facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

AREA GOLF SCORES



Published: Sat, August 20, 2005 @ 12:00 a.m.



MEN

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: Bill Gentile 36, Ken Philibin 38, Fred Mozzy 39, Frank Jordan 40; Low net: Jeff McAuley, Rich Yash 33, Tom Daliman, Don Reddinger 35; Top team: Becker Funeral.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Jack Mulichak 40, Frank Petrony 41; Low net: Mulichak 34, Tiger Oravitz, Duke Palombaro, Mich Nicholudis 35, Ed Brozman, Jack McCarthy, Petrony 36; Second half winners (Bill Ednie, Tiger Oravitz, Duke Palombaro, Ed Strauss.

Wednesday Lotto Club (Countryside) -- Low net: Dick Hodos 63, John Dordulic Sr. 64, Tom Hodos 66, John Hodos 71, Bill Hritz 71, Andy Lucansky 72.

Teenies Catullo (Bedford Trails) -- Low gross: Bob Welsh 38, Bo Marrie 41, John Gordulic Jr. 41, Ron DEsko 42; Low net: Jimi Terranova 33, Jason Long 34, Bob Pomaro 35.

Saxon Club (Mahoning) -- Low gross: Rich Perrine 35, George Kolesar 36, Dennis Elliot 37, Jack Statler 41, Monte Duncan 41; Low net: Kolesar 28, Statler 29, Rick Reeder, John Hirst 32; Top team: Elliott Handyman, Perrine Enterprises, The Strangers, The Long Hitters.

Creekside Golf Dome (Candywood) -- Low gross: Jeff Campbell, Norm Fetsko 37; Low net: Fetsko 30; Second half champs: (Hogan) Leach; (Nelson) Pallone.

Immaculate Heart (Flying B) -- Low gross: Dennis Danchak 38, Nick Harris 39; Low net: Dennis Konik 20, Jim Hanek Sr.a 29, Dave Carelli, Joe Kanik, Rob Marek 30, Bob Meredith 31, Don Bevington, Marty Crofford, Steve Kruk, Larry Wensyel 33, Chris Hlay, Tom McGahagan Jr. 34; Top teams: Rachels Restaurant, Painting, Primping & amp; More.

Sam Camens Senior (Mahoning) -- Low gross: (National) Walt Loychik 38, Fred Zagotti 38, Bob Harvey 39, Ed Brozman 39, Hank Spencer 40, John Grove 40, Frank Kowalczyk 40, Hap Huyllihan, Jim Sharnek 41; (American) Ken Johnson 42, Howard Schooley 42, Tom Balog 42; Low net: (National) Spencer 31, Grove, Brozman 32, Zagotti 33, Harvey, Steve Zatchuk 34, Tom Kubic, Keith Evans, Lenny Cercone, Loychik, Ray Zitella, Sharnek 35; (American) Balog 29, Gene Naple, Johnson, Schooley 32, Lou Kello, Bob Sylvester 33, Bill Nagy, Adam Furin, Lou Firmstone 34, Hank Pinter, Don Bean, Larry Beck, Hank Binder, John Yohman, Steve Pompura 35.

St. Michael's Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Ed Macabobby 33, Jerry Shirilla 37, Jeff Macabobby 39, Jim Leone 41; Low net: Terry Tirpack 33, Dan Cebula, Bill Brozman 34, Rob Shevetz 35; Ed Macabobby eagles the No. 11 hole.

Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Brad Ables 36, Rocky Gennaro 37, Anthony Russo, Al Cervello 38, Michael Basista 39, Dave Donatelli 40, Michael Piccirillo 41, Mario Nero, Dave Ladigo 42; Low net: Alan Russo, Ladigo, Dr. Shawn Donatelli 31, Anthony Perry Sr., Bobby Perry, Nero 32, Basista, Piccirillo, Vito Carchedi Jr., Dave Donatelli, Ables 33; Top teams: Reliable Title, Dr. Donatelli, Ruozzo Floors.

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: Chuck Dubos 36, Barry Andre 37, CJ Andre, Gerald Dubos 38, Ron Jonda, Larry Russell 40; Low net: Tom Hodos 33, Larry Hudak, John Bobby, Mike Scavina 34, Tip Dabrowski, Bill Gurski, Joe Plant, Paul Ambrosia 35; Top team: Heart Center/BR. 731.

St. Mary's (Mahoning) -- Low gross: Dave Kurtz 39, Red Shevetz, Joe Zimmerman, Jim Adsit 40; Low net: Dave Courtney, John Kish 33, Terry Ray, Bob Kovacs, Darrell Brenner, Denny Hohos 34; Bob Mraz, Larry Oleyar, Steve Pompura, Gene Swerdan, Bob Hnat 35.

Coitsville (Bedford Trails) -- Low gross: Carmen Narducci 33, Jason Andre, Ed Romack 35, Phil Clacko, John Miller 36, Larry Lissi 37, CJ Andre, Bruce Burns, Gary Gulu, Marvin Krause 38; Low net: Ralph Streb 29, Walt Avdey 32, Josh Brett, Joe Donofrio, Ken Oravec, Mick Soroka 33; Brian Cionni, Tom Pilkington, Bennie Santos, Mike Sharpe, Todd Zamary 34; Top team: Daves Electric, Hall's Campbell DQ, Patsy's Bar and Grille.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Mike Austalosh 35, George Vecchione, Jason Rivello 38, Mike Katula III, Tim Russo, Tom Reed, Mark Jonda, Dave Ruehle 40; Low net: Greg McIntosh, Tony Matash, Rich Zebrowski, Paul Ritz 33, Tony Pacella 35, Phil Guerriere, Mike Chambers, Mike Gabriel, Ken Borman 36; Division leaders; (Palmer) Devil's Den; (Venturi) DeMarco's Restaurant.

North Side Jewish Men (Pine Lakes) -- Low gross: (I) Dave Slifka, Jack Ulansky 42, (II) Tom Flynn 44; (III) Joe Levy 48; Low net: (I) Mike Kurjan 37; (II) Jose Reyes 37; (III) Sam Fine 40.

Churchill (Mahoning) -- Low gross: Bob Kay 36, Bob Hunt, Dick Faull, Curt Carlson 37; Adam Bundy, Dave Bacon, Chuck Ivan, Wes Weimer, Bill Kay Tim Lynn 38, Ed Ross, Les Henry 39; Low net: Bill Kay, John Jay, Don Brokosky 32, Curt Carlson, Wes Weimer, John Dinard, Al Martin 33, Jim Caylor, Pete Ryan, Tim Lynn 34.

Girard Seniors -- Low gross; (A) Bob Harvey 38; (B) Dave Lemaster 44; Low net: (A) John Lewis, Jon Criscione 33, (B) Frank Barber 35.

AMA Wednesday (Olde Dutch Mill) -- League champions: UAW 1714 (Bob Brace, Mark Heehr, Mark Forte, Kit Glass, Glenn Haake, Wally Jaccyszyn, Jerry Lomker, Ken YTates.

Conrail (Bedford Trails) -- Low gross: Larry Brown 36, Glen Moody 41, Gene Delisio 41, George Schur 42; Low net: Brown, Schur 39, Don Cormell 30, Bruce Murar 31, Russ Thomas 32, Frank Cervone, Jim Gavozzi, Jack Greene, John Martin, Bill Rouder 33, Nelson Gustafson 34, Tom Linnen 35, Tom Milholland, Joe Pompeo 35.

Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Wolfgang Wengler 38, 33; Joe Sekula 38, 34; Duke Davidson 41, 35; Jack Cappabianca 41, 35; (B) George Zog 43, 32; David Beil 32, Bob Fleet 36.

Monday Night Par Busters (Diamond Back) -- Low gross and net: (A) Mike Sigurani 41, 34; Paul Harsanye 41; (B) Rick Kobylanski 44, 32; Don Tul 35.

Holy Name (Mahoning) -- Low gross: Tom Srnec 36, Ed Yatsco 36, Joe Parello 36, Mike Pauline, Dick Calvaruso 37, Ray Procick, George Knapik 38, Tom Citizen, Bob Balog, Neil Patrone, Neil Buzzacco, Neil Guerrieri 39; Low net: Greg Patoray 29, Fred Pisani 30, John Cerny 32; Top team: Szabo Funeral Home.

St. Joseph (Deer Creek) -- Low gross: Ken Dama 37, Ron Demesko, John Ruggieri 38, Ryan Donchess, Mark Klacik, Miake Roberts, Vince Smith, Jim Russomino 39; Low net: Lukas Ohl 29, Big Kovac, Mike Roberts 30, George Zokle 31.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Tim O'Leary 35, Ron Daum, Joe Nogay 36, Ted Montecalvo 37, Tom Hart 38, Paul Franko, Jim Gillespie 39; Low net: Tom Shimet, Paul Franko, Ted Montecalvo 31, George Bova, Joe Nogay, Jim Gillespie 32.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Ralph Sandine, Gary Roberts 35, Jim Scharville, Steve Cvetkovic 36, Mickey Strock 37, Ted Okular, Tim Mummy, Frank Cvetkovic, Denny Stewart 38, Matt Neider, Ron Rivello, Sean Casey 39; Low net: Sandine 30, S. Cvetkovic 32, Wayne Follweiler, Casey, Gary Roberts 33, Ron Voytko, Mummy, Strock, Frank Cvetkovic, Scharville, Stewart 34, Art Varie, Bob Gray, Matt Neider 35; Don Bucko, Tony Montwori, Larry Russell, Brian Hambrick, Sam Cera, Okular 36.

YSD (Dogwood) -- Low gross: Tony Pesce, Ed Pesce 35, Dick Barnes 37, John Cotton 39, Kevin Holmes, George Babus, Tom Nadasky 40; Low net: Nadesky 28, T. Pesce 31, Cotton, E. Pesce 33, Dick Barnes, George Babos 35, Kevin Holmes, Howard Mancini, Bill Christie, Donnie Burns, Bill Griffith 36; Field Day Aug. 28, 9 a.m.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Marty Fitzgerald 33, Josh Zarlenga, Glenn Milton, Mike Dobos 35, Chad Hanysh, Jonah Karzmer, Ken Sympson, Mark Beck, Joe Nigro 36, Nick Kale, Joe Mancini, Tony Stilliana, Mike Carney, Tim Carney, Rob Venrose 37; Low net: Fitzgerald 29, Jack Tibolla 30, Dan Landers 31, Tony Hyde, Bill Santor, Carney, Jim Howard 32, Kale, David Davis, Bob Berry, Sam Costello, Tim Carney, Venrose 33; Zarlenga, Ray McCune, Dan Stanton, Mancini, Tim Kempe, Joe Mosca, Paul King, John Massie, Dobos, Sympson, Tom Harmicar.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: Bruce Burns, C.J. Andre, Don Orengia 34; T.J. Price, Carmen Narducci 35; Jim McLaughlin, Jim Lendi, Randy Partika 36; Wendell Wagnon 37; Doug Pollock, John Vranches, Ed Romack, Jim Dodge 38; Rick Partika, Dennis Schiraldi, Patsy Musolino 39; Low net: Rob Giovanni 26, Ed Bartos, Bob Coppola 29, Bernie Mauser, Tim Thake Jr., Joe Deluca, Mark Shaw 31; Tom Pilkington, John Cyck, John Adams, Bob Olson, Dick Williams, Mike Verostko, Rich Durbin 32; Top teams: Bedford Trails, Litwin's Auto Parts.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Tim Russo 35, Bill Custer, Ron Repasky 39, Anthony Diana 40, Tim Bosick, Lenny Mochtyak, Cliff Thompson 41; Low net: Custer, Steve Stanislaw 28, Repasky 30, Dave Williams, Russo 31, Bosick, Diana, Thompson 32, John Petracci, Mark Bretschneider 33, Lou Rich, John Stanley Sr., Mike Skelly, Tom Piersante, Mochtyak, Bruce Mook 34, Rich DeDominic 35.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: Dave Garver 41; Low net: Gene Hvizdak 28, Rich Cantanziriti 29, J.J. Ferenchak, Duke Maddamma 30; First half champs: Branch 259//Bedford Trails (Tom Voytko, Tom Krotky, Henry Hassay, Rich Cantanziriti, Gene Hvizdak); Second half champs: Komara Jewelers/Struthers Sharpening (Paul Gbur, Bill Schrieber, Bill Drapcho, J.J. Ferenchak, Frank Fabiny); League championships playoff Sept. 1. League field day Sept. 4 8:30 a.m.

Senior Day (Valley) -- Low gross: Lou Rich, Rich Summers 38, Alan Douglas 40, Dave Garver, Jim Houp, Jim Romeo 41; Low net: Cecil Wells, Bill McCormick 29, Frank Snodgrass, Nick Hromiko 30, Ed Gibson 32; Low putts: Mike Mercure, Jack Sommerlad, Leo Pekkanen 14.

Transit Tours (Reserve Run) -- Low gross: Chris Beil, Larry Tusinic 37, Sam Fisher, Bob Zetts 38, Ed Beach 39, Craig Bianco, Mike Dobos 40; Low net: Fisher, Tusinic 34, Bianco, Mike Keagy 35, Beil, Bill Daley, Ron Iarussi 36.

WOMEN

Tuesday Morning Ladies (Salem Hills) -- (Aug. 9) Two week low net tournament: (A) Lou Mink 136, Doris Stitle 139, Mary Kay Zockle 141; (B) Marijane Walker 134, Mary Tarorick 135, Pam Moreschi 137; (C) Janet Armstrong 143, Janet Seidner 144, Marilyn Smith 145; Chip-ins: Lorre Kress (6), Carole Kavinsky (4), Marijane Walker (16), Mary Tarorick (1); Low putts: Walker 29; Birdies: Marge Brooks (8), Kress (6), Zockle (16), Mink (13, 15); (Aug. 16) Stableford: (A) Wilma Russell 37, Barbara Cestary 36; (B) Pam Moreschi 42, Ceil Weaver 38; (C) Janet Armstrong 38, Marilyn Smith 35; Low net: (A) Russell 71, Cestary 72; (B) Moreschi 66, Weaver 69; (C) Armstrong 73, Smith 73; Chip-ins: Kavinsky (4), Walker (12); Low putts: Russell 31; Birdie: Cestary (9).

Ladies Golf Association (Tippecanoe Country Club) -- Team event: 1. Ruth McCune, Diane Ignazio, Peg Holzbach 141 (scorecard playoff); 2. Joan Davenport, Leslie Coalmer, Julie Kennedy 141; 3. Clara Nunziato, Barb Bleggi, Patti Potts, Ginny Williams 141.

PYBS Ladies (Bedford Trails) -- Throw out worst two holes: (A) Donna Melic 32; (B) Irene Perish 40; Low gross and net: (A) Eleanor Farkas, Donna Melic 48, Patty Holecko 48, 35; Marge Babik 35; (B) Perish 56, 37; Least putts: (A) Farkas 13; (B) Perish, Marilyn Samuels, Shirley Bradick 17.

Monday Night Ladies (Diamond Back) -- Tee to green: (A) Phyliss Campbell 28, Elaine Lorelli 33, Beth Ernest 35; (B) Carol Crowther 32, Leslie Rivello 37, Vicki Agler 38; (C) Donna Midlek 38, Jo Ann Knotts, Diane Kopko 45, Donna Holt 49; Chip-in: Beth Ernest (10).

Ladies Day (Fonderlac Country Club) -- Low net by class: (A) Pam Volosin, Denise Gorski 70; (B) Jan Williams 71, Tammy Zelenak 72; (C) Natalie Hillegas 68, Becky Teets 69; (D) Darlene Edwards 71, Betty Burger 72.

Forum Health Women (Stambaugh) -- Best gross score minus handicap: (I) Karol Patton 35, Ilene Arthur 41, Nancy Nacarato 44; (II) Sandy Santelli 37, Mary Walsh 39, Betty Davies 44; (III) Trudi Acri 38, Joanne Shutrump 40, Charlotte McCree 44; Low gross: (I) Patton 52; (II) Santelli 56; (III)Acri, Shutrump 60; Chip-in: Mary Walsh (5).

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- Closest to pin with drive on No. 6: Kathy Radick; Low gross and net: (A) Kathy Mingione 49, 37, Radick 49, Marge Seckler, Mary Eichenlaub 37; (B) Cathie Addington 53, Marty Lou Eichenlaub 33; (C) Ginny Gaskeen 58, 32; Low putts: Elaine Topfer 15.

Trevlac Ladies (Mill Creek) -- 3-lady scramble: 1. Gay Mikulich, Jo Nabors, Pat Noday 37; 2. Connie Pressey, Elaine Hughes, Gail Hellman.

Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Day's play: Marguerite Gondal, Adeline Riefler, Jean Carney, Lynn Grishow; Low gross and net: Jean Carney 43, Marilyn Johnson 29; Least putts: Joann Lucansky 15; Chip-in: Lucansky; Birdies; Carney, Anita Walko, Lucanski.

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Lynn Bartlo, Helen Mines 42, Jane Pfund 43, kAnn Mavar 47, Ellen Carney, Jan Dipasquale 48; Low net: Mary Lamia 30, Nancy DeRose, Betty Lint, Connie Ward 31; Florence Morey, Shirley Fitzpatrick 32; Low putts: Mary Lou Wedekind 12, Nelma Leslie 14, Donna Brown, Pat Young 15.

Gergel's Tuesday Night Ladies (Bedford Trails) -- Day's play: Chrissy Patrick; Low gross: Jen Doughton 43, Dorothy Arvin 47; Chip-in: Tess Seabourn (4).

Tuesday Ladies (Mill Creek) -- Add best five holes minus half handicap: (A) Judy Higgins 13; (B) Donna Bean 14; (C) Betty Briach 15; Low gross and net: (A) Nancy DeRose 46, 31, Higgins 31; (B) Bean, Mary Ann Pusateri 50, 32; (C) Briach 60, 35; Least putts; (A) DeRose, Higgins 15; (B) Bean Pusateri 15; (C) Mary Jean Vrable, Dot Schoenfeld 15; Chip-in: Higgins; Birdie: Marianne Wieda.

Meander-A-Longs (Meander) -- Least putts; (A) Carol McTigue, R. E. Hicks 16; (B) N. Drescher 18; (C) D. Lynn 17; Low gross and net: (A) McTigue 47, S. Henchar 31; (B) D. Banfield 53, 27; (C) B. Seredensky 57, 32.

Hit 'N Miss (Pine Lakes) -- Lowest on odd holes: (A) Lilly Pierce; (B) Mary Jane Morrison; (C) Linda Hardin; Low net: (A) Pierce 33; (B) Gerry Hallapy 34; (C) Hardin 31; Birdie: Pierce (3).

Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Best on odd holes at half handicap: (A) Evelyn Cannon 23; (B) Evelyn Menaldi 26; Least putts: (A) Cannon 18; (B) Menaldi, Doris Stein 20.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Best on par-4s at half handicap: (A) Sylvia Vaschak 14, Peg Landolfi 15; (B) Olga Kowalazyk 10, Theresa Toutin 12; Low gross and net: (A) Vaschak 42, 34; Pat Mathews 53, 37, Ginny Markovich, Landolfi 37; (B) Kowalazyk 55, 32, Marge Babik 59, 36, Lee Sandusky 36; Least putts: (A) Vaschak 12; (B) Sandusky 16; Grand Slam (3 pars) Vaschak; Birdies: Kowalazyk (3), Chip-ins: Mathews (5), Babik (8).

Fem Bombers (Meander) -- Best on par-5s less half handicap: (A) Shirley Kohuth, Patty Hahn 15; (B) Toni Krut 15; (C) Sandy Jones 16; Low gross and net: (A) Nancy Olsovsky, Roberta Hiller 46, Shirley Kohuth, Gerri Kranec 33; (B) Krut 52, Donna Cannon 32; (C) Jones, Helen Ferko 61, 36; Chip-ins: Carol Barone (6), Sara Bayless (3).

Twilighters (Tanglewood) -- Low gross: Janet Szenborn 43; Low net: (A) Ruth Hughes 34; (B) Sandra Douglas 35; (C) Carol Walsh 31; Least putts; Rose Fiorentine, Donna Ruane 15, Carol Palermo 16; Chip-in: Fiorentine (16)

Suburban Ladies (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Joanne Cutter 46, 32, Marilyn Hauser 32; (B) Sally Black 55, Lucille Crocetti 32; (C) Minnie Andrews 63, 31; 3-girls teams: 1. Minnie Andrews, Kay Burke, Joanne Cutter; 2. Lucille Crocetti, Marilyn Hauser, Mary Knoll; Closest to pin: Olga Latura (12); Long drive: Marily Hauser, Sally Black, Mary Catherine Yurcich (16).

Chip 'N Ales (Countryside) -- Sassy Scramble: 1. Sue Viglione, Cindy Skinner, Barb Zabloski, Lucy Sulik, Diana Petruska 4-under-par; 2. Jacci Beam, Barb Wollitz, Jayne Pavia, Mary Ann Klingensmith 1-under-par.

Tee Off Ladies (Reserve Run) -- Low gross and net: (AA) Linda Muckleroy 37, 34, Donna Lorenzi 34; (A) Sally Davis 42, Nancy Mussler, Janet Kermerer 34; (B) Amy Skelton 45, 30; (C) Debbie Lendi 48, Leeann Nutt 27; Chip-in: Janie Ambrose (10), Janice Schultz (17); Best on odd holes: Nutt, 4.

WGAH Ladies (Pine Lakes) -- Even holes minus half handicap: (A) Mary Delliquadri 13, Gloria Flowers 13.5; (B) Angie Babigoff 11, Mary Ellen McGonigle 13.5; (C) Ruth Hill 10.5, Toni Scudieri 12.

Wednesday Ladies (Mill Creek Par-3) -- Field day: Long drive: Pat Morell; Longest putt: Louis Toporcer; Low scores: Diane Soles 38, Dolores Sonoga 38, Toporcer 39; Chip-in: Sondra Perkins (12).

Sunrise Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Nancy Moore; (B) Doris Cavanaugh; (C) Gerri Procick; Low gross and net: (A) Moore 44, Rene Parman 32; (B) Cavanaugh 52, Kitty McDevitt, Patti Kueppers 34; (C) Procick 64, Jeannie Peppernay 31; Low putts: Parman; Birdie: Moore.

Friday Ladies (Valley) -- Add last five holes at half handicap: (A) Peggy Potts 19; (B) Sue Moore, Susan Susco 17; (C) Betty Wilson 16; Low gross and net: (A) Donna Brown 42, Potts 29; (B) Susco 47, 28, Moore 28; (C) Wilson 55, 22; Low putts: Brown 13; Chip-ins: Flo Reardon, Barb Hartsock; Birdies: Nancy Koehler, Reardon, Shirley Pitzer, Jane Pfund.

WWW Thursday Ladies (Bedford Trails) -- Scramble: Winners-Sherri Giavanni, Nancy Yuschak, Marilee Pilkington, Jean Carney; Long putt on No. 15: April Janovick.

Pine Lake Ladies -- Best on par-4s minus half handicap: (A) Ivory DiPiero 16; (B) Sally Ulicny 17; (C) Ilene Arthur 19; Low gross and net: (A) Mary Kane 46, Theresa Palermo 33; (B) Marlene Connors 52, 31; (C) Ginny Anderson 56, 33; Least putts: (A) Barb Dunlap; (B) Pat Strachan 15; (C) Evelyn Velardo 15; Birdie: Judy DeSalvo (4); Chip-ins: Sally Ulicny (2), Pat Strachan (8), Ruth Infante (9).

Thursday Ladies Nine (Mill Creek) -- Omit two worst holes minus half handicap: (A) Connie Pressey 26; (B) Salley Klingensmith; (C) Joy Batley 29; Low gross and net: (A) Kathy Murdock 46, Pressey 32; (B) Klingensmith 53, 30; (C) Sue Butcher 61, 34; Least putts: (A) Donna Bean, Murdock 16; (B) Irene Costakis, Bea Labozan 14; (C) Judy Robinson 16; Chip-in: Helen Huda; Birdie: Murdock.

Rocky Ridge Ladies -- Day's play: Marie Karas; Low gross and net: (A) Ruby Tomko 35, Shirley Rosine 26; (B) Holly Ryan 37, 24; Chip-in: Eve Berardino, Dottie Melody; Birdie: Dorothy Collinsworth, Ryan.

Ladies 18 (Mill Creek) -- Throw out par-5s: (A) Ginger Deuley 83/72; (B) Fran Reents 95/82; (C) Janet Ganchar 102/86; Birdie: Deuley (16), Linda Deckant (12); Chip-ins: Pat Eddy (1, 11), Mary Kane (11), Deckant (12).

GHY (Pine Lakes) -- Low net: (A) Sandy Copich 35; (B) Mary Ann Valley 31; (C) Lucille Luknis 35; (D) Jinx Storey 34; Birdies: Laura Campbell (18), Carol Gubany (12); Chip-ins: Bonnie Comeau (12), Gubany (12, 14), Betty McLaughlin (11).

GHY II (Pine Lakes) -- Low net: (I) Colleen Novosel 35; (II) Judy Higgins 32; Low gross: (I) Janet DelBene, Colleen Novodel; (II) Judy Higgins.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes