facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

GRADS LIST



Published: Sat, June 15, 2013 @ 12:00 a.m.

The following students were awarded bachelor’s degrees unless otherwise noted:

PENN STATE UNIVERSITY, various campuses

Canfield: Emma E. Esperon, English, with distinction.

Clark: Mark Mohan, associate in information sciences and technology; Nathan C. Stafford, marketing.

Clarks Mills: Kayla M. Campbell, biology.

Enon Valley, Pa.: Nicholas S. Reed, architectural engineering; Jaci L. Trosky, nursing.

Ellwood City, Pa.: James E. Britton, political science; Ryan B. Campbell, biology; Katelyn N. Dalton, communication sciences and disorders; David M. Fatula, political science; Kendra L. Gagliano, materials science and engineering; Bridgette R. Kerr, information sciences and technology; Jeffrey A. Koah, history; Brittany L. Main, administration of justice; Jessika M. Murray, mechanical engineering, with distinction; Kessi E. Osborne, communication arts and sciences; Tyler R. Patton, turf grass science; Cara C. Pertile, master’s in teaching and curriculum; Kera R. Recce, psychology; Lindsey M. Scialdone, administration of justice; Darrell B. Stadnik, musical theatre.

Farrell, Pa.: Andrea P. Delgros, letters, arts and sciences; Samantha J. Myers, creative writing.

Fredonia, Pa.: Angela N. Flores, biology.

Greenville: Benjamin B. Fisher, interdisciplinary business with engineering studies; Kristen A. Hershberger, industrial engineering; Brianne M. Knierman, energy, business and finance; Marcelo W. Lob, biology; Kyle D. Ludwig, information sciences and technology, with high distinction; George I. Magee, nuclear engineering; Nicholas P. Marini, turf grass science; Leah N. Semroc, communication, with distinction; Dylan P. Shipton, mechanical engineering technology.

Grove City, Pa.: Courtney V. Bassani, political science; Andrew Bonnar, mechanical engineering; Owen M. Bowser, biology, with distinction; Jason S. Ferderber, biochemistry and molecular biology, with highest distinction; Megan L. Ferderber, medical doctor; Rhett I. Keffer, electrical engineering; Ashley C. Smith, finance.

Hermitage, Pa.: Britney M. Barwell, administration of justice, with high distinction; Shane C. Beise, associate in information sciences and technology, with high distinction; James M. Fleck, international business and management; Melissa J. Hamilton, psychology; Anelise Hoffman, associate in information sciences and technology; Jessica A. Jones, nursing; Cortnee L. Lambert, associate in human development and family studies; John M. Leicht, physics; Charles P. McCracken, business; Malialani Paoletta, Japanese; Casey L. Parker, nursing; Syndey P. Plummer, associate in letters, arts and sciences; Jenifer E. Prinkey, nursing; Micah E. Roberts, business; Mark D. Rupert, administration of justice; Betty Sanders, associate in human development and family studies, with distinction, Clayton T. Sheasley, administration of justice; Erika A. Sieg, nursing; Jeremy D. Spangler, human development and family studies; Richard N. Vetica, management information systems; Nathaniel L. Warrender, human development and family studies; Elizabeth M. Weiner, kinesiology; Kristin R. Young, nursing.

Mercer, Pa.: Shawn A. Adams, human development and family studies, with high distinction; Brittany A. Mohney, music education; Shawn R. Weller, marketing.

New Castle, Pa.: Robert A. Abraham, crime, law and justice; Devan R. Amabile, actuarial science; Kierston M. Anderson, advertising and public relations; Jonathan M. Braatz, kinesiology; Laurel L. Brest, master’s in teaching and curriculum; Nicholas A. Colella, kinesiology; Katrina F. Cowart, political science; Christopher M. Derosa, film and video; Adrianna L. Fraschetti, plastics engineering technology; Kelsey L. Kerr, finance; Louis J. Robinson, chemical engineering; Stephen A. Stasko, business; Tabatha J. Toth, nursing; Nicole M. Vanasco, advertising/public relations and integrative arts; Racquel D. Wright, psychology.

New Wilmington: Timothy B. Kaminske, mechanical engineering; Kayla M. Meyer, business.

Pulaski, Pa.: Douglas S. Hanna, civil engineering.

Sharon, Pa.: Emily J. Astey, letters, arts and sciences; Christian J. Bukus, associate in letters, arts and sciences; Novella T. Clarke, letters, arts and sciences; Ali Y. Ismail, computer engineering, with distinction; John P. Mlakar, interdisciplinary business with engineering studies and management information systems; Lynda K. Moss-McDougall, administration of justice; Nicole E. Pope, communication sciences and disorders; Pamela S. Ray, nursing; Jesus M. Rosales, associate in business administration; Brandy L. Scarmack, human development and family studies; Anna E. Sykola, kinesiology; Shantel E. Wilkins, letters, arts and sciences, with distinction; George L. Wilson, business.

Sharpsville, Pa.: Thaddeus C. Austin, associate in information sciences and technology; Leah N. Brown, secondary education; Benjamin M. Cadman, administration of justice; Stephen T. Chovan, assocaite in information sciences and technology; Jacob J. Elliott, letters, arts and sciences; Mitchell J. Fleming, agricultural science; Jason A. Gill, electrical engineering; Michael F. Haines, management information systems; Natalie A. Joseph, associate in business administration; Summer D. Knapp, human development and family studies; Samantha L. Koches, associate in letters, arts and sciences; David J. Kowacich, human development and family studies; Jared M. Morrin, accounting; Matthew J. Musser, crime, law and justice; Anne E. Sommerfeld, veterinary and biomedical sciences, with distinction; Elizabeth A. Thiry, doctorate in information sciences and technology.

Transfer, Pa.: Russell W. Conley, history; Brooke E. Stegkamper, nursing.

Volant, Pa.: Kristin J. Wilson, biology.

Wampum, Pa.: Beth Ann Franchi, administration of justice; Nicholas L. Miller, mechanical engineering technology.

Warren: Angela M. Cameron, human development and family studies.

West Middlesex, Pa.: Patricia L. Clark, business; Samuel T. Frazier, business; Joshua P. McFall, business.

CLARION UNIVERSITY, Clarion, Pa.

Beaver Falls, Pa.: Michael Leopardo, film; Kaitlyn Hoenig, public relations; Susan Swanson, master’s in nurse education.

Ellwood City, Pa.: Breonna Navolio, associate in paralegal studies; Raymond Norris, chemistry.

New Castle, Pa.: Casey Yoho, chemistry; Brittany Bartolone, speech pathology and audiology; Julie Griffith, speech pathology and audiology; Andrew Morici, management.

New Wilmington: Kristie Lenz, associate in nursing; Sharayah Campbell, master’s in business administration.

Volant, Pa.: Brandon Packard, philosophy; Brandon Packard, computer science; Janice Anastasia, master’s in speech and language pathology.

Grove City, Pa.: Maggie Orr, associate in nursing; Cody McCandless, history; Christopher Motta, nursing; Karen Shaffer, master’s in business administration; Kim Deniker, master’s in library science.

Hermitage, Pa.: Megan Kelly, corporate communication; Adam Whaley, public relations; Brittany Chavara, early childhood and special education; Ronald Haywood, master’s in rehabilitative sciences.

Sharpsville, Pa.: Phillip Catrucco, sports management; Jennifer Barnes, speech pathology and audiology; Trisha Vamosi, secondary education and English.

Youngstown: Dean Moffo, athletic training.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes