facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up

- Advertisement -
 

« News Home

AREA GOLF SCORES



Published: Sun, July 10, 2005 @ 12:00 a.m.



MEN

HBA (Mahoning) -- Low gross: Joe Spelich, Nick Hanuschak 36, Ron Lara 37; Low net: John Fitzgerald, Lara 32, Nick Salapata 33; Top team: Omega Door.

Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Al Cervello 37, Vince DiMartino 38, Dave Ramun Sr. 41, Dave Ladigo, Don Norberg, Nick Pope, Anthony Russo 42; Low net: Alan Russo 27, Ladigo 29, Pope 30, Jack Noble 32, Dave Ramun Jr., Jerry Colaneri, Pete Ruozzo 33; Top teams: Reliable Title, Rouzzo Floors, Snap on Tools.

Sam Camen's Seniors (Mahoning) -- Low gross: (National) Walt Loychik 38, Hank Sadinski 39, Don Loychik 39, Mike Sulek, Mickey Yurco, Fred Zagotti, Bob Harvey 40; (American) Dick Miller 41; Low net: (National) Joe Ignazio, John Acierno 32, Bill Houlette 33, John Costello, Sadinski, Zagotti, D. Loychik 34; (American) Dick Miller 31, Don Komara, Andy Huff, Clarence Mitchell 32, Andy Oleyar, Ken Johnson, Larry Beck 33; National champs: George Svetlak, Lenny Cercone, Don Cominsky, Hank Spencer; American co-champs: Peter Venorsky, Harry Lewis, Mickey Mascarella; Andy Oleyar, Frank Mediate, Andy Huff, Clarence Mitchell; Scramble winners: Ed Yatsco, Alan Dieter, Walt Labozan, Bob Hnat, Tony DeMaiolo 62; Fred Zagotti, Lenny Cercone, Tom Kubic, Frank Mediate, Tom Balog 63.

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: Bill Minchin 35, Alan VanOver, John Luklan 36, Frank Jordan 38; Low net: Bob Diaz 31, Moose Bartolovich, Frank Dietz, Dan Yemma 32; First half champs: Becker Funeral (Don Sicafuse, Doug Benson, Phil Williams.

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: Chuck Dubos 37, Barry Andre, Larry Russell, CJ Andre 38, Ron Jonda, Digger Graves 39; Low net: Jeff Ferenchak, Gary Smith, Bill Gurski 32, John Necko 33, Frank Fabiny 34, Tom Hodos, Joe Scavina, Paul Ritz, Chuck Popovich 35, John Bobby, Dick Hodos, Bob Franko 36; Top team: Kubina Yuhasz.

Tennies Catullo (Bedford Trails) -- Low Gross: Jason Dingman 37, Bob Welsh 40, Jim Terranova 41, Jeff Klimko, John Cordulic Jr. 42; Low net: Wes Maszczak 31, Dan Montemarano 34.

St. Michael's Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Jeff Macabobby 34, Jerry Shirilla 38, Mike Katula Sr., George Korchnak, Ed Macabobby 40; Low net: Terry Tirpack 33, John Macabobby 34, John Hritz, Bill Brozman, Ken Tirpack 35; First half winners: Watson-Palmer.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Jason Rivello 36, Dave Ruehle 37, Frank Kos, Jim Jeswald 39, Mike Katula III, Ted Okular 40; Low net: Frank Heri, Len Summers 32, Ken Oravec 33, Rich Zebrowski, Ken Borman 34, Jim Tisone 35, Paul Jonda, Mike Gabriel 36; Division leaders: (Palmer) Devils Den; (Venturi) UFP.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Ryan Nespeca, Glenn Milton 33, Vo Veverka 34, Anthony Vechiarelli, John Dunn, Zack Mansky, Tim Tinkey, Tony Knez, Bob Rusky, Dan Stanton 35; Mike Dobos, Paul Pirko, Chris Economus, Gary Philibin, Joe Nigro, Bryn Kosco, Bob Tinkey, Bob Goulish, Jason Zarlenga, Jonah Karzmer, Mark Sahli 36, Mike Carney, Chad Hanysh, Mike Terlecki, Glen Milton 37; Low net: Vechiarelli, Andy Baytos, Terlecki, Zarlenga 29, Pirko, John Carney, Tinkey, Pete Colla 30, Carney, Dunn, Rick Peduzzi, Art Turner, Nespeca, Dick Baumann, Anthony Vechiarelli, Stanton 31; Fred Grifin, Milton, Bob Tinkey, Steve Hudak 32; Economus, Philibin, Joe Leonard, Bill Spurio, George Fox, Dan Landers, Bill Santor Jr., Dom Buzzacco, Jack Reese, Goulish, Sahli 33; Dobos, Clem Zumpella, Terry Jones, Lou Joseph, Jim Gentile, Craig Ziak, Dave Arnold, Joe Conroy, Tony Crish, Joe Mosca, Bob Chizmar, Mike Fortine 34.

St. Joseph (Deer Creek) -- Low gross: Ryan Donchess 36, Ron Demesko 37, John Ruggieri, Jim Russomano, Steve Senvisky 39; Low net: Donchess 29, Tom Christy, Bill Costello, Frank Lawrence, Bob Toth, Vince Smith Jr., George Zokle 30.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Terry Russo 35, Tim Russo 35, Tim Bosick 37, Don Cavenaugh Sr., Joe DeLisio, Bruce Mook, Lenny Mochtyak, John Stanley Jr. 40; Russ Ensley, Tim Dennison 41; Thom Russo, Anthony Diana 42; Low net: Terry Russo 26, Tim Bosick, Bruce Mook 27; Stanley Jr., Delisio, Dennison 29; Rich DeDominic, Ensley, Tim Russo 31; Mike Skelly, Mochtyak 32, Mark Bretschneider, Pete Costello 33; Diana 34; Bob Campolito, Cavenaugh Sr., Bill Custer, Ron Repasky, Thom Russo, Dave Williams 35.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Doc Daugherty, Joe Nogay, Dave Delon 37; Tim O'Leary, Dave Houck 38; Ron Daum, Mickey Zaleski, Rocky Sperati, Ken Laughlin 39; Low net: Doug Losey 29, Dave Delon 30; Daugherty 31, Sperati, Nogay, Laughlin, Andy Gray 32.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Red Servenack 40, Jack Mulichak 41, Frank Petrony, Joe Pipoly 42; Low net: Mulichak, Servenack, Dom Delaurentis 33; Jack Sich, Tony Balestra, Hugh Davenport 35; Bill Ednie, Ed Strauss, Keith Evans, George Mulichak, Pipoly, Ed Brozman 36.

Girard Seniors -- Low gross and net: (A) Bob Harvey 37, Jerry Thomas 30; (B) Guy Maiorana 43, John Becker 31.

Davidson's Wednesday Night (Diamond Back) -- Low gross: Brad Infante, Al Cervello, Brian Logan 36; Low net: Cervello 28, Infante, Don Deeds, Dave Playforth, Chester Kaschak 29; Low team: Brian Logan-Joe Bertilacci 73.

YSD (Dogwood) -- Low gross: Ed Pesce 38, John Cotton, Dick Barnes, George Babos 39; Steve Ruberto 40; Low net: Fred Griffiths 32, Cotton, Dave Moamis 33, Howard Mancini, Joe Ulicny 34; Steve Ruberto, Donnie Burns, Babos, Rich Barney, Pesce 35; Tony Pesce, Dick Barnes, Kevin Holmes, Tom Nadasky 36; Field day July 16, 9 a.m.

Churchill (Mahoning) -- Low gross: Bob Hunt 35; Gary Kay, Chuck Ivan, Dick Faull, Rich Mansfield, Carl LaRubbio 36; Adam Bundy, Bill Kosta, Ed Ross, Russ RePenning 38; Bill Barber, Tim Lynn, Les Henry 39; Low net: Mansfield, RePenning, Jim Summervile, Wes Weimer, Pat Wilster, John Jay 31; Hunt, LaRubbio, Barber 32; Ivan, Kosta, Jim McCartin 33; Faull, Bob Kay Jr. 34.

Conrail (Bedford Trails) -- Low gross: John Viggiano 39; Larry Brown 40; Glen Moody 40, Mike Ciavarella 42; Low net: Viggiano 29, Don Cormell 31, John Lepin 31, Larry Brown 33, Joe Donafrio 33, Pete Korchnak 33, Earl Levine 34, Bill Rounes 34, George Schiar 34, Gene Delisin 35, Glen Moody 35, Lee Pullman 35, Jack White 35; Top teams: Barry Glenn, Gordon Shafer, Mike Ciavarella.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Dan Strong 34, Tim Mummy 35; Mike Carney 37; Jim Halloran, Larry Tusinac, Rich Rosen, Gary Roberts, Ernie Falhamer 38; Jason Rivello, Ron McGowen, Ken Jones, Jeff Sprinkle 39; Low net: Strong 25; Mummy 30; John Carney 33; Carl Stillwagon, Jim Visingardi Sr., Mike Carney, Rosen, Tusinac, Halloran 34; Bob Berry, Dan Smith, Jim Varley, Larry Russell, Jones, Falhamer 35; Rivello, Roberts, McGowen, Sprinkle 36.

Coitsville (Bedford Trails) -- Low gross: Marvin Krause 36, CJ Andre, Ed Romack 38, Jason Andre, John Graves, Carmen Narducci 39; Low net: Steve Solis 31, Josh Brett 32, Ken Oravec 33, Tom Pilkington, Frank Pinciaro, Frank Shiminsky 34, Rick Zebrowski 35; Top teams: Avdey Enterprise, Brownberry-Thomas, Hall's Campbell DQ.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: TJ Price 33, Jim Dodge, Ed Romack 34, Bruce Burns 35, Doug Pollock, Wendell Wagnon, James Harrison, Marven Krause, Patsy Musolino 36; Tom Gross 37; C.J. Andre, Mike Morris, Tom Lesoganich, Bill Grischow 38; Ralph Ciccone, Tom Pilkington, Skip Slaven, Bob Giovanni, Chuck Dobos, John Vranches 39; Low net: Rick Jamroszick 24; Paul Chicone 28; Dean Ciccone, Jim Aeppli, Bob Coppola 30; Harry Harrison, Mike Sosnowski, Walt Avdey 31; Top teams: Litwin Auto Parts, PNB Pools.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: Dave Garver 37, Paul Gbur, Tom Voytko 40; Low net: Joe Hvizdak 29, JJ Ferenchak 30; Top team: Komara Jewelers/Struthers Sharpening.

Senior Day (Valley) -- Low gross: Dave Garver, Mike Mercure 40, Sam Ferguson, Bill Kegelmyer, Bob Ensell, Bill McCormick 42; Low net: Ralph Sposetta, James McGinnis 30, Karen Churn, Chuck Churn, Dave Deemer, Nick Hromiko 31; Low putts: Joe Billet 14.

CWV (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Rick Vickers 38, George Bisker 39, Charlie Schaeffer 40, Ron Hawn, Don O'Brien 41, Steve Burdis Jr., Don Ferko Jr. Jim Hawn, Ron Hinderliter, Don LaGamba, Jack Senvisky 42; Low net: Jim Steinbeck, Veckers, 28; Hawn 30, Juhan Christ, Joe Sosnowski 31, Phil Cogar, Hawn, Joe Kosko, Joe Wiery 32; First half champs: AMA (George Bisker, Don Ford, Joe Wiery, George Baytosh).

Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Joe Sekula 38, 34, Wolfgang Wengler 39, 32, Skid Amandol 41, 30; Dean Shane 40, 34; (B) Bill Lallo 44, 29; John Koza 34, Bob Fleet 34.

WOMEN

Yankeettes (Yankee Run) -- Longest putt No. 13 and 18: (I) Doreen Hamady (18), Sally Young (13); (II) Midge Evans (13), Virginia McGlumply (18); Low gross and net: (I) Judy Bramble, Rita Shepherd 42, Sandy Archer 31, Karen Pacifico 32, Terry Lunder 33; (II) Carol Olson 52, 38; Linda Hazi 52, 37; Bonnie Rappach 36; Birdies: Shepherd (15), Pacifico (14), Jane Fedders (13), McGlumply (11), Archer (11), Lunder (11); Chip-in: Archer (11).

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Field Day: Low gross and net: (A) Sylvia Vaschak 42, Ginny Markovich 55, Pat Mathews 56; Agnes DelSignore 28, Peg Landolfi 36, Ann Adams 37; (B) Marge Babic 57, Rose Ann Baglama 58, Theresa Toutin 61; Elenanor Gresko 29, Kay Burke 33, Lee Sandusky 33; Special prize winners: (A) Closest to pin (Vaschak), Long Drive (Vaschak), Long putt (Gresko); Least putts Vaschak 13; (B) Closest to pin on chip (Baglama); Closest to pin (Burke); Long drive: Babik; Scramble winners: 1. Vaschak-Toutin-Sandusky 41; 2. Mathews-Ann Adams-Gresko 42; 3. Landolfi-DelSignore-Burke 43.

Tuesday Ladies (Mill Creek) -- Gross minus par-5s less half handicap: (A) Marianne Wieda 22; (B) Pat Schnell, Frank Wagner, Gloria Coppersmith 24; (C) Barb Barsch 22; Low gross and net: (A) Wieda 49, 33; (B) Schnell, Wagner, Coppersmith 57, Coppersmith 33; (C) Barsch 59, 33; Least putts: (A) Anne Mavar 16; (B) Donna Bean, Wagner 15; (C) Betty Briach 16; Chip-in: Marnie Spatar.

Tuesday Ladies (Pine Lakes) -- Scramble: 1 (tie) LaRue Brown, Ginny Anderson, Joanne Croyle, Rita Campana; Ivory DiPiero, Marge Schesler, Marie Holmes, Pat Noday; Elaine Croutch, Millie Ferrel, Caroline Tusin, Peggy Welsh; 2. (tie) Mary Kane, Irene Kiraly, Evelyn Velardo, Dee Steinbeiser; Joanne Cutter, Madeline Sturgeon, Sally Ulicny; Joan Walp, Ruth Infante, Marlene Connors, Doris Shoop.

Meander-A-Longs (Meander) -- Least putts: (A) Carol McTigue 15; (B) B. Serednesky 19; (C) O. Morrison 17; Low gross and net: (A) McTigue, R.E. Hicks 33; (B) Serednesky 58, 28; (C) Morrison 60, 31.

Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Day's play: Joyce Martini, Joan Lucanck; Low gross and net: Sherry Giovanni 38, 20; Least putts: Sylvia Vaschak 14; Birdies: Giovanni 2.

Ladies Day (Fonderlac Country Club) -- Low net: (A) Pam Volosin 62, Marilyn Chuey 71; (B) Estelle DelPrincipe 69, Kathy Kosco 71; (C) Tammy Zelenak 67, Jeanne Moore 69; (D) Darlene Edwards 72, Angie DeAngelis, Elaine Kinkela 74.

PYBS Ladies (Bedford Trails) -- Most 3's and 4's: (A) Eleanor Farkas 4; (B) Oneda Westerfield, Edna Zaitzew 2; Low gross and net: Farkas 43, 32, Anne Adams 32; (B) Suzanne Brown, Zaitzew 55, 34; Least putts: (A) Farkas, Adams, Marge Babik, Edie Babik, Irene Perish 16; (B) Westerfield 16; Chip-in: Marge Babik (16).

Ladies Day (Tippecanoe Country Club) -- Team event: 1. Becky Shomo, Colleen Novosel, Mary Lynn Yourstowsky, Kristen Joseph 151; 2. Linda Burke, Barb Bleggi, Tina Yankush, Diane Ignazio 167.

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- 3-clubs and putter: (A) Whoopsie Jablonski, Bobbi Reider 37; (B) Pat Phillips 36; (C) Nancy Koehler 36; Low gross: (A) Jablonski, Kathy Migione 51; (B) Suzanne Steck 56; (C) Koehler 66; Low putts: Kathy Radick, Jablonski 18.

Tuesday Ladies (Salem Hills) -- Throw out two blind holes: (A) Lorre Kress 56, Evalyn Zayak 59, Joyce Ehrhart 59; (B) Judy Herbick 54, Pam Moreschi 55; (C) Janet Armstrong 52, Beverly Dick 57, Cathy Allen 57; Low net: (A) Zayac 67, Kress 68; (B) Herbick 64, Mary Stabile 66; (C) Armstrong 63, Dick, Allen 68; Chip-in: Ehrhart (1, 17); Low putts: Pam Moreschi 31; Birdie: Ehrhart (17), Kress (9).

WWW Thursday Women (Bedford Trails) -- Scramble: winners: Diane Johnson, Nancy Yuschak, Mary Belysur, Sherry Giavanni; Closet to pin on second shot: Julie Rydbam.

GHY (Pine Lakes) -- Low gross: (A) Jean Caras 45; (B) Missy LaRock 48; (C) Jeanne McDermott 51; (D) Ruth Vendemia; Birdies: Caras (17), Sandy Copich (14), Janet Delbene (16); Chip-ins: Caras (17), Delbene (16), Lucille Luknis (11).

GHY II (Pine Lakes) -- Best on par-4s: (I) Colleen Novosel 26; (II) Carol Burns 28; Low gross and net: (I) Novosel 47, 34; (II) Burns 48, 29; Birdie: Shiela Massie (1).

FemBombers (Meander) -- Omit par-3s less half handicap: (A) Gerri Kranec 24; (B) Shirley Kohuth 28; (C) Roberta Hiller 20; Low gross and net: (A) Kronec 48, 35; (B) Kohuth 50, 31; (C) Hiller 44, 19.

Thursday Ladies Nine (Mill Creek) -- Omit par-5s at half handicap: (A) Nancy DeRose, Marian Calpin 24; (B) Ruth Infante 21; (C) Irene Costakis 25; Low gross and net: (A) Connie Pressey 52, 37, Marion Calpin 37; (B) Ruth Infante 53, 31; (C) Evelyn Velardo, Irene Costakis 65, Joy Batley 38; Least putts: (A) Pressey 15; (B) Cercone, Martin, Klingensmith 18; (C) Batley 18.

Applewood Ladies (Mill Creek) -- Omit par-3s from net: (A) Pat Lippiatt 21; (B) Linda Zajac 20; (C) Janice Velie 23; (D) Karen Scenna 18; Low gross and net: (A) Lippiatt 49, 30; (B) Jan Ugran 51, 29; (C) Joan Smerk 58, 34; (D) Scenna 58, 28; Chip-ins: Carol Ruggieri, Barb Gaudio.

Friday Ladies (Valley) -- Change three worst holes to par minus half handicap: (A) J. Metzgar, M. Beight 33; (B) A. Pirone 33; (C) B. Wilson 32; Low gross and net: (A) Brown 41, Beight 31; (B) Pirone 51, M. Frenger 30; (C) P. Ulicny 59, 31, Wilson 31; Least Putts: Clara Ossoff 14.

Ladies 18 (Mill Creek) -- Blind Partners: 1. Barbara Cestary 74, Becky Young 71 (145) 2. Marilyn Adsit 72, Mary Guzzey 78 (150); 3. Joan Katula 80, Anna Benson-Mastriana 72 (152); Birdies: Ginger Deuley (6), Mary Kane (4, 18); Chip-ins: Anne Mavar (12), Fran Reents (12), Mary Kane (11), Connie Robinson (15).

Sunrise Ladies (Dogwood) -- Low gross and net: (A) Rema Wolf 44, Gay Mikulich 35; (B) Dee Dunn 47, Mary Lou Wedekind 34; (C) Donna Bertilacci 66, Gerri Procick, Judy Mitchell 39; Low putts: Wolf; Chip-in: Joanne Blockinger; Field Day winners: 3-man scramble: 1. Kay Mikulich, Kitty McDevitt, Jeanne Pepperney 34; 2. Nancy Moore, Jan Hynes 39; 3. Rema Wolfe, Patti Kueppers, Donna Bertilacci 40; Event winners: Longest putt-Linda English; Closest to pin on second shot-Wolf; Closest to pin on approach-Jan Hynes; Shortest drive-Irene Perish; long drive C-Donna Bertilacci; longest putt-Nora Campbell; Closest to green on first shot-Doris Cavanaugh; longest drive A-Gay Mikulich; longest drive B-Dee Dunn.

Wednesday Ladies (Mill Creek Par-3) -- Total score: Mary Ann Camardo 33; Pat Morell 37; Low putts: Pat Morell 13; Chip-in: Morell (2); Birdie: Dorothy Nemcik (8).

TOURNAMENT

Junior Tournament (Diamond Back) -- Girls 16-18: K. Gatti 45, S. Straub 50, A. Frammelt 51; Girls 14-15: D. Gagliardi 43, J. Hudock 44, J. Berndt 47; Boys 16-18: J. St. George 78, C. Warnock 78, J. Pipino 78; Boys 14-15: E. Carissimi 38, Z. Humphries 39, J. Miladore 42; Boys 11-13: Garrett Guerrieri 45, D. Rummell 46, M. Podolsky 49.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport