facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

GRADS LIST



Published: Sat, July 27, 2013 @ 12:00 a.m.

GRADS LIST

The following students were awarded bachelor’s degrees unless otherwise noted:

NATIONAL COLLEGE, Youngstown campus

Austintown: Charles L. Reynolds, associate’s degree.

Boardman: Banan Alabbadi, diploma; April Higgins, associate’s degree; Nicole Jackson, associate’s degree; Kimberley Korpi, associate’s degree; Doris McKay, associate’s degree.

Bristolville: Brandy D. Smith, associate’s degree.

Brookfield: Melissa A. Mosora, associate’s degree.

Campbell: Victoria L. Dubos, associate’s degree; Andrea D. Harper, associate’s degree; Lori A. Huff, associate’s degree.

Farrell, Pa.: Whitney F. Welch, associate’s degree.

Fowler: Dawn L. Hartman, associate’s degree.

Girard: Joshua Balko, associate’s degree; Tiffany M. Braden, associate’s degree; Diana L. Francis, associate’s degree; Lenora J. Slimmer, associate’s degree.

Hubbard: Jessica Economos, associate’s degree; Kristie L.M. Jones, associate’s degree; Kara L. Morgan, associate’s degree.

Lowellville: Kimberly Arendas, diploma.

Masury: Michele Shrader, associate’s degree; Angela C. Thomas, associate’s degree; Dorothy J. Yez, associate’s degree.

New Castle, Pa.: Mark E. McLaren Jr., associate’s degree.

New Springfield: Dina Gori- Harkabus, associate’s degree.

Niles: Betty A. Patterson, diploma.

Poland: Diana L. Davis, diploma; Vivian A. Grist, associate’s degree.

Salem: Melanie S. Gray, associate’s degree; Megan J. Wilson, associate’s degree.

Struthers: Robert J. Burosky, associate’s degree; Stormy Patrick, associate’s degree; Tonya Smith, diploma.

Warren: Barbara Doll-Jackson, associate’s degree; Sheldon M. Beaver, associate’s degree; Diana M. Candella, associate’s degree; Robin C. Japuncha, associate’s degree; Lylian D. Rios, diploma; Jermaine L. White, associate’s degree.

Youngstown: Rhonda D. Woods, associate’s degree; Alli Ashley, associate’s degree; William B. Dubose Jr., associate’s degree; Torah V. Adams-Lewis, associate’s degree; Shannon S. Barris, associate’s degree; Nicole Bridges, associate’s degree; Jean L. Brunner, associate’s degree; Cicely Floyd, associate’s degree; Ja’Meir L.M. Forester, diploma; Deborah R. Hopkins, associate’s degree; Amanda R. Knicely, diploma; Kayla R. Melick, associate’s degree; Kristina Turcola, associate’s degree; Tiona Wigfall-Wright, diploma; Tareana J. Butler, associate’s degree; Elizabeth G. Auman-Dejesus, associate’s degree; Arkeila Duval-Belton, diploma; Elizabeth R. Todd, diploma; Daryl Duck, associate’s degree; Robin M. Harris, associate’s degree; Angelica R. Garcia, associate’s degree; Sylvia Scott, associate’s degree; Lynae G. Dobbelstein-Longo, associate’s degree; Jennifer Hartzell, associate’s degree; Amanda Metzger, associate’s degree; Jessica Rauber, associate’s degree; Debra Romeo, associate’s degree; Jennifer L. Roupe, associate’s degree; Rawan Alabbadi-Lababdeh, diploma; Lance A. Farris, associate’s degree; Shannon Kusic, associate’s degree; Mary J. Repp, associate’s degree; Elizabeth K. Turner, associate’s degree; Wanda M. Durkin, associate’s degree.

GROVE CITY COLLEGE, Grove City, Pa.

Beaver Falls, Pa.: Caleb Jantsch, mechanical engineering; Megan McMahon, marketing management; Louis Phillips, molecular biology and political science.

Bessemer, Pa.: Elissa Houk, exercise science.

Canfield: Bailey Bennett, early childhood education and elementary education; Anthony Lalama, electrical engineering; Aimee Williamson, elementary education.

Grove City, Pa.: Drew Archibald, mechanical engineering; Johnathon Bohnert, middle-level math/history; Grace Brown, Spanish and sociology; Caitlin Dodds, marketing management; Kellee Faulconbridge, history; Anna Harp, English; Charity Hertlein, psychology; Zachary Hertlein, biblical and religious studies; Elise Homan, English; Josh Krabill, molecular biology; Mary McLachlan, middle-level science/history; Stephanie Mech, English; Annette Mershimer, psychology; Camille Taylor, elementary education; Elizabeth Ulrich, biblical and religious studies; Nicole Wizorek, economics.

Hermitage, Pa.: Paige Polesnak, communication studies.

Mercer, Pa.: Mary K. Breese, accounting and finance; Shane Crevar, political science; Sam Leuenberger, English.

New Castle, Pa.: Tony DeLeone, computer information systems; Joshua McCown, mathematics and Spanish; Abby Pherson, biology; Bryce Kauffman, finance; Janae Means, psychology; Jordan Senchak, molecular biology.

Salem: Mellay Gardner, communication studies.

Transfer, Pa.: Katie Schaller, business management.

Vienna: Jared Crist, biblical and religious studies.

Warren: Dennis Steinbeck, political science; Ken Young, accounting.

UNIVERSITY OF TOLEDO, Ohio

Austintown: Shannon Bigley, exercise science; Alyssa Larkin, doctor of pharmacy.

Boardman: Samantha Peters, athletic training; Laine Vicarel, pharmacy; Samantha Peters, exercise science; John Mancini, paralegal studies; Lauren Monroe, doctor of pharmacy; Ernest Perrin, doctor of pharmacy.

Bristolville: Kyle McIntosh, pharmacology-toxicology.

Canfield: Steven Solomon, adolescent and young adult education; Joanna Novotny, adolescent and young adult education; Cassandra Dohar, juris doctor; Mathew Devenport, marketing; Michael Welty, doctor of pharmacy.

Cortland: Sarah Dickey, pharmacy; Joanna Novotny, mathematics.

Girard: Molly Breese, communication; Kira Butler, criminal justice; Valerie Desmond, doctor of pharmacy.

Hubbard: Adam Mierzwa, biology; Patrick Sebastiano, juris doctor.

Kensington: Jessica Burks, pharmacy.

Masury: Bonnie Zachar, French.

Poland: Erica Dodge, athletic training; Mackenzie Miller, medicinal and biological chemistry.

Salem: Ashleigh Knopp, history; Christina Pietrzak, multi-age education; Hanna Wutrick, psychology.

Struthers: Erin Zappia, pharmaceutics.

Warren: Julianna Iannucci, early childhood education; Emily Potter, environmental science; Nicole Prox, master’s in family nurse practitioner; Carley Smuke, master of social work; Katie Hovanic, special-education intervention specialist.

West Farmington: Courtney King, pharmacy.

Youngstown: Cynthia Giddens, certificate in health-information administration; Kelly McGuire, film and video.

MERCYHURST UNIVERSITY, Erie, Pa.

Columbiana: Joshua Harold, biochemistry.

Cortland: Alicia Rossi, intelligence studies.

Hermitage, Pa.: Kelsey Trosch, early childhood/special education.

Mercer, Pa.: Caitlin Handerhan, political science; Alissa Kennell, associate of nursing; Cody Fowler, associate of business administration.

New Castle, Pa.: Linnell Robinson, hospitality management; Joseph Fontana, associate of computer systems support.

Salem: Lisa Ruthrauff, associate of physical therapist assisting.

Struthers: Cassandra Clyde, applied forensic sciences.

Warren: Melissa Esposito, hospitality management.

West Middlesex, Pa.: Holly Lovich, early childhood education.

Youngstown: Tiffany Nazarian, associate of respiratory therapy; Matthew Teleha, communication; Arthur Stevens, biology.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes