Youth Wrestling Tournament results


Results of the Ohio junior high wrestling championships at the Covelli Centre on Saturday and Sunday:

74 pounds: 1. Joey Bowen (MP), 2. Drew Mattin (DWC), 3. Seth Hogue (NAWC), 4. Josh Portillo (Fox), 5. Hunter Bray (Tippecanoe), 6. Lane Peters (Mus), 7. Alex Rhine (Mir), 8. Zachary Davie (Thomas Worthington).

78: 1. Tyler Warner (Mus), 2. Jacob Martinez (Thomas Worthington), 3. Hunter Lucas (Mir), 4. Jake Newhouse (MP), 5. Moises Guillen (PWC), 6. Gregory Quinn (SST), 7. Mason Daugherty (BTW), 8. Cole Woods (WHWC).

84: 1. Michael May (TRWC), 2. Jason Spencer (MP), 3. Joshua Heil (Brecksville), 4. Mario Guillen (PWC), 5. Alexander Smith (GBWC), 6. Tony Decesare (FCWC), 7. Jake Donahue (STWC), 8. Gage Branson (GIEs).

90: 1. Cameron Kelly (Tippecanoe), 2. Taleb Rahmani (Mir), 3. Seth beard (BTW), 4. L.J. Bentley (Brecksville), 5. Elijah Stickley (Tippecanoe), 6. Alexander Mackall (NAWC) 7. Damian Short (AWC), 8. Kenny Hoberney (Brecksville).

96: 1. Matthew Kolodzik (Tippecanoe), 2. Austin Assad (Fire), 3. Devin Brown (Smit), 4. Dakota Mays (Nelsonville-York), 5. Mitchell Hannan (AWC), 6. Mario Graziani (Boardman), 7. Justyn Bostic (Norwalk), 8. Kyle Dooley (Thomas Worthington).

102: 1. Andy Dobben (Brecksville), 2. Garrett Hancock (Jor), 3. Elijah Seipel (Jor), 4. Logan Lacure (Moeller), 5. Richie Screptock (Bowling Green), 6. Daniel Hasson (Beav), 7. Cory Simpson (AWC), 8. Quinn May (Pro).

108: 1. Zac Carson (OLigh), 2. Josh Mossing (Fox), 3. Andrew Hoskins (Moeller), 4. Garrett Carter (AWC), 5. C.J. Frist (CBWC), 6. Brady Barnett (BTW), 7. Michael Nagy (LakeB), 8. Tim Rooney (DJS).

114: 1. Nicholas Kowalski (Thomas Worthington), 2. Sonny Lucas (Brecks), 3. Jarrad Lasko (MTC), 4. Richard Jackson (Fox), 5. Austin Phillips (MP), 6. Hunter Pizzino (Husk), 7. Tre Campbell (SWAT), 8. Buddy Limes (Bowling Green).

120: 1. Matt Degroff (Norwalk), 2. Kollin Moore (Nway), 3. Joseph Ziegler (Mech), 4. Nick Wrobel (CFWC), 5. David Masch (Steubenville), 6. Nicholas Hammond (Circ), 7. Nick Notestine (Thomas Worthington), 8. Brady Durieux (MP).

126: 1. Kyle Kaminski (Fire), 2. Nick Steed (Norwalk), 3. Matthew Ludwig (Brecksville), 4. Cody Notestine (Thomas Worthington), 5. Benjamin Schram (Jor), 6. David Labra (CBWC), 7. Clayton Ray (HTWC), 8. Walter Schrock (Steubenville).

132: 1. Jason Sandlin (Carli), 2. Zak Dobben (Brecksville), 3. Austin Siemon (Lov), 4. Dillon Leneave (FWC), 5. Tristan Bender (LPWC), 6. Drew Kasper (Lex), 7. Dane Morgan (Brecksville), 8. John Berndt (Steubenville).

138: 1. Alex Marinelli (Tippecanoe), 2. Trent Mays (Steubenville), 3. Lucas Staten (Westside WC), 4. Garrick Ginter (Bowling Green), 5. Tanner Miller (Nelsonville-York), 6. Jordan Radich (Steubenville), 7. Russell Miller (Miami T), 8. Logan Hickenbottom (Camb).

146: 1. David-Brian Whisler (Steubenville), 2. Marcus Howells (Jor), 3. Jake Zastrow (STW), 4. Zack Holycross (Bowling Green), 5. Austin Robbins (Tippecanoe), 6. Anthony Mancini (Steubenville), 7. Kolton Edmondson (LPWC), 8. Dalton Jones (Moeller).

154: Nick Svarda (Moeller), 2. Rick Kollman (OL), 3. Jesse Palser (Norwalk), 4. Dylan Hefner (LimaS), 5. Andrew Howard (Bowling Green), 6. Phillip Golden (Tippecanoe), 7. Edward Sternad (Brecksville), 8. Ben Miller (Tippecanoe).

164: 1. Jack Harris (Tippecanoe), 2. Chancellor Sonnenberg (Fox), 3. Isaiah Margheim (SBW), 4. Tim Nipl (WadR), 5. Travis Grooms (Tippecanoe), 6. Jerek Cropper (AGWC), 7. Jacob Worthington (GBWC), 8. Scott Wohlheter (Norwalk).

176: 1. Johnathan Jones (Moeller), 2. Bailey Faust (Lex), 3. Parker Knapp (GBWC), 4. Jeff Crabtree (Steubenville), 5. Thomas Baker (GC), 6. Kyle Schaefer (Husk), 7. Cody Wooten (DTC), 8. Sean Kergan (Brecksville).

209: 1. Austin Myers (Elder), 2. Sean Rutherford (NTT), 3. Michael Crockett (Tippecanoe), 4. Shawn Norris (Lanc), 5. Seth Bloor (TS), 6. Scott Garee Jr. (LimaB), 7. Nathaniel Blackburn (Clymt), 8. Joey Artrip (LPWC).

249: 1. Dre’K Brumley (Rav), 2. Evan Loughman (Shdn), 3. Johnathan Bodkin (MF), 4. Logan Vandemark (Tippecanoe), 5. Frederick (TJ) Lawrence (OH), 6. Paul Gilmore (Brecksville), 7. Charlie Smith (GBWC), 8. Trevor Fuller (Thomas Worthington).

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News