facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

AREA GOLF SCORES



Published: Sat, June 4, 2005 @ 12:00 a.m.



MEN

HBA (Mahoning) -- Low gross: Joe Spelich, Nick Hanuschak 38, Frank Redmond 40; Low net: Mark Herman, Graigh Snovak, Chuck Thomas 32; Top team: Hunter-Stevens.

Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Brad Ables 38, Dave Ramun Sr., Vince DiMartino 42; Low net: Ramun Sr. 32, Billy Frease, Ables, Bill Vance, David Ladigo 33, Nick Pope, Ron Rotunno 34; Top teams: Dr. Donatelli, Reliable Title, Snap on Tools.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Ed Brozman 40, Jack McCarthy 41; Low net: Brozman 33, McCarthy 34, Bill Ednie, Paul Robinson, George Mulichak 35, Red Servenack, Tiger Oravitz, John Milowe 36.

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: John Luklan 38, Alan Vanover, Jeff McAuley, Don Sicafuse 40; Low net: Howard Linsenbigler 29, Dennis Anderson 32, Bob Diaz 34, Phil Williams 35; Top team: Becker Funeral 16.

Girard Seniors -- Low gross: (A) Bob Harvey 40 (B) Joe Perone 43; Low net: (A) Joe Knouse 29; (B) John Becker 34.

Immaculate Heart Men (Flying B) -- Low net: Greg Melfe, Ken Skelly, Joe Woodall 30, John Yarnell 31, Don Bevington, Mark Milstead, Bob Wirtz 32, Dean Harris, Steve Janie, Rob Marek 33; Jim Hanek Jr., Jim Hanek Sr., Larry Hendricks, Steve Kruk, Mike Sciortino 34, Marty Crofford 35; Top teams: ITAM Catering, Painting, Primping and More.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: Jim Dodge 35, John Vranches 36, Martin Hobby, Bruce Burns 37, TJ Price, CJ Andre, Wendell Wagnon, Randy Patrika, Marvin Krause, Larry Novak, Phil Clacko 38, Tom Pilkington, Rich Coppola 39; Low net: Bob Coppola, Pete Iuducinani 28, Dennis Schiraldi 29, Rich Fazzone, Jim Aeppli, Ed Boyles 30; Top teams: BNB Pools and Metro Signs.

Thomas Real Estate (Bedford Trails) -- Low gross: Kenny Day, Bill Ference 42; Low net: Art McGuinnes 34, Jeff Wright 36.

Teenies Catullo (Bedford Trails) -- Low gross: Jason Digman 38, John Gordulic Jr. 42; Low net: Jim Terranova 31, Bob Hlicky 33.

Saxon Club (Mahoning) -- Low gross: Dennis Elliott 36, Rich Perrine 38, Jim Tisone, Wayne Elliott Jr., Bob Keiper 42; Low net: Dennis Elliott, Tisone 32, Wayne Elliott Jr, George Karaban 33; Top team: The Long Hitters.

Campbell (Pine Lakes) -- Low gross: Frank Kos, Mike Austalosh 37, Bob Casal 39, George Vecchione, Mark Jonda, Ted Okular 40; Low net: Len Summers 34; Bob Sanders, Den Oravec, Rich Zewbrowski 35, Frank Heri, Mike Gabriel, Paul Jonda, Tony Matash, John Texter 36.

Creekside Golf Dome (Candywood) -- Low gross: Tom Rider, Dick Faul 38, Jim St. George, Jeff Campbell 40; Low net: Tom Rider 32; Top team: Cranston-Pallone.

Churchill (Mahoning) -- Low gross: Curt Carlson 35, Adam Bundy, Dave Bacon, Tim Lynn 36; Dick Faull, Carl LaRubbio, Ed Ross 37; Chuck Ivan, Gene Fish, Les Henry, Mike Mauser, Rich Mansfield, Bill Kosta 38, Russ Repenning 39; Low net: John Jay 26, Carlson 29, Bernie Mauser, Fish 30, Billy Matyas, Mansfield, Lynn, Pat Wilster 31, LaRubbio, Henry, Al Martin, Kosta 32.

YSD (Dogwood) -- Low gross: Steve Ruberto 40, Dick Barnes, Ed Pesce 41, George Babus 42; Low net: Ruberto 33, Bill Griffiths, Fred Griffiths 35, Larry Bova, George Babos, Ed Pesce, Joe Ulicny 36; Larry Bova eagled No. 13, Dave Moamis eagled No. 17.

Davidson's Wednesday (Diamond Back) -- Low gross: Mark Wilson 34, Jay Gettamy 35, Dave Markota 36; Low net: Mike Martin 29, Brad Infante 30, Lance Bromley 31; Top team: Mark Wilson-Bill Flaugh.

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: Ron Jonda 40, CJ Andre, Larry Russell 41; Low net: John Sharshan 32, Joe Plant 35, Paul Ambrosia, Gary Smith, Tony Valentini, Jeff Ferenchak 36; Top team: Heart Center/BR. 731.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Gary Philibin, Tony Knez, Nate Komsa 35, Dom Vechiarelli 36, Greg Rossi, Kevin Dougherty, Bryan Horne, Bryn Kosco, George Ferkula, Bernie Slivanya, Mike Dobos, George Repasky, Paul Evanoff, Jonah Karzmer, John Cullen 37; Low net: Ed Stanovcak, Ferkula 29, Andy Bresko 30, Vechiarelli, Knez, John Kesner 31; Philibin, Dougherty, Tony Smaldino, Mike Fortine, Joe Conroy, Dave Camacci 32, Steve Garea, Cullen 33; Komsa, Bob Ziak, Mike Melia, Peter Colla, Slivanya, Repasky, Dom M. Buzzacco, Evanoff, Tim Carney 34.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Mickey Zaleski, Ted Montecalvo, Tim O'Leary, Tom Hart 38, Bob Bloom, John Demetruk 39; Low net: Doug Losey 30, Gary Braun, Tom Hart 32, Zaleski, Lance Blair 33.

Senior League (Valley) -- Low gross: Randy Stevens 39, Dennis Bloomingdale 40, Leo Pekkanen 42, Low net: Joe Billet, Ralph Sposetta, Jim Romeo, Burdell Heck 31, Steve Hirt, Jim Sutherin, Karen Churn, Joe Benish, John Beard 32; Low putts: Dick Gaston 13, Dave Liston, Jon Culp 14.

Shooting Gallery (Firestone Farms) -- Low gross: Jerry Welce 38, Dan Shurilla, Wade Jones 39, Jeff Mellinger, Ken Goldsboro, Joe Canatti 40.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Mike Green 38, Tim Russo, Eric Johnson 41, Dave Danko, Lenny Mochtyak 42; Low net: Rich DeDominic 29, Don Cavanaugh, Eric Johnson, John Petracci 31, John Stanley Jr., Mike Green 32, Dave Danko 33, Lenny Mochtyak, Cliff Thompson 34, Anthony Diana 35.

St. Joseph's (Deer Creek) -- Low gross: Mark Klacik 38, Ron Demesko, Ryan Donchess 39, Zephra Frye, John Ruggieri 40, Andy Berroteran, Tim Ritushin 41; Low net: Frye, Klacik 29, Tom Christy, Bill Costello 30, Berroteran, Donchess, Frank Lawrence 31.

Argus (Dogwood) -- Low gross: Jay Osborne 37; Low net: Bob Ellway 30, Hugh Davenport, T.J. Perren 31.

Warner Brothers (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Jim Powell 37, 30.6; (B) Ed Laszacs 45, Mike Tatem 31.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: Tom Voytko 39, Paul Ritz 42; Low net: Rich Orlovsky 27, Lew Rotz 28; Top team: Branch 259/Bedford Trails.

Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Joe Sekula 40, 34; Jeff Vegso 43, 33; Charly Nagel 34; (B) Pete Piergiovanni 44, 27; Boby Decioccio 32, Bill Lallo 33.

Transit Tour (Reserve Run) -- Low gross: Mike Dobos 35, Ed Beach 36, Ron Iarussi, Bob Zetts 37, Joe Granitto 38, Jim Scharville, Larry Tusinic 39; Low net: Iarussi 30, Dobos, Granitto, Jim McGuinrss 34, Beach, Hugh Braham, Dave Limpach, Jim Maughan, Mike Sanko, Scharville, Tusinic 35.

Slovak Catholic Sokol (Mill Creek) -- Low gross: John Sostaric 36; Low net: (A) Sostaric 33, Bill Spurio, Jim Miller 34; (B) Mark Poklemba 36; Eagle by BLill Spurio on No. 7.

WOMEN

Twilighters (Tanglewood) -- Throw out 3 worst holes: Gayle Bowser, Janet Szenborn 27; Low net: Nancy Browne 30, JoAnn Mohr 34, Gayle Browser, Janet Szenborn 35; Least putts: Nancy Browne 15, Donna Ruane, Szenborn 16; Birdie: Bowser (8), Chip-in: Bowser (8).

Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Five blind holes: (A) Mary Miller 23; (B) Claire Julian 27; Least putts: (A) Mary Miller, Bette Harris 17; (B) Doris Stein, Clarie Julian 20.

Fem Bombers (Meander) -- Gross minus putts less half handicap: (A) Nancy Olsovsky 20; (B) Sandy Jones 32; (C) Barb Shidemantle 25; Low gross and net: (A) Olsovsky 48, 28; (B) Carol Barone 57, 36; (C) Rene Ihle 59, 34; Chip-ins: Carol Barone (4), Renee Ihle (5), Maxine Desko (9).

Forum Health Women (Mill Creek) -- Best on last 7 holes: (I) Trudi Acri 29, Gail Halstead 30, Mary Walsh 31; (II) Margo Rea 35, Margie Johnson 44, Pat Sullivan 46; Low gross; (I) Acri 37; (II) Rea 45.

Suburban Thursday Ladies (Bedford Trails) -- Longest second shot to No. 2: Joanne Butter, Dorothy Latura, Mary Catherine Yurcich; Closest to pin No. 6: Kay Burke; Low gross and net: (A) Joanne Cutter 49, 32; (B) Dorothy Latura 62, 38; (C) Mary Knoll 63, 29; Least putts: Kay Burke 17; Chip-in: Marilyn Hauser (5).

PYBS Ladies (Bedford Trails) -- Best score on even holes: (A) Donna Melic 21; (B) Shirley Bradick 26; Low gross and net: (A) Melic 43, Virginia Markovich 32; (B) Bradick 54, Ida Simcox 29; Least putts: (A) Melic 16; (B) Ruth Dubiel 17; Chip-in and birdie: Melic (18).

Fonderlac Ladies -- Stableford (modified): (A) Bobbi Kennedy +32, Sandra DiMargio +25; (B) Jeanne Moore, Cathy Kosko +15; (C) Becky Teets +23, Jo Nabors +17; (D) Fran DeGenova +15, Eleanor Masarelli +4.

Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Day's play: (I) Lynne Grischow; (II) Jean Carney, Alice Yarabinic; (III) Jessie Pezzuto; (IV) Irene Gonda; Low gross and net: Sylvia Vaschak 43, Alice Yarabinec 29; Least putts: Anita Walko 14; Birdies: Pat Magusiak, JoAnn Dama.

Ladies Day (Tippecanoe Country Club) -- Two best balls of four at full handicap: 1. Linda Burke, Cindy Barb, Diana Hively, Karen Veri 127; 2. Linda Burke, Clara Nunziato, Donna Wolfe, Kristen Joseph 130; 3. Patti Potts, Barb Bleggi, Diana Hively, Kristen Joseph 133.

Yankeettes (Yankee Run) -- Throw out par-5s at half handicap: (I) Sally Young 23.2, Marty DenMeade 25, Judy Bramble 25.5, Jane Fedders 25.5; (II) Naydyne Macejko 23, Pam DiGiacobbe 24, Virginia MacGlumphy 26; Low gross and net: (I) Bramble 45, 40, Young 45, 37, Sandy Archer 40; (II) DiGiacobbe 52, Bonnie Rappach 40, MacGlumphy 42, Lori Bullock 42; Birdie: Debbie Hopkinson (15). (June 1) Closest to pin second shot No. 7 and No. 9: (I) Judy Bramble, Rita Shepherd; (II) Naydyne Macejko, Midge Evans; Low gross and net: (I) Shepherd 42, 37, Mariann Holzworth 37, Valerie Putko 37; (II) Macejko 51, 36, Betsy Janecko 35, Lori Bullock 39, Linda Hazi 39, Sue DeMaiolo 39; Birdie: Putko (5); Chip-ins: Janecko (8), Bonnie Rappach (3).

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- three best balls of foursome: Marty Lou Eichenlaub, Carole McDonough, Kathy Mingione, Anita Pirone 110; Low gross and net: (A) Betty Mastell 49, 32; (B) Anita Pirone 59, 37, Lois Deskin 37; Low putts: Bobbi Lang, Mastell 16; Chip-in: Mastell (12).

Gergel's Tuesday Night (Bedford Trails) -- Day's play: Jenn Doughton; Low gross: Doughton 41, Carol Makita 42, Tess Szenborn 48; Top teams: Doughton, Mikita.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Best on par-4s at half handicap: (A) Pat Mathews, Ginny Markovich, Flo Galida, Agnes Delsignore 21; (B) Eleanor Gresko 18, Rose Ann Baglama 20; Low gross and net; (A) Sylvia Vaschak 46, Agnes Delsignore 34, Pat Mathews, Ginny Markovich 55, Vaschak 37; (B) Theresa Toutin 60, 36, Marge Babik 63, Rose Ann Baglama 36; Least putts: (A) Markovich 15; (B) Babik 17.

Tuesday Ladies (Mill Creek) -- Omit par-4s less half handicap: (A) Dot Repasky 22, (B) Martha Fox 19; (C) Lee Hauser 19; Low gross and net: (A) Anne Mavar 58, 41, Donna Bean 41; (B) Mary Lamia, Fox 57, 36; (C) Sally Klingensmith 62, 34, Hauser 34; Least putts: (A) Nancy DeRosa 15, (B) Mary Walsh 15; (C) Mary Jean Vrabel 18; Chip-ins: DeRose, Dot Repasky.

Tuesday Morning Ladies (Salem Hills) -- Best on even holes: (A) Vickie Carman 33.5, Lou Mink, Gloria Evans 39; (B) Wilma Russell 34.5, Lorre Kress 39.5; (C) Maggie Werden 39, Irene Shaffer 40.5; Low net: (A) Carman 65, Betsy Maluso 72; (B) Russell 70, Kress 75; (C) Werden, Shafer 79; Low putts: Kress 31; Birdie: Carman (3).

Sunshine Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Gay Mikulich, (B) Polly Sominson; (C) Gerri Procick; Low gross and net: (A) Nancy Moore 44, 31; (B) Rema Wolfe 43, 25; (C) Nora Campbell 55, 32; Low putts: Wolfe; Chip-ins: Joanne Blockinger, Dee Zins.

Sunrise Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Nancy Moore, Joanne Blockinger 23; (B) Dee Zins 20; (C) Bev Brown 24; Low gross and net: (A) Moore 47, Blockinger 34; (B) Dee Zins, Kitty McDevitt 43, Dee Dunn 33; (C) Bev Brown 61, Donna 29; Low putts: Brown 14; Chip-in: Jeanne Pepperney (18).

GHY (Pine Lakes) -- Least putts: (A) Chris Silvestri 13; (B) Glenda Nichol 13; (C) Martha Fox (14); (D) Ann Marie Nicora 15; Birdies: Barb Barnhart (8), Fox (4); Chip-in: Fox (7).

GHY II (Pine Lakes) -- Total score minus putts: (I) Barb Barnhart 30; (II) Carol Burns 30; Low gross and net: (I) Bonnie Comeau 45, 29; (II) Burns 47, 26; Birdie: Mona Carter (15); Chip-in: Carter (18).

WGAH (Pine Lakes) -- Best on odd holes minus half handicap: (A) Mary Delliquadri 23; (B) Nora Gary 19.5; (C) Mary Gentile 16.5.

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Jan DiPasquale 46, Dorothy Repasky 47; Low net: Clara Ossoff 29, Doris Watson 32, Rosemarie Eckenrode 32; Low putts: Florence Morey, Betty Wilson 14.

WWW Women (Bedford Trails) -- Longest putt: Melissa Readman (14), Chris Partika (9); Scramble winners: Gloria Hill, April Janovick, Shirley Tharp 32.

Applewood Ladies (Mill Creek) -- Least putts: (A) Marianne Morway 18; (B) Ellen Carney 18; (C) Janis Velio 18, (D) Rosemary Keffler 20.

Pine Lakes Ladies -- Gross minus putts: (A) Ivory DiPiero 29; (B) Anne Hingel 34; (C) Ann LoVaglio 44; Low gross and net: (A) Judy DeSalvo 50, 36; (B) Millie Ferrell 51, 32; (C) Marlene Connors 62, 39, Ann LoVaglio 39; Least putts: (A) DeSalvo 15; (B) Marie Holmes 13; (C) Joan Campalito 16; Chip-ins: DeSalvo (4), Janet Erdel (2), Joan Campolito (2), Evelyn Velardo (2).

Thursday Nine (Mill Creek) -- Net minus half handicap: (A) Donna Bean 21; (B) Sally Klingensmith 22; (C) Pat Cheslik 20; Low net: (A) Bean 37; (B) Klingensmith 35; (C) Cheslik 37; Least putts: (A) Helen Huda 14; (B) Marion Calpin 18; (C) Cheslik, Joy Batley 19.

Friday Ladies (Valley) -- Gross minus putts at half handicap: (A) Sandy Dailey 27, (B) Vylee Garstick 24; (C) Clara Ossoff 28; Low gross and net: (A) Dailey 48, 33; (B) Garstick 53, 33, Karen Paxson 33; (C) Paula Ulicny 61, 31; Low putts: Jan Metzgar 12; Chip-in: Metzgar.

Ladies 18 (Mill Creek) -- Best on even holes: (A) Mary Kane 92/40; (B) Brenda Hughes 112/49, Betty Kreps 105/49; (C) Janet Ganchar 114/46; Low gross: (A) Ginger Deuley 91; (B) Anna Benson-Mastriana 103; (C) Alice Nicols 109; Birdies: Mary Crock (4), Kane (2,6,8), Deuley (8), Marilyn Adsit (8), Irene Santon (16), Ganchar (11); Chip-ins: Kreps (15), Adsit (1), Emily Berndt (10); (May 26) Shamble: 1. Deuley, Balla, Torres, Anzellotti-Ray; 2. Cestary, Munn, B. Young, Ceglie.

TOURNAMENTS

Bedford Trails Youth (Bedford Trails) -- Boys grades 9-12 (18 holes): Tim Morrow (Boardman) 73, Dave Kephart (Brookfield) 75; Girls grade 9-12 (9-holes): Annie Grischow (Struthers) 49; Alison Straub (Poland) 52; Boys grades 5-8 (9 holes); Joe Pikunas (Boardman) 44; Scott Partika (Lowellville) 46; Girls grade 5-8 (9 holes): Amber Bruno (Poland) 47; Jacklyn Evans (Boardman) 58; Spring Cup winners: 1. Poland 233; 2. Lowellville 274.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport