SPEECH WINNERS | Canfield High



Results from the Canfield Speech and Debate Tournament held at Canfield High School on Jan. 6:
TOP TEAMS
Howland 80.25
Austintown Fitch 77.75
Canfield 74.5
Boardman 72.75
Cardinal Mooney 69.5
Ursuline 56.25
Most Improved School: Ursuline
TOP FINISHERS (1st through 6th)
Oratorical Interpretation: Courtney Kook, Warren JFK; Suneet Dhillon, Canfield; Brianna Lockett, Cardinal Mooney; Frankie Teuber, Howland; Jackie Weber, Cardinal Mooney; Olivia Bucci, Girard.
Original oratory: Jeanine Awad, Cardinal Mooney; Marianne Selim, Canfield and Jeannette Iskander, Ursuline; Brittany Neish, Springfield; Chirag Dhami, Howland; Kate Johnson, Canfield; Brandy Metzler, Austintown Fitch.
Humorous interpretation: Bill Klein, Austintown Fitch; Nelson Crain, Howland; Kelly McGuire, Cardinal Mooney; Jenna McCabe, Austintown Fitch; Donte Whisenant, Ursuline; Jack Phillips, Warren JFK.
Dramatic Interpretation: Lydia Gonzalez, Ursuline; Mimi Nackino and Jaclyn Williams, Boardman; Molly Driscoll, Cardinal Mooney; Darien Brucoli, Howland; Elyse Gessler, Austintown Fitch; Allie Ullom, Girard.
United States Extemporaneous: Alex Draime, Howland; Katie McConnell, Boardman; Rena Passas, Boardman; Rob Warhol, Cardinal Mooney; Deanna Robertson, Canfield; Bill Cochran, Howland.
International Extemporaneous: Joe St. George, Cardinal Mooney; Braxton Forde and Tim Welsh, Boardman; Theresa Hanna, Cardinal Mooney; Laura Dankovich, Canfield; Tyler Hoffman, Austintown Fitch; Erica Zarlenga, Canfield.
Prose/Poetry: Claire Heidenreich, Howland; Alexa Arndt, Canfield; Monica Inchak, Austintown Fitch; Christina Brant, Canfield; Abby Kibler, Lisbon; Antonia Nwankwo, Ursuline.
Duo interpretation: Kellianne Craig and Bobby Brooks, Ursuline; Vic Kudav and Heather Vaclav, Boardman; Steve Hickman and Brett Fodor, Howland; Lauren Gronvall and Allyssa DiBernardi, Boardman; David Lawson and Sarah McConnell, Boardman; Fady Baky and Ben Pecchia, Canfield.
Impromptu Speaking: John Falgiani, Howland; Andrea Pavlichich, Austintown Fitch; Sean Ryan, Howland; Amanda Givens, Howland; Lorianna Malito, Howland; Rob McBride, Boardman.
Lincoln-Douglas debate: James Holman, Boardman; Ashley Devenport, Austintown Fitch; Danelle Gagliardi, Canfield; Kirsten Rody, Poland; Elliot Thomas, Boardman; Mike Douglas, Howland.
Public Forum Debate: Catherine Tomko and Zach Coulter, Ursuline; Kristin Moore and Mitali Rahkit, Laurel; Travis Watson and Mark Cornman, Austintown Fitch; John Proch and Katie Young, Ursuline; Deana Shick and Sam Naples, Canfield; Rachel Fisher and Gino Pace, Canfield.

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.