Twinsburg vs. Howland, 5:30 p.m.

Warren Harding vs. Austintown Fitch, 7 p.m.

DIVISION II

At Boardman High

Struthers vs. Marlington, 5 p.m.

Alliance vs. Southeast, 6:30 p.m.

At St. Clairsville High

Struthers vs. Marlington, 5 p.m.

East Liverpool vs. Beaver Local, 7:30 p.m.

DIVISION III

At Salem High

United vs. Ursuline, 5 p.m.

Crestview vs. Waterloo, 6:30 p.m.

Rootstown vs. East Palestine.

At LaBrae High

Newton Falls vs. Burton Berkshire, 5:30 p.m.

LaBrae vs. Pyamtuning Valley, 7 p.m.

DIVISION IV

At Lisbon High

Youngstown Christian vs. East Canton, 6 p.m.

Columbiana vs. Lisbon, 7:30 p.m.

At Lakeview High

Bristol vs. Lordstown, 4:30 p.m.

Mathews vs. Southington, 6 p.m.

Lowellville vs. Bloomfield, 7:30 p.m.

TUESDAY

DIVISION I

At Stow-Munroe Falls High

Canfield vs. Walsh Jesuit, 5:30 p.m.

Nordonia vs. East, 7 p.m.

DIVISION II

At Boardman High

Hubbard vs. Niles, 5 p.m.

Ravenna vs. Poland, 6:30 p.m.

At Jefferson High

Ashtabula Edgewood vs. Perry, 5 p.m.

West Geauga vs. Streetsboro, 6:30 p.m.

Lakeview vs. Conneaut, 8 p.m.

At St. Clairsville High

Carrollton vs. Buckeye Local, 6 p.m.

Edison vs. Steubenville/Cambridge, 7:30 p.m.

DIVISION III

At Salem High

Springfield vs. Girard, 5:30 p.m.

South Range vs. Campbell, 7 p.m.

At LaBrae High

Hawken vs. Garrettsville Garfield, 5:30 p.m.

Brookfield vs. Champion, 7 p.m.

DIVISION IV

At Lisbon High

Wellsville vs. Sebring, 6 p.m.

Jackson-Milton vs. Leetonia, 7 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Heritage Christian, 7:30 p.m.

At Lakeview High

Fairport Harbor vs. Warren JFK, 5 p.m.

Newbury vs. Badger, 6:30 p.m.

WEDNESDAY

DIVISION I

At Stow-Munroe Falls High

Kent Roosevelt vs. Harding/Fitch, 5:30 p.m.

Boardman vs. Twinsburg/Howland, 7 p.m.

DIVISION II

At Boardman High

Salem vs. Struthers/Marlington, 5 p.m.

West Branch vs. Alliance/Southeast, 6:30 p.m.

At Jefferson High

Lake Catholic vs. Edgewood/Perry, 6 p.m.

Jefferson vs. West Geauga/Streetsboro, 7:30 p.m.

At St. Clairsville High

Indian Creek vs. Minerva, 6 p.m.

Meadowbrook vs. East Liverpool/Beaver Local, 7:30 p.m.

DIVISION III

At Salem High

Cardinal Mooney vs. United/Ursuline, 5:30 p.m.

Liberty vs. Crestview/Waterloo, 7 p.m.

At LaBrae High

Gilmour Academy vs. Newton Falls/Berkshire, 5:30 p.m.

Grand Valley vs. LaBrae/Pymatuning Valley, 7 p.m.

DIVISION IV

At Lisbon High

Western Reserve vs. Youngstown Christian/East Canton, 6 p.m.

Heartland Christian vs. Columbiana/Lisbon, 7:30 p.m.

At Lakeview High

Maplewood vs. Bristol/Lordstown, 5 p.m.

Ledgemont vs. Mathews/Southington, 6:30 p.m.

THURSDAY

DIVISION II

At Boardman High

Field vs. Hubbard/Niles, 5 p.m.

Crestwood vs. Ravenna/Poland, 6:30 p.m.

At Jefferson High

NDCL vs. Painesville Harvey, 6 p.m.

Geneva vs. Lakeview/Conneaut, 7:30 p.m.

DIVISION III

At Salem High

Mineral Ridge vs. Rootstown/East Palestine, 5:30 p.m.

Springfield/Girard vs. South Range/Campbell, 7 p.m.

At LaBrae High

Middlefield Cardinal vs. Hawken/Garfield, 5:30 p.m.

Kirtland vs. Brookfield/Champion, 7 p.m.

DIVISION IV

At Lisbon High

Southern vs. Wellsville/Sebring, 6 p.m.

Jackson-Milton/Leetonia vs. Aquinas/Heritage, 7:30 p.m.

At Lakeview High

Windham vs. Lowellville/Bloomfield, 5 p.m.

Fairport/JFK vs. Newbury/Badger, 6:30 p.m.

saturday

DIVISION I

At Stow-Munroe Falls High

Hudson vs. Nordonia/East, 1 p.m.

Stow-Munroe Falls vs. Canfield/Walsh Jesuit, 2:30 p.m.

DIVISION II

At St. Clairsville High

Carrollton/Buckeye Local vs. Edison/Steubenville/Cambridge, 6 p.m.

Indian Creek/Minerva vs. Meadowbrook/EL/Beaver Local, 7:30 p.m.

OCT. 21

DIVISION III

At Salem High

Mooney/United/Ursuline vs. Liberty/Crestview/Waterloo, 5:30 p.m.

Mineral Ridge/Rootstown/East Palestine vs. Springfield/Girard/South Range/Campbell, 7 p.m.

At LaBrae High

Gilmour/Newton Falls/Berkshire vs. Grand Valley/LaBrae/Pymatuning Valley, 7 p.m.

Cardinal/Hawken/Garfield vs. Kirtland/Brookfield/Champion, 7 p.m.

DIVISION IV

At Lakeview High

Maplewood/Bristol/Lordstown vs. Ledgemont/Mathews/Southington, 5 p.m.

Windham/Lowellville/Bloomfield vs. Fairport/JFK/Newbury/Badger, 6:30 p.m.

OCT. 22

DIVISION I

At Stow-Munroe Falls High

Boardman/Twinsburg/Howland vs. Roosevelt/Harding/Fitch, 5:30 p.m.

Stow/Canfield/Walsh vs. Hudson/Nordonia/East, 7 p.m.

DIVISION II

At Boardman High

Salem/Struthers/Marlington vs. West Branch/Alliance/Southeast, 5 p.m.

Field/Hubbard/Niles vs. Crestwood/Ravenna/Poland, 6:30 p.m.

At Jefferson High

Lake Catholic/Edgewood/Perry vs. Jefferson/West Geauga/Streetsboro, 6 p.m.

NDCL/Harvey vs. Geneva/Lakeview-Conneaut, 7:30 p.m.

DIVISION IV

At Lisbon High

Western Reserve/Youngstown Christian/East Canton vs. Heartland Christian/Columbiana/Lisbon, 6 p.m.

Southern/Wellsville/Sebring vs. Jackson-Milton/Leetonia/Aquinas/Heritage, 7:30 p.m.

OCT. 23

DIVISION III

At Salem High

District final, 6 p.m.

At LaBrae High

District final, 7 p.m.

DIVISION IV

At Lakeview High

District final, 6 p.m.

OCT. 24

DIVISION I

At Stow-Munroe Falls High

District final, 6 p.m.

DIVISION II

At Boardman High

District final, 6:30 p.m.

At Jefferson High

District final, 6:30 p.m.

At St. Clairsville High

District final, 6 p.m.

DIVISION IV

At Lisbon High

District final, 6 p.m.


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes