facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -

 

« News Home

Boardman



Published: Tue, April 9, 2013 @ 12:00 a.m.

Boardman

Coach: John Phillips, second year

Top returnees: seniors — Nathan Jones (sprints), Will Birchfield (hurdles), Sam Sheranovich (distance); juniors — Mark Hadley (distance), Alan Burns (distance), Brian Bodrick (sprints), Justin Maroni (distance), Turel Thompson (sprints/jumps), Ivan Adu-Poku (sprints), Isaiah Lyle (sprints/jumps), Jeff Bean (hurdles/jumps), Mike Sferra (throws), Steve Brown (throws).

Top newcomers: senior — Chris Riwniak (throws); freshmen — Nathan Hadley (distance), Andrew Gasle (middle distance), Brendan Lucas (sprints/middle distance); Dana Penson (sprints/middle distance).

Outlook: Last year’s Federal League runners-up return several conference champions, including Hadley, a league and county MVP who earned first team all-Ohio last season. The Spartans are strong in the sprints, hurdles and distance events but will need their field athletes to develop if they want to make a run at league, county and district crowns.

Cardinal Mooney

Coach: Dom Daltorio, eighth year

Top returnees: Marcus Penza (jumps), Bob Ballone (throws), John Perry (throws), Dante Perry (throws), Marcus McWilson (sprints), Kareem Ellis (sprints), Dawan Britt (sprints), Justus Ellis-Moore (sprints), Donovan McWilson (sprints), Jayshawn Coleman (jumps/sprints), C.J. Bias (sprints), Christian Creighton (jumps), Trevon Forte (middle distance).

Outlook: The Cardinals return all four members of last year’s third-place 4x100-meter relay and have good talent in the field events. The distance events are a concern.

Girard

Coach: John Spano, 40th year

Top returnees: seniors — Gino Minnitti (distance), Anthony Bryant (sprints), Kade Swartz (distance), Tyler Shonce (discus), Justin Miller (hurdles/jumps); junior — Garrett Bass (pole vault)

Top newcomers: freshmen — Dante Minnitti (distance), Collin Harden (hurdles), Jordon Chipps (distance)

Outlook: The Indians lost two state qualifiers to graduation but have some good talent in the junior and senior classes.

Hubbard

Coach: Rod Greenamyer, 13th year

Top returnees: seniors — Lendon DoBay (jumps/sprints), Aaron Loveless (distance); juniors — Aidan Dudash (sprints), Ian Lowry (jumps/sprints), Dillon Marx (hurdles); sophomores — Frank Cimmento (throws), Dylan DoBay (jumps/sprints); Zac Hankey (middle distance), Matt Jones (throws), David Varrinale (sprints).

Top newcomers: juniors — Jacob Jones (throws), Aries Shaw (sprints), Darnell Tate (sprints); sophomore — Tim DiBacco (distance); freshmen — George Hill (sprints), Rashad Pennington (sprints).

Outlook: The Eagles lost a state qualifier in shot putter Addison Agler but should improve in the sprints and relays. There’s not a lot of depth in the distance events, however.

Howland

Coach: Danny Libert, first year

Top returnees: seniors — Tion Stubbs (jumps), Mike Pollifrone (distance), Brendan Cope (long jump); juniors — Austin Osbourne (sprints), Trey Bryarley (sprints), Tommy Gregory (distance), Jamie Williams (hurdles), Ryan Sullivan (distance), Louie King (throws); sophomores — Willie Summerlin (sprints), Ben Cole (distance), Tyler Messina (distance)

Top newcomers: junior — Darian Diggs (sprints); sophomores — Ameer Williams (sprints), Kordell Busch (sprints), Keith Crocker (sprints), Jacob Hocevar (throws), Mike Bell (throws); freshmen — Connor Dotson (distance), Ethan Petrilla (distance), Mike Guerrero (jumps)

Outlook: The Tigers should be strong in the sprints, distance events and long jump but need to develop in the hurdles, high jump and throws.

Lakeview

Coach: Mark Swinning, fifth year

Top returnees: seniors — Eric Harris (distance), Trevor Watson (throws), Lincoln Hall (hurdles/jumps), Travis Chalker (jumps/sprints), Zach Kendall (hurdles/sprints), A.J. Miller (pole vault); juniors — Jordan Lowther (throws), Ben Biehl (sprints), Aaron Lamer (distance), Jarrett Pishotti (hurdles/pole vault), Adam Bogard (distance), Christopher Edie (distance), Luke Brantingham (distance/jumps), Isaac Daffron (sprints), Robbie Woodruff (sprints/jumps); sophomore — Mike Mannella (sprints), Nate Butler (distance), Jacob Tomko (distance).

Top newcomers: freshmen — Angelo Marino (sprints/jumps), John Estlack (jumps/sprints), Ethan Watson (throws).

Outlook: The Bulldogs lost just three seniors from last year’s conference champions/Trumbull County runners-up. League, county and district titles are possible.

Lordstown

Coach: James Rook, second year

Top returnees: seniors — John Tarchick (distance), Cameron Gearhart (sprints); juniors — Allan Metz (distance), Nick Vigerito (sprints), Steven Gill (jumps/hurdles), Vincent Goddard (distance), Hunter King (throws); sophomores — Preston Michalski (distance), Anthony Onderko (sprints), Brock Laughlin (throws), Matt Eustace (sprints)

Top newcomers: sophomore — Zack Kasner (throws); freshmen — Ethan Radtka (sprints), Dylan Negro (sprints/jumps), John Eustace (distance)

Outlook: The Red Devils are young but have a lot of talent, particularly in the distance events. The sprints will be key this spring.

Lowellville

Coach: Stephanie Jarvis, second year

Top returnees: senior — J.T. Hvisdak (middle distance); juniors — Nick Lucente (middle distance), Brian Grover (hurdles), Emmett Hynes (sprints), Mike Minnie (throws), Collin Pope (throws)

Top newcomers: sophomore — Jordan Zackasee (hurdles/jumps); freshmen — Myron Anderson (hurdles/jumps), Vince Hensperger (middle distance/jumps)

Outlook: Led by regional finalist Lucente, Rockets return the majority of their athletes from last year’s fourth-place team in the ITCL’s Tier Two and hope to do better this spring.

Maplewood

Coach: Mark Yoder, 16th year

Top returnees: seniors — Wyatt Hartman (distance), Mike Dahmen (distance); juniors — Solomon Yoder (hurdles/middle distance), Stephen Pop (throws), Ethan Obradovich (throws); sophomore — Derek Morrison (distance).

Top newcomers: freshmen — Tristan Dahmen (distance), Bransen Root (hurdles).

Outlook: The Rockets won league, district and regional titles last spring and return talented distance runners and throwers. The sprints and jumping events are a concern, however.

Mineral Ridge

Coach: Ron Toth, 17th year

Top returnees: seniors — Casey Porter (hurdles/jumps), Ryan Booth (throws), Tyler Mohr (distance); sophomore — Logan Smith (distance)

Top newcomers: juniors — Jonathan Baker (sprints), Ethan Dukes (sprints/jumps), Michael Eaton (sprints); sophomore — Cory Phillips (sprints/long jump); freshman — Tait Rummell (hurdles/sprints/jumps)

Outlook: Graduation took All-Ohio shot putter Jacob Chiclowe and took a bite out of the Rams’ regional-qualifying 4x800 relay but they have good sprinting depth and a lot of experience returns.

Springfield

Coach: Don Evans, 11th year

Top returnees: seniors — Jared McTigue (jumps/middle distance), Joe Johnson (jumps/sprints), Andy Swansiger (throws), Bryan Mersol (distance); junior — Will Heid (throws); sophomores — Brian Swansiger (throws), Randy Groves (sprints).

Outlook: The Tigers lost state champion shot putter Stephen Lyons to graduation and will be a young, inexperienced group. Some young athletes will need to step up.

Ursuline

Coach: George Stroia

Top returnees: senior — Khallid Pierce (sprints), Steve Biroschak (distance, throws), Ryan Cox (throws); juniors — Elijah Bowers (sprints), Patrick O’Brien (distance)

Top newcomer: freshman — Marcus Mosley (sprints)

Outlook: Led by six seniors and Mosley, an all-state indoor sprinter this winter, the Irish have a good mixture of youth and experience.

Warren Harding

Coach: Charles Penny, 10th year

Top returnees: seniors — LeShun Daniels (sprints/jumps), Dalyn Gattison (sprints), Kevonte’ Jordan (sprints), Jimmy Rumple (middle distance); junior — Deonte Morgan (hurdles)

Top newcomers: senior — Zavien Bennett (middle distance); junior — Marcus Boomer (jumps/middle distance); sophomore — James Daniels (throws)

Outlook: The Raiders return three state qualifiers and several regional finalists and should be in the mix for the league title with Cleveland Heights.

Warren JFK

Coach: Robert Andrews, second year

Top returnees: senior — Rob Seger (sprints); juniors — Carl Zallow (sprints), Zack Watts (sprints); sophomore — Chad Zallow (hurdles/sprints)

Top newcomer: junior — Anthony Fordley (sprints, jumps)

Outlook: Fresh off a runner-up finish at the Division II/III indoor meet, the Eagles have the type of talent that should be still competing on the first weekend in June.

West Branch

Coach: Tracy Wyatt, seventh year

Top returnees: seniors — James Laughery (hurdles), Drake Lohnes (distance), Zach Mucklo (jumps), J.P. Overly (distance), Jake Ross (sprints), Connor Sharp (throws), Tyler Ware (middle distance); junior — Andrew Filp (throws); sophomores — Jake Jarvis (sprints), Steve Koneval (middle distance), Caleb Morey (middle distance), Logan Nagy (jumps), Zach Robbins (jumps), Josiah Ross (sprints/hurdles), Casey Ruthrauff (hurdles/sprints), Jake Zinni (throws).

Top newcomers: seniors —Jerry Sanor (middle distance), Brandon Woolf (jumps); juniors — Dustin Greenawalt (middle distance), Anthony Miner (distance); sophomores — Brandon Utley (jumps), Bryce Butcher (sprints/jumps), Cody Park (sprints).

Outlook: Led by Lohnes, a state qualifier coming off a strong cross country season, the Warriors should have a strong team. One issue is youth — much of the team’s depth is in the sophomore class.


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport