facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

BOYS BASKETBALL SATURDAY'S SCORES AREA


Published: Sun, March 5, 2006 @ 12:00 a.m.


BOYS BASKETBALLSATURDAY'S SCORESAREA
Division I at Canton Civic Center
Massillon Perry 44, Uniontown Lake 41
Division II at Canton Fieldhouse
West Branch 70, Fairless 52
Division III at Salem
Ursuline 66, East Palestine 44
Mooney 55, Lisbon 40
Division III at Lakeland Community College
LaBrae 65, Gilmour 51
Berkshire 81, Py Valley 68
Division IV at Struthers
Heritage Christian 56, East Canton 46
Mineral Ridge 55, Southern 53
Division IV at Warren Harding
Newbury 65, Mogadore 48
Bristol 66, Mathews 48
OHIODIVISION I
Barberton 64, Akr. Firestone 47
Brecksville-Broadview Hts. 48, Berea 44
Brunswick 61, Lorain Southview 47
Centerville 48, Beavercreek 36
Cin. Elder 70, Liberty Twp. Lakota E. 58
Cin. LaSalle 81, Cin. Hughes 71
Cin. Oak Hills 60, Cin. Moeller 51
Cin. Princeton 63, Mason 52
Cle. Glenville 76, Chardon 52
Cuyahoga Falls 58, Hudson 51
Eastlake N. 48, Cle. Collinwood 36
Elyria 68, Amherst Steele 50
Fairborn 65, Xenia 53
Grove City 52, Thomas Worthington 33
Hilliard Davidson 58, Dublin Scioto 53
Lancaster 64, Lewis Center Olentangy 32
Parma Normandy 60, Middleburg Hts. Midpark 54
Reynoldsburg 67, Upper Arlington 65, 2OT
DIVISION II
Akr. N. 69, Streetsboro 56
Bay Village Bay 69, Fairview Park Fairview 61, 2OT
Cin. Taft 74, Finneytown 63
Cin. Woodward 65, Cin. McNicholas 60
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 61, Pepper Pike Orange 46
Painesville Harvey 74, Chesterland W. Geauga 51
Parma Padua 45, Parma Hts. Holy Name 39
Perry 64, Jefferson Area 44
Warrensville Hts. 75, Ravenna 44
Zanesville 51, Dover 38
DIVISION III
Beverly Ft. Frye 60, Zanesville W. Muskingum 48, OT
Can. Cen. Cath. 51, Rootstown 41
Cols. Africentric 54, London Madison Plains 52
Cuyahoga Falls CVCA 57, Cle. Cen. Cath. 43
Gnadenhutten Indian Valley 56, Magnolia Sandy Valley 49
Johnstown-Monroe 64, Grandview 42
Rocky River Lutheran W. 51, Lorain Clearview 50
W. Salem NW 80, Massillon Tuslaw 44
DIVISION IV
Can. Heritage Christian 56, E. Can. 46
Houston 59, Covington 58
Richmond Hts. 85, Cuyahoga Hts. 29
Rittman 68, Kidron Cent. Christian 61
Shadyside 60, Hannibal River 55
Zanesville Rosecrans 69, Bridgeport 44
WESTERN PENNSYLVANIA
Aliquippa 57, Bishop Canevin 52
Bald Eagle Area 64, Bishop McCort 56
Erie Cathedral Prep 69, State College 68
Hollidaysburg 68, Erie McDowell 38
Johnstown 69, Indian Valley 56
Mercyhurst Prep 44, Northeast 37, OT
Mount Lebanon 56, McKeesport 46
SCHEDULETODAY
Division III at Lakeland Community College
Gates Mills Hawken vs. Cleveland VA-SJ, 7:30 p.m.
Division IV at Struthers
Leetonia vs. McDonald, 7 p.m.
TUESDAY
Division II at Boardman
Lakeview vs. Salem, 6:30 p.m.
Division III at Lakeland Community College
LaBrae vs. Berkshire, 7:30 p.m.
Division IV at Struthers
Mineral Ridge vs. Heritage Christian, 7 p.m.
Division IV at Warren Harding
Ledgemont vs. Windham, 6 p.m.
Newbury vs. Bristol, 7:30 p.m.
WEDNESDAY
Division I at Canton Civic Center
Canton McKinley vs. Canton GlenOak, 7:30 p.m.
Division II at Canton Fieldhouse
Canton South vs. Northwest, 6:45 p.m.
Triway vs. West Branch, 8:15 p.m.
Division III at Salem
Campbell vs. Warren JFK, 6:30 p.m.
Ursuline vs. Mooney, 8 p.m.
Division IV at Meadowbrook
Wellsville vs. Zanesville Rosecrans, 7 p.m.
THURSDAY
Division I at Canton Civic Center
Massillon vs. Massillon Perry, 7:30 p.m.
Division II at Boardman
Niles vs. Canfield, 6:30 p.m.
FRIDAY
Division III at Salem
Campbell-JFK vs. Ursuline-Mooney, 7 p.m.
Division III at Lakeland Community College
Hawken-VASJ vs. LaBrae-Berkshire, 7:30 p.m.
Division IV at Struthers
Leetonia-McDonald vs. Mineral Ridge-Heritage Christian, 7 p.m.
Division IV at Warren Harding
Ledgemont-Windham vs. Newbury-Bristol, 7 p.m.
PIAA Class A
Kennedy Catholic vs. Our Lady of Sacred Heart, Westminster College, 8 p.m.
SATURDAY
Division I at Canton Civic Center
Canton McKinley-Canton GlenOak vs. Massillon-Massillon Perry, 7:30 p.m.
Division II at Boardman
Lakeview-Salem vs. Niles-Canfield, 7 p.m.
Division II at Canton Fieldhouse
Canton South-Northwest vs. Triway-West Branch, 7:30 p.m.
PIAA Class AA
Shenango vs. Aliquippa, Ambridge High School, Noon
Farrell vs. Bishop Canevin, Ambridge High School, 3 p.m.
GIRLS BASKETBALLSATURDAY'S SCORESAREA
Division I at Alliance
North Canton Hoover 65, Canton McKinley 48
Division II at Fitch
Howland 49, Salem 30
Division II at Ashtabula Edgewood
Mentor Lake Cath. 59, Jefferson Area 54
Division II at Louisville
Minerva 57, Canal Fulton NW 46
Division III at United
Ursuline 58, Brookfield 38
Division III at Rootstown
Waterloo 67, Woodridge 48
Division III at Pymatuning Valley
Regina 79, Cle. VA-SJ 39
Division IV at Hubbard
McDonald 69, Columbiana 42
Division IV at Berkshire
Bedford Chanel 57, Ashtabula Sts. John & amp; Paul 33
District 10-A Championship
Kennedy Catholic 42, Saegertown 41
District 10-AA Championship
Sharon 54, Lakeview 48
OHIODIVISION I
Amherst Steele 45, Elyria 31
Cin. Mt. Notre Dame 54, Cin. Glen Este 46
Cin. Oak Hills 55, Day. Chaminade-Julienne 32
Cin. Princeton 64, Centerville 28
Cle. JFK 57, Cle. E. Tech 54, OT
Findlay 48, Marion Harding 43
Gahanna 47, Hilliard Darby 29
Kettering Fairmont 36, Cin. St. Ursula 34
Mentor 63, Painesville Riverside 32
Pickerington Cent. 49, Reynoldsburg 48
Pickerington N. 48, Dublin Scioto 41
Solon 68, Strongsville 47
Tol. Waite 53, Sylvania Southview 47
W. Chester Lakota W. 54, Beavercreek 48
Wadsworth 64, Stow-Munroe Falls 46
DIVISION II
Bay Village Bay 56, Warrensville Hts. 46
Copley 44, Richfield Revere 40
Lexington 44, Bellville Clear Fork 28
Lima Bath 50, Van Wert 46
Sandusky Perkins 65, Defiance 48
DIVISION III
Anna 56, Cin. Madeira 28
Castalia Margaretta 45, Upper Sandusky 39
Cin. Hills Christian Academy 40, Hamilton Badin 37
Coldwater 54, Swanton 38
Cols. Ready 76, Marion Pleasant 60
Columbus Grove 54, Rossford 41
Doylestown Chippewa 45, Apple Creek Waynedale 42
Garfield Hts. Trinity 63, Cle. Cen. Cath. 44
Oak Hill 54, Scioto McDermott NW 50
Plain City Jonathan Alder 58, Heath 44
S. Euclid Regina 79, Cle. VASJ 39
Versailles 50, Middletown Fenwick 39
DIVISION IV
Bascom Hopewell-Loudon 48, Van Buren 19
E. Can. 77, Dalton 51
Ft. Loramie 65, Pitsburg Franklin-Monroe 20
Hamler Patrick Henry 42, Miller City 25
Holgate 45, Stryker 39
Jackson Center 33, Cin. Seven Hills 28
Mansfield St. Peter's 59, Mansfield Christian 38
Maria Stein Marion Local 53, Ft. Recovery 36
S. Charleston SE 43, Covington 40
Tol. Ottawa Hills 49, Tol. Christian 47
WESTERN PENNSYLVANIA
Altoona 53, Erie Central 34
Eisenhower 52, Girard 41
Erie McDowell 46, Hollidaysburg 34
Franklin 54, Slippery Rock 50, OT
Greensburg Central Catholic 46, Our Lady of Sacred Heart 26
Hopewell 43, Moon 26
Oakland Catholic 49, Mount Lebanon 36
Villa Maria 47, Meadville 28
Westmont Hilltop 64, Bishop McCort 56
REGIONAL TOURNAMENT PAIRINGSDIVISION I
At Wright State University
Cin. Oak Hills (22-2) vs. Kettering Fairmont (20-4), Tuesday, 6:15 p.m.; West Chester Lakota West (19-4) vs. Cin. Mt. Notre Dame (21-3), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1 p.m.
At Otterbein College
Cin. Princeton (24-0) vs. Pickerington North (19-5), Tuesday, 6:15 p.m.; Gahanna Lincoln (19-4) vs. Pickerington Central (21-3), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1 p.m.
At Canton Civic Center
North Canton Hoover (21-2) vs. Cle. JFK (22-1), Tuesday, 6:15 p.m.; Wadsworth (21-3) vs. Mentor (22-2), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1 p.m.
At Norwalk High School
Findlay (20-3) vs. Solon (20-3), Tuesday, 6:15 p.m.; Tol. Waite (20-3) vs. Amherst Steele (22-1), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1 p.m.
DIVISION II
At Vandalia Butler High School
Day. Carroll (19-5) vs. Cols. Eastmoor (18-4), Tuesday, 6:15 p.m.; Kettering Alter (21-2) vs. Morrow Little Miami (24-0), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Friday, 7:30 p.m.
At Barberton High School
Minerva (18-6) vs. Bay Village Bay (21-3), Tuesday, 6:15 p.m.; Howland (20-4) vs. Mentor Lake Cath. (14-10), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Friday, 7:30 p.m.
At Ontario High School
Copley (20-4) vs. Lexington (20-3), Tuesday, 6:15 p.m.; Sandusky Perkins (21-2) vs. Lima Bath (19-4), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Friday, 7:30 p.m.
At Zanesville High School
Cols. DeSales (20-3) vs. Steubenville (18-5), Tuesday, 6:15 p.m.; Circleville (20-4) vs. Warsaw River View (22-1), Tuesday, 8 p.m.
Finals: Friday, 7:30 p.m.
DIVISION III
At Cuyahoga Falls High School
Atwater Waterloo (21-2) vs. Ursuline (19-4), Wednesday, 6:15 p.m.; South Euclid Regina (23-1) vs. Garfield Hts. Trinity (18-5), Wednesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1:30 p.m.
At Lancaster High School
Sugarcreek Garaway (22-2) vs. Cols. Ready (18-6), Wednesday, 6:15 p.m.; Ironton (22-2) vs. Oak Hill (19-5), Wednesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1:30 p.m.
At Vandalia Butler High School
Anna (19-5) vs. Versailles (19-5), Wednesday, 6:15 p.m.; Cin. Hills Christian Academy (20-4) vs. Plain City Jonathan Alder (22-2), Wednesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1:30 p.m.
At Lexington High School
Doylestown Chippewa (17-6) vs. Coldwater (17-5), Wednesday, 6:15 p.m.; Castalia Margaretta (21-3) vs. Columbus Grove (21-2), Wednesday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 1:30 p.m.
DIVISION IV
At Pickerington North High School
Waterford (19-4) vs. Cols. Africentric (24-0), Thursday, 6:15 p.m.; Glouster Trimble (20-3) vs. Berlin Hiland (22-2), Thursday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 7:30 p.m.
At Vandalia Butler High School
Maria Stein Marion Local (18-5) vs. Ft. Loramie (22-2), Thursday, 6:15 p.m.; Jackson Center (20-4) vs. S. Charleston SE (20-4), Thursday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 7:30 p.m.
At Elida High School
Hamler Patrick Henry (23-0) vs. Bascom Hopewell-Loudon (20-3), Thursday, 6:15 p.m.; Holgate (19-4) vs. Tol. Ottawa Hills (18-6), Thursday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 7:30 p.m.
At Massillon Perry High School
Mansfield St. Peter's (18-5) vs. East Canton (21-2), Thursday, 6:15 p.m.; McDonald (23-1) vs. Bedford Chanel (15-9), Thursday, 8 p.m.
Finals: Saturday, 7:30 p.m.
PIAA TOURNAMENT
FRIDAY
Class AAAA
New Castle (23-4) vs. Erie McDowell (13-13), at Edinboro University, 6:30 p.m.
Class AA
Sharon (26-1) vs. Wilkinsburg (21-6), at Westminster College, 6:30 p.m.
SATURDAY
Class A
Kennedy Catholic (19-7) vs. Farrell (18-6), at Slippery Rock University, 1 p.m.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2017 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes