Free Daily Happenings


FREE DAILY HAPPENINGS
* Spinning Demo, Sheep Barn No. 36: 9 a.m.-5 p.m.
* American Red Cross Bloodmobile, Medical No. 49: Noon-6 p.m.
* Western Reserve Wood Carvers, Fine Arts Building: 1 p.m.-4 p.m.
* U.S. Post Office, Boardman St.: all day
* Holborn Herb Gardens, Western Reserve Village: all day
* Shooting Star Entertainment Stage, Southwest Corner: all day
* International Events/42nd Anniversary, International Stage-Schedule Posted at Bldg.
OUTDOOR ARTS EVENTS
* Fine Arts Gazebo-Schedule Posted at Bldg.
* Hidden Valley Ranch Dressing Contest, Arts & amp; Crafts Building: 6:30 p.m.
* Antique Farm Machinery Display, Southeast Corner: all day
* Farm Animals, Old MacDonalds Barn: all day
* Milking Parlor, South Cattle Complex: 5 a.m. and 5 p.m.
* Zoppe Family Circus Show, Southwest Corner On display: all day
* Team Extreme, Southwest Corner: TBA
WEDNESDAY
GATES OPEN: 8 A.M.
Grandstand Attractions
* Cheerleading Demonstrations:
1 p.m. Austintown, South Range, Struthers, West Branch
1:40 p.m. Lowellville, Canfield, Western Reserve, Springfield
2:20 p.m. Sebring, Jackson Milton, Campbell, Rayen
* Antique Equipment Parade: 6 p.m.
* NTPA Truck & amp; Tractor Pull: 7.p.m.
THURSDAY
Grandstand Attractions
* School Band Concert: 1 p.m. South Range; 1:10 Lowellville; 1:20 Springfield; 1:30 Struthers; 1:40 Sebring; 1:50 Western Reserve; 2:00 Austintown; 2:10 West Branch; 2:20 Canfield; 2:30 Jackson Milton; 2:40 Campbell; 2:50 Cardinal Mooney.
* Robinson Family Singers, Gate No. 8: 2 and 7 p.m.
* X-Fest Series Freestyle Motorcross: 8 p.m. at Grandstand
* Opening/Ribbon Cutting of the 159th Canfield Fair: 10 a.m.
* Bike Nite: 3 p.m. On the Concourse
* St. Elizabeth Health Center ... Kid's "Safety Village" ... Infield: 10 a.m.-1 p.m..
* Junior Fair Youth Day Program: Youngstown Symphony Society, Stage on Concourse: 1 p.m.
* Coronation 4-H King and Queen and Mahoning County Junior Fair Outstanding Youth
* Auction:
Market Poultry, Coliseum No. 8: 5:30 p.m.
Jr. Fair Mkt. Lamb & amp; Swine, Coliseum No. 8: 7 p.m.
* Judging Schedule
Market Swine Judging, Coliseum No. 8: 8 a.m.
Cattle: 4-H Dairy Showmanship, South Cattle Arena: 8:30 a.m.
Horse: 4-H Saddle, North Ring: 9 a.m.
Pygmy/Angora Goats, Sheep Barn No. 36: 9 a.m.
Poultry, Poultry No. 35: 9 a.m.
Rabbits, Rabbit No. 35: 9:30 a.m.
Ponies: Draft, South Ring: 9:30 a.m
Hay and Grain, Hay & amp; Grain No. 26, 10 a.m.
Fruit No. 26: 10:30 a.m
Jr. Fair Market Lamb, Coliseum No. 8: 11 a.m.
Ponies: Grade (46-56 inches), South Ring: 1 p.m.
Cattle: Brown Swiss & amp; Ayshire, South Cattle Arena: 4 p.m.
Cattle: Milking Shorthorn, South Cattle Arena: 4 p.m.
Dog Agility Demonstrations, North Ring: 5 p.m.
Pony Hitches, South Ring: 6 p.m.
FRIDAY
* Robinson Family Singers, Gate No. 8: 2 and 7 p.m.
* Grandstand Attraction: World's Largest Demolition Derby: 8 PM
* Special contest: Got Potatoes?, Hay & amp; Grain Bldg: 1:15 P.M.
* Auctions:
Goat Milk Fudge, Coliseum No. 8: 5:30 p.m.
Rabbit-Meat Pens & amp; Poultry, Coliseum No. 8: 6 p.m.
Market Beef followed by Market Feeders, Coliseum No. 8: 7 p.m.
* Judging Schedule
Market Beef Fitting & amp; Showmanship, Coliseum No. 8: 8 a.m.
Saddle Horse: 4-H, North Ring: 8 a.m.
Horse: Draft, East Ring: 8:30 a.m.
Sheep, Sheep Barn No. 36: 9 a.m.
Cattle: Holstein, South Cattle Arena: 9 a.m.
Ponies: Registered Welsh, South Ring: 9:30 a.m.
Cattle: Market Beef, Coliseum No. 8, 9:30 A.M.
Jr. Fair Feeder Calf Showmanship, Coliseum No. 8: 11:30 a.m.
Jr. Fair Market Dairy Beef, Coliseum No. 8: 1 p.m.
Ponies:Grade (46 & quot; & amp; Under), South Ring: 1 p.m.
Ponies: Registered Hackney, South Ring: 2 p.m.
Cattle: Limousin, South Cattle Arena: 5 p.m.
Dog Agility Demonstration, North Ring: 5 p.m.
Cattle: Aberdeen Angus, South Cattle Arena: 5:30 p.m.
Cattle: Simmental, South Cattle Arena: 6 p.m.
Cattle: Hereford, South Cattle Arena: 7 p.m.
Cattle: Charolais, South Cattle Arena: 8 p.m.
Pony Hitches, South Ring: 6 p.m.
Pocket Pet Costume Class, Barn No. 10: 7 p.m.
Sheep Canfield Lead Line, Sheep Barn No. 36: 7 p.m.
SATURDAY
* Robinson Family Singers, Gate No. 8: 2, 4:30 and 7 p.m.
* Grandstand Attractions
Draft Pony Pig Iron Derby: 8:30 a.m.-noon.
Harness Racing, Pari Mutuel Betting, Post Time: noon.
ATPA-Truck & amp; Tractor Pull plus Semi-Truck Pull: 7 p.m.
Admission $10.00/Track Seats and $8.00/Grandstand Youth/age 7 to 12/$4.00
* Judging Schedule
Rabbits: 4-H, Coliseum No. 8: 8 a.m.
Saddle Horse: 4-H, North Ring: 8 a.m.
Cattle: Jersey, Guernsey, South Cattle Arena: 9 a.m.
Ponies: Registered Shetland, South Ring: 10 a.m.
Ponies: Haflinger, South Ring: 10:30 a.m.
Fashion Revue: 4-H, Bldg No. 25 Auditorium: 11 a.m.
Draft horses: Hitch, East Ring: noon
4-H Llama costume class, Coliseum No. 8: noon
Horses: Registered Mini, South Ring: 1 p.m.
Sheep Shearing Contest, Sheep Barn No. 36: 2 p.m.
Supreme champion dairy, South Cattle Arena: 3 p.m.
Cattle: Beef Shorthorn, South Cattle Arena: 5 p.m.
4-H Pocket Pet Decorated Cage, Barn No. 10: 5 p.m.
Jr. Fair: Beef Breeding Projects, South Cattle Arena: 5 p.m.
Pony Hitches, South Ring: 6 p.m.
SUNDAY
* Robinson Family Singers, Gate No. 8: 2, 4:30 and 7 p.m.
* Grandstand Attractions
Brad Paisley with Special Guest Chris Cagle, 8 p.m.
* Worship services
Catholic worship, Youngstown Symphony Stage on Concourse: 8 a.m.
Worship Service, International Stage: 9 a.m.
Ecumenical Worship Service, Symphony Stage: 9:30 a.m.
Praise & amp; Worship Service, Symphony Stage, 11 a.m.
* The Dress-A-Cow Contest, South Cattle Arena, 1 p.m.
* Auction:
4-H Dairy Cheese, South Cattle Arena: 1:45 p.m.
* Judging Schedule
Saddle Horse Championships, North Ring: 10 a.m.
Dog Demonstration, Coliseum No. 8: noon
Poultry: 4-H Showmanship, Coliseum No. 8: 1 p.m.
Ponies: leadline, costume followed by hitch classes, South Ring: 1 p.m.
Goat Show, Coliseum No. 8: 1 p.m.
Pocket Pet Breed, Coliseum No. 8: 3 p.m.
Wee ones: showmanship, South Cattle Arena: 3:30 p.m.
MONDAY
* Robinson Family Singers, Gate No. 8: 2 and 7 p.m.
* Grandstand Attractions
Open Draft Horse Pig Iron Derby: 8:30 a.m.-noon
Harness Racing,.Pari-Mutual Betting, noon
Larry, The Cable Guy, 8 p.m.
* 4-H Saddle Horse Show, North Ring: 9 a.m.
* Rooster Crowing Contest, South Ring: 9:30 a.m.
* Consumer Shopping Bag Contest: 4-H Building No. 25: 11 a.m.
* & quot;Old Time & quot; Market Livestock Show, Coliseum No. 8: 1:30 p.m.
* Judging Schedule
Invitational Dairy Judging: 4-H, South Cattle Arena: 9 a.m.
Goat Costume Class, Coliseum No. 8: 10 a.m.
Pocket Pets: 4-H Showmanship, Coliseum No. 8: 10 a.m.
Llama Exhibition, Coliseum No. 8: 10:30 a.m.
Adult Dairy Showmanship, South Cattle Arena, 11 a.m.
Market Livestock Showman of Showmen: Coliseum No. 8: 2:30 p.m.
Dog Demonstrations, Coliseum No. 8: 5 p.m.

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.