facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

prep schedules



Published: Wed, November 21, 2012 @ 12:00 a.m.

friday, november 23

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Akron Firestone at East

Leetonia at East Palestine

Lisbon at East Liverpool

McDonald at Girard

South Range at Columbiana

Warren JFK at Liberty

ice hockey

Canfield Thanksgiving Tournament: Canfield vs. West Geauga, 8:30 a.m.; Mentor JV vs. Avon, 10:15 a.m.; West Geauga vs. Avon, 5:15 p.m.

saturday, november 24

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Lakeview at Geneva

Madison at Howland, 2:30 p.m.

Marlington at Canfield

Salem at Crestview

Ursuline at West Branch

Youngstown Christian at Pymatuning Valley

ice hockey

Canfield Thanksgiving Tournament: West Geauga vs. Mentor JV, 10:15 a.m.; Canfield vs. Avon, noon

sunday, november 25

ice hockey

Canfield Thanksgiving Tournament: Canfield vs. Mentor JV, 9 a.m.; Championship game, noon; Consolation game, 4:15 p.m.

monday, november 26

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Badger at Bristol

Beaver Local at Crestview

Brookfield at Hubbard

Cardinal Mooney at Austintown Fitch

East at Poland

Jackson-Milton at Mathews

LaBrae at Windham

Liberty at McDonald

Lordstown at Mineral Ridge

Mogadore Field at Western Reserve

Sebring at Malvern

United at East Liverpool

Warren Harding at Lakeview

Warren JFK at Maplewood, 7 p.m.

Youngstown Christian at Lutheran East

BOwling

Canfield at Struthers, 4 p.m.

Champion at Lakeview, 4 p.m.

Girard at Liberty, 4 p.m.

Howland at Austintown Fitch, 4 p.m.

Hubbard at Niles, 4 p.m.

LaBrae at Campbell, 4 p.m.

tuesday, november 27

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Champion at Niles

Cleveland Martin Luther King at Boardman, 7 p.m.

Heartland Christian at Wellsville

South Range at Struthers

Stow at Ursuline, 7 p.m.

BOwling

East Liverpool at St. Clairsville, 3:30 p.m.

wednesday, november 28

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Salem at United

BOwling

Alliance at East Liverpool, 4 p.m.

Austintown Fitch at Niles, 4 p.m.

Girard at Champion, 3:30 p.m.

Hubbard at Canfield, 4 p.m.

Lakeview at LaBrae, 4 p.m.

Liberty at Campbell, 4 p.m.

Struthers at Howland, 4 p.m.

ice hockey

Nordonia at Canfield, 5:45 p.m.

thursday, november 29

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Austintown Fitch at Jefferson

Badger at Ledgemont

Beaver Local at Champion

Brookfield at Youngstown Christian

Canfield at Lakeview

Cardinal Mooney at Springfield

Columbiana at Lisbon

Crestview at Leetonia

East at Canton McKinley

East Liverpool at Wellsville

Heartland Christian at Sebring

Howland at Liberty

Hubbard at LaBrae

Maplewood at Southington

Mathews at Bristol

Niles at Newton Falls

Poland at Girard

Pymatuning Valley at Lordstown

Southern at Jackson-Milton

Struthers at Campbell

Western Reserve at South Range

Windham at McDonald

swimming

Boardman at Federal League Relays (Canton), 6 p.m.

Poland at Alliance, 5 p.m.

friday, november 30 boys BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Ashtabula SS John & Paul at Bloomfield

Badger at Heartland Christian

Brookfield at Springfield

Campbell at Struthers

Champion at Beaver Local

Crestview at Western Reserve

East at Boardman

East Liverpool at Wellsville

Heritage Christian at Sebring

Jackson-Milton at Mathews

LaBrae at Hubbard

Liberty at Howland

Lisbon at Southern

McDonald at Girard

Mineral Ridge at Lordstown

Newton Falls at Niles

South Range at Columbiana

Southington at Maplewood

United at West Branch

Ursuline at Warren Harding

Warren JFK at Bristol

Youngstown Christian at East Palestine

wrestling

Jackson-Milton at Solon Comet Classic, 4 p.m.

South Range at Aurora Invitational, 5 p.m.

saturday, december 1

boys BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

East Palestine at Leetonia

Lordstown at Lowellville

Maplewood at Lakeview

Southern at Edison

Southington at Middlefield Cardinal, 6:30 p.m.

United at Beaver Local

Zanesville at East Liverpool

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Canton South at West Branch, 1:30 p.m.

Champion at Bristol, 2:30 p.m.

Hoover at Boardman, 2:30 p.m.

Salem at Alliance, 1:30 p.m.

Warren Harding at Cleveland Heights, 2 p.m.

Leetonia at Western Reserve, 12:30 p.m.

Youngstown Christian at Crestview, 7 p.m.

bowling

Austintown Fitch, Struthers at Kickoff Classic (Columbus Square Palace), 1 p.m.

swimming

Boardman, Canfield, Wooster at Warren Harding, 3 p.m.

wrestling

Austintown Fitch at Beachwood Classic, 10 a.m.

Beaver Local at Cambridge Invitational, 10 a.m.

Boardman, Hubbard, Salem at Poland Duals, 9 a.m.

Canfield at Cuyahoga Falls Duals, 9 a.m.

East Liverpool at Dover Invitational, 9 a.m.

Howland at Lake Duals, 9 a.m.

Jackson-Milton at Solon Comet Classic, 10 a.m.

South Range at Aurora Invitational, 10 a.m.

Wellsville at Union Local Invitational, 10 a.m.

sunday, december 2

BOwling

Niles Preseason Tourney includes Girard (McKinley Lanes), 10 a.m.

ice hockey

Canfield at Twinsburg, 5:30 p.m.

monday, december 3

girls BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Alliance at Liberty

American Spirit Academy at Southern

Bristol at Youngstown Christian

Brookfield at LaBrae

Campbell at Niles

Cardinal Mooney at Salem

Crestview at Columbiana

Girard at Austintown Fitch

Heartland Christian at East Palestine, 7 p.m.

Heritage Christian at Sebring

Howland at Warren Harding

Lakeview at Struthers

Leetonia at Lisbon

Lowellville at Springfield

Maplewood at Champion

Mathews at Western Reserve

Mineral Ridge at McDonald

Newton Falls at Warren JFK

Poland at South Range

Pymatuning Valley at Hubbard

Southington at Badger

Wellsville at Beaver Local

BOwling

Austintown Fitch at Struthers, 4 p.m.

Brookfield at Warren JFK

Campbell at Lakeview, 4 p.m.

Howland at Hubbard, 4 p.m.

LaBrae at Girard, 4 p.m.

Liberty at Champion, 3:30 p.m.

Lowellville at Bloomfield, 4 p.m.

Niles at Canfield, 4 p.m.

tuesday, december 4 boys BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Alliance at Austintown Fitch

Boardman at Campbell

Crestview at Columbiana

East Liverpool at Carrollton

Lake at Canfield

Leetonia at Lisbon

Liberty at Poland

Lordstown at Sebring

Maplewood at Bristol

Mathews at Warren JFK

Mineral Ridge at McDonald

Niles at Champion

Massillon Perry at Ursuline, 7 p.m.

Rootstown at Heartland Christian

Salem at South Range

Southington at Jackson-Milton

Springfield at Lowellville

Struthers at Lakeview

Wellsville at Beaver Local

West Branch at Southeast

Western Reserve at Lake Center Christian

Windham at Newton Falls

BOwling

Beaver Local at Wheeling Park, W.Va., 5:30 p.m.

Mineral Ridge at McDonald, 4 p.m.

Swimming

East Liverpool at Steubenville Catholic Central, 6 p.m.

Kent Roosevelt at Canfield, 5 p.m.


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport