facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

BOYS GOLF



Published: Fri, September 8, 2006 @ 12:00 a.m.


BOYS GOLF
BOARDMAN 155, MOONEY 162
(Mill Creek, north course)
Boardman (8-3) -- Scott Warden 36, John Watkins 39, Mike Lower 39, Mike Nigro 41.
Mooney -- Joe St. George 38, Nick Stubler 41, George Kubis 40, Joe Pikunas 43.
SOUTHERN 162, WESTERN RESERVE 175
(At Diamond Back)
Southern (9-2, 6-0 ITTC) -- Cody Warnok 35, Chirs Householder 38, Steven Smith 44, Michael Brown 45.
Western Reserve (6-4, 5-3) -- Dave Drevna 42, Jim Lingo 42, Randall Ludwiczak 44, Steve Stack 47.
EAST PALESTINE 170, COLUMBIANA 180
(At East Palestine CC)
East Palestine (7-4) -- Derek Day 41, Jake Harvey 42, Taylor Snyder 42, Tyler strohecker 45.
Columiana (3-6) -- Andrew Tirpak 40, John Terzak 42, Matt Wise 49, Logan Goist 49.
CHAMPION 155, LABRAE 193
(At Northwood)
Champion (9-0, 8-0) -- Tom Wilkes 36, Andy Kalman 36, Andy Deehr 41, Justin Shaker 42.
LaBrae (0-8, 0-9) -- Corey Hines 43, David Alfred 45, Joel Martin 48, Ian Holter 57.
LIBERTY 178, BROOKFIELD 186
(At Yankee Run)
Liberty -- Joel Buckley 43, ben Baroff 42, Frank ferry 44, Jeff Worona 48.
Brookfield -- Pat Mulligan 40, Dave Kephart 42, Andy Peretic 44, John Haun 60.
GIRLS GOLF
CANFIELD 175, NILES 259
(At Duck Creek)
Canfield (5-0, 4-0 MAC) -- Jennifer Hudock 41, Samantha Meier 43, Christine Brown 45, Jamie Berndt 46.
Niles (1-5, 0-2) -- Kelly Shamrock 60, Emily Marburger 66, Amanda Guerra 66, Wendy Bailey 67.
SCHEDULETODAYBOYS GOLF
Warren Harding, Southington vs. Bloomfield at Forest Oaks, 4 p.m.
Jackson-Milton, Leetonia at Fitch, 4:30 p.m.
Canfield vs. Howland at Avalon South, 4 p.m.
Niles vs. Salem at Salem Hills, 4 p.m.
Poland at East Liverpool, 4:30 p.m.
Crestview vs. Columbiana at Valley, 4 p.m.
E. Palestine vs. Lisbon at Twin Springs, 3:30.
Leetonia at Jackson-Milton, 3:30 p.m.
Lowellville at McDonald
Springfield vs. S. Range at Lakefront, 3:30.
Sebring at Southern, 3:30 p.m.
Wellsville at Western Reserve, 3 p.m.
Champion vs. Girard at Mahining, 3 p.m.
Hubbard vs. Liberty at Pine Lakes, 3:15 p.m.
Badger at Pymatuning Valley, 4 p.m.
Lordstown at Mathews, 4 p.m.
Southeast, Coventry at Field, 3:30 p.m.
Sharon at Hickory, 3:30 p.m.
Shenango at Mohawk, 3 p.m.
Beaver Falls vs. Laurel at Green Mdws, 3:30.
Neshannock at Union, 3:30 p.m.
West Middlesex at Kennedy Catholic, 3:30.
GIRLS GOLF
Mooney vs. Boardman at Mill Creek, 4 p.m.
Ursuline, Lakeview vs. Howland at Tamer Win, 4 p.m.
Warren JFK Canfield, Massillon Perry, Canton Central Catholic at Massillon, 4:15 p.m.
Niles vs. Salem at Flying B, 4 p.m.
Hubbard at Champion, 3:30 p.m.
Lordstown at Mathews, 4 p.m.
Alliance at West Branch
Hickory at Mercyhurst Prep, 4 p.m.
BOYS SOCCER
East Liverpool Chr. at Beaver Local, 5 p.m.
Warren Harding at Fitch, 7 p.m.
Warren JFK vs. Mooney at Valley Sports, 7.
Akron St. Vincent-St. Mary at Ursuline, 6:30.
Campbell at Salem, 7 p.m.
Niles at Canfield, 7 p.m.
Howland at Poland, 7 p.m.
Badger at Bloomfield, 5 p.m.
Bristol at Lordstown, 5 p.m.
Mathews at Maplewood, 6 p.m.
Field at Southeast, 5 p.m.
Hickory at Erie McDowell, 7:30 p.m.
Neshannock at Mars, 7 p.m.
GIRLS SOCCER
East Liverpool at Niles, 7 p.m.
Beaver Local at Weirton Madonna, 5:30 p.m.
Champion at Hubbard, 7 p.m.
Liberty at Lakeview, 6 p.m.
Yo. Christian at Fuch's Mizrachi, 5:30 p.m.
Field at Southeast, 7 p.m.
Wilmington at Hickory, 7:30 p.m.
TENNIS
Mooney at Fitch, 4:30 p.m.
Liberty at Warren JFK, 4:30 p.m.
East Liverpool at Howland, 4 p.m.
Salem at Niles, 4 p.m.
Struthers at Poland, 4 p.m.
McDonald at Beaver Local, 4:30 p.m.
United at West Branch, 4 p.m.
Hickory at Wilmington, 3:30 p.m.
Neshannock at Ellwood City, 3:30 p.m.
Sharon at Grove City, 3:30 p.m.
VOLLEYBALL
(Matches 7 p.m. unless noted)
Steubenville Central at Beaver Local
Mooney at Chaney
Ursuline at Warren JFK
Warren Harding at Wilson
Uniontown Lake at Boardman
Massillon Jackson at Fitch
Campbell at Salem
Niles at Canfield
East Liverpool at Struthers
Howland at Poland
Columbiana at East Palestine
Crestview at United
Leetonia at Wellsville
Lowellville at Jackson-Milton
Lisbon at South Range
Springfield at Mineral Ridge
Western Reserve at Southern
Girard at Champion
LaBrae at Hubbard
Liberty at Newton Falls
West Branch at Marlington
Southington at Badger
Bloomfield at Mathews
Pymatuning Valley at Lordstown
Southeast at Coventry
West Middlesex at Farrell
Grove City at Hickory
Blackhawk at Laurel
Union at Mercer
Sharon at Lakeview, 7:30 p.m.
Reynolds at Kennedy Catholic, 7:30 p.m.
FRIDAYBOYS GOLF
Beaver Local at Edison, 8 a.m.
Neshannock at Grove City, 2:30 p.m.
SATURDAYCROSS COUNTRY
Boardman, Howland, Niles, Struthers, Girard, Columbiana, United, Western Reserve, Lordstown at East Palestine Invitational, 10 a.m.
Salem at Tiffin Carnival
Mineral Ridge at Champion Invitational, 10 a.m.
Brookfield at West Middlesex Invitational
West Branch at Dover Invitational, 10 a.m.
BOYS GOLF
Mooney, Ursuline, Warren Harding, Warren JFK, Canfield, Howland, Poland at Cardinal Classic at Mill Creek, 8:30 a.m.
BOYS SOCCER
Beaver Local at Steubnville Cent. Cath., 1 p.m
West Branch vs. Mooney at Valley Sports, 3.
Warren Harding at Geneva, 4:30 p.m.
Boardman at Ursuline, 3 p.m.
Akron Central at Fitch, 1 p.m.
Edison at East Liverpool, 1 p.m.
Waterloo at Salem, 7 p.m.
Columbiana at Lordstown, 1 p.m.
Minerva at United, 1 p.m.
Badger at Champion, 11 a.m.
Hubbard vs. Liberty, 7 p.m.
Coventry at Southeast, 7 p.m.
Grove City at Hickory, 11 a.m.
Wilmington at Mercer, 11 a.m.
Slippery Rock at Sharon, 7 p.m.
Villa Maria at Kennedy Catholic, 1 p.m.
GIRLS SOCCER
Walsh Jesuit vs. Mooney at Valley Sports, 7.
Canfield at Ursuline, 1 p.m.
Alliance at Warren Harding, 12:30 p.m.
Warren JFK at Jefferson, 11 a.m.
Poland at Boardman, 7 p.m.
Fitch at West Branch, 7 p.m.
Hubbard at Niles, 12:30 p.m.
Garrettsville at Springfield, 11 a.m.
Beaver Local at Stubnville Cen. Cath., 11 a.m.
Cornerstone Christian vs. Youngstown Christian at Highway Tabernacle, 1 p.m.
Badger at Conneaut, 10 a.m.
Coventry at Southeast, 5 p.m.
Neshannock at Beaver, 10 a.m.
TENNIS
Canfield at Hathaway Brown, 11 a.m.
VOLLEYBALL
St. Thomas Aquinas, Lowellville, Warren JFK at Mooney, 10 a.m.
Rayen at Youngstown Christian, 11:30 a.m.
Boardman, United at West Branch, 10 a.m.
Fitch at Rocky River Magnificat
Howland, Springfield at Girard, 10 a.m.
Uniontown Lake at Salem, noon
Struthers, Western Reserve at Columbiana, noon
Jackson-Milton, LaBrae at Crestview, 10 a.m.
Lisbon, Leetonia vs. Southern, 10 a.m.
Bristol, Conneaut at Champion
Lordstown, Sebring at Newton Falls
Hickory ar Shaler Tournament
Laurel, Neshannock at MAC Tournament at Beaver
Copyright 2006 Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes