facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

WEDNESDAY’S PAN AMERICAN GAMES



Published: Thu, July 19, 2007 @ 12:00 a.m.

WEDNESDAY’S PAN AMERICAN GAMES

Badminton

Men

Doubles

Gold medal

Mike Beres and William Milroy, Canada, defeated Howard Bach, San Francisco, and Bob Malaythong, Rockville, Md., 22-20, 21-13

Bronze medal

Erick Anguiano and Pedro Yang, Guatemala; Guilherme Yumasaka and Guilherme Prado, Canada

Women

Doubles Gold medal

GOLD—Eva Lee, Orange, Calif, and Messine Mangkalakiri, Garden Grove, Calif., defeated Fiona McKee and Charmaine Reid, Canada, 21-14, 21-15

Bronze medal

Jie Meng and Valeria Rivero, Peru; Joanne Chen, Irvine, Calif., and Jamie Subandhi, Wesminster, Calif.

CYCLING (TRACK)

Men

Sprint

Gold medal

Julio Herrera, Cuba, defeated Ben Barczewski, Allentown, Pa.

Bronze medal

Andy Lakatosh, Trexlertown, Pa.

Team Pursuit

Gold medal

Chile (Enzo Cesario, Marcos Arriagada, Luis Sepulveda and Gonzalo Miranda) 1:06.460, defeated Colombia (Carlos Alzate, Juan Forero, Arles Castro and Jairo Pérez)

Bronze medal

Venezuela (Fernando Antogna, Sebastián Cancio, Edgardo Simon and Dario Colla)

Women

Sprint

Gold medal

Diana Garcia, Colombia, defeated Lizandra Guerra, Cuba

Bronze medal

Arianna Herrera, Cuba

EQUESTRIAN

Individual dressage

Gold medal

Christopher Hickey, Westhampton, Mass., defeated Lauren Sammis, Wayne, N.J.

Bronze medal

Yvonne Losos de Muniz, Dominican Rep.

———

FENCING

Men

Sabre

Gold medal

Philippe Beandry, Canada, defeated James Williams, Sacramento, Calif.

Bronze medal

Renzo Agresta, Brazil, and Nicolas Mayer, Canada

———

ROWING

Women

Double sculls

Gold medal

Sarah Trowbridge, Guilford, Conn., and Margaret Matia, Burke, Va., defeated Peggy Hyslop and Cristin McCarty, Canada

Bronze medal

Yurisleydis Venet and Mayra González, Cuba

Lightweight double sculls

Gold medal

Yaima Velásquez and Ismaray Marerro, Cuba, defeated Analicia Ramirez and Lila Perez, Mexico

Bronze medal

Amber Cuthbertson and Camille Brillon, Canada

Men

Double sculls

Gold medal

Janier Concepcion and Yoennis Hernandez, Cuba, defeated Rodrigo Murillo and Ariel Suarez, Argentina

Bronze medal

Deaglan McEachern, Portsmouth, N.H., and Francis Cuddy, Amherst, N.H.

Fours

Gold medal

Argentina (Horacio Sicilia, Maximiliano Martinez, Joaquin Iwan and Diego Martin Lopez) defeated United States (Gabe Winkler, Sebastian Bea, Howard Tyler and Cameron Winklevoss)

Bronze medal

Canada (Todd Keesey, Vincent Goodfellow, David Lamb and Brent Heron)

———

SHOOTING

Men

Double trap

Gold medal

Josh Richmond, Hillsgrove, Pa., defeated Jeff Holguin, Yorba Linda, Calif.

Bronze medal

Lucas Bennazar, Puerto Rico

———

SWIMMING

Men

100m Butterfly

Gold medal

Kaio Almeida, Brazil, defeated Gabriel Mangabeira, Brazil

Bronze medal

Albert Subirats, Venezuela

400m Freestyle

Gold medal

Matt Patton, Charlotte, N.C. , defeated Tobias Work, Falmouth, Mass.

Bronze medal

Armando Negreiros, Brazil

100m Freestyle

Gold medal

Cesar Cielo, Brazil, defeated Jose Meolans, Argentina

Bronze medal

Gabe Woodward, Bakersfield, Calif.

100m Breaststroke

Gold medal

Scott Dickens, Canada, defeated Mark Gangloff, Stow, Ohio

Bronze medal

Matthie Bois, Canada

Women

50m Freestyle

Gold medal

Rebeca Gusmao, Brazil, defeated Arlene Semeco, Venezuela

Bronze medal

Vanessa Garcia, Puerto Rico

100m Butterfly

Gold medal

Kathleen Hersey, Atlanta, defeated Sam Woodward, Edmond, Okla.

Bronze medal

Gabriella Silva, Brazil

4 x 200m Freestyle

Gold medal

United States (Jessica Rodriguez, Emily Kukors, Ava Ohlgren and Katie Carroll) defeated Canada (Chanelle Charron-Watson, Elizabeth Collins, Hilary Bell and Stephanie Horner)

Bronze medal

Brazil (Tatiana Barbosa, Monique Ferreira, Manuella Lyrio and Paula Baracho)

———

WEIGHTLIFTING

Men

Gold medal

105Kg

GOLD—Joel Mackenzie, Cuba (175.0-205.0-380.0), defeated Pedro Stetsiuk, Argentina (160.0-180.0-340.0)

Bronze medal

Fabricio Mafra, Brasil (151.0-187.0-338.0)

Over 105Kg

Gold medal

Cristian Escalante, Chile (180.-221.0-401.0), defeated Casey Burgener, Bonsall, Calif. (177.0-215.0-392.0)

Bronze medal

Victor Heredia, Venezuela (166.0-215.0-381.0)

Women

Over 75Kg Gold medal

Seledina Nieve, Ecuador (110.0-150.0-260.0), defeated Emmy Vargas, Panorama City, Calif. (104.0-125.0-229.0)

Bronze medal

Yinelis Burgos, Dominican Rep. (97.0-118.0-215.0)


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes