facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up

Sorry, no featured jobs currently.

- Advertisement -
 

« News Home

prep schedule



Published: Tue, December 25, 2012 @ 12:00 a.m.

wednesday, december 26

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Warren JFK at East Palestine

BOWLING

Struthers at Midway Tournament (Midway Lanes), 9 a.m.

ICE HOCKEY

Canfield vs. West Geauga at Brooklyn Holiday Tournament, 10 a.m.

thursday, december 27

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

East Liverpool Potter Holiday Classic: Ursuline vs. Linsly, W.Va., 6 p.m.; East Liverpool vs. Burton Berkshire, 7:30 p.m.

Lordstown at McDonald

Newbury at Bristol

GIRLS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Badger at Newbury

Brookfield Holiday Tournament: East vs. Sharon, 6 p.m.; Brookfield vs. Campbell, 7:30 p.m.

Canfield at Hubbard

Carrollton at United

Columbiana at Crestview

Cornerstone Christian at Maplewood

Girard at Champion

Lakeview at LaBrae

Lisbon at Heartland Christian

Lordstown at Lowellville

Malvern at Leetonia

Mineral Ridge at Mathews

Newton Falls at Liberty

Niles at Howland

Poland at Beaver Local

Sebring at Southington

Southern at East Palestine

Struthers at Austintown Fitch

Warren Harding at Akron Firestone, 2:30 p.m.

West Branch vs. Richmond Heights at Hoover Lady Vikes Classic, 6 p.m.

ICE HOCKEY

Canfield vs. Brooklyn at Brooklyn Holiday Tournament, 12:30 p.m.

WRESTLING

Columbiana at Columbus Bishop Ready Winter Classic, 8 a.m.

East Liverpool at St. Clairsville Invitational, 4 p.m.

friday, december 28

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Badger at Lowellville

Brookfield at South Range

Campbell at Champion

Canfield at Howland

Cardinal Mooney at Boardman

Carrollton at Salem

East vs. Sharon at Farrell, Pa., Tournament, 6 p.m.

East Liverpool Potter Holiday Classic: Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

Girard at Jefferson

Heartland Christian at Crestview

Hubbard at Niles

Jackson-Milton at Lordstown

LaBrae at Newton Falls

Lakeview at Liberty

Lisbon at Youngstown Christian

Maplewood at Warren JFK

Mineral Ridge at Mathews

Poland at Austintown Fitch

Southern at Toronto

Southington at Mogadore

Struthers at Beaver Local

United at Leetonia

Wellsville at Oak Glen, W.Va.

Western Reserve at West Branch

GIRLS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Bristol at Burton Berkshire Holiday Classic

Heartland Christian at Crestview, 6 p.m.

Warren Harding at Maple Heights, 2 p.m.

BOWLING

Hubbard hosts Ed Zitnik Memorial Classic, includes Girard (Bell-Wick Bowl), 10 a.m.

ICE HOCKEY

Canfield vs. Brush at Brooklyn Holiday Tournament, 5 p.m.

SWIMMING

Glenoak, Kent Roosevelt, Massillon at Warren Harding, 1 p.m.

WRESTLING

Austintown Fitch at Wheeling Park (W.Va.) Invitational, 9 a.m.

Beaver Local at Lorain Southview Tournament, 10 a.m.

Boardman, Poland, West Branch at Kenston Invitational, 2 p.m.

Columbiana at Columbus Bishop Ready Winter Classic, 8 a.m.

East Liverpool at St. Clairsville Invitational, 10 a.m.

saturday, december 29

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Bristol at Champion

East at Farrell, Pa., Tournament

Niles at Warren Harding

Poland at Springfield

GIRLS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Ashtabula SS John & Paul at Badger, 2:30 p.m.

Beaver Local at Oak Glen, W.Va., 7:15 p.m.

Boardman at Canfield

Bristol at Burton Berkshire Holiday Classic

Brookfield Holiday Tournament: Consolation, 1 p.m.; Championship, 2:30 p.m.

Cardinal Mooney at South Range, 2:30 p.m.

Girard at Mineral Ridge

Hudson at Austintown Fitch, 2:30 p.m.

Leetonia at United, 1:30 p.m.

Lordstown at Jackson-Milton, 2:30 p.m.

Salem at Minerva, 1:30 p.m.

Southeast at LaBrae, 2:30 p.m.

Springfield at Youngstown Christian, 2:30 p.m.

West Branch at Carrollton, 1:30 p.m.

Western Reserve at Windham, 3:30 p.m.

BOWLING

Austintown Fitch, Canfield, Struthers at Camelot Lanes Holiday Tournament, 9:30 a.m.

SWIMMING

Boardman, Canfield at Massillon, noon

Barnesville at Beaver Local, 1 p.m.

WRESTLING

Austintown Fitch at Wheeling Park (W.Va.) Invitational, 9 a.m.

Beaver Local at Lorain Southview Tournament, 10 a.m.

Boardman, Poland, West Branch at Kenston Invitational, 9:30 a.m.

Boardman, Perry at Hoover, 5 p.m.

Brookfield at Grand Valley Duals, 9 a.m.

Canfield, Crestview, Liberty at Salem’s Davidson Tournament, 10 a.m.

Girard Varsity Duals, 9:30 a.m.

Wellsville at Steubenville Central

Wednesday, january 2

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Akron Manchester at Struthers

Bristol at Mineral Ridge

Champion at Chagrin Falls

Heartland Christian at Lowellville

LaBrae at Lakeview

Lordstown at Windham

Southern at Beaver Local

Warren JFK at Pymatuning Valley

GIRLS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Akron Manchester at Struthers, 6 p.m.

Bristol at Mineral Ridge

Oak Glen, W.Va. at East Liverpool

Warren Harding at Boardman

BOWLING

Austintown Fitch at Canfield

Cardinal Mooney at Brookfield

East Liverpool at Warren JFK

ICE HOCKEY

West Geauga at Canfield, 5:45 p.m.

thursday, january 3

GIRLS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Badger at Southington

Campbell at Newton Falls

Columbiana at East Palestine

East at Cardinal Mooney

East Liverpool at Weir, W.Va.

Girard at Lakeview

Howland at Austintown Fitch

Hubbard at Beaver Local

LaBrae at Champion

Liberty at Jefferson

Lisbon at Southern

Maplewood at Lordstown

Poland at Canfield

Pymatuning Valley at Bristol

Sebring at Heartland Christian

South Range at Lowellville

Struthers at Niles

Toronto at Wellsville

United at West Branch

Ursuline at Canton Central Catholic

Youngstown Christian at Leetonia

WRESTLING

Beaver Local at East Liverpool, 6 p.m.

Girard, Jefferson at Poland, 6 p.m.

Friday, january 4

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Austintown Fitch at Struthers

Beaver Local at Poland

Bedford at Warren Harding

Bloomfield at Badger

Brookfield at McDonald

Canton Central Catholic at Ursuline, 7 p.m.

Canton South at Salem

Champion at Girard

Columbiana at Crestview

East Liverpool at Cardinal Mooney

Grand Valley at Maplewood

Heartland Christian at United

Hubbard at Canfield

Jackson-Milton at Sebring

Jefferson at Campbell

Ledgemont at Bristol

Liberty at Newton Falls

Lordstown at Southington

Mathews at Pymatuning Valley

Minerva at West Branch

South Range at Western Reserve

Toronto at Wellsville

Warren JFK at Bedford Chanel

Youngstown Christian at Leetonia

SWIMMING

Boardman, Canfield, Warren Harding at NEAC diving championsips (Wooster), 4:30 p.m.

WRESTLING

Berea, Midpark, Poland at Austintown Fitch, 6 p.m.

Brookfield, Canfield at Perry Pin City tournament, 4 p.m.

East Liverpool at Tri-Valley Tournament, 4 p.m.

Howland at Meadville, Pa., Tool City Tournament, 4 p.m.

Hubbard at Chippewa Invitational, 4 p.m.

saturday, JANUARY 5

BOYS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Boardman at East Cleveland Shaw, 7 p.m.

Canfield at Salem

Canton Heritage Christian at Lisbon

Cardinal Mooney at Cleveland Benedictine

Crestview at Leetonia

Edison at Southern

Smithville at Western Reserve, 2:30 p.m.

Southington at Mineral Ridge

Springfield at Girard

Streetsboro at East

Warren Harding at Lorain

Wellsville at East Liverpool

GIRLS BASKETBALL

Varsity at 7:30 p.m. unless noted

Canfield at Boardman, 2:30 p.m.

Carrollton at Salem, 1:30 p.m.

Crestview at Newton Falls, 2:30 p.m.

Lisbon at Canton Heritage Christian, 2:30 p.m.

Minerva at West Branch, 1:30 p.m.

United at Beaver Local

Warren Harding at Bedford, 2 p.m.

SWIMMING

Beaver Local, Steubenville Central at Edison, 1 p.m.

Boardman, Canfield, Warren Harding at NEAC diving championsips (Wooster), noon

Cardinal Mooney, East Liverpool, Hubbard, Poland at Salem Invitational (YSU), 8 a.m.

WRESTLING

Beaver Local at Meadowbrook Duals, 10 a.m.

Brookfield, Canfield at Perry Pin City tournament

East Liverpool at Tri-Valley Tournament, 10 a.m.

Howland at Meadville, Pa., Tool City Tournament, 9 a.m.

Hubbard at Chippewa Invitational

Jackson-Milton Johnny’s Excavating Tournament includes Columbiana, Crestview, Girard, Liberty, Salem, South Range, Wellsville, 10:30 a.m.


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport