facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

MEN



Published: Sun, July 1, 2007 @ 12:00 a.m.

MEN

Pine Lakes Monday Night Men (Pine Lakes) — Low gross: Jesse Boughner, Jim Green 39, Bob Fusco, Pat Divito, Dave Majors, Sam Mirto 42; Low net: Bouighner 29, Dave Gutierrez 32, Devito, Jim Green 33, Mike Graban 34, Ppaul Mucci 35, Fusco, Art Lange, Bud Geddes, Joe Ivan, Mirto, Bill Gramelt, Jeff Dripps Sr. 36; Team leaders: Ralston, Mirto 19.

Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) — Low gross: Mac Donatelli, Joey Slaven 38, Brad Ables, Rich Coppola 39, Brian Mincher, Ralph Ciccone, Jeff Schraldi, Joe Likens 40, Michael Piccirillo, Larry Rotunno, Bobby Giovanni 41, Joe Flora, Bruce Mincher, Matt Morrone, Ray Giancola 42; Low net: Joe Likens 28, Bobby Coppola, Ronnie Rotunno 31, Phillip Rotunno, Jeff Schiraldi, Dean Ciccone, R.C. Hunsucker 32, Bob Pallozzi, Richard Bisconti, Tony Nolfi Jr, Nick Rouzzo, Ray Giancola, Joey Donatelli Jr., Michael Fraticelli 33, Bobby Giovanni, Larry Rotunno, Matt Morrone, Ralph Ciccone, Joey Slaven, Pete Iudiciani, Dace Ladigo, Dick Williams, Rocky Nolfi 34.

Coitsville (Bedford Trails) — Low gross: Marvin Krause, Ed Romack, John Graves 35, Dave Naymick 36, Barry Andre 37, Tony Ricchiuti, Frank Pinciaro, Jason Andre 38, C.J. Andre, Eric Gonzalez, Bill West 39; Low net: Moon Gulu, Al Massullo 32, Aaron Dobich, Mickey Soroka, Bill Navarra, Pat Pico 33, Paul Testa, Carmen Narducci 34. First half champs: Gulu Electric, Devils Den.

Monday Night Men (Valley) — First half champs: Larry Duko and Dave Kornbau; Runnersup: Jon Culp and Rob Reilly.

Wednesday Beaver (Valley) — First half champs: Tony Altomare and Paul Prosnick; runnersup: Nick Bogdan and Dick Reash.

SAL Leetonia Men (Valley) — First half champs: Kevin McCormick and Paul Merz: runnersup: Chuck Quinby and Brian Henderson.

S.A.C. (Rolling Hills) — Low gross: Phil Williams 37, John Luklan 38, frank Jordan 40, Harold Milligan 43. Low net: Moose Bartolovich 33, Fred Mozzy 34, Joe Mozzy, John Gingery 36.

Catullo Prime Meats (Bedford Trails) — Low gross: Bill Babik 40, Jerome Jablonski, Rubo Sivecz 41. Low net: Sivecz 34, John Hodos, Bill Babik 35; Jabllonski 36.

Monday Nite Par Busters (Diamond Back) — Low gross: (A) Mike Sigurani 36, Wolfgang Wengler 38, Sam Mantis 40, Terry Tomko 41; (B) Rick Kobylansky 41; Low net: (A) Wengler, Mantis 30, Tomko 31, Sigurani 32; (B) Kobylansky, Frank Mazzacco 27, Tim Bouthton, Don Tul 30, Mike Vodhandel 31.

St. Christine’s (Deer Creek) — Low gross: Mike Terlecki 36, Mark Popovec, Sean Fabry 38, Mike Capezzuto, Scott Summers Jr., Terry Coyle 39; Low net: Bill Holt 28, Scotty Wynne 29, Lito Sevilla, Dick Conroy Jr. 30, Jim Tomochek 31, Dave Rickert 32, Mark Kunicki, Tom Mickler, Jerry Cox 33.

HBA (Mahoning) — Low gross: Joe Spelich, Nick Hanuschak, Jim Zorzi 38, Ron Hetrick, Ron Lara 39, Frank Cicero, Ken Zickefoose, Ray Saviers, Gary Esasky, Tom Kivlighan 40; Low net: Mike Vlasov, Zorzi 29, Mike Murray 30, Hetrick 31, Don Belosic, Bob Ulrich, Al Skornicka 32.

Immaculate Heart (Flying B) — Low gross: Dan McGahagan, Regis Smith 41, Tom McGahagan Jr. 42; Low net: Gregg Melfe, Bob Meredith 32, Dean Harris, Bill Naughton 33, Jim Hanek Sr., Mike Kerensky, Bob Wirtz 34, Jim Braga, Larry Hendricks 35, Dan Bondi, Jim Hanek III, Bill Hulick, Joe Kanik, Mark Milstead, Jeff Shaughnessy, Joe Woodall, John Yarnell 36; Division Leaders: AABCO Landscaping, Astro Shapes.

Saxon Club (Mahoning) — Low gross: Rich Perrine 35, Monte Dukncan 36, Wayne Elliott Jr., Dennis Elliott 37, Rich Spencer 38; Low net: Rick Reeder, Wayne Elliott Jr., 29, Bob Reeder 30, Rich Perrine 31, Pat Strange 33; Top team: Duncan Tax Service.

Coitsville (Bedford Trails) — Low gross: C.J. Andre 34, Vince Falasca 36, Dave Naymick, Joe Miner 37, Barry Andre, Tom McQuillan 38, Al Massullo, Ed Romack 39; Low net: Moon Gulu, Walt Avdey 30, Frank Shiminsky, Mike Gabriel 32, Gary Gulu, Aaron Dobich 33, Paul Testa, Pat Pico, Joe Donofrio, Eric Gonzalez 34; Top teams: Poland Giant Eagle, Howard Hanna.

North Side Jewish Men (Pine Lakes) — Low gross: (I) Phil Silverman 38, Dave Slifka 41; (B) Jack Ulansky 41; Low net: Slifka 33; (B) Joe Graff 33.

Holy Name (Mahoning CC) — Low gross: Rich Kalosky 36, Ray Procick, Mike Pauline 37; Tom Citizen 39, Neil Patrone, Mike Yurco 40; Fred Zagotti, Leo Papagna 41. Low net: Neil Buzzacco Sr. 33, Jerry Kernan 34, Dan Denicholas 35. First half winners Burgan Realty: George Capin, Jerry Kernan, Len Cercone, Neil Patrone, Pepe Pomaro.

Mahoning Valley (Bedford Trails) — Low gross: T.J. Price 34, Bill Miklandric Jr. 35, Mickey Hammond, Larry Novak 36; Don Orengia, Ken Lucich, C.J. Andre, Mac Donatelli 37; Marvin Krause, Rich Frazzinni, Bruce Burns, Rich Coppola 38; Bob Price, Bill Raynault, Billy Grischow, Bob Giovanni, Jim mcLaughlin, Wendell Wagnon 39. Low net: Micklandric Jr. 26, Chuck Pregibon, Lucich 27; Bob Olson, Bernie Mauser 30; Paul Chicone 31, Jim Fox, Joe Alfano 32; Cris Crilley, Rick Partika, Carman Chicone 33; Mike Verostko 34.

Slovak Catholic Sokol (Mill Creek) — Low gross: Class A — Rob Hritz 36, Joe Baytosh, Jim Dodge, Bob Bundinsky 37; John Sostaric 38, Ed Metzinger, Tom Lesogonich 39. Class B: Bundinsky 31, Joe Delucca 33, Jim Miller 34, Mike Maruskin, brian O’Shaugnessy 35; Tim Porter, Dennis Nye 36; John Ragan 37.

Conrail Thursday (Bedford Trails) — Low gross: Tony Geraci 41, Ted Gabler 42. Low net: Cvetkovic, Jack White 29; Chuck Hastings 31, John Finnick, Ted Gabler, Jim Gavozzi 33; Andy Demchak 35, Bernie Conway, Jesse Hall, John Viggiano 36.

Jednota Friday (Knoll Run) — Low gross: RonJonda 39, Chuck Dubos, John Graves, Tom Morella 40. Low net: Paul Ambrosia, Larry Hudak, Gary Smith 31.

Sam Camens Senior (Mahoning CC) — National League low gross: Don Loychik, Ribby Pyticano, Terry Bean 38; Lou Takacs, Fred Zagotti 39; Mike Sulek 40, Bob Harvey, George Svetlak, Walt Loychik 41. Low net: Puticiano 31, Ken Johnson, Don Loychik, Bean 32; Frank Volk, Jack Jovich, Andy Oleyar, Takacs 33; Bill Bass, Biull Houlette, Lenny Cercone, Zagiotti 34. American League low gross: John Costello 45. Low net: John Yohman 29, Frank Filaccio 33, Tom baloc, Don Komara, Jim Birmingham, John Zitello, John Costello 34; John Sbandi, Steve Pompura 35.

Girard Senior (Mahoning CC) — A Low gross: Bob Harvey 39. Low net: Joe Criscione 31. B low net: Dave Depiero 28.

AMA Wednesday (Olde Dutch Mill) — Low gross: Randy Braham 36, Bill Lowry 37, Jim Beam, Ken Yates 38; Bill Beam, Bob Brace, Bill Braham, Bill Nagy 39. Low net: Lowry 32, Floyd Dockery, Paul Huggins, Yates 33; Bill Pedorisih, Bill Beam, Jim Beam, Tony Albright, Chook Calantone, Ken Jones, Jerry Lomker, Nagy 35.

C&V Wholesalers — Flight A low gross: Gary Watson 35, Bill Braham, Howard Hartzel, Al Bagoly 37; Jim Gurmin, George Bisker, Eugene Natyshak, 40; John Laczko 41. Low net: Watson 32, Bagoly 33; Natyshak, Braham 34; Gurmin, Bisker 35. Flight B low gross: Al Bisker 40. Low net: Bisker 33, Dan Conner 35, Joe Sander, Rod Scenna 36.

Y.S.D. (Dogwood) — Low gross: EdPesce 37, John Cotton 38, Dick barnes 40, Bill Christie 41. Low net: Cotton 32, Pesce 33, Dave Moamis 34, Rich Barney, Christie 35.

Campbell (Pine Lakes) — Low gross: George Becchione 39, Mark Jonda, Dave Ruehle 40; Mike Katula III, Ted Okular, Bill West 41. Low net: Frank Heri 31, Chuck Horak, Ed Nestor 33; Ken Oravec 34, Pat Strange 35, Sy Frazzini, Steve Walko, Pete Hucul, Mike Hnat 36.

St. Joseph (Duck Creek) — Low gross: vince Smith Sr. 34, Steve Klacik 38, Tom Dama 39, John Ruggieri, Fry 40. Low net: Smith 26, Klacik 28. Tom Alexander 30, Ron Bishop , Ray Orlando 31.

St. Dominic’s (Tanglewood) — Low gross: Jason Rivello 34, Ron rivello 36, Gary Roberts 38, Jim Visingardi Jr. 39. Low net: Ron Rivello 30, Ron voitus 31, Jason Rivello, Visingardi 32; Dan Strong, Joe Granitto, Jim Halloran, Jay Crafton, Gary Roberts 36.

Pantalone Towing (Candywood) — Low gross: Ron Daum 34, Dave Houck 35, George Bova 37, Doc Daugherty 38, Bob bloom, Tom Shimet, Tom Hart, Joe Nogay, Tim O’Leary, Jim Gillespie 39. Low net: Tom Shimet 29, Bova 30, Daum,, Bloom, Houck 31; Gillespie 32.

Jednota Thursday (Bedford Trails) — Low gross: Dave Garver 39, John Bobby, Ray Orlovsky 41. Low net: Joe Hvizdak 28, Jim Auld 30, J.J. Ferenchak, Gene Hvizdak 32.

Maennerchor (Bedford Trails) — A Low gross: Jack Cappabianca, Duke Davidson 36; Joe Sekula 29. Low net: Cappabianca 30, Charlie Nagel 31, A.J. Gorrell 32. B low net: Bill Lallo, George Zogerafides 30; Ed Hull 31.

Creekside Golf Dome (Candywood) — Low gross: Joe Posey 37, Jim St. George, Dick Faull, Mike Forde, Jason Konnon 38, Vic DeChristofaro, Jim Rider, Steve Forde 39; Dave Sherer, Jim Maxim 40, Jim Pallone, Joe St. George 40; Low net: Mike Flynn 31.

Davidson’s Thursday (Diamond Back) — Low gross: Tim Russo, John Stanley Jr., Brad McDevitt 36; Lenny Mochtyak, Terry Russo 38, Ron Repaskey 39, Don Cavanaugh, Russ Ensley 40, Eric Johnson, Thom Russo 41; Low net: Rich DeDominic, Brad McDevitt, John Stanley Jr. 30, Russ Ensley, Lenny Mochtyak, Ron Repasky, Tim Russo, Terry Russo 31, Bill Custer, Joe DeLisio, Eric Johnson 32, Frank Davidson, Dave Williams 33; Tim Dennison, Bruce Mook 34, Don Cavanaugh, Thom Russo, Dan Pecchio 35.

YMCA (Mill Creek) — Low gross: Dick Bauman 31, Rick DeMocko, Glen Milton, Derrick Knepper, Gary Philibin 37; Low net: Knepper 32, Phillibin, Mike Watson, Terry Jones, Lou Isabella, Mark Makoski 33; Milton, Fred Lariccia, Mike Dobos, Don Leone 34; Tom Mentges, Frank Cvetkovic, Jim Mitchell, Greg Strollo, Tony Stilliana, Tony Vechiarelli.

North County Democrats/Riverview Lounge (Knoll Run) — Low gross: Bob Stanko 44; Low net: Stanko 30, John Wacht 31, Gus Guzman 34, Nick Pope, Jim Meehan, Steve Yankle, Tony Pope 35.

Wednesday Night Beaver (Valley) — Low gross: Craig Kyle 31; Low net: Kyle 29.

SAL Leetonia Men (Valley) — Low gross: Dave Deville 36; Low net: Bill Heverly 29.

Transit Tours (Reserve Run) — Low gross: Bob Zetts 35, Ken Bochenek 36, Mike Dobos 37, Ed Beach 38; Low net: Mike Stanko 32, Dave Limpach 32, Zetts, Jim Fordyce, Joe Granitto 34, Dobos, Jim McGuiness 35.

Senior Day (Valley) — Low gross: Rich Summers 37, Alan Douglas 38, Sam Ferguson 41, Denny Bloomington, Dave Garver, Mike Mercure 42; Low net: Nancy Altomare 25, Lowell Schlonegar 30, Hube Keylor, Don Overholtzer, Joe Davis, Leo Pekkanen 31; Low putts: Jack Sommerlad, Pud McCoy 13, Don Myers, John Beard 14.

WOMEN

Monday Players (Mill Creek) — Low net: (A) Gay Mikulich 36; (B) Chris Gaskill 34; (C) Evelyn Velardo 36; Low gross and net: (A) Mikulich 49, Connie Pressey 38; (B) Gaskill 57, Margie Telego 39; (C) Velardo 65, Gilliand 45; Least putts: Pressey 16; Chip-ins: Pat Noday (1), Telego (4).

Bedford Beauties Field Day scramble (Bedford Trails) — Heidi Caudia, Reba Saltsman, Lynn Grischow 37; Sylvia Vaschak, Pat Magusiak, Pat Mathews, Adeline Reifler 37; Sherry Giovanni, Nancy Spor, Marilyn Johnson 38. Play of the Day: Longest putt — JoAnn Dama, No. 2. Longest drive — Giovanni, No. 4. Closest to pin — Kathi Quilan, No. 6. Closest to pin second shot — Cathy Gleghorn, No. 9.

Fonderlac Ladies Field Day (Fonderlac) — Pam Volosin, Bev Bisconti, Pat Berry, Muriel Roth 112. Patty Garland, Becky Teets, MaryAnn Markowitz, Joanne Massaro 114. Field events Class A: Closest to pin — Cyndi Gemma, No. 9. Longest drive — Gemma, No. 16. Longest putt — Jeanette Bernard, No. 14. Class B: Closest to pin — Estelle DelPrincipe, No. 11. Longest Drive — Patty Gariand, No. 12; Longest putt — Becky Teets, No. 7. Class C: Closest to pin — Amy Friedrich, No. 17. Longest drive — Pat Berry, No. 1. Longest putt — B.J. Carano, No. 3. Class D: Closest to pin — Angie DeAngelis, No. 5. Longest drive — DeAngelis, No. 13. Longest putt — Elaine Kinkela, No. 5.

PYBS Ladies Tuesday (Bedford Trails) — Play of the Day Most 3’s and 4’s: A — Linda Frank 4. Low gross-net-least putts — Frank 46-34-14. B — Edna Zaitzew, Lee Sandusky, Shirley Bradick, Edie Babik, Marilyn Samuels. Low gross — Zaitzew 56. Low net-least putts — Babik 36-18.

Forum Health (Stambaugh) — Play of the Day Discard par 5 minus 1/2 handicap: Flight 1 — Mary Walsh 30, Betty Davies 40, Pat Carney 43. Flight 2 — Gail Halstead 36, Joanne Shutrump 40, Ilene Arthur 41. Low gross: Flight 1 — Walsh 60. Flight 2 — Halstead 61. Chip in — Davies, No. 6.

Mohawk Tuesday — Play of the Day two best ball of foursome: Barb Alexander, Sandra Smith, Suzanne Steck, Whoopsie Jablonski, Jan Polas 57. A low gross: Bobbi Reider 48. Low net: Helen Garrett, Jablonski 33. Chip in-low putts: Jablonski, No. 7-16. B — Low gross: Carole McDonough, Elaine Topfer 55. Low net: Paula Ulicny 31.

Ladies Day (Tippecanoe) — Diane Hively, Diane Ignazio, Josie Russo, Kathy Garritano. Marie DePerro, Cindy Barb, Shirley Briya, Marty Parella.

Monday Nite Ladies (Bedford Trails) — Play of the Day Closest to pin: Barb Zabloski, No. 18. Low gross: Barb Wahoo Wollitz 34. Low net: Sue Viglione 24. Least putts: Rita Lopez 13. Birdies: Wollitz, No. 12-13. Toni Notaro, No. 15; Jill Harmon, No. 16.

Gergel’s Tuesday Night (Bedford Trails) — Play of Day winner: Lynne Grischow. Low gross: Grischow 46, Char Smith 47, Dorothy Arvin 48. Chip in: Joan Lucansky, No. 3, Bobbie Stubler, No. 6. Birdie: Arvin, No. 6.

Monday Nite Ladies (Diamond Back) — Flight A: Cindy Diatko, Chris Perunko 18, Brenda Cornelius, Elaine Lorelli 20, Carol Crowther 23. Flight B: Diane Playfouth 14, Jolene Kilmer 16, Georgia Wilson 22. Flight C: Connie Kolarik 21, Gwen Fabian 22, Vicki Agler 37. Closest to the pin: Georgia Wilson, No. 17. Birdies: Connie Kolarik, No. 15. Diane Playforth, No. 15. George Wilson, No. 17. Chip in: Playforth, No. 15.

Monday Night Ladies (Rocky Ridge) — Day’s play: Linda DeJoe; Low gross and net: (A) Ruby Tomko 33, Judy Graziano 24; (B) Theresa Mike 45, 30.

Birdie Bunch (Deer Creek) — Most putts: (A) Kay Ward 22, (B) Nancy Linonis, Margie Florek 22; (C) Stephanie Gyomber, Linda Sipusic 22; Low gross and net: (A) Sue Burns 40, Diane Reha 33; (B) Linonis 52, 34; (C) Sue Gura 49, 30.

Brittan Motors Tuesday Ladies (Salem Hills) — Two hole throwout: (A) Doloras Sudar, Nancy Hill, Peg Patton 36; (B) Alice Plum 38; (C) Linda Rossy 47; Low gross and net: (A) Patton 48, Joan Dever 31; (B) Plum 54, Jeanette Israel 32; (C) Linda Rossy 64, Josie Pollock 32; Low putts: Sudar, Pollock 15; Chip-in: Dot Haun (4).

Hit “N Miss (Pine Lkes) — Flight A: Most 4’s — Lilly Pierce. Low net: Pierce 27. Chip Ins: Pierce, No. 13; Birdies: Pierce, No. 13, Laura Campbell, No. 15. Flight B — Most 5’s — Linda Harden. Low net: Harden 34.

Fembombers (Dogwood) — Field day: Elbert Scott, Donna Cannon, Lora Bayless 36. Longest drive No. l: Patti Hahn. Closest to Pin No. 3: Bayless. Shortest drive No. 7: Jaxine Disko. Longest putt No. 7: Sandy Jones. Shortest Putt No. 9: Shirley Kohuth.

Ladies Suburban (Bedford Trails) — Low gross: Play of Day throw out 2 high holes 1/2 handicap: M. Hauser, S. Deasey, N. DiLullo, r. Abeid. A low gross: J. Beshara 51, low net M. Hauser 35. Longest tee shot No. 15: M. Knoll, N. DiLullo, J. Beshara. B low gross-net: S. Deasey 52-30. C low gross: M. Knoll 75. Low net: R. Abeid 42.

WWW Ladies Thursday Nite scramble (Bedford Trails) — Sherry Giovannia, Nancy Yuschak, Annie Grischow, Jenna Villone 33. Play of the Day Longest drive: Kim Rogers, No. 2.

Ladies Day (Valley) — Low gross: Michele Davidson 42, Mary Patterson 43; Low net: Florence Morey 29, Amber Allison 30; Low putts: Ginny Detwiler 14, Nancy Tirpak, Karen Churn, Doris Watson, Jane Pfund, Vylee Garstick 15; Chip-ins: Florence Morey, Nancy Tirpak, Ginny Detwiler.

GHY (Pine Lakes) — Low gross: (A) Josie Russo, Sue Siciliano 43, (B) Carol Burns, Terry Peters 45; (C) LaRue Brown, Jeanne McDermott 51; (D) Martha Fox 51; Birdies: Burns, McDermott (4), Peters (7), Becky Teets (8); Chip-ins: Sandy Copich (2), Janet DelBene (8), Teets (8).

GHY II (Pine Lakes) — Low gross: (I) Janet DelBene, Josie Russo 46; (II) Shella Massie 52.

Applewood Ladies (Mill Creek) — Field Day Scramble: 1. M.A. Morway, J. Velie, M. Baker, G. Gaskeen; 2. B. McMullin, K. Scenna, J. Ugran; Prize winners: J. Ugran, K. Scenna, S. Mitchell, L. Zajac, Morway, J. Velie, R. Keffler, E. Carney, T. Terlesky, D. Haladay, A. Sullivan.

Friday Ladies (Valley) — Day’s play: (A) Peggy Potts 25; (B) Sally Klingensmith 24; (C) Kathy Vogt, Lynda Scortino 27; Low gross: (A) Potts 47; (B) Klingensmith 48; (C) Mert Frenger 58; Low putts: Wanda Dickson 13.

Ladies Swingers (Mill Creek Par-3) — Total score minus putts: Bonnie Grope 18; Low gross: Anna Bertilacci 39; Chip-in: Diane Soles (1).

WGAH (Pine Lakes) — Throw out four worst holes minus half handicap: (A) Butch Sheridan 15.5; Vickie Putigano 17.5; Joann Cutter 17.5; (B) Sandy Santelli 15.5, Bonnie Roberts 18.5; (C) Jan Cannell 14.5, Alice Scudieri 15.5; Chip-ins: LaRue Brown (1), Ruth Brashen (7); Birdie: Brown (1).

TOURNAMENTS

Candywood Junior Event (Candywood) — Boys 16-18: Michael Lower 69, Zack Humphries 72; Girls 16-18: Jamie Berndt 79, Elena Pipino 88; Boys 13-15: Ryan Prokay 71, Justin Giambattista 72; Girls 13-15: Amber Bruno 84, Jackie Evans 93; Boys 10-12: Ryan Fowler 47, Jan Patterson 62; Girls 10-12: Haylee Harford 47, Shannon Gramley 48.


Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport