SUNDAY'S MEDALISTS



ATHLETICSMen's Marathon
GOLD--Stefano Baldini, ItalySILVER--Mebrahtom Keflezighi, San DiegoBRONZE--Vanderlei de Lima, Brazil
BOXING48 Kg
GOLD--Yan Bhartelemy Varela, CubaSILVER--Atagun Yalcinkaya, TurkeyBRONZE--Zou Shimming, China and Sergey Kazakov, Russia
54 Kg
GOLD--Guillermo Rigondeaux Ortiz, CubaSILVER--Worapoj Petchkoom, ThailandBRONZE--Bahodirjon Sooltonov, Uzbekistan and Aghasi Mammadov, Azerbaijan
60 Kg
GOLD--Mario Cesar Kindelan Mesa, CubaSILVER--Amir Khan, BritainBRONZE--Murat Khrachev, Russia and Serik Yeleuov, Kazakhstan
69 Kg
GOLD--Bakhtiyar Artayev, KazakhstanSILVER--Lorenzo Aragon Armenteros, CubaBRONZE--Oleg Saitov, Russia and Kim Jung-joo, South Korea
81 Kg
GOLD--Andre Ward, Oakland, Calif.SILVER--Magomed Aripgadjiev, BelarusBRONZE--Utkirbek Haydarov, Uzbekistan and Ahmed Ismail, Egypt Plus
91Kg
GOLD--Alexander Povetkin, RussiaSILVER--Mohamed Aly, EgyptBRONZE--Roberto Cammarelle, Italy and Michel Lopez Nunez, Cuba
GYMNASTICS (RHYTHMIC)Individual
GOLD--Alina Kabaeva, RussiaSILVER--Irina Tchachina, RussiaBRONZE--Anna Bessonova, Ukraine
TAEKWONDOMen's Over 80kg
GOLD--Moon Dae Sung, South KoreaSILVER--Alexandros Nikolaidis, GreeceBRONZE--Pascal Gentil, France
Women's Over 67kg
GOLD--Chen Zhong, ChinaSILVER--Myriam Baverel, FranceBRONZE--Adriana Carmona, Venezuela
TEAM HANDBALLMen
GOLD--Croatia (Davor Dominikovic; Mirza Dzomba; Slavko Goluza; Niksa Kaleb; Blazenko Lackovic; Valter Matosevic; Petar Metlicic; Vlado Sola; Denis Spoljaric; Goran Sprem; Igor Vori; Vedran Zrnic; Ivano Balic; Venio Losert; Drago Vukovic)SILVER--Germany (Markus Baur; Mark Dragunski; Henning Fritz; Pascal Hens; Jan Olaf Immel; Florian Kehrmann; Klaus Dieter Petersen; Christian Ramota; Christian Schwarzer; Daniel Stephan; Frank von Behren; Christian Zeitz; Volker Zerbe; Stefan Kretzschmar; Torsten Jansen)BRONZE--Russia (Dmitry Torgovanov; Andrei Lavrov; Vitaly Ivanov; Mikhail Chipurin; Oleg Kuleshov; Eduard Koksharov; Denis Krivoshlykov; Alexey Rastvortsev; Sergey Pogorelov; Alexander Gorbatikov; Pavel Bashkin; Viacheslav Gorpishin; Alexey Kostygov; Vasily Kudinov; Alexander Tuchkin)
Women
GOLD--Denmark (Kristine Andersen; Karen Broedsgaard; Line Daugaard; Katrine Fruelund; Trine Jensen; Rikke Hoerlykke Joergensen; Lotte Kiaerskou; Henriette Roende Mikkelsen; Karin Oernhoej Mortensen; Louise Bager Noergaard; Rikke Schmidt; Rikke Skov; Camilla Ingemann Thomsen; Josephine Touray; Mette Vestergaard)SILVER--South Korea (Lee Sang Eun; Moon Pil Hee; Huh Soon Young; Huh Young Sook; Kim Hyun Ok; Choi Im Jeong; Myoung Bok Hee; Jang So Hee; Lee Gong Joo; Moon Kyeong Ha; Kim Cha Youn; Woo Sun Hee; Lim O Kyeong; Oh Seong Ok; Oh Yong Ran)BRONZE--Ukraine (Tetyana Shynkarenko; Ganna Burmystrova; Lyudmyla Shevchenko; Nataliya Borysenko; Anastasiya Borodina; Maryna Vergelyuk; Iryna Honcharova; Larysa Zaspa; Nataliya Lyapina; Galyna Markushevska; Olena Radchenko; Oxana Raykhel; Ganna Siukalo; Olena Tsygitsa; Olena Yatsenko)
VOLLEYBALLMen
GOLD--Brazil (Dante Guimaraes Amaral; Nalbert Bitencourt; Gustavo Endres; Ricardo Garcia; Giovane Gavio; Gilberto Godoy Filho; Andre Heller; Mauricio Lima; Andre Nascimento; Anderson Rodrigues; Rodrigo Santana; Sergio Dutra Santos)SILVER--Italy (Luigi Mastrangelo; Paolo Tofoli; Valerio Vermiglio; Samuele Papi; Andrea Sartoretti; Alberto Cisolla; Damiano Pippi; Andrea Giani; Alessandro Fei; Paolo Cozzi; Matej Cernic; Ventzislav Simeonov)BRONZE--Russia (Serguey Tetyukhin; Alexey Kazakov; Stanislav Dineykin; Andrey Egorchev; Alexey Kuleshov; Alexander Kosarev; Vadim Khamuttskikh; Sergey Baranov; Taras Khtey; Pavel Abramov; Konstantin Ushakov; Alexey Verbov)
WATER POLOMen
GOLD--Hungary (Tibor Benedek; Peter Biros; Rajmund Fodor; Tamas Kasas; Gergely Kiss; Norbert Madaras; Tamas Molnar; Adam Steinmetz; Barnabas Steinmetz; Zoltan Szecsi; Attila Vari; Istvan Gergely; Tamas Varga)SILVER--Serbia-Montenegro (Aleksandar Ciric; Vladimir Gojkovic; Danilo Ikodinovic; Viktor Jelenic; Predrag Jokic; Nikola Kuljaca; Slobodan Nikic; Aleksandar Sapic; Dejan Savic; Denis Sefik; Petar Trbojevic; Vanja Udovicic; Vladimir Vujasinovic)BRONZE--Russia (Revaz Chomakhidze; Dmitry Gorshkov; Marat Zakirov; Alexander Eryshov; Roman Balashov; Alexander Fedorov; Nikolay Maksimov; Sergey Garbuzov; Andrey Rekechinsky; Nikolay Kozlov; Dmitry Stratan; Vitaly Yurchik; Irek Zinnurov)
WRESTLING (FREESTYLE)Men60Kg
GOLD--Yandro Miguel Quintana Rivalta, CubaSILVER--Masuod Mostafa Gokar, IranBRONZE--Kenji Inoue, Japan
74Kg
GOLD--Buvaysa Saytiev, RussiaSILVER--Gennadiy Laliyev, KazakhstanBRONZE--Ivan Fundora Zaldivar, Cuba
96Kg
GOLD--Khadjimourat Gatsalov, RussiaSILVER--Magomed Ibragimov, UzbekistanBRONZE--Alireza Heidari, Iran

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News