facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

PREP SPORTS AT A GLANCE



Published: Tue, January 18, 2005 @ 12:00 a.m.


BOYS BASKETBALLMONDAY'S SCORESAREA
Poland 57, St. Thomas 51
OHIO
Albany Alexander 59, Nelsonville-York 53
Arlington 46, Cory-Rawson 38
Canal Fulton NW 60, N. Royalton 52
Celina 61, Kenton 53
Cin. Christian Center 70, Hamilton 50
Cin. Maderia 65, Versailles (Ind.) 59
Cin. N. College Hill 80, Cin. Taft 73
Clayton Northmont 41, Tol. St. John's 35
Cols. St. Charles 45, Cols. Watterson 41
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 62, Dover 59
Marion Pleasant 60, Marion Elgin 44
Middletown 80, Cin. Sycamore 76
N. Can. Hoover 79, Cle. St. Ignatius 69
Vandalia Butler 39, Ottawa-Glandorf 38
WESTERN PENNSYLVANIA
Ambridge 51, West Allegheny 41
Apollo-Ridge 68, Freeport 29
Avella 50, Mapletown 38
Avonworth 44, Center 23
Beaver Falls 58, Mohawk 35
Belle Vernon 37, Mount Pleasant 33
Bellefonte 67, DuBois 40
Bellwood-Antis 52, Moshannon Valley 32
Bethel Park 54, Upper St. Clair 41
Bishop Canevin 76, Chartiers-Houston 33
Bishop McCort 77, Cambria Heights 58
Blackhawk 42, Hopewell 41
Charleroi 58, Burgettstown 43
Chartiers Valley 65, Elizabeth Forward 36
Chestnut Ridge 49, McConnellsburg 44
Clairton 70, Winchester Thurston 32
Claysburg-Kimmel 72, Juniata Valley 52
Conemaugh Township 59, Conemaugh Valley 54
Conneaut Valley 38, Cochranton 35
Duquesne 69, Trinity Christian 36
Farrell 51, Monaca 27
Forbes Road 66, Everett 47
Ford City 42, East Allegheny 33
Fort Cherry 68, Brownsville 35
Fox Chapel 41, Seneca Valley 33
Franklin Regional 45, McKeesport 41
Gateway 65, Penn Hills 42
Glendale 47, West Branch 44
Greensburg C.C. 68, Deer Lakes 20
Greensburg Salem 50, Connellsville 38
Greenville 53, Reynolds 34
Hempfield 54, Norwin 36
Hickory 38, Erie Central 35
Highlands 50, Burrell 32
Indiana 59, Laurel Highlands 46
Kennedy Catholic 64, Commodore Perry 17
Kiski Area 57, Albert Gallatin 43
Kittanning 45, Hampton 33
Lakeview 56, Cambridge Springs 39
Leechburg 44, Vincentian 42 OT
Lewistown 67, Central Mountain 34
Mars 63, Valley 37
Martinsburg Central 52, Somerset 38
Moon 48, Beaver 36
Mount Alvernia 68, St. Joseph 51
Mount Lebanon 61, Canon-McMillan 57
New Brighton 40, Laurel 27
New Castle 49, Shaler 46 OT
North Allegheny 60, Butler 32
North Catholic 40, Knoch 29
Northern Bedford 46, Fannett-Metal 45
Northgate 47, Carrick 40
Oakland Catholic 56, Woodland Hills 38
Our Lady of Sacred Heart 50, Freedom 40
Penn Cambria 42, Bishop Carroll 34
Penn-Trafford 59, Latrobe 52
Penns Valley 68, Southern Huntingdon 62 OT
Penns Valley 68, Southern Huntingdon 62 OT
Pine-Richland 75, North Hills 35
Plum 57, Baldwin 35
Quaker Valley 49, Aliquippa 26
Quigley 44, South Side Beaver 38 OT
Richland 65, Central Cambria 60 OT
Riverside 69, Neshannock 59
Saegertown 63, Conneaut Lake 26
Saltsburg 70, Penns Manor 55
Serra 66, Monessen 51
Seton-LaSalle 43, Carlynton 28
Sewickley Academy 40, Rochester 38
Sharon 46, Wilmington 28
Sharpsville 47, Jamestown 26
Shenango 42, Union 21
Slippery Rock 37, Grove City 22
South Park 49, South Fayette 21
Southern Fulton 50, Hyndman 30
Southmoreland 54, Derry 41
Steel Valley 56, Waynesburg 45
Thomas Jefferson 56, McGuffey 25
Trinity 64, Peters Township 37
Turkeyfoot Valley 43, Union Educational Complex 16
West Forest 64, Harmony 31
West Mifflin 51, Keystone Oaks 32
West Shamokin 55, Jeannette 48
Western Beaver 57, Cornell 31
Westmont Hilltop 49, Punxsutawney 43
Wilkinsburg 59, Oliver 52
Williamsburg 61, Mount Union 39
Yough 53, Uniontown 52
SUMMARYPOLAND 57, ST. THOMAS 51
Poland9201315--57
St. Thomas1714713--51
Leading scorers: Pol (10-1) -- Chad Fender 30, Jim Shurilla 13; STA (5-6) -- Washington 13, Fite 11, Withee 10.
PA. BOYS POLLCLASS AAAA
RecPvs
1. Harrisburg (3)14-01
2. Central (12)16-12
3. State College (6)13-13
4. Cheltenham (1)13-34
5. Whitehall (11)17-15
6. Simon Gratz (12)12-66
7. Frankford (12)10-38
8. Chester (1)9-59
9. McKeesport (7)15-1NR
10. Plymouth-Whitemarsh (1)14-2NR
Teams to watch: Abington (1) 12-5; Baldwin (7) 13-3; Cathedral Prep (10) 12-4; Central Dauphin (3) 12-4; Chambersburg (3) 13-3; Chartiers Valley (7) 11-4; Conestoga (1) 14-3; Emmaus (11) 14-2; Harry S Truman (1) 12-2; Hollidaysburg (6) 12-3; John Bartram (12) 12-3; Lancaster McCaskey (3) 12-4; Lower Merion (1) 11-6; Mt. Lebanon (7) 13-3; North Allegheny (7) 12-4; Pleasant Valley (11) 12-3; Ridley (1) 13-4; Schenley (8) 12-3; Scranton (2) 13-1; Shaler (7) 13-2; Springfield Delco (1) 12-3; Spring-Ford (1) 13-2; University City (12) 10-4; Upper St. Clair (7) 15-2; Wissahickon (1) 12-5.
CLASS AAA
RecPvs
1. Steel-High (3)14-11
2. Allentown Central Catholic (11)15-13
3. Knoch (7)13-24
4. Holy Ghost Prep (1)13-35
5. West York (3)14-26
6. Oxford (1)12-28
7. Milton (4)15-19
8. Moon (7)12-3NR
9. Hopewell (7)12-42
10. Mechanicsburg (3)13-4NR
Teams to watch: Bellefonte (6) 12-3; Bethlehem Catholic (11) 10-6; Bradford (9) 11-2; Central Cambria (6) 12-1; Crestwood (2) 13-2; Elizabeth Forward (7) 12-4; Franklin (10) 11-1; Grove City (10) 10-3; Harriton (1) 9-4; Oil City (10) 13-2; Oley Valley (3) 15-2; Pen Argyl (11) 16-0; Punxsutawney (9) 11-2; Selinsgrove (4) 12-1; Shamokin (4) 14-2; Southern Lehigh (11) 10-6; Strawberry Mansion (12) 9-7; West Allegheny (7) 13-4; West Mifflin (7) 10-5; West Perry (3) 14-1.
CLASS AA
RecPvs
1. Beaver Falls (7)14-21
2. Notre Dame-Green Pond (11)12-33
3. Trinity (3)9-42
4. Prep Charter (12)11-44
5. Aliquippa (7)10-57
6. Franklin Learning Center (12)12-56
7. Quaker Valley (7)14-19
8. Freire Charter (12)8-2NR
9. Jeannette (7)13-3NR
10. Reading Central Catholic (3)12-4NR
Teams to watch: Catasauqua (11) 12-5; Farrell (7) 12-3; Fort Cherry (7) 14-1; Greenville (10) 12-2; Karns City (9) 12-3; Kutztown (11) 13-3; Lakeview (10) 13-2; Lancaster Catholic (3) 12-4; Loyalsock (4) 13-1; Mahanoy Area (11) 15-0; Maplewood (10) 12-3; Milton Hershey (3) 13-2; North Catholic (7) 13-4; Northwestern (10) 13-1; Riverside (2) 12-3; Schuylkill Haven (11) 13-3; Union City (10) 11-4; Washington (7) 14-1; West Branch (6) 12-2; York Catholic (3) 12-5.
CLASS A
RecPvs
1. Bishop OReilly (2)12-21
2. Faith Christian (1)11-42
3. St. Joseph (7)14-23
4. Duquesne (7)10-59
5. Old Forge (2)13-210
6. Pius X (11)10-38
7. Bishop Hannan (2)12-24
8. Elk County Catholic (9)12-15
9. Kennedy Catholic (10)9-46
10. Weatherly (11)10-4NR
Teams to watch: Benton (4) 11-4; Blairsville (6) 13-0; Conemaugh Twp. (5) 11-3; Coudersport (9) 13-1; Dubois Central Catholic (9) 10-3; Elkland (4) 11-2; Geibel (7) 12-2; Leechburg (7) 10-4; Lourdes (4) 13-3; Notre Dame-East Stroudsburg (11) 9-3; North Penn (4) 12-1; Scotland (3) 9-6; Serra Catholic (7) 12-1; Shanksville-Stony Creek (5) 11-2; Southern Fulton (5) 10-1.
GIRLS BASKETBALLMONDAY'S SCORESAREA
Boardman 39, Cleveland Central Catholic 32
Regina 78, Canfield 33
Sharon 46, Wilmington 28
OHIO
Bartlett (Ill.) 53, Pickerington N. 48
Batavia Amelia 59, Bethel-Tate 48
Bellefontaine Benjamin Logan 53, Urbana 51
Belpre 53, Vincent Warren 45
Berlin Hiland 59, Akr. Hoban 55
Cadiz Harrison Cent. 49, Wintersville Indian Creek 48
Cardington-Lincoln 52, Crooksville 50
Casstown Miami E. 65, St. Paris Graham 33
Cin. Anderson 54, Lebanon 33
Cin. Sycamore 45, Mason 41
Coal Grove Dawson-Bryant 33, Ironton Rock Hill 29
Coldwater 37, Lima Cent. Cath. 36
Coshocton 44, New Concord John Glenn 38
Ft. Jennings 61, Columbus Grove 57, OT
Gallipolis Gallia 67, Point Pleasant (W.Va.) 44
Garfield Hts. 52, Reynoldsburg 48
Garfield Hts. Trinity 49, Millersburg W. Holmes 39
Gnadenhutten Indian Valley 38, W. Lafayette Ridgewood 35
Ironton 57, Russell (Ky.) 43
Jackson 52, McArthur Vinton Co. 46
Kettering Alter 51, Akr, Manchester 45
Lancaster 53, Eastlake N. 34
Lucasville Valley 47, Waverly 39
McComb 41, Fostoria St. Wendelin 37
Mt. Vernon Academy 42, Muskingum Christian 19
N. Can. Hoover 59, Day. Chaminade-Julienne 55
N. Lewisburg Triad 81, Ridgeway Ridgemont 39
New Madison Tri-Village 48, Arcanum 44
Oak Hill 76, Minford 51
Pendora-Gilboa 46, Leipsic 37
Pickerington Cent. 43, Cin. Mother of Mercy 30
Plain City Jonathan Alder 48, Shaker Hts. Hathaway Brown 39
Portsmouth Sciotoville 36, Franklin Furnace Green 33
Proctorville Fairland 62, Cheshire River Valley 54
Racine Southern 46, Crown City S. Gallia 28
S. Point 41, Chesapeake 29
Scioto McDermott NW 50, Wheelersburg 27
Stow-Munroe Falls 62, Zanesville 56
Sylvania Southview 49, Tol. St. Ursula 47
Tol. Cent. Cath. 50, Tol. Bowsher 46
Tol. Emmanuel Baptist 55, Tol. Libbey 49
Tol. Start 46, Cin. Hughes 41
Troy 47, Troy Christian 42
Van Wert 52, Convoy Crestview 22
Warsaw River View 35, Jackson Center 24
Waterford 50, Beverly Ft. Frye 45
Willow Wood Symmes Valley 70, Portsmouth Notre Dame 23
WESTERN PENNSYLVANIA
Bedford 68, Tussey Mountain 41
Belleville Mennonite 57, East Juniata 53
Berlin Brothersvalley 85, Rockwood 68
Bishop McCort 56, Cambria Heights 45
Blacklick Valley 33, Conemaugh Valley 25
Blairsville 73, Westmont Hilltop 65
Central Mountain 60, Huntingdon 44
Chartiers-Houston 66, Jefferson-Morgan 43
Conemaugh Township 81, Ferndale 58
Conemaugh Valley 75, Blacklick Valley 33
Everett 59, Bellwood-Antis 32
Forest Hills 71, Portage 34
Freedom 65, South Side Beaver 58
Geibel 77, Frazier 59
Glendale 66, Curwensville 26
Jewish Community Center 49, Auberle 43
Johnstown 52, Punxsutawney 50
Marion Center 61, Purchase Line 54
Rochester 67, Laurel 62 OT
Shade 44, Turkeyfoot Valley 37
Shanksville-Stonycreek 76, Forbes Road 57
Southern Fulton 75, Hyndman 24
Waynesburg 62, Brownsville 49
West Branch 58, Harmony 35
Windber 56, North Star 43
SUMMARYSHARON 46, WILMINGTON 28
Sharon6131215--46
Wilmington10873--28
Leading scorers: Sha (13-3, 10-0) -- Brittany Csatlos 15, Aryn Christman 12; Wil -- S. Martin 8. JVs: Wilmington, 27-21.
PA. POLLCLASS AAAA
RecPvs
1. Harrisburg (3)15-11
2. Oakland Catholic (7)15-12
3. Altoona (6)15-03
4. Downingtown East (1)13-24
5. Bethel Park (7)15-15
6. University City (12)11-28
7. Council Rock North (1)13-27
8. Lower Dauphin (3)16-09
9. Upper Dublin (1)14-1NR
10. Parkland (11)13-210
Teams to watch: Bethlehem Freedom (11) 13-1; Central (12) 9-3; Central Bucks East (1) 14-2; Cheltenham (1) 11-4; Coatesville (1) 9-3; Downingtown West (1) 14-1; Gateway (7) 13-2; Hempfield (3) 15-1; Latrobe (7) 12-3; Mt. Lebanon (7) 13-3; New Castle (7) 13-3; Norwin (7) 13-3; Pine Richland (7) 12-3; Red Lion (3) 14-2; Springfield-Delco (1) 14-2.
CLASS AAA
RecPvs
1. Mercyhurst Prep (10)11-31
2. Allentown C.C. (11)15-12
3. North Catholic (7)15-13
4. North Pocono (2)14-04
5. Lewistown (6)14-05
6. St. Basil (1)16-17
7. Pottsgrove (1)15-010
8. Franklin (10)14-19
9. Hopewell (7)12-2NR
10. Franklin Learning Center (12)13-1NR
Teams to watch: Berwick (2) 12-3; Bishop McDevitt (3) 9-5; Chartiers Valley (7) 11-4; Indiana (7) 14-2; Lansdale Catholic (1) 9-5; Mars (7) 12-4; Milton (4) 12-0; Montour (7) 12-4; Moon (7) 11-4; Mt. Saint Joseph (1) 10-3; Nanticoke (2) 12-2; Palmyra (3) 13-2; Punxsutaney (9) 11-2; Scranton Prep (2) 11-2; Sharon (10) 12-3; Southern Lehigh (11) 14-1; Thomas Jefferson (7) 11-3; Villa Maria Academy (1) 10-3; Villa Maria (10) 9-4.
CLASS AA
RecPvs
1. Delone Catholic (3)14-11
2. Trinity (3)13-33
3. Avonworth (7)16-02
4. North Schuylkill (11)13-14
5. Westmont-Hilltop (6)12-06
6. Girard (10)14-17
7. Fort Cherry (7)14-18
8. Iroquois (10)14-15
9. Riverview (7)15-2NR
10. Carbondale (2)15-0NR
Teams to watch: Apollo-Ridge (7) 15-1; Bishop Guilfoyle (6) 12-3; Bodine (12) 10-2; Engineering & amp; Science (12) 8-3; Ford City (7) 14-4; Greensburg Central Catholic (7) 10-5; Loyalsock (4) 13-1; Marion Center (6) 10-3; Montrose (2) 13-1; Northwestern (11) 12-3; Our Lady of Sacred Heart (7) 14-1; Pine Grove (11) 12-3; Seton-LaSalle (7) 11-5; Shady Side Academy (7) 13-3; Southern Huntingdon (6) 11-3; York Catholic (3) 14-1.
CLASS A
RecPvs
1. Serra Catholic (7)13-01
2. Marian Catholic (11)12-32
3. Monessen (7)13-23
4. Union Rimersburg (9)13-24
5. Bishop OReilly (2)12-35
6. Cardinal Brennan (11)15-26
7. Lebanon Catholic (3)11-57
8. Farrell (7)10-39
9. Saegertown (10)11-210
10. DuBois C.C. (9)11-3NR
Teams to watch: Belleville Mennonite (6) 12-0; Clairton (7) 10-4; Clarion (9) 11-3; Claysburg-Kimmel (6) 13-1; Conemaugh Valley (6) 11-3; Elk County Catholic (9) 12-1; Girard College (1) 9-3; Jenkintown (1) 14-0; Juniata Valley (6) 13-2; Pottsville Nativity BVM (11) 10-5; Saltsburg (6) 11-1; Southern Fulton (5) 12-1; St. Joseph (7) 11-4.
WRESTLINGCANFIELD 45, SALEM 21
103--Bannon (C) won by forfeit. 112--Brad Benedict (C) major Dec. Pittman 10-0. 119--Hostteher (S) pinned DeChurch, 4:22. 125--Quinn (S) pinned Amendolara, 2:10. 130--Manypenny (S) dec. Bresson 7-0. 135--Narducci (C) dec. Hamilton 5-0. 140--Bryon Benedict (C) pinned Wes Bryan, 0:58. 145--Wolf (C) dec. Brown 9-6. 152--Spaulding (C) dec. Mull 8-4. 160--Rowland (C) pinned Schulter, 0:30. 171--McCabe (C) dec. Andre 10-7. 189--Schmidt (S) pinned Buente 3:43. 215--Carkido (C) won by forfeit. 275--Rousher (C) pinned Lambert, 0:39
SCHEDULETODAYBOYS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Wilson at Chaney
Rayen at Sebring
Massillon Jackson at Canton Timken
Fitch at Ashtabula Lakeside
Akron St. Vincent-St. Mary at Mooney
Akron Hoban at Ursuline
Canfield at Alliance
Howland at Niles
Struthers at Salem
Lowellville at Youngstown Christian
McDonald at Windham
Liberty at Brookfield
Newton Falls at Hubbard
Champion at Girard
LaBrae at Lakeview
East Palestine at Wellsville
Steubenville at Beaver Local
Mathews at Bristol
Badger at Maplewood
Lordstown at Pymatuning Valley
Southington at Bloomfield
GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Wilson at Chaney, 6 p.m.
United at Western Reserve
Warren JFK at Hudson Western Reserve Academy
Springfield at Crestview
East Liverpool at Lisbon
SWIMMING
St. Thomas at Alliance, 5 p.m.
Canfield vs. Massillon Perry at YSU, 5 p.m.
Warren JFK at Sharon, 4:30 p.m.
WRESTLING
Boardman at Canton GlenOak, 6 p.m.
WEDNESDAYGIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Struthers at Campbell
Poland at Alliance
Canfield at Niles
Howland at Salem
West Branch at Canal Fulton Northwest
WRESTLING
Howland at Canfield, 7:30 p.m.
Salem at Hubbard, 6 p.m.
Girard at Liberty, 7:30 p.m.
BOWLING
(All matches at 4 p.m.)
Lowellville vs. Mooney at Boardman Lanes
Girard vs. Hubbard at Bell Wick Bowl
Lakeview vs. JFK at Echo Lanes
Fitch vs. Struthers at Holiday Bowl
Ursuline vs. Harding at Echo Lanes
Rayen vs. McDonald at Kay Lanes
Champion vs. Liberty at Bell Wick Bowl
Boardman vs. Canfield at Amron Lanes
Campbell vs. Chaney at A Plus Family Bowl


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes