facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

BOYS BASKETBALL THURSDAY'S SCORES AREA



Published: Fri, January 21, 2005 @ 12:00 a.m.


BOYS BASKETBALLTHURSDAY'S SCORESAREA
Ashtabula SJP 66, Youngstown Christian 56
OHIO
Archbold 56, Hamler Patrick Henry 44
Clyde 49, Milan Edison 48
Delaware Buckeye Valley 59, Marion Elgin 55
Delta 61, Swanton 34
Huron 65, Port Clinton 47
Liberty Center 28, Metamora Evergreen 27, OT
Marion Pleasant 45, Galion Northmor 28
Montpelier 59, Bryan 53
Mt. Gilead 47, Cardington-Lincoln 45
Mt. Orab Western Brown 82, Williamsburg 39
Mt. Vernon Academy 43, Madison Christian 34
Oak Harbor 46, Sandusky St. Mary 35
Powell Village Academy 82, Muskingum Christian 49
Richwood N. Union 41, Sparta Highland 30
Sandusky Perkins 64, Castalia Margaretta 62
WESTERN PENNSYLVANIA
Auberle 53, Neighborhood Academy 33
Bald Eagle Area 58, Philipsburg-Osceola 49
Blairsville 78, Saltsburg 57
Great Commission 46, Huntingdon Christian 34
Laurel Valley 55, Ligonier Valley 35
Marion Center 70, Homer-Center 49
North Hills Christian 53, Tri State Christian 51
State College 63, Williamsport 37
The Academy 75, Portersville Christian 33
Tyrone 66, Clearfield 57
United 58, Northern Cambria 45
Westmoreland Christian Academy 50, Aquinas Academy 37
SUMMARYASHTABULA SJP 66, YOUNGSTOWN CHR. 56
Ashtabula SJP15171321--66
Youngstown Chr.1114625--56
Leading scorers: ASJP (3-8, 2-3 East Suburban Conference) -- Joe Massucci 17, Greg Sasano 17, Rob Prugar 12; YC (5-8, 3-2) -- Aaron Agrasta 18, Dominic Vitullo 9.
GIRLS BASKETBALLTHURSDAY'S SCORESAREA
Canton GlenOak 46, Fitch 31
Ursuline 47, Warren Harding 37
Mooney 47, Warren JFK 43
Struthers 57, Campbell 22
Lowellville 69, Jackson-Milton 37
McDonald 52, Mineral Ridge 40
Springfield 55, South Range 36
Liberty 53, LaBrae 37
Lakeview 58, Hubbard 44
Champion 64, Newton Falls 29
Girard 57, Brookfield 39
Crestview 48, Lisbon 46
West Branch 58, Northwest 38
Beaver Falls 44, Shenango 34
Blackhawk 49, Beaver 36
Greenville 56, Mercer 52
Grove City 54, Moniteau 33
Kennedy Catholic 36, Sharpsville 20
Neshannock 53, Mohawk 49
New Brighton 60, Union 30
Pine-Richland 47, New Castle 38
Reynolds 46, Commodore Perry 39
Sewickley Academy 48, Farrell 36
Wilmington 41, West Middlesex 29
OHIO
Akr. Central-Hower 49, Akr. Buchtel 44
Akr. E. 54, Akr. N. 47
Akr. Ellet 50, Akr. Kenmore 44
Akr. Firestone 57, Akr. Garfield 21
Akr. Manchester 73, Massillon Tuslaw 46
Arlington 44, Vanlue 26
Bascom Hopewell-Loudon 41, Fostoria St. Wendelin 14
Berlin Hiland 67, Bowerston Conotton Valley 8
Bloomdale Elmwood 52, Pemberville Eastwood 38
Bluffton 39, Paulding 29
Caldwell 49, Barnesville 35
Cary 54, Sycamore Mohawk 27
Casstown Miami E. 84, Spring. NW 52
Cedarville 50, Mechanicsburg 36
Centerburg 51, Howard E. Knox 39
Cin. Glen Este 45, Cin. Walnut Hills 29
Cin. McAuley 59, Cin. Seton 48
Cin. NW 72, Norwood 28
Cin. Oak Hills 49, Milford 27
Clayton Northmont 46, Vandalia Butler 27
Collins Western Reserve 58, Ashland Mapleton 37
Cols. Harvest Prep 77, Cols. Wellington 34
Crestline 51, Galion 40
Day. Carroll 83, Day. Stebbins 36
Day. Stivers 80, Cin. Jacobs 41
Defiance 49, Lima Bath 48
Delaware Christian 70, Northside Christian 31
Delphos Jefferson 48, Columbus Grove 38
Delphos St. John's 62, Rockford Parkway 19
E. Can. 67, Cuyahoga Falls CVCA 34
Edon 45, Hilltop 31
Elida 50, Wapakoneta 46
Fairport Harbor Harding 59, Beachwood 35
Findlay Liberty-Benton 43, Dola Hardin Northern 32
Fremont St. Joseph 73, Attica Seneca E. 34
Galion Northmor 39, Bucyrus 29
Gallipolis Galia 55, Jackson 46
Genoa 41, Kansas Lakota 34
Gibsonburg 43, Elmore Woodmore 42
Gorham Fayette 41, Stryker 30
Heath 54, Caledonia River Valley 28
Hicksville 49, Antwerp 34
Hudson WRA 53, Akr. Elms 26
Jeromesville Hillsdale 57, Creston Norwayne 42
Johnstown Northridge 47, Fredericktown 32
Johnstown-Monroe 35, Danville 33
Kidron Central Christian 46, Mansfield Temple Christian 38
Lafayette Allen E. 62, Lima Perry 43
Lakeside Danbury 52, Tol. Christian 29
Lakewood 53, Lakewood St. Augustine 39
Lancaster 52, Newark 40
Leipsic 48, Cory-Rawson 34
Lewistown Indian Lake 61, New Carlisle Tecumseh 41
Lima Shawnee 71, Van Wert 61
Logan 52, Marietta 48
London 48, W. Jefferson 34
Madison Christian 42, Mt. Vernon Academy 25
Magnolia Sandy Valley 62, Malvern 32
Mansfield Sr. 58, Bellville Clear Fork 47
Mansfield St. Peter's 63, Lucas 40
Maria Stein Marion Local 46, Ft. Recovery 34
Marion Cath. 77, DeGraff Riverside 30
Mayfield 62, Macedonia Nordonia 39
McArthur Vinton County 68, Belpre 62
McGuffey Upper Scioto Valley 80, Ada 46
Medina 52, Brecksville 51, OT
Milford Center Fairbanks 59, Waynesfield-Goshen 26
Millersburg W. Holmes 48, Ashland 21
Minerva 47, Akr. Spring. 33
Minster 51, New Knoxville 38
Monroeville 55, Greenwich S. Cent. 34
Morral Ridgedale 41, Bucyrus Wynford 35
Navarre Fairless 49, Akr. Coventry 32
New Washington Buckeye Cent. 41, Mt. Blanchard Riverdale 32
Norwalk St. Paul 61, Ashland Crestview 34
Old Fort 51, N. Baltimore 38
Oregon Stritch 71, Tol. Emmanual Baptist 33
Orrville 62, Mansfield Madison 45
Ottawa-Glandorf 50, Celina 18
Ottoville 62, Ft. Jennings 45
Painesville Riverside 55, Chardon 49
Pandora-Gilboa 45, McComb 33
Pettisville 43, Pioneer N. Cent. 28
Plymouth 57, New London 47
Powell Village Academy 49, Muskingum Christian 34
Rayland Buckeye Local 53, Cadiz Harrison Cent. 50
Ridgeway Ridgemont 47, Lima Temple Christian 46, OT
Sarahsville Shenandoah 77, Beallsville 26
Spencerville 43, Convoy Crestview 40
Spring. Kenton Ridge 45, Bellefontaine Benjamin Logan 43
Spring. SE 78, Spring. NE 45
Spring. Shawnee 71, Bellefontaine 57
St. Henry 84, Coldwater 66
St. Marys Memorial 54, Kenton 33
Thompson Ledgemont 42, Newbury 35
Tol. Bowsher 49, Tol. Rogers 21
Tol. Cent. Cath. 64, Tol. Start 62
Tol. St. Ursula 59, Oregon Clay 37
Tol. Waite 64, Tol. Scott 52
Tol. Whitmer 49, Tol. Libbey 44
Tontogany Otsego 45, Millbury Lake 33
Tuscarawas Cent. Cath. 44, Newcomerstown 33
Uhrichsville Claymont 48, Zoarville Tuscarawas Valley 38
Upper Sandusky 54, Norwalk 29
Utica 62, Loudonville 61
Van Buren 57, Arcadia 30
W. Liberty-Salem 59, N. Lewisburg Triad 45
Wadsworth 65, Richfield Revere 50
Wellston 51, Pomeroy Meigs 46
Williamsport Westfall 70, Piketon 50
Windham 47, Rootstown 44
Zanesville Maysville 62, Lancaster Fisher Catholic 41
WESTERN PENNSYLVANIA
Aliquippa 49, Freedom 38
Apollo-Ridge 61, Ford City 54
Avella 77, Carmichaels 47
Avonworth 53, Our Lady of the Sacred Heart 29
Bellwood-Antis 63, Mount Union 47
Berlin Brothersvalley 34, Meyersdale 18
Bethel Park 62, Peters Township 17
Bishop Canevin 68, Brentwood 57
Bishop Guilfoyle 63, Bald Eagle Area 42
Blair Christian 39, Grier 16
Brownsville 34, Bentworth 32
Carlynton 40, South Park 26
Center 48, South Side Beaver 23
Chestnut Ridge 57, Hyndman 19
Claysburg Kimmel 55, Williamsburg 50
Conemaugh Township 65, Blacklick Valley 56
Conemaugh Valley 52, Ferndale 29
Connellsville 48, Albert Gallatin 33
Curwensville 57, Brockway 19
Derry 63, Mount Pleasant 44
Duquesne 54, Clairton 47 OT
East Allegheny 54, Jeannette 30
Elizabeth Forward 48, Waynesburg 36
Erie Central 66, Strong Vincent 28
Fannett-Metal 40, McConnellsburg 25
Ferndale 57, Conemaugh Valley 52
Fort Cherry 52, Beth-Center 24
Franklin Regional 41, Woodland Hills 30
Frazier 50, Charleroi 40
Gateway 51, Plum 43
Geibel 51, Mapletown 37
Girard 58, Union City 17
Greensburg Central Catholic 64, Freeport 15
Greensburg Salem 36, Penn-Trafford 33
Hampton 52, Knoch 46
Hempfield 57, Latrobe 41
Huntingdon Christian 56, Great Commission 31
Indian Valley 62, Philipsburg-Osceola 23
Indiana 54, Southmoreland 40
Keystone Oaks 64, McGuffey 43
Kittanning 31, Valley 25
Mars 59, Highlands 51
McDowell 73, Harbor Creek 48
Monessen 63, Trinity Christian 22
Montour 60, Ambridge 43
Moon 43, West Allegheny 36
Mount Alvernia 62, Elderton 17
Mount Lebanon 74, Trinity 29
North Catholic 68, Burrell 32
North Star 62, Portage 39
Northern Cambria 61, Harmony 17
Norwin 56, Kiski Area 38
Oakland Catholic 52, Baldwin 28
Penn Hills 55, McKeesport 38
Penns Valley 62, Moshannon Valley 26
Portersville Christian 60, The Academy 9
Quigley 50, Western Beaver 42
Riverside 52, Laurel 50
Riverview 79, Wilkinsburg 62
Rochester 51, Cornell 30
Rockwood 54, Salisbury-Elk Lick 38
Seneca Valley 54, North Hills 31
Serra 86, Winchester Thurston 40
Seton-LaSalle 74, Chartiers-Houston 39
Shade 41, Shanksville-Stonycreek 38
South Allegheny 44, Northgate 42
Southern Fulton 67, Forbes Road 52
Springdale 59, Ellis School 30
Sto-Rox 71, South Fayette 35
Thomas Jefferson 52, Chartiers Valley 46
Tri-State Christian 41, North Hills Christian 23
Turkeyfoot Valley 65, Johnstown Christian 23
Uniontown 49, Belle Vernon 46
Upper St. Clair 60, Ringgold 49
Villa Maria 48, Erie East 35
Vincentian 66, Greater Works Academy 30
Washington 66, Burgettstown 11
West Mifflin 74, Steel Valley 34
West Shamokin 49, Deer Lakes 38
Yough 47, Laurel Highlands 36
SUMMARIESURSULINE 47, WARREN HARDING 37
Warren Harding91297 -- 37
Ursuline1310159 -- 47
Leading scorers: WGH (5-8, 1-4 Steel Valley Conference) -- Desirae Jenkins 18; Urs (10-3, 5-0) -- Tyra Grant 29. JVs: Ursuline, 48-18.
MOONEY 47, JFK 43
Mooney1512614--47
JFK741319--43
Leading scorers: Moo (6-6, 2-3 SVC) -- Amber Bodrick 21, Danielle Daltorio 10; JFK (8-7, 2-3) -- Alyssa Chaves 10, Sam Brys 10. JVs: Mooney, 59-27.
CANTON GLENOAK 46, FITCH 31
Canton GlenOak12111310--46
Fitch58108--31
Leading scorers: Gle (11-4, 5-2 Federal League) -- Emily Williams 11, Michaela Maley 11; Fit (7-7, 2-5) -- Krista Mays 16. JVs: GlenOak, 41-37.
STRUTHERS 57, CAMPBELL 22
Struthers1912621--57
Campbell08113--22
Leading scorers: Str (4-9) -- Liz Valerio 18, Nicole McGuire 10; Cam (2-10) -- Veronica Lewis 7. JVs: Struthers, 28-14.
LOWELLVILLE 69, JACKSON-MILTON 37
Jackson-Milton12799--37
Lowellville19171518--69
Leading scorers: JM (5-8) -- Megan Whitmer 8, Jill Adams 8, Kay Bruss 8; Low (13-0, 7-0 Inter-County League) -- Amanda Nero 20, Kristen Pallozzi 18, Kaitlin McCarthy 10. JVs: Lowellville, 22-17.
MCDONALD 52, MINERAL RIDGE 40
McDonald1615147-- 52
Mineral Ridge121189-- 40
Leading scorers: McD -- Ashleigh Tondo 17, Ashshena Stephens 11; MR (2-13) -- Abbey Kiger 11. JVs: Mineral Ridge, 20-12.
SPRINGFIELD 55, SOUTH RANGE 36
Springfield1616815--55
South Range99117--36
Leading scorers: Spr (11-3, 6-1 ICL) -- Lindsay Johnson 17, Samantha Cavalier 16; SR (5-10, 2-5) -- Michelle Pingley 9. JVs: Springfield, 33-29.
GIRARD 57, BROOKFIELD 39
Girard19121313--47
Brookfield2101611--39
Leading scorers: Gir (14-0, 8-0 Trumbull Athletic Conference) -- Cachet Murray 25, Lora Doran 14; Bro (10-4, 6-2) -- Raquel Brenner 19, Morgan Bonekovic 7. JVs: Girard, 53, 41.
LIBERTY 53, LABRAE 37
LaBrae117136 -- 37
Liberty 18141110 -- 53
Leading scorers: LaB -- Maddie D'Orio 11; Lib (6-8, 2-6 TAC) -- Ashley White 25. JVs: Liberty, 34-25.
LAKEVIEW 58, HUBBARD 44
Hubbard10121111--44
Lakeview16131415--58
Leading scorers: Hub (3-10, 2-6 TAC) -- Callie Oyler 18; Lak (9-5, 5-3) -- Chelsea Butler 13, Lindsay Whetzel 11, Christina Martin 10. JVs: Lakeview, 51-33.
CRESTVIEW 48, LISBON 46
Lisbon519148--46
Crestview712218--48
Leading scorers: Lis (10-6, 6-4 Tri-County League) -- Kim Davis 19, Erica Sims 13; Cre (9-7, 7-3) -- Brianne Phillis 19. JVs: Crestview, 45-19.
PINE-RICHLAND 47, NEW CASTLE 38
Pine Richland7171112--47
New Castle771212--38
Leading scorers: PR (14-3, 8-2 Class AAAA, Section 3) -- Kylie Miller 14, Annie Zopf 14, Liza Mergenthaler 10. NC (14-4, 7-3) -- Jalessa Sams 14, Ryenn Micaletti 10. JVs: New Castle, 39-36.
SWIMMINGGIRLSPOLAND 123, HUBBARD 62
200 medley relay -- Poland (J. Sabula, A. Harker, A. Kozlow, S. McGaughey), 2:11.85. 200 free -- L. caruso (Hub), 2:30.99. 200 IM -- K. Pero (Hub), 2:39.21. 50 free -- A. Kozlow (Pol), 28.61. Diving -- M. Vallinger (Pol), 100.15. 100 fly -- J. Sabula (Pol), 1:11.61. 100 free -- K. Stanford (Hub), 1:04.27. 500 free -- M. Frank (Pol), 6:23.20. 200 free relay -- Poland (A. Harker, J. Cavalier, C. Watson, M. Frank), 2:06.85. 100 back -- J. Sabula (Pol), 1:13.36. 100 breast -- A. Harker (Pol), 1:18.02. 400 free relay -- Poland (A. Kozlow, S. NcGaughey, J. Sabula, M. Frank), 4:26.93.
BOYSPOLAND 96, HUBBARD 73
200 medley relay -- Poland (J. Cowles, N. Skoufatos, P. Popov, A. Belvedere), 1:57.79. 200 free -- B. Hurtuk (Pol), 2:01.27. 200 IM -- J. Cowles (Pol), 2:31.83. 50 free -- A. Belvedere (Pol), 26.70. Diving -- C. Thomas (Hub), 141.725. 100 fly -- C. Robson (Pol), 57.71. 100 free -- B. Hurtuk (Pol), 53.61. 500 free -- M. Hogue (Hub), 5:45.93. 200 free relay -- Poland (P. Popov, A. Belvedere, B. Hurtuk, C. Robson), 1:46.73. 100 back -- C. Robson (Pol), 1:00.85. 100 breast -- N. Skoufatos (Pol), 1:14.14. 400 free relay -- Poland (B. Mullis, B. Hurtuk, J. Cowles, C. Robson), 3:54.46.
SCHEDULETODAYBOYS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Wilson at Rayen
Massillon Jackson at Boardman
Fitch at Canton GlenOak
Warren Harding at Mooney
Ursuline at Warren JFK
Poland at Alliance
Canfield at Niles
Howland at Salem
Struthers at Campbell
Jackson-Milton at Lowellville
McDonald at Mineral Ridge
Springfield at South Range
Lakeview at Champion
Girard at LaBrae
Newton Falls at Liberty
Brookfield at Hubbard
United at Columbiana
Crestview at Sebring
East Palestine at Lisbon
Southern at Leetonia
Wellsville at Beaver Local
Southington at Bristol
Badger at Pymatuning Valley
Massillon at East Liverpool
Lordstown at Bloomfield
West Branch at Canton South
GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Wilson at Rayen, 5:30 p.m.
Youngstown Christian at Cornerstone Christian
SWIMMING
Warren Harding at Canton McKinley, 6 p.m.
Alliance at Massillon, 5:30 p.m.
WRESTLING
Josh Hephner Tournament at Fitch, 4 p.m.
Beaver Local, East Liverpool, Wellsville at OVAC Tournament
HOCKEY
Canfield vs. Aurora at The Ice Zone, 5:45 p.m.
SATURDAYBOYS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Uniontown Lake at Canton Timken
Columbiana at South Range
Warren JFK at Sharpsville
Toronto at Wellsville
Youngstown Christian at Lutheran East, 4:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Canton Timken at Chaney, 1:30 p.m.
Boardman at Massillon Jackson, 2:30 p.m.
Canton Central Catholic at Ursuline
Struthers at Howland
Salem at Canfield
Niles at Poland, 3:30 p.m.
Alliance at Akron East, 2:30 p.m.
Southington at McDonald
Youngstown Christian at Lutheran East, 2:30 p.m.
Canton South at West Branch, 2:30 p.m.
Hickory at Sharon
SWIMMING
Boardman, Warren Harding vs. GlenOak at C.T. Branin, 4 p.m.
Poland vs. Walsh Jesuit at YSU, 11:30 a.m.
WRESTLING
Josh Hephner Tournament at Fitch, 4 p.m.
Canfield at Geneva Tournament, 10 a.m.
Beaver Local, East Liverpool, Wellsville at OVAC Tournament
HOCKEY
Canfield vs. Twinsburg at The Ice Zone, 3 p.m.
JAN. 24GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Campbell at Wilson
East Liverpool at Mooney
Niles at Salem
Lowellville at Western Reserve
Jackson-Milton at Springfield
Mineral Ridge at South Range
Liberty at Girard
Champion at Hubbard
Lakeview at Newton Falls
Brookfield at LaBrae
Southern at Crestview
United at Sebring
Columbiana at East Palestine
Leetonia at Lisbon
Bristol at Lordstown
Bloomfield at Badger
Oak Glen (W.Va.) at Beaver Local
Sharon at Sharpsville
Blackhawk at Montour
WRESTLING
South Range at Malvern, 6 p.m.
BOWLING
(All matches start at 4 p.m.)
Lakeview vs. Girard at Kay Lanes
Niles vs. Canfield at Amron Lanes
Hubbard vs. Fitch at Wedgewood Lanes
Harding vs. Ursuline at Wedgewood Lanes
Rayen vs. Chaney at A Plus Family Bowl
McDonald vs. Lowellville at Bowladrome
Liberty vs. Champion at Champion Lanes
Boardman vs. Struthers at Holiday Bowl
JFK vs. Mooney at Boardman Lanes
GYMNASTICS
Fitch, Massillon Perry, Wooster at Massillon, 5 p.m.
JAN. 25BOYS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Rayen at Chaney
Beaver Local at Wilson
Canton Timken at Louisville
East Liverpool at Fitch
Mooney at Akron Hoban
Alliance at West Branch
Salem at Canfield
Struthers at Howland
Niles at Poland
Jackson-Milton at Springfield
Lowellville at Western Reserve
Lakeview at Brookfield
Girard at Newton Falls
LaBrae at Liberty
Hubbard at Champion
Columbiana at Leetonia
East Palestine at Crestview
Lisbon at Sebring
Southern at United
Lordstown at Bristol
Bloomfield at Badger
Youngstown Christian at Warren Christian
GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Rayen at Chaney, 6 p.m.
Federal League Tournament, TBA
Wellsville at Steubenville Central, 6:30 p.m.
Fairport Harbor at Youngstown Christian
SWIMMING
Canfield vs. Howland at YSU, 5 p.m.
Poland vs. Warren JFK at Warren YWCA, 6 p.m.
JAN. 26GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Canton South at Canton Timken
Warren Harding at Kent Roosevelt
Struthers at Poland
Howland at Canfield
Salem at Alliance
West Branch at Akron Springfield


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes