facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

AREA GOLF SCORES



Published: Sat, July 16, 2005 @ 12:00 a.m.



MEN

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: Digger Graves, Chuck Dubos 38, Tom Hodos, Ron Jonda 39, Barry Andre, Gerald Dubos 40; Low net: Paul Ambrosia, Ed Sivecz 34, John Bobby, Gary Smith 35, J.J. Ferenchak 36.

Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Vince DiMartino 35, Brian Thomas 38, Anthony Russo 39, Rocky Gennaro 40; Low net: DiMartino 32, Jimmy Iudiciani, Mark Barone 33, Russo, Brian Komsa, Vito Carchedi Jr., Dr. Shawn Donatelli 34; Ron Colaneri, Dave Ladigo 35; Top teams: Mt. Carmel, Dr. Donatelli, Ruozzo Brothers.

HBA (Mahoning) -- Low gross: Frank Cicero 38, Ron Lara, John Fraley, Nick Salapata, Joe Spelich, Gary Esasky 39; Low net: Cicero, Fraley, Dave Zimmerman 32; Top team: Omega Door.

Struthers A.C. (Rolling Hills) -- Low gross: Tom Daliman 36, Joe Mozzy, Marc DiGregoris 38; John Luklan 39. Low net: Frank Dietz 33, Jason Trolio, Bob Diaz, Doug Benson 34.

Sam Camens Senor (Mahoning CC) -- National Division Low gross: Joe LaBuzan 37, Hank Sadinski, Ed UYatsco, Lou Takacs, 38; Jim Sharnak, Fred Zigotti, 39; Joe Ignazio, Hap Hullihen, Keith Evans, Bob Harvey, Don Loychik, Tom Ramos, Mickey Yurko, 40. Low net: Ignazio, Labozan, 31; John Boop, Evans, Ramos, 32; Bill Bass, Alan Dieter, Tom Kubic, Sadinski, Sharvnak, Takacs, Zagotti, 33. American Division Low gross: Larry Beck 42. Low net: Beck 30, Komara 31, Schooley 32, John Bartol, Adam Furin, 33; Nagy, Steve Glazzy 34.

Immaculate Heart Men's (Flying B) -- Low gross: Mark Milstead 39; Low net: Dave Carelli 28, Ralph Magliocca 29, Jim Hanek Sr., Steve Janis, Ken Nesnidol 30; Jim Hanek III, Tom McGahagan Jr., Bob Meredith, Joe Woodall, John Yarnell 32; Greg Melfe 33, Nick Harris, Tom McGahagan Sr. 34; Marty Crofford, Jim Hanek Jr., Steve Kruk, Dan McGahagan 35; Team leaders: Armstrong Cable, Painting, Primping and More.

Saxon Club (Mahoning) -- Low gross: Dennis Elliott, Rich Perrine 37, George Kolesar, Van Esenwein 38; Low net: Kolesar 29, Bill Beuhler, Esenwein 31, George Karaban 32; Top teams: Elliott Remodeling, Green Keepers, Elliott Handyman, Monte's Gang.

Wednesday Lotto Club (Countryside) -- Low net: Teenie Gordulic 64, Jabby Jablonski 65, Poochy Lucansky, Dicky Hodos 68, Biz Babik 69, Paul Gonda 70, Cooney Hodos 71; Winning team combo: Biz Babik, Jab Jablonsky, Cooney Hodos, Dick Hodos 273; Long drive: Jablonski.

Girard Seniors -- Low gross: (A) Dom Delbene, Bob Harvey, Don Rice 41; (B) Dave Lemaster 42; Low net: (A) Bob Housteau 33; (B) Jack VonSchware 32.

St. Michael's Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Ed Macabobby 35, Jerry Shirilla 38, Mike Katula Sr. 40; Low net: Terry Tirpack 32, Rich Shevitz, Jerry Skubiak 33; Vince Leone, Ken Tirpack, Bill Brozman 34.

St. Mary's (Mahoning) -- Low gross: Larry Bryer, Paul Golec 39; Low net: Darrell Brenner 28, Joe Ckupon 30, Jim Adsit, Tom Hritzo 31, Bob Mraz, John Trella, Denny Holdos 32; John Kish, Red Shevetz, Mike Sklepko, Ed Chizmar, Ed Kurylak 33. Joe Cupon eagled No. 9.

North Side Jewish Men (Pine Lakes) -- Low gross: (I) Mike Kurjan 37; (II) John Flynn 42; (III) Ron Wolford 47; Low net: (I) Bob Serich 35; (II) Tom Flynn 33; (III) John Rudy 40.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Mike Austalosh 35; Ted Okular, Jim Jeswald, Tom Reed 39; Mark Jonda, Ed Slanina 40; Low net: John Texler. Frank Heri 34; Tony Pacella 36; Division leaders: (Palmer) Devil's Den; (Venturi) UFP.

CWV (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Don Ferko III 34, George Bisker, Don Ferko Jr., Jim Hawn 38, Rob Malkovits, Jim Novicky 39, Bob Bunyoff, Charlie Schaeffer, Jack Senvisky, Bill Wiemer 40; Low net: Hawn, Novicky 29, Steve Berdis Sr., Joe Fosko, Malkovits 30, Ferko III, Jim Steinbeck, Weimer 31, George Baytosh, Lou Olesky 32.

Conrail (Bedford Trails) -- Low gross: Glen Moody 36, Larry Brown 40, Ted Gobles, Dean Wheeler 42; Low net: Moody 31, Wheeler 32, Brown, Jack Greene 33, Frank Cvetkovic, Andy Demchak, Jim Gavossi, Nelson Gustafson, Tim Milholland, Al Prscale, Bill Rouder 34; Top teams: Barry Glenn, Gordon Shafer, Mike Caivarella; First half winners: Barry Glenn, John Finick, Nelson Gustafson, Frank Cvetkovic, John Lapin.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: Bob Giovanni, CJ Andre, George Krinos, Tom Lesoganich 36, Larry Novak, Ed Romack 37; TJ Price, Marvin Krause, Phil Clacko, Martin Hobbe, Tom Gross 38, Wendell Wagnon 39; Low net: Bob Olson 28, Bernie Mauser 29, Denny Schiraldi, Chuck Pregibon, Rich Valley 31; Mike Johnson, Joe Verostko 32; Top teams: Corner Kennedy, Valley Painting.

Churchill (Mahoning) -- Low gross: Dick Faull 34, Bob Hunt, Dave Bacon, Gary Kay, Russ Repening 35, Carl LaRubbio 36, Ed Ross, Bob Kay Jr., 37; Jim Williams, Bill Creed, Les Henry, Curt Carlson 38, Adam Bundy, Rich Mansfield 39; Low net: Repenning, Wes Hill, Joe Pazillo 30; Kay Jr. 31; Hunt, LaRubbio, Faull, John Dinard, Dave Wolfe, Larry Flemming 32; Bacon, Jim Caylor, Bob Kay Sr., Curt Carlson 33; Gary Kay, John Wilson, Billy Matyas, Bernie Mauser, Henry, Williams, Ed Ross, Creed 34.

Davidson's Wednesday (Diamond Back) -- Low gross: Lance Bromley, Mark Wilson, Jamie Whirrett, Kele Kekie 37; Low net: Larry Johnson 28, Paul Rankin, John Brozman, Tom Devine 29; Top team: Jim Hawn-Lance Bromley 75.

YSD (Dogwood) -- Low gross: Ed Pesce 35, Dick Barnes 37, Kevin Holmes 39; George Babus 40, Dave Moamis 41; Low net: Moamis 31, Pesce, Larry Bovo 32; Barnes 34; Holmes 35; Howard Mancini, Babos 36.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Ron Rivello, Ted Okular 36, Jason Rivello 37, Jerry Suess 38, Frank Gamberale, Gary Roberts 39; Low net: Suess 33, Bill Palma, Ron Rivello, Okular 34; Bob Redig, Matt Nelder, Jason Rivello 35; Ralph Sandine, Tony Rossodivita, Bob Berry, Brian Hambrick, Gamberale 36.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Bob Bloom 37, Joe Nogay, Mickey Zaleski, Tim O'Leary 38, Tom Hart, Dave Delon, Smokey King 39; Low net: Bloom 30, King, Delon 32, Nogay, Zaleski, Gary Braun, Doug Losey, Mike Webb 33.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Tony Stilliana 34, Mike Dobos, George Ferkula, Bob Brace 35, Mike Watson, Dan Metzinger, Ryan Nespeca, Bryan Horne, Chad Hanysh 36, Dave Camacci, Bernie Slivanya, Jim Hovell, Terry Jones, Mark Beck, George Repasky, John Dunn 37; Low net: Terry Jones, Stilliana 30, Ron McCune, Ed Lisowski, Brace, Herb Williams, George Williams 31; Camacci, Watson, Metzinger, Bob Chizmar, Jeff Donaldson 32; Scott Krichbaum, Jack Tibolla, Frank Zarlenga, Dobos, Bob Santor, Justin DeMocko, Ferkula 33; Rob Venrose, Herk Kosola, Slivanya, Jim Zarlenga, Nespeca, Repasky, Horne 34.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Ed Brozman, Jack Mulichak 41, Red Servenack, Joe Pipoly, Bill Ednie 42; Low net: Dom Delaurentis 32, Mulichak, Hugh Davenport 33, Brozman 34, Servenack, Ednie 35, Jack Sich, George Mulichak 36.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: Andy Wayda 40; Low net: Paul Ringos 30, JJ Ferenchak 33, Gene Hvizdak, Joe Hvizdak, Bill Drapcho 34; Top teams: Komara/Struthers Sharpening.

St. Joseph (Deer Creek) -- Low gross: Ron Demesko 36, Wayne Hoak 38, John Ruggieri, Tim Ritushin 40, Zephra Frye, Mark Klacik 41; Low net: Tad Potcako 27, Hoak 28, Frank Lawrence 30, Ritushin, George Zokle 31.

Senior Day (Valley) -- Low gross: Mike Mercure 37, Dave Garver, Burdell Heck 39, Ian McNabb, Jim McGinnis 40; Low net: Frank Snodgrass 30, Pud McCoy, Hube Keylor 31, Joe Billet, Fuzzy Herman, Joe Benish 32; Low putts: Sam Ferguson, James McGinnis 14.

Coitsville League (Bedford Trails) -- Low gross: Bruce Burns, Frank Pinciaro 36, Phil Clacko, Carmen Narducci 37, Larry Lissi 38, CJ Andre, Al Granger Jr., Al Granger Sr., Johnny Miller, Ed Romack 39; Low net: Gus Nicolaou 27, Ralph Streb, Todd Zamary 28, Joe Shushock 30, Walt Avdey 31, Jason Andre, Tom Pilkington 32, Moon Gulu, Bennie Santos 33; Top teams: Bud's Pub and Suds; Gulu Electric, Patsy's Bar and Grille. Walt Avdey, 66 years old, scored his first eagle on the par-4 No. 16 from 150 yards out.

Holy Name (Mahoning) -- Low gross: Neil Guerrieri, Tom Srnec 38, Tay Procick, Leo Papagna, Pepe Pomaro, Bob Balog 39, Jim Williams, Ed Yatsco, Neil Buzzacco 40; Low net: George Cepin 29, Tom Cicatiello 30, Liz Zitello, George Knapik 31, John Cerny, Ray Kuharik 32.

Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Steve Denney 39, 32; Carmen White 42, 33; Charly Nagel 34; (B) Richard Hart 39, 32; George Zog 42, 30; Billy Fedorisin 31.

Transit Tour (Reserve Run) -- Low gross: Mike Dobos, Bob Zetts 36, Sam Fisher, Jim Fordyce 38, Ed Beach, Vic Berlon, Chris Beil, Ken Bochenek, Jim Scharville, Joe Swantner, Larry Tusinic 39; Low net: Berlon, Jim Maughan 31, Joe Swantner 32, Fisher 33, Bill Daley, Fordyce 34, Mike Sanko, Tusinic 35.

WOMEN

Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Low net: (A) Evelyn Cannon 37; (B) Claire Julian 44; Least putts: (A) Cannon 19; (B) Julian 18.

Tee Off's Ladies (Reserve Run) -- Best poker hand: Debbi Lendi; Low gross and net: (AA) Jane Ambrose 40, Gretchen Bradley 31; (A) Loretta Smith 37, 27, Linda Frank 27; (B) Renee D'Amato 45, Amy Skelton 31; (C) Marla Chicase 50, 30.

Yankeettes (Yankee Run) -- Best on even holes at half handicap: (I) Debbie Heydle 11, Doreen Hamady 12.5; Rita Shephard, Judy Bramble, Mariann Holzworth, Sandy Archer 13.5; (II) Bonnie Rappach 7, Lori Bullock 10.5, Kathy Carsone 10.5; Low gross and net: (I) Bramble 41, 34, Heydle 34, Marilyn Buzek 35; (II) Carsone 52, 31; Rappach 34, Midge Evans 37; Birdies: Shephard (2), Hamady (2), Buzek (3), Holzworth (5), Sally Young (5); Chip-ins: Holzworth (5), Carsone (1).

Ladies 9 (Mill Creek) -- Field day: winners by classes: (A) Judy Camp 49; (B) Jo Nabors 54; (C) Irene Costakis 63; Low net: (A) Gay Mikulich 32, (B) Lucy Setz 33; (C) Mary Ann Balla 38; Long drive: Nelma Leslie, Joanne Blockinger, Gail Hellman; Closest to pin on par-3: Jo Ganley, Beryl Grist, Pat Noday; Suprise on 9: Evelyn Velardo; Birdies: Rema Wolfe, Connie Pressey; Chip-in: Fran Granitto.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Play of day: Best on park 4's and par 3's -- 1/2 Hdcp. Class A -- Flo Galida 26, Agnes Delsignore 27, Ginny Markovich 28. Low gross: Sylvia Vaschak 46, Galida 48, Markovich 51. Low net: Galida 32, Markovich 34, Peg Landolfi 35. Least putts; Vaschak. Class B -- Lee Sandusky 29, Kay Burke 36. Low gross: Sandusky 58, Burke 68. Low net: Sandusky 32, Burke 44. Grand slam: Sandusky. Least putts: Sandusky.

Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Low gross: Sylvia Vaschak 40. Low net: Renee Slagle 25. Play of the day: Pat Guidos, Adeline Riefler, Dorothy Korchnak, Sherry Giovanni. Least putts: Vaschak 14.

Monday Forum Health Women's (Stambaugh) -- Play of day -- Least putts: Flight 1 -- Nancy Nacarato 16, Trudi Acri 17, Ilene Arthur 20. Low gross; Nacarato 51. Flight 2 -- Mary Walsh 16, Pat Carney 18, Joanne Shutrump 20. Low gross: Walsh 60. Flight 3 -- Sandy Santelli 17, Charolette mcCree 18, Gail Halstead 24. Low gross; Santelli 56.

Monday Nite Ladies (Diamond Back) -- Play of day -- Least putts on odd holes: Flight A -- Chris Perunko 10, Beth Ernest, Melanie Hulett, Cindy Diako, 11. Low gross: Ernest 44, Hulett 45, Perunko 48, Diatko 49. Flight B -- Carol Crowther, Elaine Lorelli 20; Kathy Harley 11. Low gross; Crowther 47, Lorelli 53, Harley 54. Flight C -- Jull McCullough, Carol Stonebacker 11. Jo Ann Knotts 12. Low gross: McCullough 52, Stonebacker 60, Knotts 62. Birdies: Francine Alexander, Ernets on No. 8 hole.

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- Play of day: Even holes 1/2 handicap. A -- Mary Eichenlaub 19. Low gross; Whoopsie Jabloncki, Kathy Radick 50. Low net; Betty Mastell, Eichenlaub 35. B -- POD, low gross, low net: Suzanne Steck 16, 48, 30. C -- POD, low gross, low net: Janet Rohrer 17, 56, 29. Low putts: Sandra Smith 16.

Rocky Ridge Ladies -- Low gross and net: (A) Ruby Tomko 34, Judy Graziano 34, 25; Brenda Collinsworth, Linda DeJoe, Marie Karas 25; (B) Judy Snyder 33, 22; Chip-ins: Lou Toporcer, Collinsworth, Snyder; Birdies: Tomko, Eve Berardino, Karas.

Tee Off's Ladies (Reserve Run) -- Most 7's: Johnson, Ambrose, Simon, Ondic, Schultz, Kermerer, Nelle; Low gross and net: (AA) Gayle Lindberg 39, 33; (A) Nancy Mussler 41, 31; (B) Renee D'Amato 47, 37, Sue Sheely, Billie Alford 37; (C) Peggy McQuillen 48, 28; Chip-in: Gretchen Bradley (6).

PYBS Ladies (Bedford Trails) -- Best on odd holes: (A) Judy Sullivan 26; (B) Marilyn Samuels 32; Low gross and net: (A) Sullivan 48, 32; (B) Samuels 56, 36; Least putts: (A) Sullivan 16; (B) Samuels (16).

Meander-A-Longs (Meander) -- Throw out holes No. 2 and No. 7: (A) Carol McTigue 29; (B) S. Young 41; (C) Morrison 48; Low gross and net: (A) McTigue 42, 43; (B) Young 56, 41; (C) Morrison 45, 35; Birdie: McTigue (4), G. Tessean (8).

Tuesday Ladies (Mill Creek) -- First five holes at half handicap: (A) Jane Pfund, Marianne Wieda 20; (B) Mary Lamia 18; (C) Mary Walsh 19; Low gross and net: (A) Weida 48, 32, Pfund 32; (B) Lamia 50, 30; (C) Walsh 54, 28; Least putts; (A) Lucille Luknis 16; (B) Gloria Coppersmith 14; (C) Walsh 17.

Tuesday Ladies (Salem Hills) -- Best on back nine: (A) Evalyn Zayac 32, Gloria Ozias, Carol Kavinsky 35; (B) Mary Stabile, Marijane Walker, Mary Tarorick 35; (C) Marily Smith 33, Cathy Allen 34; Low net: (A) Zayac 65, Lorre Kress, Marge Brooks 71; (B) Walker 69, Mary Kay Zockle 70; (C) Smith 69, Cathy Allen, Patti Cannatti 70; Low putts: Ozias 30; Birdie: Zayac (15).

Ladies Day (Tippecanoe Country Club) -- Ladies Member-Member: 1. Shirley Briya-Jean Scarsella 175; 2. Barb Bleggi-Clara Nunziato 168; 3. Ray McCune-Patti Potts 159; 4. Gerry Walter-Donna Wolfe; Kathy Grace-Josie Russo 157; 6. Peppe Smith-Carol Wolfgang 148; 7. Linda Burke-Becky Shomo 147; 8. Leslie Coalmer-Judy Raforth 144.

Ladies Wednesday (Mill Creek Par-3) -- Least putts: Mary Ann Camardo 15, Dorothy Nemcik, Ann Raub 16; Low gross: Camardo 35, Bonnie Grope 38, Pat Morell 38; Birdies: Pat Morell (2), Dawn Price (4), Bonnie Grope (6); Chip-in: Camardo.

WGAH (Pine Lakes) -- Five best holes minus half handicap: (A) Vickie Putigano 15.5; (B) Dorthy Tesner 16; (C) Jean Gates 13.5; Chip-in: Jean Gates (5).

Chip 'N Ales (Countryside) -- Team scramble: 1. Jayne Pavia, Mary Ann Klingensmith, Barb Wollitz, Jacci Beam, 4-under-par; 2. Any Lunne, Nancy Connors, Maggie Hay, Janet Thomas, 3-under-par; 3. Barb Zabloski, Cindy Skinner, Lucy Sulik, Sue Viglione, Diana Petruska, even par; Eagle putt: Jayne Pavia; Chip-in: Barb Wollitz.

Suburban Ladies (Bedford Trails) -- Best on even holes at half handicap: J. Beshara, D. Latura, M. Knoll; Low gross and net: (A) Beshara 54, 36; (B) S. Black 57, 39; (C) Knoll 66, 36; Chip-in: Beshara (2); Flags won by: Beshara, Latura, Black, L. Crocetti.

Applewood Ladies (Mill Creek) -- Low net minus half handicap: (A) Sue Wild 20; (B) Linda Zajac 21; (C) Barb Gaudio 23; (D) Rosemary Keffler 18; Low gross and net: (A) Marianne Morway 46, 31; (B) Zajac 54, 32; (C) Gaudio 61, 36; (D) Mary Ann Petro 61, 33; Birdie: Morway.

FemBombers (Meander) -- Best on par-4s at half handicap: (A) Nancy Olsovsky 2; (B) Toni Krut 1; (C) Renee Ihle, Maxine Desko, Roberta Hiller 1; Low gross and net: (A) Olsovsky 43, 29; (B) Krut 49, 27; (C) Ihle 53, 28; Birdie: Shirley Kohuth (3); Chip-in: Patty Hahn (2,3).

Hit 'N Miss Ladies (Pine Lakes) -- Best on par-3s: (A) Lilly Pierce; (B) Grace Fusco, Gloria Hill; (C) Judy Dominic, Gerry Hallapy, Donna Morgan; Low net: (A) Pierce 31; (B) Fusco 28; (C) Hallapy 29; Birdie: Donna Morgan (14).

Twilighters (Tanglewood) -- Low net minus par-3 hole: Nancy Browne 26; Low net: (A) Ruth Hughes 36; (B) Donna Ruane 34; (C) Browne 32; Least putts: Susan Tkach 15; Carol Palermo, Gayle Bowser, Rose Fiorentine 16.

GHY (Pine Lakes) -- Putts plus par-4s: (A) Judy Young 37; (B) Sue Siciliano 35; (C) Grace Fusco 42; (D) Betty Briach 46; Birdies: Sheila Massie, Josie Russo, Jinx Storey (3); Chip-ins: Sandy Copich, Rosemary Russo (2), Janet DelBene, Betty Briach (4), Sue Siciliano (7).

GHY II (Pine Lakes) -- Low gross: (I) Josie Russo 46; (II) Jayne Carelly 48; Low net: (I) Russo 34; (II) Mona Carter 31; Birdie: Carelly (15); Carter (14).

Thursday Nine (Mill Creek) -- Omit par-3s minus half handicap: (A) Kathy Murdock 35; (B) Audrey Martin 31; (C) Joy Batley 33; Low gross and net: (A) Murdock 50, Nancy DeRose, Judy Solomon 39; (B) Ruth Infante 54, 32; (C) Evelyn Velardo 59, 33; Least putts: (A) DeRose 16; (B) S. Klingensmith, B. Veck, Ann Klein, R. Infante, A. Martin 18; (C) Joy Batley 14; Chip-in: Sue Butcher.

WWW Thursday Ladies (Bedford Trails) -- Best scramble score back nine: Melissa Readman, Anne Martink Michelle Pascale 32; Front nine: Lynn Grischow, Julie Croop, Linda Milligan, Marilyn Johnson 39; Long putt (1) Nancy Yuschak; Long drive (7) Yuschak; long putt (10) Gloria Hill; Closest to pin (12) Shirley Tharp; Long drive (15) Michelle Pascale; Closest to pin (19) Jeanne Smrek.

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Marianne Morway 40, Sylvia Grist 44; Low net: Florence Morey 28, Jane Pfund, Betty Lint 32; Low putts: Sandy Dailey 11, Anne Mavar 14; Chip-ins: Sandy Dailey, Pat Young.

Yankeettes (Yankee Run) -- Point tournament: (I) Marty Denmeade 18, Terry Lunder 17, Judy Bramble, Karen Pacifico, Debbie Heydle 16; (II) Virginia McGlumply 21, Linda Hazi 20, Bonnie Rapach 18; Low gross and net: (I) Doreen Hamady 45, Denmeade, Lunder 37, Heydle 38; (II) Linda Hazi 49, 34; McGlumply 34, Nancy Hospodor 38.

Ladies 18 (Mill Creek) -- Best on par-3s plus putts: (A) Marilyn Adsit 95, 45; (B) Judy Camp 105, 49; (C) Alice Nicols 100, 44; Low gross: (A) Ginger Deuley, Mary Kane 86; (B) Carole Torres 94; (C) Nicols 100; Birdie: Chuey (5), Crock (7), Cestary (13), Adsit (16, Eddy (8); Chip-in: Kane (14), Adsit (10, 16), Eddy (8), Berendt (15).

Pine Lakes Ladies -- Omit par-3s and par-5s from gross less half handicap: (A) Mary Kane 11; (B) Anne Hingle 12; (C) Ginny Anderson, Ruth Orlando 11; Low gross and net: (A)Larue Brown 45, Mary Kane 45, 31; (B) Anne Hingle 48, 28; (C) Madeline Sturgeon 56, 31; Least putts: (A) Barb Dunlap 13; (B) Ruth Infante 14; (C) Pat Noday, Ruth Orlando 14; Chip-ins: Infante (12), Caroline Tusin (13), Janet Erdel (16).

Friday Ladies (Valley) -- League scramble: 1. S. Dailey, F. Reardon, A. Pirone, K. Paxson 38; 2. P. Potts, M. Lyden, B. Wilson, L. Smith 41; 3. K. Vogt, D. Wtson, F. Smerglia 37; 4. B. Long, S. Pitzer, S. Fitzpatrick 38.

MIXED

Victory Christian Center (Bedford Trails) -- Long putt (women) Virginia Bayless; Long putt (men) Tom Doctor; Low gross: Mike Guyton 40; Low net: Tim Slagle 32, Renee Slagle 33, Tom Doctor 34, Wayne Foster 34, Virginia Bayless 34, Ben Foster 35; First half winners: (A) Rich Schmidt; (B) Renee Slagle;

TOURNAMENTS

Junior Tournament (Candywood) -- Boys 16-18: Jonathon Hamarik 70, David Bryan 71; Girls 16-18: Joanna Dick 92, Ashley Frommelt 95; Boys 13-15: Ronnie Carlson 75, Scott Partika 77; Girls 13-15: Jennifer Hudock 85, Danelle Gagliardi 92; Boys 10-12: Bradley Thornton 48, C.J. Bart 51; Girls 10-12: Amber Bruno 46, Lianna Tucci 55. 109 juniors competed in the event.

Par-3 Junior Tournament (Mill Creek Par-3) -- Boys 12-14: Steve Sofocleous 31, Zack Fortunato 32, Brad Schneider 33; Boys 9-11: Dominic Patella 30, Treylin Bryanly 36, Colin Reardon 37; Boys 8-under: Nick Wiery 44; Girls 12-14: Danelle Gagliardi 27, Jessica Kinnick 38, Devin Ferrell 41; Girls 9-11: Hannah Wiery, Annie Wiery, Brittany Schnieder.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport