Major League Soccer Playoffs


MAJOR LEAGUE SOCCER PLAYOFFS
Conference Semifinals
(Two-leg Aggregate Score Series)
Eastern Conference
New York vs. D.C. United
Saturday, Oct. 21: D.C. United 1, New York 0, D.C. United leads series 1-0
Sunday, Oct. 29: New York at D.C. United, 6 p.m.
Chicago vs. New England
Sunday, Oct. 22: Chicago 1, New England 0, Chicago leads series 1-0
Saturday, Oct. 28: Chicago at New England, 7:30 p.m.
Western Conference
Colorado vs. FC Dallas
Saturday, Oct. 21: FC Dallas 2, Colorado 1, FC Dallas leads series 2-1
Saturday, Oct. 28: Colorado at FC Dallas, 8:30 p.m.
CD Chivas USA vs. Houston
Sunday, Oct. 22: CD Chivas USA 2, Houston 1, CD Chivas USA leads series 2-1
Sunday, Oct. 29: CD Chivas USA at Houston, 8 p.m.
Conference Championship
Eastern Conference
Saturday/Sunday, Nov. 4/5: TBD, TBA
Western Conference
Saturday/Sunday, Nov. 4/5: TBD, TBA
MLS Cup
At Frisco, Texas
Sunday, Nov. 12: TBD, 3:30 p.m.
Latin America Soccer Scores
By The Associated Press
Home teams listed first
ARGENTINA
Apertura
12th round
Nueva Chicago 2, San Lorenzo 1
Velez Sarsfield 2, Independiente 1
Arsenal 2, Colon 1
Godoy Cruz 1, Estudiantes 3
Newell's 0, Banfield 0
Argentinos 2, Belgrano 1
Quilmes 2, Gimnasia (J) 0
River 2, Rosario Central 0
Lanus 0, Gimnasia LP 1
Racing vs. Boca Juniors (ppd)
Standings: River 27; Boca, Estudiantes 25; Arsenal 22; Velez 21; Racing 20; Independiente, San Lorenzo 19; Lanus 17; Belgrano 16; Newell's, Central 15; Argentinos, Chicago 14; Gimnasia LP 13; Banfield 10; Gimnasia (J), Godoy Cruz, Colon 8; Quilmes 5.
Next round: Gimnasia (J)-Lanus, Colon-Quilmes, Belgrano-Arsenal, Boca-Argentinos, Banfield-Racing, Central-Newell's, Independiente-River, San Lorenzo-Velez, Estudiantes-Chicago, Gimnasia (LP)-Godoy-Cruz.
------
BRASIL
Campeonato nacional
30th round
Goias 5, Santa Cruz 3
Santos 2, Figueirense 1
Ponte Preta 0, Internacional 2
Gremio 1, Sao Paulo 1
Parana 0, Flamengo 2
Fortaleza 3, Atletico Paranaense 4
Corinthians 1, Cruzeiro 0
Botafogo 2, Sao Caetano 1
Juventude 1, Fluminense 1
Standings: Sao Paulo 60; Internacional 53; Santos, Gremio 52; Parana 49; Vasco 47, Botafogo, Figueirense, 43; Flamengo, Cruzeiro, Goias 42; Atletico Paranaense 40; Juventude 39; Palmeiras 37; Corinthians, Fluminense 35; Ponte Preta 33; Fortaleza 28; Sao Caetano 26; Santa Cruz 24.
------
MEXICO
Apertura
14th round
Tecos 3, Atlante 1
San Luis 1, Necaxa 1
Veracruz 0, Cruz Azul 2
Morelia 2, Queretaro 0
Tigres 0, Guadalajara 0
Atlas 2, Monterrey 1
Toluca 1, Santos 0
Jaguares 0, Pachuca 1
America 2, Pumas 0
Standings:
Group 1: Atlas 23, Cruz Azul 23, Chiapas 22, Guadalajara 20, Queretaro 19, Necaxa 14
Group 2: Pachuca 21, San Luis 21, Atlante 21, Monterrey 20, Veracruz 20, Tecos 11
Group 3: Toluca 26, America 24, Pumas 20, Morelia 17, Tigres 11, Santos 7
Next round: Queretaro-San Luis; Cruz Azul-Chiapas; Monterrey-Veracruz; Atlante-Santos; Guadalajara-Atlas; Pachuca-Toluca; Necaxa-Tigres; Pumas-Morelia; Tecos-America
------
URUGUAY
Apertura
9th round
Penarol 2, Bella Vista 1
Wanderers 0, Tacuarembo 2
Rocha 2, Nacional 3
Rentistas 0, Danubio 2
River 2, Miramar 1
Defensor 3, Cerrito 1
Liverpool 4, Progreso 0
Rampla 3, Central 2
Standings: Danubio 21; Defensor, Liverpool 18; Penarol 17; Bella Vista 16; Nacional, Wanderers 15; River 14; Tacuarembo, Rampla 11; Central, Rocha 10; Miramar 8; Cerrito 5; Progreso 4; Rentistas 3. (A Cerrito se le descontaron tres puntos).
Next round: Danubio-Wanderers, Miramar-Rentistas, Bella Vista-River, Cerrito-Penarol, Progreso-Defensor, Central-Liverpool, Nacional-Rampla, Tacuarembo-Rocha.
------
COLOMBIA
Clausura
15th round
Nacional 1, Pasto 1
Cartagena 0, Huila 1
Bucaramanga 3, Pereira 3
Cali 0, Millonarios 1
Envigado 3, Quindio 3
Chico 1, Medellin 0
Tolima 2, America 2
Caldas 2, Junior 0
Santa Fe 4, Cucuta 1
Standings: Nacional, Tolima 28; Chico, Pasto 26; Cucuta 25; Millonarios 24; Medellin 23; Huila 22; Cali, Quindio 21; Santa Fe 20; Caldas 19; Cartagena, Pereira 18; Junior, Bucaramanga 16; Envigado 12; America 10.
Next round: Huila-Caldas, Junior-Santa Fe, Cucuta-Tolima, America-Chico, Medellin-Envigado, Quindio-Nacional, Pasto-Cali, Millonarios-Bucaramanga, Pereira-Cartagena.
------
CHILE
Clausura
14th round
U. de Chile 2, S. Wanderers 0
Cobresal 1, U. Catolica 2
Huachipato 1, U. Espanola 0
Coquimbo 3, Palestino 0
S. Morning 2, P. Montt 0
Everton 1, La Serena 1
Cobreloa 2, Colo Colo 2
Rangers 2, U. de Concepcion 1
O'Higgins 1, A. Italiano 0
Standings: O'Higgins 29; Cobreloa 27; Puerto Montt 24; A. Italiano 23; Colo Colo 22; S. Wanderers 21; Rangers 20; U. Catolica, Coquimbo 19; U. de Chile 17; Antofagasta 15; Huachipato, Everton, La Serena 14; U. de Concepcion, Palestino, U. Espanola, Cobresal 12; S. Morning 11.
Next round: Palestino-Everton, Cobreloa-O'Higgins, Antofagasta-Puerto Montt, U. Espanola-Rangers, A. Italiano-S. Morning, U. Catolica-Huachipato, Colo Colo- U. de Chile, S. Wanderers-Cobresal, U. Concepcion-Coquimbo.
------
PARAGUAY
Clausura
16th round
2 de Mayo 0, Cerro Porteno 1
3 de Febrero 0, Nacional 3
Guarani 1, Tacuary 1
Libertad 4, Luqueno 0
Olimpia 5, Fernando de la Mora 1
Libre, 12 de Octubre
Standings: Cerro Porteno 36; Libertad 27; Tacuary 24; Nacional 22; Olimpia 21; 2 de Mayo 20; Guarani 16; Luqueno 15; 3 de Febrero 14; Fernando de la Mora 11 y 12 de Octubre 7.
Next round: Tacuary-Libertad, Nacional-Guarani, Fernando de la Mora-3 de Febrero, Cerro Porteno-Olimpia, 12 de Octubre-2 de Mayo; libre, Luqueno.
------
PERU
Clausura
14th round
Cristal 1, Cienciano 0
Sport Ancash 3, Universitario 0
Jose Galvez 0, San Martin 0
Bolognesi 1, Union Huaral 0
Alianza Lima 1, Melgar 0
Sport Boys 2, Alianza Atletico 0
Standings: Bolognesi 29; Alianza Lima 28; Universitario 23; San Martin 22; Sport Boys 21; Cristal, Cienciano 20; Melgar, Sport Ancash 19; Jose Galvez 16; Alianza Atletico 11; Huaral 6. 3/4
Next round: Universitario-Cristal, Union Huaral-Sport Ancash, Alianza Atletico-Jose Galvez, Melgar-Sport Boys, Cienciano-Coronel Bolognesi, San Martin-Alianza Lima.
------
ECUADOR
Apertura
18th round
Barcelona 3, Macara 2
Aucas 1, Deportivo Cuenca 0
Deportivo Azogues 0, El Nacional 0
Olmedo 1, Liga de Quito 0
Deportivo Quito 1, Emelec 2 Standings: El Nacional, Emelec, Barcelona, Olmedo 31; Deportivo Quito 22; Liga de Quito 21; Deportivo Cuenca, Macara 20; Azogues 19; Aucas 18.
Next round: (to be announced)
--------
BOLIVIA
Apertura
3ra round (final 6-team round robin)
Bolivar 1, Wilstermann 1
Real Potosi 3, Universitario 2
Oriente Petrolero 1, Blooming 1
Standings: Wilstermann 6; Oriente Petrolero, Real Potosi 5; Blooming 4; Bolivar 3; Universitario 1.
Next round: Blooming-Real Potosi, Wilstermann-Oriente Petrolero, Bolivar-Universitario.
------
GUATEMALA
Apertura
13th round
Zacapa 0, Petapa 2
Comunicaciones 4, Heredia 0
Jalapa 4, Municipal 2
Mictlan 1, Marquense 1
Suchitepequez 1, Xelaju 2
Standings: Comunicaciones 29; Xelaju 25; Jalapa 24; Municipal, Marquense 19; Petapa 15; Zacapa 14; Suchitepequez 13; Mictlan, Heredia 9.
Next round: Xelaju-Marquense, Heredia-Suchitepequez, Zacapa-Mictlan, Petapa-Jalapa, Municipal-Comunicaciones
------
EL SALVADOR
Apertura
12th round
FAS 2, Aguila 1
San Salvador 1, Independiente 1
Once Municipal 1, Metapan 0
Vista Hermosa 0, Alianza 1
Chalatenango 0, Firpo 0
Standings: FAS 22; Once Municipal 21; Vista Hermosa, Aguila, Firpo 17; Metapan, Alianza 16; San Salvador 15; Chalatenango 12; Independiente 10.
Next round: Independiente-Vista Hermosa, Firpo-FAS, Alianza-Once Municipal, Metapan-Chalatenango, Aguila-San Salvador.
------
HONDURAS
Apertura
12th round
Vida 1, Olimpia 4
Platense 4, Universidad 3
Marathon 0, Motagua 3
Olanchano 2, Victoria 2
Real Espana 0, Hispano 0
Standings: Olimpia, Motagua 22; Hispano 21; Marathon 20; Platense 18; Real Espana 16; Victoria 15; Olanchano 12; Universidad 9; Vida 7.
Next round: Marathon-Platense, Victoria-Motagua, Olimpia-Real Espana, Hispano-Olanchano, Universidad-Vida.
------
COSTA RICA
Apertura
12th round
Cartagines 2, Carmelita 1
Perez Zeledon 2, Saprissa 1
Herediano 1, Alajuelense 2
Santos 1, Brujas 2
Puntarenas, San Carlos (suspendido)
Liberia, Santacrucena (suspendido)
Standings:
Group A: Alajuelense 19; San Carlos 17; Puntarenas 16; Herediano 13; Liberia 6; Santacrucena 3.
Group B: Saprissa 24; Brujas 22; Perez Zeledon 19; Carmelita 17; Cartagines 15; Santos 13.
Next round: Santacrucena-San Carlos, Puntarenas-Herediano; Alajuelense-Liberia, Cartagines-Santos; Carmelita-Saprissa; Brujas-Perez Zeledon.
COPYRIGHT 2006 ASSOCIATED PRESS. ALL RIGHTS RESERVED. THIS MATERIAL MAY NOT BE PUBLISHED, BROADCAST, REWRITTEN, OR REDISTRIBUTED.

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.