facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -

 

« News Home

MEN



Published: Sat, July 23, 2005 @ 12:00 a.m.



MEN

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: Larry Russel 35, Chuck Dubos, Tom Morella 37, Gary Smith, Bill Gurski 39, Ron Jonda 40; Low net: Chuck Popovich 31, Tom Hodos 32, Paul Ambrosia, Ed Sivecz 33, Joe Hvizdak, John Bobby, Joe Scavina 35, John Necko 36; Top team: Heart Center/RB 731.

Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Al Cervello 36, Rocky Gennaro 37, Anthony Russo 38, Vince DiMartino, Mike Piccirillo, Brad Ables, Rocky Nero 40; Low net: Vito Carchedi Jr. 29, Nero 30, Joe Donatelli 31, Alan Russo, Cervello 32, Anthony Russo, Piccirillo 33; Top teams: Ruozzo Floors, Reliable Title, Snap on Tools.

Sam Camen's Senior (Mahoning CC) -- National Division Low gross: Ed Yatsco 35, Mickey Yurco 36, Hap Hullihen 37, W. Loychik 38, Jack Jovich 39, Hank Sadinski, Bob Harvey, Joe Labzan, George Svetlak 40. Low net: Jovich 30, Hullihen 31, Yurco, Joe Ignazio, Harry Lewis 32, Yatsco, Walt Labozan, Mark O'Malley 33, Lenny Cercone, Bob Harvey, Joe Labozan 34. American Division Low gross: Howard Schooley, Bill Nagy 42, Low net: Schooley 31, Nagy, Yohman 32, Larry Beck, John Bartol, Oleyar 33, Don Bean, Boticke, Clarence Mitchell, Tony DiMaiolo 34.

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: Doug Benson 38, Jeff McAuley, Bill Minchin 39, Don Sicafuse 40; Low net: Phil Williams 32, Moose Bartolovich 33, Don Reddinger, Howrd Linsenbigler 34.

HBA (Mahoning) -- Low gross: Joe Spelich 35, Nick Hanuschak 37, Tom Kivlighan, Gary Esasky 39; Low net: Jerry Bianco 29, Harry Vanderburg 30, Dave Zimmerman 31; Top team: Omega Door.

North Side Jewish Men (Pine Lakes) -- Low gross: (I) Bob Serich 38; (II) Jose Reyes 42; (III) Ron Wolford 48; Low net: (I) John Graff 31; (II) Joe Graff 37; (III) Joe Levy 37.

Holy Name (Mahoning) -- Low gross: Leo Papagna 34, Dom Pauline, Ed Yatsco, Jerry Kernan, Don Styka, Neil Guerrieri 37; Mike Dorbish, Pepe Pomaro 38; Fred Zagotti, Ray Procick, Greg Yurco, Joe Ignazio, Ralph Babbaro, Ray Kuharik 39; Low net: Dave Palombaro 30, Liz Zitello 31, George Knapik, Dick Calavaruso, Jack Green 32; Top teams: Camens Center, Szabo Funeral Home, Sam's Wedge Inn, Vista #2.

St. Michael's Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Jim Leone 38, Ed Macabobby, Jerry Shirilla, Jeff Macabobby 39; Low net: Mike Drotar 33, Terry Tirpak, Dick Trexler, Dan Cebula 34; Jim Leone eagled No. 5.

Saxon Club (Mahoning) -- Low gross: Monte Duncan 33, Rich Perrine 37, Pat Strange 39; Low net: Duncan 28, Strange 29, Van Esenwein 31, George Karaban 32; Top teams: The Strangers, Perrine Enterp;rises, The Long Hitters, Greenkeepers.

Teenies Catullo (Bedford Trails) -- Low gross: Bob Welsh 38, Wes Maszezak 39, Jim Terranova 40, Bob Pomaro 42; Low net: Bob Hlinky 32, Buster Gay 33; First half winners: Catullo No. 4: Jeff Klinko, John Welsh, Paul Gonda, Zack Domkowski.

Wednesday Lotto Club (Countryside) -- Low net: Tom Hodos 67, Bill Babik 68, John Hodos, Paul Gonda 71, Dick Hodos, Andy Lucansky 72; Winning team combo: Bill Babik, John Hodos, Dick Hosos, Hugo Madama, Andy Lucansky 356. Closest to pin (5): Hugo Madama.

Creekside Golf Dome (Candywood) -- Low gross: Mike Forde 34, Jeff Campbell 35, Jim Rider, Pat Knapp 38, Vic DeChristefero 39; Low net: Forde 27.

Immaculate Heart (Flying B) -- Low net: Ralph Magliocca 29, Joe Woodall 30, Tom McGahagan Jr. 31, Tom Bobby, Bob Wirtz 32, Don Bevington, Jim Hanek Jr., Steve Janis 33; Second half leaders: Painting, Primping and More, Rachel's Restaurant.

CWV (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Don Ferko III, Don Ferko Jr., Jim Hawn 37, George Bisker, Charlie Schaeffer, Jack Senivisky 39, Al Bisker, Darryl Ferko, Don Ford, Rob Malkovits 40; Low net: Hawn 28, Ford, Joe Sosnowski 29, A. Bisker, D. Ferko, Tom Kelty, Jim Steinbeck 31, D. Ferko Jr., Malkovits, Jim Novicky, Senvisky, Charlie Wester, Joe Wiery 32.

Girard Seniors -- Low gross: (A) John Lewis 40, (B) Joe Perone, Frank Rogers 48; Low net: (A) Joe Fekety 32, (B) Ed Bush 35.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Ted Okular 38, George Vecchione, Mike Katula III, Mike Austalosh 40, Ron Rivello, Mark Jonda, Jim Jeswald 42; Low net: Joe Hnat 32, Mike Chambers 33, Rich Zebrowski 35, Phil Guerriere, Tony Matash, John Texter, Paul Jonda 36; Division leaders: (Palmer) Devil's Den; (Venturi) DeMarco's Restaurant.

Davidson's Wednesday Night (Diamond Back) -- Low gross: Al Cervello, Dave Markota 35, Chris Brown, Jay Gettamy 37; Low net: Brown 25, Cervello 27; Low team: Al Cervello-Dan Bokesch 73.

Churchill (Mahoning) -- Low gross: Bob Hunt 35, Les Henry 36, Ed Ross, Gary Kay, Bill Kosta, Jim Flynn 37; Chuck Ivan 38; Dave Bacon, Adam Bundy, Bob LaRubbio 39; Low net: Flynn 29, John Dinard 30, Jim Caylor, Wes Hill, Les Henry 32; Hunt, Jim McCartin, Billy Matyas 33, John Wilson, Joe Pazillo 34.

YSD (Dogwood) -- Low gross: Dick Barnes 33, John Cotton, Steve Ruberto, Kevin Holmes, Ed Pesce, Dave Moamis 41; Low net: Barnes 30, Tom Nadasky 32, Larry Bovo, Bill Griffiths, Chris Ludt 34, Cotton, Bill Christie, Moamis 35.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: CJ Andre, TJ Price, Larry Novak, Mac Donatelli 36, James Harrison Jr. 37, Marvin Krause, Tim Thake Sr., Bob Price, Randy Partika, Ed Romack 38; Wendall Wagnon, Sonny Laczo, Rich Coppola, Joe Alfano, Joe Verostko, Carmen Chicone, Bill Grischow, Martin Hobby 39; Low net: Dean Ciccone, John Rotz, Paul Chicone, Rich Durbin 30, Keith McCaughtry, Dick Ciccone, Walt Avdey 31; Jim Aeppli, Phil Marsolo, Dennis Schiraldi, Dave Delisio, Ken Lucich, Ed Bartos, Randal Anderson 32. Top teams: Carchedi's Catering, B-N-B Pools.

St. Mary's (Mahoning) -- Low gross: Bob Shevetz 38, Red Shevetz, John Hrebovcin 39; Low net: Mike Sklepko, Bob Hnat, Duke Bednar 33, Bob Beardman, Darrell Brenner, Joe Cupon, Bob Mraz 34; Ed Lancy, Bob Kovacs 35.

Coitsville (Bedford Trails) -- Low gross: Bruce Burns, Phil Clacko 37, Frank Pinciaro, Ed Romack, Frank Shiminsky 38, Daral Brett, Gary Gulu 39; Low net: Gus Nicoladu 29, Rick Zebrowski 31, Walt Avdey, Steve Soltis 32, Ron Carnahan, Doug Deceasre, Eric Gonzalez, Tom McQuillan, Chip Wagner, Todd Zamary 33, Larry Lissi, Dave Sferra 34; Top teams: Devil's Den, Giura's Auto Service, Mayflower Insurance.

Conrail (Bedford Trails) -- Low gross: Glen Moody 77, Barry Glen 79;; Low net: Glenn 63, John Lepin 64, Bruce Murar 65, Larry Brown 66, Jim Genossi 66, John Martin 67, Glen Moody 67, Joe Donofrio 68, Russ Thomas 68, Lee Pullman 69, Jack White 69.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Frank Petrony 40, Hugh Davenport, Bill Ednie, Keith Evans, Jack Mulichak 42; Low net: Davenport, Evans 33, Petrony, Mulichak 35, Ednie, Sich, Paul Robinson 36.

Transit Tour (Reserve Run) -- Low gross: Chris Beil 34, Mike Dobos 36, Ed Beach, Jim Fordyce 37, Sam Fisher 38, Ken Bochenek, Bob Zetts 39; Low net: Beil 32, Fordyce 33, Fisher, Mike Sanko 34, Vic Berlon, Craig Bianco, Ron Iarussi, Frank Sferra 35.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Ron Daum, Tim O'Leary, Ted Fulmer 37, Tom Hart 38, Bob Bloom 39; Low net; Andy Gray 29, Frank Hapcic, Hart, Bloom 33.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Ernie Falhamer 36, Larry Tusinac, Jerry Suess, Ted Okular 39; Low net: Mike Deniro 31, Falhamer 33, Tony Rossodivita, Jim Visingardi Sr. 34, Jim Varley, Sam Cera, Suess 35, Nick Granitto, Rudy Noday, Bill McCluskey, Rick Zaremski, Jim Cvetkovic, Dan Smith, Tusinac 36.

St. Joseph (Deer Creek) -- Low gross: Ken Dama 36, Wayne Hoak, Bill Streb 38, Dave Fedorek, John Ruggieri 39; Low net: Streb 27, Fedorek 28, Hoak 29, Dama, Vince Smith Jr. 30.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Jonah Karzmer 32, Chris Economus, Mark Sahli 33, Dick Marlowe 34, Lawson Dripps, Glenn Milton 35, Jim Linert 36, Bob Mulholland, Joe Zumpella, Anthony Vechiarelli, Bob Ziak, George Ferkula, Bob Brace 37; Low net: Ed Lisowski 30, Dripps, Karzmer, Jim Finnerty 31; Sahli, Linert 32; Zumpella, Terry Jones, Marlowe, Lou Isabella, Phil Leonelli, Mike Devine 33; Don Leone, Bob Berry, Mulholland, Milton, Jim Zarlenga, Craig Ziak, Bob Ziak, Brace, Jarrett Santagata 34.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Chris Conners, Joe DeLisio 37, Brad McDevitt 38, Thom Russo, Tim Russo 39, Mike Skelly, Mike Green 40, Don Cavenaugh Sr., Tom Piersante, Terry Russo, Steve Stanislaw, John Stanley Jr. 42; Low net: Conners 25, DeLisio 26, Lenny Mochryak, Dan Pecchia 28, Skelly 29, Piersante 30, Stanislaw 31, Stanley Jr., Eric Johnson, Mark Bretschneider 32, Thom Russo, Bill McGrath, McDevitt 33, Steve Svetlack, Terry Russo 34, Mike Green, Tim Russo 35.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: Paul Gbur 38, Tom Voytko, John Bobby 41, John Kavulic 42; Low net: Rich Cantanziriti, John Ferenchak 29, Bill Drapcho 30; Top teams: Komara Jewelers, Struthers Sharpening.

Senior Day (Valley) -- Low gross: Bob Ensell 37, Rus Hodge, Jim McGinnis 42; Low net: Ruth Pratt 28, Hube Keylor 29, Karen Churn 30; Low putts: Mike Mercure, Ralph Boudreau 14.

Shooting Gallery (Firestone Farms) -- Low gross: Jeff Wellington, Tony Perry 36, Bruce Friedrich 37, Dan Shurilla, Bob Perry 38, Sam Gianfrancesco, Joe Canatti 40.

WOMEN

Tee Off's Ladies (Reserve Run) -- Most 5's: Linda Muckleroy; Low gross and net: (AA) Muckleroy 38, Gretchen Bradley 33; (A) Sally Davis, Nancy Mussler 41, Janet Kemerer 29; (B) Renee D'Amato 48, Janice Schultz 48, 35, Loren Olson 35; (C) Peggy McQuillen, Marla Chicase 51, 32; Chip-ins: Leslie Kiske (10), Chicase (16), McQuillen (17).

Penn-Ohio Women (Sable Creek) -- Tee to Green: (I) Gail Hackett 37.5, Marilyn Marshall 39.5, Doreen Hamady 43.3, Joan Ash 45.5, Maureen Wegenek 46.0; (II) Marilyn Wood 38.0, Carolyn Gahagan 40.5, Judy Faller 47.0, Marty Denmeade 49.0, June Perrotta 49.5; Low gross and net: (I) Gail Hackett 76, Marshall, Barbara Zapatka 69; (II) Woods 85, Faller 66, Denmeade 69.

Monday Nite Ladies (Diamond Back) -- Play of the day, par 4's plus putts: Flight A: Mel hulett 35, Jeanne Bloom, Phyllis Campbell 40, Francine Alexander 41. Flight B: Diane Alexander 44, Diane Playforth 45, Kathy Harley, Elaine Lorelli 49. Flight C: Diane Kopko 51, Jo Ann Knotts 57, Carol Stonebraker 58. Chip in: Hulett hole No. 13. Birdies: George Wilson No. 16, Beth Ernest No. 17.

Tuesday PYBS Ladies (Bedford Trails) -- Play of day, best poker hand. Class A: Donna melic 5 (6's); Low gross-net: Eleanor Farkas 42, 31; least putts: Patty Holecko, Anne Adams, Irene Perish, Farkas 17. Class B: Shirley Bradick 5 (7's), low gross-net-least putts: Ida Simcox 50-23-16.

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- Play of day: 2 best balls of foursome: Lois Deskin, Kathy Mingione, Carole McDonough, Kathy Radick 54. Bobbi Lang, Jan Polas, Sandra Smith, Willie Stubbs 57. A -- Low gross: Bobbie Reider, Mingione 47; Low net: Reider 33. B -- Low gross-net: Polas, 48-29; C -- Low gross-net: Willie Stubbs, 65-35. Low putts: Mingione 13.

Tuesday Morning Ladies (Salem Hills) -- Tee to green: (A) Gloria Ozias 34, Wilma Russell, Lou Mink 36; (B) Dee Berlon 33, Mary Kay Zockle 36; (C) Janet Armstrong 30, Cathy Allen 32; Low net: (A) Mink 70, Barbara Cestary 71; (B) Mary Stabile 72, Zockle 73; (C) Marilyn Smith 72, Jan Seidner, Allen 74; Chip-ins: Stabile (10, 15), Cestary (13), Pam Moreschi (6); Low putts: Stabile 31, Cestary 31, Zayac 31; Birdies: Marijane Walker (3), Cestary (12, 16).

Tuesday Ladies (Mill Creek) -- Net minus putts: (A) Ann Mavar, Marietta Lamia 17; (B) Gloria Coppersmith 16; (C) Betty Briach 13; Low gross and net: (A) Nancy Olsovsky, Ann Mavar 49, 32, Marianne Wieda 49; (B) Coppersmith 56, 35; (C) Briach 60, 34; Least putts; (A) Olsavsky 14; (B) Barbara Barsh 16; (C) Lee Houser 17; Chip-in: Coppersmith.

Meander-A-Longs (Meander) -- Throw out 2 and 7: (A) Carol McTigue 31, (B) G. Holowell 38; (C) D. Banfield 41; Low gross and net: (A) McTigue 42, S. Henchar 33; (B) Holowell 56, 34; (C) Banfield 56, 30; Chip-ins: Holowell (5), B. Fowler (6) and O. Morrison (8).

Gergel's Tuesday (Bedford Trails) -- Day's play: Tess Scenborn; Low gross: Sandy DeJulio 47, Gail Carroll 48.

Forum Health (Stambaugh) -- Best on odd holes minus half handicap: (I) Nancy Nacarato, Ilene Arthur, Mary Walsh 21; (II) Joanne Shutrump 22, Sandy Santelli 23; (III) Charlotte McCree 23, Trudi Acri 26, Pat Carney 31; Low gross: (I) Nacarato 54; (II) Santelli 55; (III) Acri 64; Chip-ins: Arthur (7); Walsh (8), Santelli (7).

Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Day's play: Pat Magusiak, Irene Matas, Dee Macciomei, Marilyn Johnson; Low gross and net: Sylvia Vaschak 39, Emily Berendt, Dee Macciomei 29; Chip-in: Dorothy Korchnak, Gerri Schrieber; Birdies: Pat Magusiak, Sylvia Vaschak, Lynne Grishow.

Rocky Ridge Ladies -- Most 5's: Rita Matey, Loretta Moore 5; Low gross and net: (A) Rose Marie Zamary 33, 25; (B) Judy Snyder 36, Louise Toporcer 24; Chip-in: Sandy Ross; Birdie: Marilyn Carroll, Ann Uhlar.

Chip 'N Ales (Countryside) -- Team event: 1. Maggie hay, Janet Thomas, Amy Lunne, Donna Holmes (7-under); Barb Zabloski, Cindy Skinner, Jacci Beam, Barb Wollitz (3-under); Jayne Pavia, Mary Ann Klingensmith, Lucy Sulik, Sue Viglione, Diana Petruska (even-par); Eagle putt: Maggie Hay; Chip-in for eagle: Amy Lunne.

WGAH (Pine Lakes) -- Pink ball tournament: 1. Dorothy Durina, Mickey Pruneski, Jan Cannell 60; 2. Mary Delliquadri, Dorothy Tesner, Alice Scudieri 61; Individual winners minus handicap: 1. Vickie Putigano, Mary Delliquadri, Mickey Pruneski 29; 2. Dorothy Durina, Alice Scudieri 32.

Applewood Ladies (Mill Creek) -- Longest drive in fairway: (A) Marianne Morway; (B) Jan Ugran; (C) Janice Velie; (D) Karen Scenna; Low gross and net: (A) Morway 49, 34; (B) Linda Zajac 57, 35; (C) Dotie Burke 62, 36; (D) Karen Scenna 58, 28.

Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Discard three worst holes at half handicap: (A) Evelyn Cannon 22; (B) Claire Julian 28; Least putts: (A) Bette Harris 14; (B) Julian 17.

Twilighters (Tanglewood) -- Best poker hand: Jeanne Smrek, Nancy Felton (5 of a kind); Low net: (A) Janet Szenborn 31; (B) Nancy Felton 33; (C) Carol Walsh 35; Least putts: JoAnn Mohr, Carol Palermo 15, Gayle Bowser, Rose Fiorentine, Donna Ruane 16.

Hit 'N Miss (Pine Lakes) -- Best on three blind holes: (A) Marianne Kelly, Lilly Pierce; (B) Georgia Dohar; (C) Gerry Hallapy; Low net: (A) Schicketha Smith 29; (B) Dohar 28; (C) Hallapy 28.

Fem Bombers (Meander) -- Total even holes less half handicap: (A) Nancy Olsovsky, Patty Hahn 15; (B) Ann Mancini 16; (C) Renee Ihle 12; Low gross and net: (A) Olsavsky 47, 33; (B) Carol Barone 49, 30; (C) Ihle 52, 27; Chip-ins: Irene Robinson (1).

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Michele Davidson 42, Donna Brown 43, Mary Patterson 44; Low net: Terry Hall 28, Mary Lamia, Connie Ward 30, Nancy Altomare 31; Low putts: Dorothy Repasky 13, Florence Morey 14.

Sunrise Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Rema Wolfe 32, (B) Joanne Blockinger 35; Low gross and net: (A) Wolfe 46, Nancy Moore 36; (B) Blockinger 49, Jan Heinz 29; Low putts: Irene Parish 16; (July 14): Day's play: (A) Rene parman 43; (B) Mary Lou Wedekind 51; Low gross and net: (A) Nancy Moore 47, Parman 33; (B) Jan Heinz 51, Doris Cavenaugh, Irene Perish 34; Low putts: Gay Mikulich 17.

Wednesday Ladies (Mill Creek Par-3) -- Total on three worst holes minus half handicap: Caroly Luth 22, Bonnie Grope 23; Low gross: Luth, Pat Morell 37; Chip-in: Luth (13); Birdie: Grope (16).

Friday Ladies (Valley) -- 1, 3, 5, 9 minus half handicap: (A) M. Lyden 12; (B) F. Smerglia 14; (C) L. Deskin, K. Moore, N. Koehler 14; Low gross and net: (A) Lyden 42, 27; (B) S. Pitzer 52, 30, Smerglia 52; (C) Deskin 55, Moore 55, 22; Low putts: W. Dickson 14.

WWW Thursday Ladies (Bedford Trails) -- Scramble: Sue Parker, Beth Cooper, Peggy Meadors 34; Closest to pin (8): Sue Parker.

GHY (Pine Lakes) -- Best on par-3s and par-4s less half handicap: (A) Bonnie Comeau 19; (B) Kathy Platz 21; (C) Grace Fusco 21; (D) Betty Briach, Lee Houser, Dee Dee Pernotto 24; Birdie: Comeau (17), Chip-ins: Commeau (17), Sue Siciliano (13).

GHY II (Pine Lakes) -- Best on par-3s: (I) Barb Barnhart, Judy Young 7; (II) Carol Burns 7; Low gross and net: (I) Young 47, Barnhart 33; (II) Burns 47, 29.

Thursday Nine (Mill Creek) -- Day's play: (A) Ruth Infante 35; (B) Bess Veck 35; (C) Ruth Stevenson 37; Low gross and net: (A) Kathy Murdock 49, Infante 34; (B) Veck, Marlan Calpin 56, Veck 33; (C) Evelyn Velardo 65, Joy Batley 36; Least putts; (A) Infante, Huda 17; (B) Veck 16; (C) Martin, Velardo 16; Chip-in: Judy Salomon.

Pine Lake Ladies -- Gross minus par-5s at half handicap: (A) Mary Kane 26; (B) Dee Steinbeiser 26; (C) Pat Strachan 25; Low gross and net: (A) Kane 46, 32; (B) Millie Ferrell 53, 33; (C) Pat Strachan 51, 28, Madeline Sturgeon 28; Least putts: (A) Ivory DiPiero 13; (B) Ferrell 14; (C) Strachan 13; Chip-in: Theresa Palermo (4).

TOURNAMENTS

Parent/Junior Tournament (Mill Creek Par-3) -- Boys 12-14: David Donaldson-Dave Donaldson 56, Ben Infante-Chuck Basich 61, Jeremy Hammond-Rich Hammond 64; Boys 9-11: Colin Reardon-Dennis Reardon 65; Joey Spurio-Bill Spurio 74; Jason Shilling-Don Shilling 75; Boys 8-under: Nicholas Hough-Sally Hough 89, Sam Varga-Chris Varga 92, Robert Malito Jr-Robert Malito 93; Girls 12-14: Devin Ferrell-Jenny Ferrell 62, Jessica Kinnick-Tom Kinnick 63, Leah Infante-Neil Infante 64; Girls 9-11: Ali Prologo-Dom Prologo 76, Annie McGione-Suzie Cavelier 91; Katelyn Keffler-Paul Keffler 101.

Junior Tournament (Oak Tree) -- Boys 16-18: John Hamarick 70, Joe Santisi 71, Drew Deimel 74; Boys 13-15: Dom Lombardi 82, Mike Lower 84, Joe Strawinski 85; Boys 12-under: Mathew Dogan 43, Jordan Allen 53; Girls 13-15: Katlyn Pero 98, Heather Blair 109, Kayla Spear 133; Girls 12-under: Amber Bruno 45, MKarina Wareham 54.

Doc Candella Memorial Tournament (Candywood) -- Open division: Glen Milton 146, John Scarsella 148, George Allen 149, Dick Marlowe, Brian Newell 150.

Tamer Win Triple 6's two-person amateur scramble (Tamer Win CC) -- Dave Ruffaner-Rob Voltz finished first in a scorecard playoff, after tieing Mike Wasser-Carmen Ford at 66, Cporkey Klin-Jim sladovic 69, Mark young-Steve Menz 70. Special prizes: Jim Felger-Russ Felger on No. 16 hole, Nate Shick-Thom Peters on holes 14 and 17.

Ninth Tamer Win Junior Girls Tournament(Tamer Winn CC) -- 16-17-18 years old: Yvonne Goll, Salem, 79; Annie Grischow, Struthers, 87; Joanna Dick, Springfield, 89; Ashley Frommelt, Canfield, 95; Machenzie Dobson, JFK, 96. 14-15: Ariel Witmer, South Range won in a scorecard playoff after tieing with Sara Poppas, Canfield, 84; Jennifer Hocock, Canfield, 88; Jamie Brendt, Canfield, was fourth in a playoff scorecard after tied with Kaitlyn Pero, Hubbard, 92; Samantha Meier, Canfield, 93; 12-13: Chelsea Witmer, South Range, 47; chase conners, St Mary & amp; St. Joseph 50; 10-11: Lianna Tucci, Canfield, 51.

12th Junior Boys Tournament (Tamer Win) -- (16-17-18) 1. Mike Johnson, Austintown 68; 2. Tim Morrow, Boardman 70; 3. Jonathan Hamarick, Mooney 75; 4. Scott Difford, JFK 75; 5. Ryan Logan, Brookfield 76; 6. Nicholas Moody, JFK 78, 7. Nick Landis, Badger 78; 8. Royce Magdych, Maplewood 78; (14-15) 1. Nick Hardy, Canfield 78; 2. Zach Humphries, Ursuline 80; 3. Austin Elder, Harding 80; 4. Michael Lower, Boardman 81; 5. Erich Brenner, Canfield 81; 6. Corey Hines, LaBrae 82; 7. Josh Reeher, Howland 82; 8. Justin Baumgartner, Pittsburgh 83; 9. Paul Cene, Ursuline 83; (12-13) 1. Robert Reams, Howland 42; 2. Ryan Prokay, Grove City 43.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport