facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

MEN



Published: Sat, June 25, 2005 @ 12:00 a.m.



MEN

Argus (Dogwood) -- Low gross: Tom Couche Jr. 35, Bill Boros 39, Dennis Hawkins, Glen McClain, Kerney Tyillian 40; Low net: Couche Jr., Kerney Tyillian 37, Dennis Hawkins 29.

Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Vince DiMartino, Rocky Gennaro 37, Brad Ables, Tom Carchedi 39, Anthony Russo, Brian Komsa 40, Al Cervello, Dave Donatelli 41; Low net: Carchedi 29, Joe Donatelli Jr., Bobby Perry 30, Vince DiMartino 32, Ralph Logozza, Dave Donatelli, Gennaro 33, Russo, Pete Rouzzo, Dave Ladigo 34; Top teams: Rouzzo Brothers, Rouzzo Floors, Spartan Mortgage.

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: Chuck Dubos 36, CJ Andre 38, Dave Raybuck, Barry Andre 39, Larry Russell, Ron Jonda 40; Low net: Joe Plant 31, Joe Scavina 32, Gary Smith 33, Paul Ritz 34, Tony Valentini, Paul Gbur 36. Top team: Heart Center/BR 731.

Senior Men (Valley) -- Low gross: Randy Stevens, Jack Sommerlad 44; Low net: James McGinnis 26; Low putts: Burdell Heck, Joe Benish 14.

Sam Camens Senior (Mahoning) -- Low gross: (National) Ed Yatsco 35, Lou Takacs, Frank Kowalczyk 39, Walt Loychik, Hank Sadinski, Fred Zagotti 40, George Svetlak 41, Marty Repasky, Mickey Yurco, Mark O'Malley, Angelo Giancola 42; (American) Peter Venorsky 40; Low net: (National) Yatsco 32, Takacs, Alan Dieter, O'Malley 33, Kowalczyk, Zagotti, Tom Kubic, Giancola 34, Repasky, Hank Spencer, Hank Sadinski 35; (American) Peter Venorsky 29, Andy Oleyar, Hank Binder 33, Bill Janik, John Gramet, Lou Firmstone 34, Harry Lewis 35, Ken Johnson, Joe Ignazio, Don Komara 36.

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: John Luklan 33, Bill Gentile 34, Doug Benson 37, Ken Philibin 38; Low net: Jeff McAuley 30, Don Reddinger 31, Tom Daliman, Rich Yash 34; Top team: Becker Funeral.

Wednesday Lotto Club (Rolling Hills) -- Low net: Bill Babik 69, Tom Hodos 70, Andy Lucansky 72; Winning team: Bill Hritz, Jabby Jablonski, Hodos, Lucansky 288; Least putts; Teenie Gordulic 27.

Immaculate Heart Men (Flying B) -- Low gross: Dennis Denchak; Low net: Dave Carelli 30, Ralph Magliocca, Chad Rachic 31, Jim Hanek III, Nick Harris, Dan McGahagan 32, Don Bevington, John Yarnell 33, Jim Hanek Sr., Steve Kruk, Rusty Miles, Larry Wensyel 34, Greg Melfe 35; Top teams: ITAM Catering, England Custom Furniture.

Creekside Golf Dome (Candywood) -- First half champions: (Hogan Division) Shawn Leach, Pat Knapp, Gary Kolasky, Scott Mackell; (Nelson Division) Jim Pallone, Dick Paul, Jim Flynn, Vic Dechristofaro.

Teenies Catullo (Bedford Trails) -- Low gross: Bob Welsh 41; Low net: Tom Simon 32, Zack Domkowski 34.

Saxon Club (Mahoning) -- Low gross: Rich Perrine 35, Ed Prusak 38, Ed Anderson, Al Teutsch 39; Low net: Anderson 28, Teutsch 29, Joe Celli Jr., George Melody, Prusak 30; Top teams: Eliott Remodeling, Green Keepers, Elliott Handyman, Monte's Gang.

HBA (Mahoning) -- Low gross: Joe Spelich 35, Nick Hanuschak 39, Ron Lara 40; Low net: Tom Snovak 31, Spelich, Matt Ryznar 33; Top team: HBA Blue.

North Side Jewish Men (Pine Lakes) -- Low gross: (A) Phil Silverman 37 (B) John Flynn 41; (C) Ron Wolford 52; Low net: (A) Dave Luntz 35; (B) Jery Rudick 38; (C) John Rudy 40.

CWV (Olde Dutch Mill) -- Low gross; Don Ferko III 36, Don Ferko Jr., Charlie Scheffr 38, Skull Barnett, George Bisker, Ron Hinderliter, Jack Senvisky 39, Don O'Brien 40, John Cambert 41; Low net: Jim Steinbeck 28, Hinderliter 29, Juhan Christ 30, Barnett, O'Brien, Senvisky 31, Ferko III 32, Al Cambert, Darryl LFerko, Rob Malkovits 33.

Davidson's Wednesday Night (Diamond Back) -- Low gross: Ken Defino 34, Mark Wilson 35; Low net: Defino 24, Phil Ferrando 28; Low team: Bob Marshall-Defino 73.

Girard Seniors -- Low gross: (A) Bob Harvey, John Lewis 43; (B) Frank Barber 45; Low net: (A) John Boop, Larry Caras 33, (B) Dave Lemaster 31.

Victory Christian Center (Bedford Trails) -- Low gross: Rob Sekol 39; Low net: Ryan Williams 26, Sekol, Renee Slagle 30, Jeff McBride 31, Tom Doctor 33, Tom Sheehan 34, Rich Schmidt, Virginia Bayless, Tim Slagle, Kitty Sekol 35; Top teams: (I) Rich Schmidt 39.5; (II) Renee Slagle 29.

Youngstown Egles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Bill Ednie 40, Frank Petrony 41; Low net: Ednie 33, Jack Mulichak, Jack Sich, Keith Evans 35; Duke Palombaro, Hugh Davenport, Petrony, John Milowe 36; First half champs: (Team 3) Ed Brozman, Jack Mulichak, Paul Robinson, Mike Bellino.

Coitsville (Bedford Trails) -- Low gross: Phil Clacko, Tom McQuillan 37, John Miller, Jim Rosenberg 38; Bruce Burns, Joe Donofrio, Gary Gulu, John Graves, Marvin Krause, Ed Romack 39; Low net: Joe Shushock 31, Mickey Soroka 32, Brian Conni, Mike Sharpe, Todd Zamary 33; Mike Gabriel, Al Granger Sr., Frank Pinciaro 34, Bennie Santos, Ralph Streb 35; Top teams: Devil's Den, Giura's Auto Service, Mayflower Ins. First half winners: Avdey Enterprise and Hall's Campbell D.Q.

St. Michaels Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Ed Macabobby 37, Jerry Shirilla, Mike Katula Jr. 38; George Korchnak 39; Low net: John Macabobby 31, Pete Korchnak, Jerry Skubiak 32, Vince Leone, John Thomas 33.

YSD (Dogwood) -- Low gross: Dick Barnes 38, Ed Pesce 39, Tony Pesce 41, Bill Christie, Tony Crish, Joe Ulicny 42; Low net: Tom Nadasky 31, Ulicny, Fred Griffiths 33, Jim Crescenzo, Howard Mancini, Christie, Crish 34, Barnes, Rich Pesce, Dave Moemis, Rich Barney 35; Field Day, July 16 at 9 a.m.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: Randy Partika 34, B. Grischow 35, B. Price, Larry Novak 36, T.J. Price, Wendell Wagnon, Tom Lesoganich 37, Jim Dodge, Ed Romack 38; James Harrison, John Vranches, Phil Clacko, Bruce Burns, Al Massullo, Doug Pollock, Skip Slaven, Ed Boyles 39; Low net: Tony Delisio, Bernie Mauser 28, Rob Giovanni 29, Dean Chicone, Dennis Schiraldi, Mike Sosnowski, Rich Durbin, Mark Shaw 30; James Harrison Sr., Jim Aeppli, John Rotz, Walt Advey, Tom Gross 31; Top teams: Bedford Trails, Valley Painting.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Mike Austalosh, Jason Rivello 37, George Vecchione, Bob Casal 38, Mark Jonda, Dave Ruehle 39, Mike Katula III, Tom Reed 40, Ron Rivello, Jim Jeswald 41; Low net: Rich Zebrowski, Ken Borman 32, Joe Hnat, Paul Ritz, Mike Gabriel 33, Steve Walko, Tony Pacella, Greg McIntosh, Phil Guerriere, Bob Sanders 35, John Texter, Syl Frazzini 36; First half champs: (Palmer) Murphy Contracting; (Venturi) U.F.P.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Glenn Milton 33; Tony Knez, Dan Stanton, Bob Rusky 35; Jason Zarlenga, Mark Sahli, Jonah Karzmer, Joe Nigro, Bob Goulish, Bob Tinkey 36; Fred Griffin, Peter Colla, Fred LaRiccia, Dom Buzzacco 37; Low net: Jason Zarlenga 29, Peter Colla 30, Anthony Vechiarelli 31; Fred Griffin, Steve Hudak, Milton, Tinkey, Lou D'Apolito, Ken Oravec, Tony Ciccotelli Jr. 32; Bill Santor, Andre Silvers, Goulish, Knez, Buccacco, Lou Joseph, Jack Reese, Tony Ciccotelli Sr., Dan Landers 33; Bob Chizmar, Mike Fortine, Bryn Kosco, Zack Mansky, Jim Tinkey, John Cullen, Rusky, Joe Mosca, Tony Crish 34.

Slovak Catholic Sokol (Mill Creek) -- Low gross: Joe Baytosh; Low net: (A) Mike Maruskin 35, Baytosh, Jim Miller 36; (B) Ken Hlebovy 34; Top team: Sokol 108.

Shooting Gallery (Firestone Farms) -- Low gross: Dan Shurilla, Bob Perry 37, Dave Ross 38, Paul Keller, Bruce Friedrich 39, Fred Swartz, Joe Cullen 40, Tony Perry, Joe Canatti, Jerry Welce, Jeff Hake, Bill Wittman 41.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Frank Gamberale, Jeff Sprinkle, Ernie Falhamer, Denny Stewart 39; Low net: Joe Granito 33, Frank Gamberale, Bob Berry 35, Dan Strong, John Carney, Sprinkle, Stewart 36; First half champs: Action Therapy, Kof C 13586, David's Heating, MS Consultants.

St. Joseph's (Deer Creek) -- Low gross: John Ruggieri 37, Ken Dama, Ron Demesko 39, Steve Klacik, Jim Russomano 40; Low net: Tom Christy, Tom Cupples, Frank Lawrence, Bill Streb, Bob Toth, Vince Smith Jr. 30.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Thom Russo 38, John Stanley Jr., Tim Bosick 39, Joe DeLisio, Brad McDevitt, Tim Russo, Jared Kirkpatrick 40, Steve Svetlack, Eric Johnson 42; Low net: Bosick, DeLisio, Stanley Jr. 28, Dave Williams 29, Kirkpatrick, Svetlack, Russo 31, Mark Bretschneider, Russ Ensley, George McClay 32; Eric Johnson 33; Rick DeDominic, McDevitt, Bill McGrath, Mark Velker 35.

Senior Men's Day (Valley) -- Low gross: Mike Mercure 40, Sam Ferguson, Steve Hirt 41; Low net: Chuck Churn, Pud McCoy 31, Joe Billett, James McGinnis, Bill Kegelmyer 32; Low putts: Jack Sommerlad 12, Rich Barryman 14.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Mickey Zaleski, Ron Daum 37, Tim O'Leary, Tom Hart 38, Mike Wasser 39; Low net: Zaleski 32, Hart, Chuck Weida, Andy Gray 33.

Transit Tour (Reserve Run) -- Low gross: Bob Zetts 35, Ken Bochenek, Mike Dobos 36, Ed Beach 37, Craig Bianco 38; Low net: Bianco 32, Bochenek, John Skoloda 34, Beach, Dobos, Sam Fisher, Frank Sferra, Zetts 35.

Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) John Remias 34, 28; Joe Sekula 37, 32; Jeff Vegso 40, 32; Keven Domenic 42, 32; (B) Paul White 43, 30; Richard Hart 43, 33; John Koza 43, 33.

WOMEN

Friday Ladies (Valley) -- Field Day: Low gross and net: (A) Betty Long 46, Salley Klingensmith 30; (B) Sue Moore 63, Flo Smerglia, Peg Zimmerman 33; (C) Clara Ossoff, Mary Cleghorn 66, Kitty Moore, Nancy Koehler 30; Low putts: (A) Ginny Detwiler 14; (B) Ethel Sweeney, Mert Frenger 17; (C) Mary Cleghorn 15.

Trevlac Ladies (Mill Creek) -- Blind Draw, 2 lady best ball: 1. (tie) Marry Guzzey-JoAnn Blockinger; Judy Camp-Fran Granitto 71; 2. Mary Ann Balla-Irene Costakis 72; Chip-ins: Connie Pressey, Jo Nabors. (June 13) Day's play: (A) Gay Kikolich 16; (B) Charlotte Gilliland 15; (C) Irene Costikis 14.

Penn-Ohio Women (Firestone Farms) -- Best nine holes half handicap: (I) Hazel Dunderdale 23.5, Sandy Walters 24, Doreen Hamady, Alice Pitcher 25, Connie Hesske 25.5; (II) Marty Denmeade 20.5, June Perrotta 22.5, Ginny Martin 23, Bea Terrell 24, Carolyn Gahagan 24.5; Low gross and net; (I) Gail Hackett 78, Hamady, Hazel Dunderdale 68; (II) Denmeade 96, Bea Terrell 66, Helen Mines 67.

Tee Offs Ladies (Reserve Run) -- Low gross and net: (AA) Jane Ambrose, Jill Damiano 40, 31, Gayle Lindberg 40; (A) Loretta Smith 41, 30; (B) Donna Ondic 45, Sue Sheely 45, 32; (C) Linda Prusak 51, 30.

Forum Health Women (Stambaugh) -- Last five holes less half handicap: (I) Betty Davies 16, nancy Nacarato 18, Karen Lazarus 20; (II) Joanne Shutrump, Sandy Santelli 21, Mary Walsh 23; (III) Gail Halstead, Trudi Acri 19, Barbara Frank 25; Low gross: (I) Nacarato 49; (II) Betty Davies 51; (III) Ilene Arthur 57.

Rocky Ridge Ladies -- Least putts: Ruby Tomko, Mary Ann Timko 16; Low gross and net: (A) Judy Graziano 35, 17, Tomko 35; (B) Judy Snyder 39, 21; Chip-in: Pat Martinec.

PYBS Ladies (Bedford Trails) -- Best ball: (tied for first) Patty Holecko, Oneda Westerfield, Cathy Zack; Eleanor Farkas, Suzanne Brown, Shirley Signor; Pinky Scoirtino, Marge Babikk, Virginia Markovic; Judy Wellington, Irene Perish, Ruth Dubiel 49.

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- Low gross and net: (A) Marge Seckler 47, Kathy Radick 32; (B) Anita Pirone 52, 30; Low putts: Whoopsie Jablonski, Kathy Radick, Bobbi Reider, Suzanne Steck 17; Chip-in: Pirone (2).

Fonderlac Ladies (Fonderlac Country Club) -- Pro: Jeff Myers 71; Winners: Sally Warden 67, Gerry Guy 66, Pam Volosin 66, Paula Spano 70, Angie DeAngelis 68, Ruth Thompson 70, Judy Kimmel 70.

Monday Nite Ladies (Diamond Back) -- Low net: (A) Theresa Delaney 28, Phyllis Campbell, Chris Perunko 30, Beth Ernest 31; (B) Diane Alexander 26, Georgia Wilson 27, Monica DeToro, Leslie Rivello 30; (C) Diane Kopko 33, Jill McCullough 37, Jo Ann Knotts 38; Birdies: Wilson (2), Melanie Hulett (3), Delaney (5), Perunko (5); Chip-in: Mechelle Kistler (16).

Ladies Day (Tippecanoe Country Club) -- Front 9 odd holes, back 9 even holes with handicap: (A) Linda Burke 41, Marty Parella, Jo Bennett 43; (B) Tina Yankush, Leslie Coalmer 43; (C) Julie Kennedy 38, Janey Donadee 40; (D) Diana Hively 40, Giovanna Pekkanen, Karen Veri 42.

Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Scramble: 1. Lynne Grishow, Pat Mathews, Renee Slagle, Pat Guidos 34; 2. Sylvia Vaschak, Anita Walko, Chris Partika, Verna Siesdorfer 34.

Tuesday Ladies (Salem Hills Golf Club) -- Mid-Season event: First nine scotch ball, two team foursome, best ball used with handicap: 1. Barb Cestary, Carole Kavinsky, Pattie Cannatti, Jan Seidner 25; 2. Gloria Ozias, Mary Kay Zockle, Judy Herbick, Irene Shaffer 26; Second nine four person scramble: 1. Vickie Carman, Wilma Russell, Dee Berlon, Donna Stahura 35; 2. Evalyn Zayac, Mary Stabile, Bev Dick, Betty Janecko 36; Long putt (9) Pam Moreschi; Closest to pin (3) Margaret Sheets; Long drive (7) (A) Tillie Tyillian; (B) Abe Lyden; (C) Cathy Allen.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Omit par-5s with half handicap: (A) Flo Galida 22, Sylvia Vaschak 23; (B) Marge Babik 22, Lee Sandusky 22; Low gross and net: (A) Vaschak 44, 35; Galida 51, 31; (B) Ann Adams 56, Babik 61, 36; Sandusky 38; Least putts: (A) Vaschak 13; (B) Babik 17; Vaschak had four pars; Birdie and Chip-in: Galida (14).

Meander-A-Longs (Meander) -- Most putts: G. Tessean 17, J. Fretlose, B. Seredensky 21; Low gross and net: (A) Carol McTigue 40, 33, Tessean 33; (B) B. Fowler 53, 31; (C) V. Hamm 56, 26; Chip-ins: M. Paulette (8), P. Trinkhaus (1).

Forum Health Women (Mill Creek) -- Best on last five holes: (I) Trudi Acri 18, Gail Halstead 19, JoAnn Shutrump, Mary Walsh 23; (II) Margie Johnson 21, Margo Rea, Pat Sullivan 25; Low gross; (I) Acri 35; (II) Johnson 42.

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Marianne Morway 40, Donna Brown 42, Doris Watson 43, Mary Patterson 43; Low net: Anne Mavar 29, Nancy Altomare 32, Florence Morey, Connie Ward, Clara Ossoff, Nelma Leslie 34; Low putts: Sue Moore 13; Chip-ins; Morway, Ellen Carney, Leslie.

Wednesday Ladies (Mill Creek Par-3) -- Total on five worst holes minus half handicap: Mary Brown, Virginia Burwig, Dorothy Nemick 13; Low gross: Mary Brown 41.

Hit 'N Miss (Pine Lakes) -- Most 4s, 5s and 6s: (A) Marianne Kelly (most 4s); (B) Mary Lou Walker (most 5s); Lois Bush, Gerry Hallapy (most 6s); Low net: (A) Laura Campbell 32; (B) Grace Fusco 24; (C) Linda Hardin 27.

Twilighters (Tanglewood) -- Best on even holes minus handicap: Rose Fiorentine 15, Alleene Trindle 17; Low net: Fiorentine, Trindle 29, JoAnn Mohr 30; Least putts: Fiorentine 13, Gayle Bowser, Sandy Beckwith 15, Trindle, Ruth Hughes 16; Chip-ins: Fiorentine (10), Trindle (14).

Fem Bombers (Meander) -- Throw out two worst holes minus half handicap: (A) Nancy Olsavsky 25; (B) Toni Krut 27; (C) Barb Shidemantle 26; Low gross and net; (A) Olsavsky 49, Sara Bayless 31; (B) Krut 55, 33; (C) Shidemantle 56, 31; Birdie: Patty Hahn (7); Chip-ins: Bayless (6), Gerri Kronec (3).

Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Low net minus putts: (A) Mary Miller 20; (B) Evelyn Menaldi 20; Least putts: (A) Bette Harris 16; (B) Menaldi, Doris Stein 22.

Applewood Ladies (Bedford Trails) -- Field Day: Scamble winners: Marianne Morway, Sandy Mitchell, Theresa Terlesky, Debbie Ziemke 38; Long drive: Morway, Sue Wild, Dolly Haladay, Marylin Conti; Shortest drive: Rosemary Keffler; Closest to pin second shot: Jan Ugran, Anne Sulliban, Janice Velie, Conti; Longest putt: Dottie Burke.

Suburban Ladies (Bedford Trails) -- Revert two worst holes to par at half handicap: Ed Burks, J. Beshara, D. Latura, M. Knoll, M.kC. Yurcich; Low gross and net: (A) J. Cutter 47, Beshara 29; (B) Latura 62, P. Rudolph 31; (C) Knoll 67, 33. Flags won by: Latura, Cutter, Knoll, D. Latura, Rudolph, Crocetti.

Tuesday Ladies (Mill Creek) -- Field Day Roundup: Low gross and net: (A) Marnie Spatar, Marianne Weida; (B) Martha Fox, Millie Palombaro; (C) Barb Barsch, Betty Briach; Least putts: (A) Anne Mavar, (B) Mary Ann Pusateri; (C) Mary Walsh; Chip-ins: Jane Pfund, Weida.

Chip 'N Ales (Countryside) -- Team scramble: 1. Jayne Pavia, Barb Wollitz, Jacci Beam, Mary Ann Klingensmith -3; 2. Maggie Hay, Janet Thomas, Amy Lunne, Donna Holmes -2; 3. Sue Viglione, Lucy Sulik, Barb Zabloski, Cindy Skinner even-par.

WGAH Ladies (Pine Lakes) -- Best five holes minus half handicap: (A) Vickie Putigano 16; (B) Nora Garay, Bonnie Roberts 15.5; (C) Kay Plesic, Toni Scuderi 14.5; Chip-ins: Dorothy Durina (10,11), Garay (14), Mickey Pruneski (10).

GHY (Pine Lakes) -- Two lady teams: 1. Jean Caras-Jeanne McDermott; 2. Laura Campbell-Jinx Storey; 3. Bonnie Comeau-Betty Griffith; Low score: Chris Silvestri 40; Birdies: Silvestri (12).

Friday Ladies (Valley) -- Gross plus putts at half handicap: (A) B. Long 50; (B) J. Metzgar 52; (C) B. Hartsock 57; Low gross and net: (A) Long 44, 29; (B) Metzgar 49, 28; (C) Hartsock 57, N. Koehler, K. Moore 27; Low putts: P. Zimmerman, J. Metzgar, C. Ossoff 14; Chip-in: Ossoff; Birdie: Ossoff.

WWW Thursday Ladies (Bedford Trails) -- Longest Drive No. 7: Becky Bretz; Scramble: 1. Marla Penza, Donna George, Traci Yuhasz 32.

Thursday Ladies Nine (Mill Creek) -- Field Day-Roundup: Low gross: (A) Nancy DeRose 49; (B) Irene Graf 59; (C) Sue Butcher 57; Least putts: (A) Helen Huda; (B) Bea LaBozan; (C) Dorothy Edl; Long drive: Donna Bean, Sally Klingensmith, Lois Klein; Second shot closest to green: Marion Calpin, Irene Costakis, Pat Cheslik; Second shot closest to pin: Bess Veck, Judy Robinson; Longest putt: Mary Ann Pusateri; Closest to white line: Connie Pressey, Joanne Cercone, Ruth Stevenson.

Sunrise Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Gay Mikulich 25, (B) Polly Simonson 26; (C) Jeanne Pepperney 39; Low gross and net: (A) Mikulich 43, Dee Dunn 33; (B) Simonson 43, Patti Kueppers 31; (C) Pepperney 65, 32; Low putts: Mikulich, Kueppers; Birdies: Mikulich, Rene Parman; (June 23) Day's play: Mikulich 39; (B) Kitty McDevitt, Mary Lou Wedekind 46; (C) Nora Campbell 49; Low gross and net: (A) Mikulich 44, Parman, Simonson 35; (B) McDevitt 52, Wedekind, Doris Cavanaugh 33; (C) Campbell 56, Gerri procick 30; Low putts: Rema Wolfe, Parman, Irene Perish, Procick 16.

Ladies 18 (Mill Creek) -- Low net first nine, second nine: (A) Marilyn Adsit 45, 33, Pattie Ceglie 46, 33; Second nine: Ceglie 55, 42; (B) Emily Berndt 52, 39, (2nd nine) Anna Benson-Mastriana 49, 34; (C) Melissa Munn 51, 31 (2nd nine) Mkunn 56, 36; (June 23) Best on par-3s and par-5s: (A) Ginger Deuley 87, 26; Mary Crock 93, 26; (B) Nancy Hospodar 98, 29; (C) Anne Mavar 106, 30, Judy Saadey 107, 30; Low gross: (A) Deuley 87, (B) Mastriana 97; (C) Janet Ganchar 105; Birdie: Carol Olson (5), Deuley (9), Hospodar (14), Crock (17); Chip-ins: Santon (1), Olson (5), Hospodar (14).

Pine Lakes Ladies -- Pink Ball Tournament: 1. Theresa Palermo, Pat Noday, Barb Dunlap, Ann Hinkle; 2. Ivory DiPiero, Dee Steinbeiser, Pat Strachan, Joni Campolito; 3. Ginny Anderson, Mary Bizzari, Sally Ulicny; 4. Mary Kane, Madeline Sturgeon, Toni Krut, Marie Holmes.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport