facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

AREA'S FINAL TOP TRACK MARKS



Published: Sat, June 11, 2005 @ 12:00 a.m.



BOYS

4x800 relay -- Boardman, 7:55.4; Salem, 7:57; Lordstown, 7:59.7; Maplewood, 8:13.9; Mooney, 8:16.2; Ursuline, 8:19.4; Fitch, 8:20.2; South Range, 8:21.5; McDonald, 8:21.7; Girard, 8:34.

110HH -- Levi Leigh (Mineral Ridge), 14.4; Dan Kinsey (Beaver Local), 14.5; Ben Andre (Salem), 15.0; Eric Anderson (Struthers), 15.2; Adam Blazek (Fitch), 15.3; Darren Lee (Warren Harding), 15.3; Dave Simon (Ursuline), 15.4; Daunte Tate (Rayen), 15.5; Bryan Albani (Howland), 15.5.

100 -- Benja'Lan Provitt (Warren Harding), 10.5; Mike Mazerik (Mooney), 10.6; J'Abneb Provitt (Warren Harding), 10.7; Eric Balputnis (West Branch), 10.8; Michael Gibson (Chaney), 10.8; Angelo Babbaro (Canfield), 10.9; Justin Penson (Struthers), 10.9; John Humphrey (Liberty), 10.9.

4x200 relay -- Struthers, 1:28.6; Warren Harding, 1:29.1; Warren JFK, 1:31.3; Fitch, 1:31; Campbell, 1:31.6; West Branch, 1:31.6; Poland, 1:31.8; Chaney, 1:31.8; Salem, 1:31.8; South Range, 1:32.2; Canfield, 1:32.2.

1600 -- Andy Morgan (Maplewood), 4:21.7; Aiman Scullion (Salem), 4:23.3; Ran Gilanyi (Southington, 4:24.4; Colin Durina (Mooney), 4:29.1; Andrew Fontanarosa (Fitch), 4:30.4; Rick Lape (Boardman), 4:31.9; Andy Arnio (Maplewood), 4:33.9; Andy Pollack (Liberty), 4:36.4; Tim Weaver (Boardman), 4:38, Tim Sutcliffe (Poland), 4:38.

4x100 relay -- Warren Harding, 42.2; Struthers, 42.4; Boardman, 42.5; Mooney, 43.0; Rayen, 43.9; West Branch, 44.0; Springfield, 44.1; Warren JFK, 44.1; Rayen, 44.3.

400 -- Adam Kagarise (Fitch), 48.6; Marcellus Bowman (Liberty), 49.3; Corey Jodan (Campbell), 50.4; Tom Andriko (Lordstown), 50.5; Pat Divoky (Southeast), 50.5; Frank Ocasio (Boardman), 50.8; Dan Hull (Warren JFK), 50.8; Eric Daniels (Warren Harding), 51.0; Johnson (Howland), 51.0; Lance Murphy (Salem), 51.5.

300IH -- Levi Leigh (Mineral Ridge), 39.1; Eric Anderson (Struthers), 39.2; Justin Carolyne (South Range), 39.4; Dan Kinsey (Beaver Local), 39.5; Andrew Schuler (Springfield), 40.5; Daren Lee (Warren Harding), 40.6; Jordan Reynolds (Crestview), 41.1; John Haug (Poland), 41.2; Dave Simon (Ursuline), 41.2; Adam Blazek (Fitch), 41.4.

800 -- Tom Andriko (Lordstown), 1:53.3; Lance Murphy (Salem), 1:56.3; David Haushalter (Boardman), 1:57; Marcel Finkley (Rayen), 1:58; Adam Pollack (Liberty), 1:58.1; Doug Miller (South Range), 1:58.7; Dennis Simpson (Mineral Ridge), 1:58.9; Edwin Smith (Ursuline), 1:58.9; Noah Brak (Mooney), 1:59.5; Vinny Freedman (Howland), 1:59.9.

200 -- Benja'Lan Provitt (Warren Harding), 21.4; J'Abneb Provitt (Warren Harding), 21.6; Eric Baltputnis (West Branch), 22.3; Marcellus Bowman (Liberty), 22.4; Michael Gibson (Chaney), 22.4; Matt Morell (Springfield), 22.4; Angelo Babbaro (Canfield), 22.5; Adam Kagarise (Fitch), 22.5; Mike Mazerik (Mooney), 22.6; Ryan Curry (Ursuline), 22.6.

3200 -- Andy Arnio (Maplewood), 9:29.6; Dan Nemergut (South Range), 9:29.8; Aiman Scullion (Salem), 9:29.9; Ross Lenehan (Fitch), 9:43; Andy Morgan (Maplewood), 9:43.7; Paul Shivers (Salem), 9:46; Tim Weaver (Boardman), 9:52; Dan Nemergut (South Range), 9:53.9; Jake Lape (Boardman), 9:54.5; Fontanarosa (Fitch), 9:58.

4x400 relay -- Struthers, 3:21: Boardman, 3:27.1; Fitch, 3:27.2; South Range, 3:27.4; Lordstown, 3:27.9; Salem, 3:28; Howland, 3:28.1; Liberty, 3:28.9; Lakeview, 3:30.1; Southeast, 3:30.1.

SP -- Nick Panezich (Springfield), 60-7; Aaron Merrill (Leetonia), 60-3; Chad Rankin (Newton Falls), 56-3/4; Dom DeFilippo (Lisbon), 54-31/2; Brandon Bader (Boardman), 54-3/4; John Martin (Wellsville), 52-10; Keith Suchora (Struthers), 52-8 1/2; Jeremy Morales (Boardman), 52-8.

Discus -- Panezich (Springfield), 190; Kinsey (Beaver Local), 180-3; DeFilippo (Lisbon), 180; Sam Cassano (Fitch), 175-11; Jim Boals (West Branch), 172-9; John Humphrey (Liberty), 169-1; Alan Daniels (Struthers), 167-8. Justin Wajda (Maplewood), 161-2; Aaron Merrill (Leetonia), 160-5.

HJ -- Patrick White (Warren Harding), 6-6; Donovan Fletcher (Liberty), 6-4; Mike Leskosky (South Range), 6-4; Tyler Pierce (Salem), 6-4; Mike Simmons (Crestview), 6-3; Brien Golden (Girard), 6-3; Mason McCambridge (Springfield), 6-2; Alex Allen (Ursuline), 6-2.

LJ -- Dan Kinsey (Beaver Local), 22-2 1/2; Michael Gibson (Chaney), 21-10 1/4; Darren Lee (Warren Harding), 21-9; Angelo Babbaro, 21-4; Levi Leigh (Mineral Ridge), 21-1; Drew Matak (Salem), 21-1; Jason Carter (Wellsville), 20-83/4; John Emery (Champion), 21-31/4; Clarence Howell (Chaney), 21-1/4.

PV -- Rob Thorndike (Fitch), 12-6; Jason Anderson (Fitch), 10-6; Tony Lame (Fitch), 10-0; Jeremy Pasquale (Boardman), 9-6; Paul Wood (Boardman), 8-6.

GIRLS

4x800 relay -- Poland, 9:34; Boardman, 9:38.5: Warren JFK, 9:38.5; Canfield, 9:52.6; West Branch, 9:54.7; Mooney, 9:59.8; Lakeview 10:05.4; McDonald, 10:07.5; Warren JFK, 10:13.6; Salem, 10:20.3; Canfield, 10:21.6; Maplewood, 10:23.

100H -- Jennifer Grayson (Maplewood), 14.9; Amber Ferraro (Poland), 15.2; Alyssa Bowman (West Branch), 15.2; Samantha Kistler (Lordstown), 15.2; Rachel Mariotti (Lowellville), 15.3; Angelene Cicero (Warren JFK), 15.5; Rachel Crafton (Hubbard), 15.7; Elizabeth Crafton (Hubbard), 15.9; Carrie Zorman (Boardman), 15.9.

100 -- Latalia Jones (Chaney), 12.0; Cachet Murray (Girard), 12.0; Audra Frimpong (Canfield), 12.4; Katie Betts (Lakeview), 12.5; Brittany Bako (Champion), 12.5; Jonise Hartsfield (Chaney), 12.6; Brittany Bako (Champion), 12.7; Nicole Bevilacqua (Lakeview), 12.7; Timaira Gandy (Campbell), 12.7.

4x200 relay -- Chaney, 1:44.5; Lakeview, 1:45.9; Warren JFK, 1:46.2; West Branch, 1:46.4; Canfield, 1:47.9; Fitch, 1:48.2; Rayen, 1:48.4; Boardman, 1:48.7; Poland, 1:49.5; Hubbard, 1:49.7.

1600 -- Colleen Moran (Poland), 5:09.5; Tiffani Miller (Ursuline), 5:20.9; Jessica Moore (Boardman), 5:22.3; Katie Stoll (Boardman), 5:26.5; Katie Scannell (Lakeview), 5:27.7; Lauren Fithian (Poland), 5:28.8; Rochelle Rupe (Maplewood), 5:29.5; Deirdre Clary (Salem), 5:33.2; Ashley Davis (Howland), 5:34.2; Andra Sanders (South Range), 5:34.9.

4x100 relay -- Chaney, 49.3; Campbell, 49.7; Poland, 49.8; Lakeview, 50.4; Fitch, 50.5; Boardman, 50.9; Warren JFK, 51.2; Rayen, 51.3; Warren Harding, 51.7; Struthers, 52.2.

400 -- Amanda Scott (West Branch), 58.6; Jenna Agnew (Boardman), 59.4; Liz Yazbek (Boardman), 59.6; Laura Scott (West Branch), 59.8; Jessica Moore (Boardman), 60.3; Nicole Honsaker (Mineral Ridge), 60.6; Katoria Carter (Hubbard), 60.6; Ashley Galbraith (Struthers), 60.9; Alynn Martin (Lakeview), 61.2; Latalia Jones (Chaney), 61.7.

300H -- Angelene Cicero (Warren JFK), 43.8; Jennifer Grayson (Maplewood), 44.8; Rachel Crafton (Hubbard), 45.1; Abbey Kiger (Mineral Ridge), 45.7; Amber Ferraro (Poland), 45.8; Rachel Mariotti (Lowellville), 45.9; Genna Higbee (Boardman), 46.0; Alyssa Bowman (West Branch), 46.9.

800 -- McKenzie Wallace (West Branch), 2:15.6; Jessica Moore (Boardman), 2:16.4; Lauren Fithian (Poland), 2:19.6; Tara Ford (Mathews), 2:21.8; Sarah Anderson (Poland), 2:22.2; Tiffani Miller (Ursuline), 2:23.6; Alix Yetter (Boardman), 2:24; Danielle Daltorio (Mooney), 2:25.1; Katie Scannell (Lakeview), 2:26.3; Kelsey Mays (Beaver Local), 2:26.4.

200 -- Cachet Murray (Girard), 24.7; Latalia Jones (Chaney), 24.9; Audra Frimpong (Canfield), 25.3; Antoinette Smith (Chaney), 25.7; Antoinette Smith (Chaney), 25.8; Katie Betts (Lakeview), 25.8; Nicole Bevilaqua (Lakeview), 26.2; Kaelyn Hrabak (Western Reserve), 26.4; Brittany Bako (Champion), 26.8; Jessica Moore (Boardman), 26.9.

3200 -- Colleen Moran (Poland), 11:23.4; Deirdre Clary (Salem), 11:41.5; Kyrsti Sowers (McDonald), 11:54.1; Lauren Esarco (Canfield), 11:55; Andra Sanders (South Range), 11:59.2; Richelle Barr (Fitch), 12:00; Lauren Blase (Boardman), 12:00.6; Regina Bresson (Canfield), 12:04.7; Liz Shivers (Salem), 12:06.2; Michelle Bistrica (Boardman), 12:19.2.

4x400 relay -- Boardman, 3:58.3; West Branch, 4:02; Girard, 4:03; Warren JFK, 4:04; Hubbard, 4:06.5; Mooney, 4:11.3; Poland, 4:12; Canfield, 4:12.7; Lakeview, 4:17.1; United, 4;20.1.

SP -- Brooke Katzman (Boardman), 41-6 1/2; Alex Rathburn (Western Reserve), 40-13/4; Sarroya Townsend (Girard), 39-1; Malorie Valentine (Leetonia), 38-9; Jackie Clonch (Newton Falls), 37-6; Lydia Bardo (West Branch), 37-5; Danielle Cofojohn (Southeast), 36-8; Natasha Kassim (Canfield), 36-8.

Discus -- Natasha Kassim (Canfield), 135-2; Alex Rathburn (Western Reserve), 131-2; Jackie Clonch (Newton Falls), 129-6; Danielle Cofojohn (Southeast), 127-10; Alexis Hall (Fitch), 124-5; Christina Martin (Lakeview), 121-8; Kristen Angelo (Hubbard), 120-8; Morgan White (Mineral Ridge), 118-5; Dee Muransky (Poland), 117-1; Malorie Valentine (Leetonia), 114-10.

HJ -- Jennifer Grayson (Maplewood), 5-5; Ashley Kollar (Lordstown), 5-4; Tara Ford (Mathews), 5-3; Kelsie Crowder (Newton Falls), 5-2; Makenzie Kline (Canfield), 5-2; Ashley Galbraith (Struthers) 5-0; 5-0; Kara Greene (United), 5-0; Casey Benner (West Branch), 5-0; Alison Grapevile (Lowellville), 5-0; Katie Nentwick (Lowellville), 5-0; Jacquline Cohol (Fitch), 5-0; Tess McMurray (Boardman), 5-0.

LJ -- Cachet Murray (Girard), 19-7 1/2; Audra Frimpong (Canfield), 18-71/4; Autumn Parrish (Boardman), 17-4 1/2; Kelsie Crowder (Newton Falls), 16-9 3/4; Katie Nentwick (Lowellville), 16-6; Kelsie Crowder (Newton Falls), 16-5; Amanda Rummell (Mineral Ridge), 16-4; Lauren Murberger (Springfield), 15-11; Tara Ford (Mathews), 15-10; Samantha Kistler (Lordstown), 15-9; Breonna Rivers (Chaney), 15-8.

PV -- Stephanie Jarvis (Canfield), 10-7; Carrie Mavrikis (Boardman), 9-0; Jenna Agnew (Boardman), 8-0.

XAdditions or corrections should be e-mailed to sports@vindy.com or faxed (330) 747-6712.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport