facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

THE ORION AWARD



Published: Thu, April 28, 2005 @ 12:00 a.m.


THE ORION AWARD
Youngstown Student Education Association.
President: Angela Speece, senior, North Jackson.
Advisers: Crystal Hawthorne, education, Boardman, Mary Lou Weingart, fine and performing arts, Salem.
THE CONSTELLATION AWARD:
Phi Kappa Tau Fraternity "Game of Hope."
President: Chris Dorris, junior, Ravenna.
Adviser: Dr. Jeffery Dick, geological and environmental studies, Kent.
THE LIBRA AWARD
Jim Petuch, adviser, Youngstown Environmental Studies Society, Boardman.
WHO'S WHO IN COLLEGES AND UNIVERSITIES
Gina Abruzzino, junior, Niles; Arlene Adams, junior, Mineral Ridge; Carolyn Anderson, senior, Enon Valley; Miodrag Andjelkovich, senior, Canfield; Kristin Banks, junior, Cadiz; Brent Barrett, senior, Austintown; Kyle Beca, junior, Warren; Rachel Becker, senior, Alexandria; Teri Bednarczyk, senior, Powhatan Point; Kevin Bowlin, senior, Bristolville; Joseph Brinsko, senior, Lowellville; Anne Buschur, senior, New Weston;
Laura Cagley, senior, Girard; Nicole Renee Campbell, junior, Youngstown; Erin Carter, junior, Youngstown; Shawn Chernushin, senior, Poland; Christine Cornell, junior, Youngstown; Jeanna Cunningham, senior, Warren; Nicole Cunningham, junior, Boardman; Robert Curran, senior, Austintown; Jordan Dananay, junior, Leechburg; Nicole Danish, senior, New Middletown; Rania Darwish, senior, Warren; Jennifer Davidson, senior, Poland; Amanda Day, junior, New Waterford.
Danielle DeChant, junior, Girard; David Denton, senior, Struthers; Tanner Dunlap, junior, Zanesville; Jordan Leigh Dunn, senior, Boardman; Ryan Engelhardt, junior, Canfield; Barbara Fabionova, senior, Youngstown; Jeff Ford, senior, Kinsman; Jessica Forsythe, senior, New Cumberland, W.Va.; Christine M. Franz, junior, Lisbon; Jaqueline E. Glaros, graduate student, Canfield; Gina Grapevine, senior, Lowellville; William Greier, junior, Berlin Center; Matthew Gustovich, senior, McDonald; Jason Hassen, senior, Ellwood City; Ned Thomas Heffner, junior, Youngstown; Lindsy Hitesman, junior, Austintown; Michael Gregory Hoffman, junior, Warren; Heather Hrina, junior, Struthers; Christopher Robert Hritz, junior, Canfield; Amber Hromyak, junior, Youngstown; Joy Huber, senior, Boardman; Shivani Jindal, senior, Columbus; Allison Kacmar, junior, Lordstown; Snowflake Kicovic, senior, Boardman; Joseph Kosela, senior, Warren; Emilie Lape, junior, Youngstown; Carla Macali, senior, Niles. Kelly Marshall, junior, Mineral Ridge; Ryan Martino, senior, Youngstown; Robert F. McGovern, junior, Youngstown; William Mehalco, senior, Hubbard; Jillian Mika, junior, Boardman; Mollie Anne Miles, senior, North Ridgeville; Daniel R. Miller, junior, Mineral Ridge; Julie Miller, senior, Youngstown; Melissa Nero, senior, Lowellville; Kinga Orban, senior, Boardman; Julie Orto, senior, Youngstown; Anjali Patel, senior, Hermatage; Jaymin Patel, senior, New Castle; Jessica Plutt, junior, Mentor; James Pondillo, senior, Youngstown; Jennifer Pregibon, senior, Warren; Craig Allen Richards, junior, Mechanicstown; Christina M. Rossi, senior, Poland; Karen Schubert, senior, Cortland; James Bernard Smith IV, senior, Campbell; Betsy Jean Snyder, senior, Beaver Falls; Jared W. Souder, senior, East Liverpool; Tara Sydney, senior, Youngstown; Nicholas A. Terracina, senior, Lake Charles, La.; Gabrielle Thomas, junior, Farrell; Joshua Vitale, senior, New Castle; John Vogel, junior, Mineral Ridge; William Vrontos, junior, Warren; James R. Wallace, senior, New Galilee; Kiisha Warfield, junior, Youngstown; Joshua David Wilson, senior, Cortland; Jennifer Yazvac, junior, Canfield; Noreen Yazvac, senior, Canfield; Matthew R. Young, senior, Mineral Ridge.
THE DECRANE-HOUSER AWARD
Amanda C. Staszak, junior, Youngstown.
THE CARDINAL NEWMAN SERVICE AWARD
Brian Lenhart, senior, Warren.
ARBY'S LEADERSHIP SCHOLARSHIP
Todd Diehl, sophomore, Warren; Erica Kachmer, junior, Youngstown; Julie Macomber, junior, Boardman; Charity Pappas, senior, Boardman; Adam Schnug, junior, Youngstown; Angela Speece, senior, North Jackson.
THE GINA TENNEY MEMORIAL SCHOLARSHIP
Emily Barlow, Sophomore, East Liverpool.
THE EMERGING LEADER PROGRAM RECOGNITION
Rachel Becker, senior, Alexandria, Ohio; Alexia L. Cross, senior, Warren; Jennifer E. Davidson, senior, Poland; Emilie G. Lape, senior, Poland; Diana LaVaglio, senior, Fowler; Johnise N. Wilkins, junior, Youngstown.
THE STUDENT SERVICE AWARD
Jerry Fullum, College of Engineering, Youngstown.
THE EDNA K. MCDONALD CULTURAL AWARD
Claudette Womack, financial aid, Youngstown.
THE GILLESPIE-PAINTER AWARD
Richard Sweany, registration, Youngstown.
Vince Pellegrini, financial aid, Girard.
THE LUKE N. ZACCARO MEMORIAL AWARD
Shivani Jindal, senior, Columbus.
THE DR. CHARLES A. MCBRIARTY AWARD
Melanie Koontz, student life, Boardman.
THE SMITH-MURPHY AWARD
Dr. Frank Castronovo, College of Fine and Performing Arts, Boardman.
THE STUDENT GOVERNMENT SPIRIT AWARDS
Amanda Lewis, sophomore, McDonald; Christine Franz, junior, Lisbon.
THE CYNTHIA E. ANDERSON LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Charity Pappas, senior, Boardman.
PRESIDENTIAL MENTORS PROGRAM
Jeanna Cunningham, senior, Youngstown; Judah Early, senior, Youngstown; Brigid Edwards, junior, North Lima; Anjali Patel, senior, Hermitage; Valerie Prevosnak, senior, Youngstown; Maria Salcedo, senior, Youngstown; Kiisha Warfield, junior, Youngstown.
THE YSU PIN AWARD
Laura Cagley, senior, Girard; Shivani Jindal, senior, Columbus; Brice Latshaw, senior, Leetonia.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes