facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

STATE TRACK



Published: Sat, June 4, 2005 @ 12:00 a.m.


STATE TRACK
How area athletes fared
DIVISION IBOYS
Boardman: Brandon Rader (shot, 14th, 51-11 3/4); 4x800 relay (Jake Lape, Rick Lape, Dave Haushalter, Jim Hlebak), 7th, 7:55.46Fitch: Adam Kagarise (400, ATF, 48.84); Sam Cassano (discus, third, 168-2)Warren Harding: Benja'Lan Provitt (100, ATF, 10.82; 200, ATF, 21.66), J'Abneb Provitt (100, ATF, 10.99; 200, ATF, 22.18)
GIRLS
Boardman: Brooke Katzman (shot, 10th, 38-8)Fitch: Alexis Hall (discus, 14th, 99-2)
Canfield: Audra Frimpong (long jump, 4th, 18-71/4), Natasha Kassim (discus, 4th, 133-10)
DIVISION IIBOYS
Mooney: Mike Mazerik (100, ATF, 11.15), 4x100 relay, ATF, 43.21Salem: 4x800 relay (Patrick Gorby, Aiman Scullion, Paul Shivers, Lance Murphy), 3rd, 7:57.01Struthers: Eric Anderson (300 hurdles, FTQ, 39.25), 4x100 relay, ATF, 42.81; 4x200 relay, ATF, 1:28.60; 4x400 relay, ATF, 3:25.21Beaver Local: Dan Kinsey (110 hurdles, ATF, 14.74), John Sensenbaugher (100, FTQ; 200, FTQ)
GIRLS
Chaney: Latalia Jones (100, ATF, 12.33; 200, FTQ), Antoinette Smith (100, FTQ; 200, FTQ), 4x100 relay, ATF, 50.11; 4x200 relay, FTQCampbell: 4x100 relay, FTQPoland: Amber Ferraro (100 hurdles, FTQ; 300 hurdles, FTQ), 4x100 relay, ATF, 49.93; 4x800 relay (Sarah Anderson, Rachelle Pavelko, Lauren Fithian, Colleen Moran), 9:34.00Girard: Cachet Murray (100, ATF, 12.10; 200, ATF, 24.76), 4x400 relay, 8th, 4:03.55Hubbard: Rachel Crafton (100 hurdles, FTQ; 300 hurdles, ATF, 45.65)Lakeview: 4x100 relay, FTQ; 4x200 relay, ATF, 1:46.26West Branch: Alyssa Bowman (100 hurdles, ATF, 15.71), Amanda Scott (400, ATF, 58.65)
DIVISION IIIBOYS
Warren JFK: Dan Hull (400, FTQ, 51.77), 4x100 relay, ATF, 44.18; 4x200 relay, ATF, 1:31.37Jackson-Milton: Dean Stevens (100, FTQ)Lowellville: Lucas Gonzalez (long jump, 14th, 19-111/2)McDonald: Corey Grombacher (110 hurdles, FTQ)Mineral Ridge: Levi Leigh (110 hurdles, ATF, 14.72; 300 hurdles, FTQ; long jump, 8th, 20-91/4)South Range: Justin Carolyne (300 hurdles, FTQ), 4x400 relay, ATF, 3:29.37Springfield: Matt Morell (100, FTQ; 200, ATF, 22.47), Andrew Schuler (300 hurdles, FTQ), Nick Panezich (discus; shot, 1st, ); 4x100 relay, ATF, 44.19Leetonia: Aaron Merrill (shot, 2nd, 58-31/4)Lisbon: Dom DeFilippo (shot, 8th, 51-5)Lordstown: 4x400 relay, FTQ; 4x800 relay (Jacob DiEugenio, Seth Mansell, Allen Keeley, Tom Andriko), 1st, 7:59.75Maplewood: 4x800 relay (Chaz Rice, Justin Pykare, Andy Arnio, Andy Morgan), 11th, 8:13.94Wellsville: Derek Thompson (110 hurdles, FTQ; 200, FTQ); 4x100 relay, FTQ; John Martin (shot, 6th, 52-93/4)
GIRLS
Warren JFK: Angelene Cicero (300 hurdles, ATF, 45.20), 4x200 relay, ATF, 1:46.42; 4x400 relay, FTQ; 4x800 relay (Lauren Broadbent, Michelle Chaves, Jenn Natale, Audrey Maheu), 4th, 9:38.56Lowellville: Rachel Mariotti (100 hurdles, ATF, 15.71; 300 hurdles, ATF, 45.92)McDonald: 4x800 relay (Jenn Molinari, Erin Koppel, Kyrsti Sowers, Ashleigh Tondo), 12th, 9:51.43Mineral Ridge: Abbey Kiger (300 hurdles, ATF, 45.76), Nicole Honsaker (400, FTQ), Megan White (discus, 15th, 109-5)South Range: Jane Boncyk (discus, 14th, 110-4)Western Reserve: Kaelyn Hrabak (100, FTQ; 200, FTQ), Alex Rathburn (discus, 10th, 121-5)Lordstown: Samantha Kistler (100 hurdles, FTQ)Maplewood: Jen Grayson (100 hurdles, ATF, 15.19; 300 hurdles, ATF, 45.77; high jump, 4th, 5-5)Mathews: Tara Ford (high jump, t-8th, 5-2)
XATF: Advanced to finals; FTQ: Failed to qualify
The Vindicator


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes