facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

OHSAA Wrestling TEAM TOURNAMENT



Published: Fri, January 18, 2013 @ 12:00 a.m.

DIVISION I

Region 4-B Quarterfinals

Seeds — 1. Perry, 2. Lake, 3. Jackson, 4. Hoover, 5. Austintown Fitch, 6. Massillon, 7. Boardman, 8. Timken, 9. GlenOak, 10. Canton McKinley.

Jan. 23

At Uniontown Lake High School

Boardman vs. Canton McKinley, 6 p.m.; winner faces Uniontown Lake, 20 minutes after first dual.

Jackson vs. Massillon, 6 p.m.

Site to be determined

Hoover vs. Austintown Fitch, 6 p.m.

Timken vs. GlenOak, 6 p.m.; winner faces Perry, 20 minutes after first dual.

Region 4 Semifinals

Jan. 30

Site to be determined

Kenston/Eastlake North vs. Ashtabula Lakeside/Madison, 6 p.m.; Painesville Riverside/Willoughby South vs. Chardon/Mentor, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals end

Site to be determined

Jackson/Massillon vs. Boardman/McKinley/Lake, 6 p.m.; Hoover/Fitch vs. Timken/GlenOak/Perry, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals end.

Region 4 Final

Feb. 6

Site to be determined

Semifinal winners meet, 7 p.m. (Winner advances to state tournament Feb. 9 as one of eight Regional champions)

DIVISION II

Region 11-A Quarterfinals

Seeds — 1. Perry, 2. Lake Catholic, 3. Canfield, 4. West Branch, 5. Fairless, 6. Poland, 7. Painesville Harvey, 8. Jefferson, 9. West Geauga, 10. Conneaut, 11. Salem.

Jan. 23

At Mentor Lake Catholic High School

Salem vs. Poland, 6 p.m.; winner faces Canfield, 20 minutes after first dual.

Harvey vs. Conneaut, 6 p.m.; winner faces Lake Catholic 20 minutes after first dual.

At Perry High School

West Branch vs. Fairless, 6 p.m.

Jefferson vs. West Geauga, 6 p.m.; winner faces Perry 20 minutes after first dual.

Region 11-B Quarterfinals

Seeds — 1. Howland, 2. Walsh Jesuit, 3. Akron St. Vincent-St. Mary, 4. Crestwood, 5. Aurora, 6. Southeast, 7. Ravenna, 8. Akron Hoban, 9. Streetsboro, 10. Akron Buchtel.

Jan. 23

Site to be determined

St Vincent-St. Mary vs. Southeast, 6 p.m.

Ravenna vs. Buchtel, 6 p.m.; winner faces Walsh Jesuit, 20 minutes after first dual

At Howland High School

Crestwood vs. Aurora, 6 p.m.

Hoban vs. Streetsboro, 6 p.m.; winner faces Howland, 20 minutes after first dual

Region 11 Semifinals

Jan. 30

Site to be determined

Canfield/Salem/Poland vs. Harvey/Conneaut/Lake Catholic, 6 p.m.

West Branch/Fairless vs. Jefferson/West Geauga/Perry, 6 p.m.

Winners meet 20 minutes after first duals end.

Site to be determined

St. Vincent-St. Mary/Southeast vs. Ravenna/Buchtel/Walsh Jesuit, 6 p.m.

Crestwood/Aurora vs. Hoban/Streetsboro/Howland, 6 p.m.

Winners meet 20 minutes after first duals end.

Region 11 Final

Feb. 6

Site to be determined

Semifinal winners meet, 7 p.m. (Winner advances to state tournament Feb. 9 as one of eight Regional champions)

Region 12-A Quarterfinals

Seeds — 1. Steubenville, 2. Dresden Tri-Valley, 3. Beaver Local, 4. Cambridge, 5. Harrison Central, 6. Buckeye Local, 7. Philo, 8. Meadowbrook, 9. Zanesville Maysville.

Wednesday, Jan. 23

At Tri-Valley High School

Beaver Local vs. Buckeye Local, 6 p.m.; Philo vs. Tri-Valley, 20 minutes after first dual

At Steubenville High School

Cambridge vs. Harrison Central, 6 p.m.

Meadowbrook vs. Maysville, 6 p.m.; winner faces Steubenville, 20 minutes after first dual

Region 12 Semifinals

Wednesday, Jan. 30

Site to be determined

Beaver Local/Buckeye Local vs. Philo/Tri-Valley, 6 p.m.; Cambridge/Harrison Central vs. Meadowbrook/Maysville/Steubenville, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals end

Site to be determined

Minerva/Dover vs. Marlington/Alliance/Carrollton, 6 p.m.; New Philadelphia/West Holmes vs. River View/Indiana Valley/Claymont, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals end.

Region 12 Final

Wednesday, Feb. 6

Site to be determined

Semifinal winners meet, 7 p.m. (Winner advances to state tournament Feb. 9 as one of eight Regional champions)

DIVISION III

Region 19-B Quarterfinals

Seeds — 1. Middlefield Cardinal, 2. Grand Valley, 3. Kirtland, 4. Pymatuning Valley, 5. Hawken, 6. Girard, 7. Burton Berkshire, 8. Liberty, 9. Wickliffe

Jan. 23

At Grand Valley High School

Kirtland vs. Girard, 6 p.m.

Berkshire vs. Grand Valley, 20 minutes after first dual

At Cardinal High School

Pymatuning Valley vs. Hawken, 6 p.m.

Liberty vs. Wickliffe, 6 p.m.; winner faces Cardinal, 20 minutes after first dual

Region 19 Semifinals

Jan. 30

At sites to be determined

Cuyahoga Heights/Independence vs. Columbia/Lorain Clearview, 6 p.m.; Lutheran West/Keystone vs. Wellington/Beachwood, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals

Kirtland/Girard vs. Berkshire/Grand Valley, 6 p.m.; Pymatuning Valley/Hawken vs. Liberty/Wickliffe/Cardinal, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals

Region 19 Final

Feb. 6

At site to be determined

Semifinal winners meet, 7 p.m. (Winner advances as one of eight Regional champions to state tournament on Feb. 9)

Region 20-A Quarterfinals

Seeds — 1. Massillon Tuslaw, 2. Rootstown, 3. Manchester, 4. Waterloo, 5. Garrettsville Garfield, 6. Jackson-Milton, 7. Canton Central Catholic, 8. Steubenville Catholic Central

Jan. 23

At Manchester High School

Manchester vs. Jackson-Milton, 6 p.m.

Canton Central Catholic vs. Rootstown, 20 minutes after first dual

At Tuslaw High School

Waterloo vs. Garrettsville Garfield, 6 p.m.

Steubenville Central vs. Tuslaw, 20 minutes after first dual

Region 20 Semifinals

Jan. 30

At sites to be determined

Manchester/Jackson-Milton vs. Canton CC/Rootstown, 6 p.m.; Waterloo/Garfield vs. Steubenville Central/Tuslaw, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals

West Salem Northwestern/Ashland Mapleton vs. Loudonville/Orrville/Sandy Valley, 6 p.m.; Tuscarawas Valley/Norwayne vs. Newcomerstown/Garaway/Waynedale, 6 p.m.; winners meet 20 minutes after first duals

Region 20 Final

Feb. 6

At site to be determined

Semifinal winners meet, 7 p.m. (Winner advances as one of eight Regional champions to state tournament Feb. 9).


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport