SATURDAY’S RESULTS


SATURDAY’S RESULTS

FOOTBALL

PIAA CHAMPIONSHIPS

CLASS AAAA

Bethlehem Liberty 28, Bethel Park 21

CLASS AAA

Thomas Jefferson 34, Archbishop Wood 7

CLASS AA

Wilmington 35, Philadelphia West Catholic 34, 2OT

CLASS A

Steelton-Highspire 35, Clairton 16

BOYS BASKETBALL

AREA SCORES

Mooney 69, Campbell 64

Ursuline 62, Sharon 53

Canfield 61, East 59 (2OT)

Fitch 60, Chaney 53

Warren Harding 78, Farrell 56

Lakeside 56, Boardman 54

Crestview 64, Heartland Christian 52

Lordstown 60, Jackson-Milton 58

OHIO

Antwerp 59, Gorham Fayette 44

Beachwood 72, Richmond Hts. 64

Bedford 80, Shaker Hts. 58

Bellevue 60, Tiffin Columbian 59

Bloom-Carroll 60, Cols. Hamilton Twp. 48

Burton Berkshire 82, Middlefield Cardinal 50

Canfield 61, Youngs. East 59

Chesterland W. Geauga 64, Chagrin Falls Kenston 61

Chillicothe Huntington 41, Glouster Trimble 36

Cle. Benedictine 66, Akr. North 39

Cle. St. Ignatius 45, Massillon Washington 39

Cols. Centennial 64, New Lexington 55

Cols. Liberty Christian 51, Licking County Christian 45

Cols. Northland 61, Day. Dunbar 55

Day. Marshall 73, Cols. Walnut Ridge 42

Day. Meadowdale 73, Tol. Scott 63

Eaton 55, Lewisburg Tri-County N. 36

Edgerton 54, Montpelier 39

Elida 55, Convoy Crestview 53

Fairfield Christian 65, Gahanna Christian 59

Fairport Harbor Harding 66, Newbury 49

Fostoria 53, Willard 51

Franklin Middletown Christian 58, Miami Valley Christian Academy 19

Ft. Recovery 69, New Madison Tri-Village 55

Fuchs Mizrachi 69, Cle. Horizon Science 61

Gates Mills Hawken 70, Independence 47

Genoa Area 52, Oak Harbor 42

Georgetown 58, Blanchester 39

Hamilton Ross 44, Morrow Little Miami 34

Houston 71, Newton Local 44

Huber Hts. Wayne 67, Kettering Alter 48

Hudson WRA 43, N. Ridgeville Lake Ridge 28

Hunting Valley University 69, Garfield Hts. Trinity 41

Ironton 91, Manchester 53

Kirtland 63, Orwell Grand Valley 46

Lancaster Fisher Cath. 60, W. Jefferson 43

Lebanon 77, Fairborn 69

Lima Sr. 66, Mansfield Sr. 43

Mansfield St. Peter’s 62, Greenwich S. Cent. 50

Maria Stein Marion Local 60, Wapakoneta 39

Monroeville 84, Attica Seneca E. 76

New Carlisle Tecumseh 58, Vandalia Butler 46

Ottawa-Glandorf 69, Olmsted Falls 51

Perry 46, Orange 40

Pitsburg Franklin-Monroe 68, Xenia Christian 36

Reynoldsburg 69, Zanesville 59

Seaman N. Adams 80, Chesapeake 79

Spring. NW 63, Bellefontaine Benjamin Logan 60

St. Paris Graham 68, Tipp City Tippecanoe 36

Steubenville 54, Rayland Buckeye 42

Tiffin Calvert 62, Old Fort 53

Upper Sandusky 77, Norwalk 72

Versailles 47, Covington 26

W. Carrollton 70, Monroe 53

Warrensville Hts. 85, Cin. Woodward 50

Wickliffe 48, Cuyahoga Hts. 46

Cin. St. Xavier 55, Mason Co., Ky. 62 OU Tournament

Logan 41, Zanesville W. Muskingum 40 Wooster Tournament

W. Salem NW 53, Coshocton 49

Pennsylvania

Burgettstown 48, Carmichaels 43

Center 75, Carlyton 67

Chartiers-Houston 66, West Greene 17

Erie Cathedral Prep 36, Penn Hills 20

Erie McDowell 36, North Hills 20

Fort Cherry 74, McGuffey 36

Fox Chapel 46, Peabody 26

Greensburg Central Catholic 66, Sto-Rox 52

Mount Pleasant 54, Ringgold 42

Plum 80, Valley 76

Quaker Valley 59, Ellwood City 46

Seneca Valley 64, Aliquippa 53

Serra Catholic 75. Brentwood 54

Seton-LaSalle 67, Our Lady of Sacred Heart 57

South Park 53, Elizabeth Forward 47

SUMMARIES

CANFIELD 61, EAST 59 (2OT)

EAST (1-2) — Anthony Bowers 6-2-14, Jarelle Burt 6-0-12, Mark Thornton 4-2-10, Norman Johnson 4-1-10, Kenny Carter 3-2-9, Trumane Jenkins 0-2-2, Martez Penn 1-0-2. Totals: 24-64 9-22 59.

CANFIELD (2-0) — Mike Podolski 10-1-22, Justin Vrabel 3-8-14, Ricky Lave 1-0-2, Casey Carroll 5-2-13, Adam Muth 4-2-10, Gene Wollet 0-0-0, Tommy Johnson 0-0-0, Griffin Todd 0-0-0, Kevin Heagerty 0-0-0. Totals: 23-59 12-21 61.

East91217114 6—59

Canfield15139124 8—61

3-point goals: East 2-10 (Carter 1, Johnson 1); Canfield 2-15 (Carroll 1, Podolski 1). Rebounds: East 28 (Thornton 7), Canfield 41 (Vrabel 15, Carroll 7, Podolski 7).

LAKESIDE 56, BOARDMAN 54

LAKESIDE — Emilio Parks 9-0-19, Anthony Jones 8-0-16, Fred Spikes 3-1-10, Steve Luoma 2-2-7, James Christian 1-0-2, Rashaad Bell 1-0-2. Totals: 24 4-11 56.

BOARDMAN — Ryan Pesta 8-0-23, Chase Hammond 5-2-12, Jordan Karzmer 4-0-8, Trae Robinson 2-1-5, Kevin Johnson 0-2-2, Mark Popovec 1-0-2, Dave DiBernardi 1-0-2. Totals: 21 5-11 54.

Lakeside12161315—56

Boardman18101511—54

3-point goals: Lakeside 4 (Spikes 3, Luoma 1); Boardman 7 (Pesta 7).

WARREN HARDING 78, FARRELL 56

WARREN HARDING (3-0) — Desmar Jackson 10-1-21, Fred Williams 2-2-6, Sheldon Brogdon 7-8-24, Isiaha Henderson 1-0-2, Angel Gonzalez 10-0-21, Paris Bruner 1-0-2, Jimmy May 1-0-2. Totals: 32-58, 11-13 78.

FARRELL (1-2) — Marshall Holden 5-3-16, Colin Chapman 1-2-4, JayQuon Woods 1-0-2, Robert Trudo 1-0-2, Brandon Johnson 10-1-22, Nick Cimoric 1-0-2, DeShawn Scott 1-0-2, Pat Horton 2-2-6. Totals: 22-51, 8-9 56.

Warren Harding13142922—78

Farrell16121117—56

3-point goals: Warren 3-9 (Brogdon 2, Gonzalez 1); Farrell 4-16 (Holden 3, Johnson 1).

CRESTVIEW 64, HEARTLAND CHRISTIAN 52

HEARTLAND CHRISTIAN (0-3) — Nate Hall 5-1-12, Justin Storm 4-2-11, Treg Lunger 5-1-11, Robert Buch 4-0-9, Kyle Knepper 2-1-5, Jake Farran 2-0-4. Totals: 22 5-9 52.

CRESTVIEW (2-1) — Jakob Leon 9-2-20, David Drinnon 5-5-15, Brandon Gates 3-0-8, Carter Hill 3-1-8, Greg Bing 3-0-7, Adam Coppock 1-1-4, Jasun Baker 1-0-2. Totals: 25 9-18 64.

Heartland10131019—52

Crestview21221011—64

3-point goals: Heartland 3 (Storm 1, Hall 1, Buch 1); Crestview 5 (Gates 2, Coppock 1, Hill 1, Bing 1). JV: Crestview, 68-38.

Lordstown 60, Jackson-Milton 58

JACKSON-MILTON (0-3) — Jeff Balert 0-0-0, Scott Campbell 3-0-8, Bobby Schnellbech 6-4-16, Jacob Carlisle 5-4-15, Kevin Koenig 1-0-2, Corey Bartek 0-3-3, Ben Carlisle 5-4-14. Totals: 20 15-31 58.

LORDSTOWN (1-3) — Steve Cribley 7-2-17, Miek Shaffer 3-3-9, Billy Wright 7-4-18, Mike Vigorito 1-0-2, Chris Polivka 4-0-8, Brian Whitfield 2-0-4, Zack Wells 1-0-2. Totals: 25 9-17 60.

Jackson-Milton1891615—58

Lordstown10151124—60

3-point goals: Jackson-Milron 3 (Campbell 2, Jacob Carlisle 1); Lordstown 1 (Cribley 1). Rebounds: Lordstown 19 (Polivka 11); Assists: Lordstown 7 (Cribley 6). JVs: Jackson-Milton 57-49.

Kennedy Catholic 41, Grove City 23

GROVE CITY — Jon Anderson 1-1-4, Jeff Hershberger 4-0-8, Pat Johnson 1-1-3, Kyle Perrine 2-0-6, Rashad Durant 1-0-2. O Totals: 9 2-5 23.

KENNEDY CATHOLIC (3-1) — Philip Kaikis 2-0-6, Kyle Randall 9-2-21, Jake Yatsko 0-1-1, Jake Penn 1-0-2, Michael Klaric 2-0-5, Rocky Farmartino 0-1-1, Aundra Jones 1-3-5. Totals: 15 7-15 41.

Grove City9563— 23

Kennedy Catholic166127—41

3-point goals: Grove City 3 (Perrine 2, Anderson 1); Kennedy 4 (Kaikis 2, Randall 1, Klaric 1). Rebounds: Kennedy 25 (Jones 10); Assists: Kennedy 13 (Kaikis 5). JVs: Kennedy 42-37.

LATE FRIDAY

Youngstown Christian 63, Lake Central 58

YOUNGSTOWN CHRISTIAN — Anthony Walker 1-0-2, John Pecchia 8-0-21, Donte Yanno 1-1-3, Caleb Yanno 1-2-4, Olonzo Johnson 8-3-20, Victor Shaw 3-2-7, Torrell Grier 1-2-4. Totals: 22 10-23 63.

LAKE CENTRAL — Justice 1-3-6, Troyer 0-3-3, Dutcher 5-1-14, Byler 3-9-24, Ring 0-3-3, Locker 3-1-7, Coblentz 1-0-2. Totals: 16 20-40 58.

Yo. Christian17111322—63

Lake Central137632—58

3-point goals: Youngstown Christian 7 (Pecchia 5, Johnson 1); Lake Central 7 (Dutcher 3, Byler 3, Justice 1). Rebounds: Youngstown Christian 28 (Johnson 16).

GIRLS BASKETBALL

AREA SCORES

East 39, Brookfield 27

Ursuline 68, Sharon 32

Lake Center Christian 45, Youngstown Christian 37

Canfield 67, Liberty 45

Beaver Local 48, Niles 17

Struthers 49, Poland 40

LaBrae 49, Bristol 29

Lordstown 60, Heartland Christian 23

West Branch 64, Canal Fulton Northwest 42

ohio

Ada 50, Arcadia 36

Akr. Hoban 76, Chardon NDCL 41

Amherst Steele 39, Avon Lake 36

Bay Village Bay 61, Oberlin Firelands 33

Bedford Chanel 45, Elyria Cath. 42

Bellbrook 68, Franklin 36

Beverly Ft. Frye 45, Hannibal River 41

Bradford 53, Spring. Emmanuel Christian 39

Brecksville-Broadview Hts. 41, Olmsted Falls 32

Cambridge 41, Coshocton 33

Can. Cent. Cath. 60, Cuyahoga Falls CVCA 51

Carlisle 50, Day. Northridge 37

Cin. Clark Montessori 83, St. Bernard 41

Cin. Colerain 49, Fairfield 38

Cin. Country Day 77, Lockland 53

Cin. Glen Este 45, Milford 33

Cin. Hills Christian Academy 51, Cin. Summit Country Day 34

Cin. McNicholas 59, Middletown Fenwick 39

Cin. Mt. Healthy 55, Norwood 35

Cin. Princeton 58, Cin. Oak Hills 49

Cin. Seven Hills 66, Madison Central, Ky. 58

Cin. St. Ursula 60, Tol. St. Ursula 35

Cin. Sycamore 70, Middletown 38

Cin. Western Hills 71, Cin. Woodward 24

Cin. Winton Woods 55, Harrison 34

Cin. Withrow 63, Cin. Shroder 33

Cin. Wyoming 47, Goshen 24

Clarksville Clinton-Massie 48, Reading 36

Cle. Hts. Beaumont 54, Parma Padua 47

Cle. VASJ 65, Cle. Cent. Cath. 56

Cols. Ready 57, Cols. School for Girls 47

Cols. Watterson 69, Cols. Hartley 32

Copley 51, Richfield Revere 28

Cuyahoga Falls 51, Garfield Hts. 43

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 64, Cle. St. Joseph 47

Day. Carroll 49, Hamilton Badin 32

Day. Marshall 64, Trotwood-Madison 57

Delphos Jefferson 63, Kalida 48

Dresden Tri-Valley 51, Thornville Sheridan 25

Ft. Loramie 76, Jackson Center 39

Gahanna Cols. Academy 43, Sugar Grove Berne Union 29

Garrettsville Garfield 50, Peninsula Woodridge 25

Grafton Midview 33, Vermilion 31

Greenfield McClain 53, Hillsboro 26

Hamilton New Miami 44, Cin. N. College Hill 43

Hamilton Ross 51, Cin. Finneytown 36

Holgate 44, Leipsic 38

Houston 47, Russia 32

Howard E. Knox 44, Johnstown Northridge 33

Johnstown-Monroe 42, Danville 30

Kent Roosevelt 67, Ravenna 65

Kettering Alter 64, Cin. Purcell Marian 26

Lewisburg Tri-County N. 52, Eaton 47

Liberty Twp. Lakota E. 59, Hamilton 43

Licking County Christian 34, Cols. Liberty Christian 25

Lima Cent. Cath. 50, St. Henry 46

Loudonville 49, Fredericktown 20

Loveland 47, Cin. Anderson 46

Lynchburg-Clay 49, Georgetown 43

Lyndhurst Brush 65, Lakewood 48

Macedonia Nordonia 61, Parma 44

Madison 62, Willoughby S. 52

Mansfield Madison 52, Bellville Clear Fork 28

Maple Hts. 66, Lorain Admiral King 62

Maria Stein Marion Local 57, Sidney Lehman 37

Mayfield 59, Brunswick 40

McComb 57, Ft. Jennings 56

Mentor 58, Bedford 44

Mentor Lake Cath. 50, Parma Hts. Holy Name 43

Miamisburg 63, Greenville 50

Middleburg Hts. Midpark 78, N. Olmsted 45

Middletown Madison 59, Monroe 37

Millersburg W. Holmes 53, Ashland 35

Milton-Union 44, Germantown Valley View 29

Montpelier 45, Edgerton 44

Mt. Blanchard Riverdale 61, Ontario 27

N. Lewisburg Triad 60, Cedarville 38

N. Robinson Col. Crawford 51, Bucyrus Wynford 44

N. Royalton 64, Strongsville 58

New Bremen 52, McGuffey Upper Scioto Valley 26

New Lexington 64, New Concord John Glenn 46

New Matamoras Frontier 45, Zanesville Rosecrans 35

Newark 45, Logan 36

Oak Glen, W.Va. 49, Rayland Buckeye 33

Oak Harbor 62, Port Clinton 34

Ohio Deaf 30, S.C. School for the Deaf & Blind, S.C. 20

Old Fort 58, Tol. Emmanuel Baptist 23

Orrville 69, Lexington 44

Ottoville 59, Bluffton 43

Pandora-Gilboa 67, Miller City 40

Parma Normandy 56, Parma Hts. Valley Forge 35

Philo 63, Marietta 38

Piketon 53, Williamsport Westfall 37

Plymouth 77, Greenwich S. Cent. 30

Portsmouth W. 49, Leesburg Fairfield 38

Raceland, Ky. 58, Ironton Rock Hill 24

Rockford Parkway 69, Ansonia 53

Rocky River 45, Avon 37

Rocky River Lutheran W. 41, Lorain Clearview 36

Rocky River Magnificat 79, Cle. Hts. 44

S. Charleston SE 51, Spring. Cath. Cent. 34

Sandusky Perkins 75, Milan Edison 34

Seton 62, St. Bernard Roger Bacon 56

Solon 67, Hudson 59

Spring. NE 43, Mechanicsburg 29

Tol. Bowsher 68, Defiance 61

Troy 44, Spring. Shawnee 35

Utica 58, Centerburg 36

Van Buren 56, Bloomdale Elmwood 27

Versailles 61, Arcanum 41

W. Chester Lakota W. 66, Mason 46

W. Liberty-Salem 56, Jamestown Greeneview 36

Waynesville 58, Camden Preble Shawnee 26

Westlake 62, Berea 39

Willoughby Andrews 42, Akr. Elms 34

Wilmington 57, Batavia Amelia 39

Zanesville 42, Jackson 29

Zanesville Maysville 48, Crooksville 30

Zanesville W. Muskingum 55, McConnelsville Morgan 52

Pennsylvania

Career Connections 37, Aquinas Academy 10

Peabody 38, Career Connections 26

Peabody 47, Neighborhood Academy 23

Leechburg 17, Neighborhood Academy 9

Leechburg 20, Aquinas Academy 12

Winchester Thurston 68, Leechburg 17

Winchester Thurston 50, Peabody 25

Chartiers-Houston 48, Hundred, WVa. 32

Trinity 47, Washington 45

Albert Gallatin 61, McGuffey 56

Fort Cherry 50, Laurel Highlands 36

Avella 60, West Greene 32

Vincentian Academy 44, Ellis School 17

Ambridge 50, Keystone Oaks 34

Connellsville 55, Trinity Christian, WVa. 52

Mercyhurst Prep 65, Indiana 49

Union 58, Portersville Christian 29

Elizabeth Forward 57, Uniontown 50

Plum 59, Valley 22

SUMMARIES

EAST 39, BROOKFIELD 27

BROOKFIELD (2-3) — Kodi Brenner 4-2-13, Ashley Swezey 2-1-6, Rachel Gentile 2-0-4, Paig Wallace 1-0-2, Brittany Hiner 1-0-2. Totals: 10 3-5 27.

EAST (3-2) — Monet Oliver 4-6-14, Rashayla Taylor 2-4-8, Briana Dawson 2-3-7, Alex Hines 2-1-6, Bethany Hines 0-4-4. Totals: 9 18-22 39.

Brookfield31365—27

East79716—39

3-point goals: Brookfield 4 (Brenner 3, Swezey 1); East 1 (Hines 1).

URSULINE 68, SHARON 32

URSULINE (3-2) — Lucia Petrus 2-4-9, Aurielle Irizarry 4-4-12, Shana Harrison 2-1-5, Shantel Boss 2-0-4, Dominique Jenkins 4-1-9, Victoria Miales 3-0-6, Jazzmin Martonado 1-0-2, Briana Curd 1-0-2, Allie Naples 1-0-2, Courtney Powell 5-2-12, Chase Connors 0-1-1, T’Myra Stenson 1-1-3. Totals: 20 12-17 68.

SHARON (2-1) — Shanice Griffin1-2-4, Kaela Rapkins 5-0-12, Kelsey Hordath 1-0-2, Annie Cardenter 1-6-8, Brittany Benedetto 0-1-1, Kamala Black 0-2-2, Kristen Johnson 0-2-2, Olivia Shaffer 0-1-1. Totals: 8 14-22 32.

Ursuline15191422—68

Sharon56129—32

3-point goals: Ursuline 1 (Petrus 1); Sharon 2 (Rapkins 2); JVs: Ursuline 50-31.

Boardman 41, Massillon Perry 38

PERRY (2-3, 0-1)— Alana Smith 4-0-8, Tiffany Adkins 2-0-4, Elizabeth Marino 4-1-12, Lindsay Porco 2-0-5, Jasmime Kirksey 3-1-7, Anna Fach 1-0-2. Totals: 16-42 2-5 38.

BOARDMAN (3-1, 1-0) — Samara Sutton 0-0-0, Katie Fiffick 0-5-5, Emily Abraham 3-0-6, Erin Brown 1-0-2, Darryce Moore 4-2-10, Monica Touvelle 3-5-12, Kayleigh Lipke 3-0-6. Totals: 14-34 12-18 41.

Perry451415—38

Boardman 1211711— 41

3-point goals: Perry 4-15 (Marino 3, Porco 1); Boardman 1-7 (Touvelle 1). Rebounds: Perry 29; Boardman 22 (Moore 7); Assists: Perry (8); Boardman 7 (Touvelle 3). JVs: Boardman 48-20.

CANFIELD 67, LIBERTY 45

LIBERTY — Vekelya Merriweather 2-1-6, Melissa Dykes 7-2-18, Ashley Venari 2-3-7, Mindy Dykes 1-0-2, Chi Chi Merriweather 2-1-5, Jessica Weimer 2-0-4, Bianca Rozenblad 1-0-3. Totals: 17 7-12 45.

CANFIELD (2-3) — Cally Wollet 1-1-3, Jillian Halfhill 14-3-34, Anohka Padubidri 6-2-14, Sara Shoemaker 0-1-1, Kendal Malsch 3-0-6, Toni Topoleski 1-0-2, Kalie Luklan 3-0-7. Totals: 28 7-22 67.

Liberty7111116—45

Canfield1924159—67

3-point goals: Liberty 4 (V. Merriweather 1, M. Dykes 2, Rozenblad 1); Canfield 4 (Halfhill 3, Luklan 1); Rebounds: Canfield 40, Liberty 30; Turnovers: Canfield 14, Liberty 20.

BEAVER LOCAL 48, NILES 17

BEAVER LOCAL — Jan Cianni 4-5-14, Jessica Hasson 1-0-2, Michelle Nicholson 2-0-4, Mary Webber 3-1-8, Bonni Ricconi 3-1-78, Alyson Daranberger 1-0-2, Kayla Mackall 1-2-4, Tenelle Hopper 2-1-5. Totals: 18 10-21 48.

NILES — Courtney Christie 1-0-2, Theresa Rolfe 3-0-6, Megan McDermott 0-2-2, Amanda Reichard 2-0-5, Mariah Mosteller 1-0-2. Totals: 7 2-4 17.

Beaver Local1561611—48

Niles6227—17

3-point goals: Beaver Local 2 (Cianni 1, Webber 1); Niles 1 (Reichard 1); JVs: Beaver Local 40-28.

LABRAE 49, BRISTOL 29

BRISTOL (0-4) — Alyssa Giesyt 5-3-13, Amanda Rasmussen 1-2-5, Heather Goeld 1-0-2, Eva Duklka 2-1-5, Kasey Jones 2-0-4. Totals: 11 6-11 29.

LABRAE (1-4) — Julie Gibson 3-0-6, Emily6 Potter 4-2-16, Courtney Aldridge 3-1-7, Sharea Elkins 1-2-4, Bayle Boggs 6-6-18, Anna Bumgardner 1-0-2. Totals: 18 11-18 49.

Bristol7886—29

LaBrae9121216—49

3-point goals: Bristol 1 (Rasmussen 1), LaBrae 2 (Gibson 2); Rebounds: LaBrae 49 (Boggs 17, Aldridge 15), Bristol 26. JVs: LaBrae 28-20.

WEST BRANCH 64, NORTHWEST 42

NORTHWEST (2-3, 1-3 NBC) — Dakota Harkins 5-2-13, Jessica Wormald 3-2-9, Shelby Booth 3-1-7, C. Gemma 2-1-6, Erika Stack 1-4-6, Rachel DeGuia 0-1-1. Totals: 14 11-22 42.

WEST BRANCH (3-1, 2-1 NBC) — Michelle Sosnick 5-5-15, Emilee Zets 5-2-12, Andrea Wingett 4-0-8, Katie Sellaroli 2-2-7, Emily Rekolt 3-0-6, Lacey Sanor 2-0-4, Amanda Filp 2-0-4, Hannah Griffith 1-1-3, Hanna Koscinski 1-0-2, Tami Pelleman 1-0-2, Tia King 0-1-1. Totals: 26 11-18 64.

Northwest98916—42

West Branch14251312—64

3-point goals: Northwest 3 (Harkins 1, Wormald 1, Gemma 1); West Branch 1 (Sellaroli 1). Rebounds: Northwest 24 (Booth 10); West Branch 29 (Sosnick 8). JV: West Branch, 44-36.

Lordstown 60, Heartland Christian 23

Heartland Christian — Mya Justice 6-0-12, Samantha Lehman 3-0-6, Donna Lariccia 1-1-3, Erin Letonte 0-0-0, Tina Hause 0-0-0, Helen Weikart 1-0-2. Totals: 11-47 1-2 23.

Lordstown (5-0) — Brianna Blodgett 5-5-15, Lindsey Harrison 5-1-13, Kelsey Wickline 8-2-21, Keeley Chaffee 1-0-2, Rachael McGrail 0-0-0 , Tori Heverly 2-0-5, Megan McBride 0-1-1, Kaitlynne Cassidy 1-0-2, Jessica Morgan 0-1-1, Heather Darocha 0-0-0. Totals: 22-76 10-23 60.

Heartland09410— 23

Lordstown12141915—16

3-point goals: Heartland 0; Lordstown 6 (Wickline 3, Harrison 2, Heverly 1). Rebounds: Lordstown: Blodgett 10; Assists: Lordstown (Harrison 4, Wickline 4).

Struthers 49, Poland 40

POLAND (2-3) — Missy Haug 0-2-2, Alyssa Testa 3-0-7, Megan Hirschbeck 0-0-0, Leanna Yeager 2-2-6, Lauren Tadla 7-5-19, Alison Lange 1-0-2, Erica Dodge 1-0-2, Becky Hanna 0-2-2. Totals: 14 11-16 40.

STRUTHERS (3-2) — Dana Mathews 6-4-16, Helen Hird 1-0-2, Katelyn Ardale 7-3-19, Sally Phillips3-1-7, Ashley Baron 1-1-3, Adrianna Garchar 1-0-2. Totals: 19 9-14 49.

Poland712912— 40

Struthers7102111—49

3-point goals: Poland 1 (Testa 1); Struthers 2 (Ardale 2). JVs: Struthers 34-32, OT.

LAKE CENTER CHRISTIAN 45, YO. CHRISTIAN 37

YOUNGSTOWN CHRISTIAN (1-4) — Sara Bell 2-2-6, Schambel Wall 3-0-6, Rashida Strogiel 2-2-6, Paylin Hayes 3-1-7, Kristi Cooper 4-0-8, Katie Hartman 1-1-3, Christy Hartman 1-1-1. Totals: 13-46 7-18 37.

LAKE CENTER (1-5) — Amanda Broyer 1-5-7, Lindsay Mayer 2-1-6, Andrea Lowe 4-4-12, Mary Miller 6-4-16, Jamie McCune 1-2-4. Totals: 13-33 15-23 45.

Yo. Christian66520—37

Lake Center1110420—45

3-point goals: Youngstown Christian none; Lake Center 1 (Mayer 1); JVs: Lake Center 43-5.

SWIMMING

BOYS

NC HOOVER 146, BOARDMAN 132, LAKE 37

200 Medley Relay — North Canton Hoover (Tony Vantosa, Zach Hawkins, Mitch Alters, Thomas Tedrow), 1:47.29. 200 Freestyle — Steven Berner (NCH), 2:01.13. 200 Individual Medley — Mitch Alters (NCH), 2:08.56. 50 Freestyle — Tommy Slagle (B), 23.74. 1 Meter Diving — Josh Mitchell (B), 160.25. 100 Butterfly —Mitch Alters (NCH), 56.06. 100 Freestyle — Thomas Tedrow NCH), 52.25. 500 Freestyle — Dewey Slagle (B), 5:26.41. 200 Free Relay — Boardman (Steven Moss, Dewey Slagle, Mike Henson, Tommy Slagle, 1:36.58. 100 Backstroke — Tony Vantosa (NCH), 56.29. 100 Breaststroke — Zach Hawkins (NCH), 1:11.61. 400 Free Relay — North Canton Hoover (Mitch Alters, Steven Berner, Thomas Tedrow, Tony Ventosa), 3:29.37.

Record: Boardman 2-3.

Poland 133, Hubbard 41

200 Medley Relay — Poland (B. Stewart, K. Lavorini, M. Uhl, S. Andrews), 2:12.01. 200 Free — S. Rubesa (P), 2:37.85. 200 IM — S. Andrews (P), 2:52.22. 50 Free — L. Daley (H), 28.94. 1 Meter Diving — T. Vallinger (P), 227.90. 100 Fly — S. Andrews (P), 1:19.35. 100 Free — M. Latsko (P), 1:09.64. 500 Free — K. Lavorini (P), 6:28.63. 200 Free Relay — Poland (J. Wilson, M. Latsko, S. Rubesa, M. Sweeney), 2:07.29. 100 Back — R.Stewart (P), 1:10.94. 100 Breast — K.Lavorini, (P), 1:20.60. 400 Free Relay — Poland (R. Stewart, S.Rubesa,S. Andrews, K. Lavorini), 3:58.64.

Boardman 94, Jackson 86

200 Medley Relay — Jackson (Aaron Long, Devin Metzger, Julian Mueller, Matt Williams), 1:50.57. 200 Freestyle — Matt Williams (J), 1:56.73. 200 Individual Medley — Dewey Slagle (B), 2:13.17. 50 Freestyle — Tommy Slagle (B), 23.78. 1 Meter Diving — Patrick Wohlfarth (J), 200.15. 100 Butterfly — Clayton Smith (J), 59.76. 100 Freestyle — Tommy Slagle (B), 52.65. 500 Freestyle — Matt Williams (J), 5:13.23. 200 Free Relay — Boardman (Tommy Slagle, Steven Moss, Ryan Mitchell, Dewey Slagle), 1:49.89. b100 Backstroke — Michael Henson (B), 59.58. 100 Breaststroke — Clayton Smith (J), 1:09.51.400 Free Relay — Boardman (Tommy Slagle, Ryan Mitchell, Steven Moss, Dewey Slagle), 3:35.51.

Boardman’s record: 3-3.

GIRLS

N.C HOOVER 163, BOARDMAN 112, LAKE 46

200 Medley Relay — North Canton Hoover (Rachel Misanik, Jacquelyn Misanik, Mandi Grandjean, April Bos), 1:57.26. 200 Freestyle — Ashley Aldan (B), 2:04.27. 200 Individual Medley — Mandi Grandjean (NCH), 2:16.90. 50 Freestyle — April Bos (NCH), 26.84. 1 Meter Diving — Alexa Gordish (NCH), 242.70. 100 Butterfly — Mandi Grandjean (NCH), 1:00.28. 100 Freestyle — Misanik (NCH), 58.37. 500 Freestyle — Lauren Lammlein (NCH), 5:43.49. 200 Free Relay — North Canton Hoover (April Bos, Ashley Keenan, Lauren Lammlein, Julia Lockmyer). 100 Backstroke — Jacquelyn Misanik (NCH), 1:02.56. 100 Breaststroke — Ashley Aldan (B), 1:09.86. 400 Free Relay — NC Hoover (Jacquelyn Misanik, Julia Lockmyer, Rachel Misanik, Mandi Grandjean), 3:55.88.

Poland 98, Hubbard 67

200 Medley Relay — Poland (B. Cowles, I. Harker, C. Hunt, R. Shields), 1:54.61.

200 Free — B. Cowles (P), 2:04.64. 200 IM — J.Svirbely, (H), 2:30.37. 50 Free — J. Whipkey (P), 25.97. 100 Fly — C. Hunt (P), 1:03.28. 100 Free — B. Nutter (H), 53.56. 500 Free — C. Klug (H), 5:54.76. 200 Free Relay — Poland (B. Cowles, I. Harker, R. Shields, C. Hunt), 1:43.78. 100 Back — B. Cowles (P), 1:04.54.

100 Breast — I. Harker (P), 1:12.58. 400 Free Relay — Hubbard (C. Klug, M. Ladig, J. Svirbely, B. Nutter) 3:58.04.

Massillon Jackson 123, Boardman 60

200 Medley Relay — Jackson (Holly Herstein, Taylor Zito, Erika Ross, Alexandra Gulli), 2:00.22. 200 Freestyle — Erin Metzger (J), 2:15.86. 200 Individual Medley — Ashley Aldan (B), 2:18.39. 50 Freestyle — Taylor Zito (J), 26.64. 1 Meter Diving — Josie McKee (J), 204.85. 100 Butterfly — Ashley Aldan (B), 1:01.94. 100 Freestyle — Alezandra Gulli (J), 1:00.37. 500 Freestyle — Holly Herstein (J), 5:50.90. 200 Free Relay — Boardman (Jessica Gonda, Emily Bodamer, Stephanie Sfara, Ashley Aldan), 1:49.80. 100 Backstroke — Holly Herstein (J), 1:06.38. 100 Breaststroke — Taylor Zito (J), 1:11.90. 400 Free Relay — Jackson (Erika Ross, Holly Herstein, Erin Metzger, Taylor Zito), 4:08.61.

Boardman’s record: 2-4.

SCHEDULE

Varsity events 7:30 p.m. unless noted

TODAY BOYS BASKETBALL

East Liverpool vs. Orrville at College of Wooster, 2 p.m.

HOCKEY

Canfield at Bay, Winterhurst Rink, 5 p.m.

Monday

GIRLS BASKETBALL

Warren Harding at Chaney

Mooney at Howland

JFK at Girard

Fitch at North Canton Hoover

Heartland Christian at Alliance

Campbell at LaBrae

Champion at Conneaut

Windham at Newton Falls

Columbiana at United

South Range at Crestview

East Palestine at Mineral Ridge

Springfield at Lisbon

McDonald at Jackson-Milton

Sebring at Leetonia

Southern at Lowellville

Wellsville at Western Reserve

Badger at Bristol

Ledgemont at Lordstown

Southington at Maplewood

Pymatuning Valley at Mathews

East Liverpool at John Marshall, 7:15 p.m.

BOWLING

(Boys and girls)

Chaney vs. Canfield at Wedgewood Lanes

Lakeview vs. Maplewood at Cortland Lanes

Mineral Ridge vs. LaBrae at Freeway Lanes

Warren Harding vs. Niles at McKinley Lanes

Lowellville vs. Campbell at Bell Wick Bowl

Hubbard vs. Warren JFK at Crest Lanes

McDonald vs. Liberty at Bell Wick Bowl

Ursuline vs. Girard at Kay Lanes

Brookfield vs. Mooney at Boardman Lanes

Champion vs. Youngstown Christian at Mahoning Valley Lanes

SWIMMING

(Boys and girls)

East Liverpool at Beaver Local, 6 p.m.

Tuesday

BOYS BASKETBALL

Niles at Chaney

Mooney at East Liverpool

Boardman at Howland

Canfield at Hickory

Farrell at Poland

Hubbard at LaBrae

Campbell at Lakeview

Newton Falls at Liberty

Champion at Salem

Struthers at Girard

Columbiana at United

South Range at Crestview

East Palestine at Mineral Ridge

Springfield at Lisbon

McDonald at Jackson-Milton

Sebring at Leetonia

Southern at Lowellville

Wellsville at Western Reserve

Badger at Ledgemont

Bloomfield at Mathews

Southington at Lordstown

Maplewood at Pymatuning Valley

West Branch at Minerva

Kent Roosevelt at Southeast

Cleve. Max Hayes at East Liverpool

SWIMMING

(Boys and girls)

Poland at Howland, 5:15 p.m.

Wednesday

BOYS BASKETBALL

Beaver Local at Oak Glen

GIRLS BASKETBALL

Mooney at Ursuline

Warren Harding at Maple Heights

Fitch at Boardman

Canfield at Hubbard

Lakeview at Niles

Liberty at Poland

Salem at Struthers

Mogadore Field at Southeast

BOWLING

(Boys and girls)

Lowellville vs. Girard at Kay Lanes

McDonald vs. Champion at Champion Lanes

Brookfield vs. Mineral Ridge at McKinley Lanes

Warren JFK vs. Lakeview at Cortland Lanes

Canfield vs. Warren Harding at Crest Lanes

Maplewood vs. Hubbard at at Bell Wick Bowl

Mooney vs. Struthers at Holiday Bowl

Niles vs. Chaney at Westside Lanes

Ursuline vs. Liberty at Bell Wick Bowl

Campbell vs. Youngstown Christian at Mahoning Valley Lanes

SWIMMING

(Boys and girls)

East Liverpool at Steubenville, 6 p.m.

WRESTLING

Salem at Brookfield, 7 p.m.

Thursday

GIRLS BASKETBALL

Chaney at Youngstown Christian

Kennedy Catholic at JFK

Beaver Local at East Liverpool Tournament

LaBrae at Southington

Springfield at Columbiana

Lisbon at Crestview

East Palestine at South Range

United at Mineral Ridge

Jackson-Milton at Leetonia

Western Reserve at Lowellville

Wellsville at McDonald

Sebring at Southern

Mathews at Badger

Bristol at Bloomfield

Lordstown at Maplewood

Lake Center at Heartland Christian

HOCKEY

Canfield — at Brooklyn Ice Rink, 7:15 p.m.

SWIMMING

(Boys and girls)

Howland at Canfield, YSU, 5 p.m.

Hubbard at Warren Harding, 5 p.m.

WRESTLING

Canton McKinley at Fritch, 7 p.m.

Massillon Perry at Boardman, 6 p.m.

Alliance at Carrollton

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News