SATURDAY'S MEDALISTS



ATHLETICSMen800
GOLD--Yuriy Borzakovskiy, RussiaSILVER--Mbulaeni Tongai Mulaudzi, South AfricaBRONZE--Wilson Kipketer, Denmark
5000
GOLD--Hicham El Guerrouj, MoroccoSILVER--Kenenisa Bekele, EthiopiaBRONZE--Eliud Kipchoge, Kenya
4 X 100 Relay
GOLD--Britain (Jason Gardener; Darren Campbell; Marlon Devonish; Mark Lewis Francis)SILVER--United States (Darvis Patton, Fort Worth, Texas; f-Shawn Crawford, Raleigh, N.C.; f-Justin Gatlin, Raleigh, N.C.; f-Coby Miller, Pasadena, Calif.; f-Maurice Greene, Grenada Hills, Calif.)BRONZE--Nigeria (Olusoji Adetokunbo Fasuba; Uchenna Emedolu; Aaron Egbele; Aliu Deji)
4 X 400 Relay
GOLD--United States (Kelly Willie, Houston; Andrew Rock, LaCrosse, Wis.; f-Otis Harris Jr, Columbia, S.C.; f-Derrick Brew, Raleigh, N.C.; f-Jeremy Wariner, Grand Prairie, Texas; f-Darold Williamson, San Antonio)SILVER--Australia (John Steffensen; Mark Ormrod; Patrick Dwyer; Clinton Hill)BRONZE--Nigeria (Godday James; Musa Audu; Saul Weigopwa; Enefiok Udo Obong)
Javelin
GOLD--Andreas Thorkildsen, NorwaySILVER--Vadims Vasilevskis, LatviaBRONZE--Sergey Makarov, Russia
Women1500
GOLD--Kelly Holmes, BritainSILVER--Tatyana Tomashova, RussiaBRONZE--Maria Cioncan, Romania
4 X 400 Relay
GOLD--United States (Crytsal Cox, Chapel Hill, N.C.; Moushaumi Robinson, Cary, N.C.; f-DeeDee Trotter, Knoxville, Tenn.; f-Monique Henderson, Bonita, Calif.; f-Sanya Richards, Austin, Texas; f-Monique Hennagan, Stockbridge, Calif.)SILVER--Russia (Natalya Ivanova; Tatiana Firova; f-Olesya Krasnomovets; f-Natalya Nazarova; f-Olesya Zykina; f-Natalya Antyukh)BRONZE--Jamaica (Ronetta Smith; f-Novlene Williams; f-Michelle Burgher; f-Nadia Davy; f-Sandie Richards)
High Jump
GOLD--Yelena Slesarenko, RussiaSILVER--Hestrie Suzette Cloete, South AfricaBRONZE--Vita Styopina, Ukraine
BASKETBALLMen
GOLD--Argentina (Juan Ignacio Sanchez; Emanuel David Ginobili; Alejandro Ariel Montecchia; Fabricio Oberto; Walter Herrmann; Gabriel Diego Fernandez; Hugo Ariel Sconochini; Luis Alberto Scola; Leonardo Martin Gutierrez; Andres Nocioni; Carlos Francisco Delfino; Ruben Wolkowyski)SILVER--Italy (Nikola Radulovic; Gianluca Basile; Giacomo Galanda; Matteo Soragna; Denis Marconato; Gianmarco Pozzecco; Alex Righetti; Rodolfo Rombaldoni; Massimo Bulleri; Michele Mian; Roberto Chiacig; Luca Garri)BRONZE--United States (Allen Iverson; Stephon Marbury; Dwayne Wade; Carlos Boozer; Carmelo Anthony; Lebron James; Chukwuemeka Okafor; Shawn Marion; Amare Stoudemire; Timothy Duncan; Lamar Odom; Richard Jefferson)
Women
GOLD--United States (Shannon Johnson; Dawn Staley; Suzanne Bird; Sheryl Swoopes; Ruth Riley; Lisa Leslie; Tamika Catchings; Tina Thompson; Diana Taurasi; Yolanda Griffith; Katie Smith; Swintayla Cash)SILVER--Australia (Alicia Poto; Allison Tranquilli; Sandra Brondello; Penny Taylor; Suzy Batkovic; Trish Fallon; Kristi Harrower; Laura Summerton; Belinda Snell; Natalie Porter; Rachael Sporn; Lauren Jackson)BRONZE--Russia (Olga Arteshina; Oxana Rakhmatulina; Natalia Vodopyanova; Diana Gustilina; Elena Baranova; Tatiana Shchegoleva; Ilona Korstin; Maria Stepanova; Maria Kalmykova; Elena Karpova; Irina Osipova; Anna Arkhipova)
BOXING51 Kg
GOLD--Yuriorkis Gamboa Toledano, CubaSILVER--Jerome Thomas, FranceBRONZE--Fuad Aslanov, Azerbaijan and Rustamhodza Rahimov, Germany
57 Kg
GOLD--Alexei Tichtchenko, RussiaSILVER--Kim Song Guk, North KoreaBRONZE--Jo Seok Hwan, South Korea, Vitali Tajbert, Germany
64 Kg
GOLD--Manus Boonjumnong, ThailandSILVER--Yudel Johnson Cedeno, CubaBRONZE--Boris Georgiev, Bulgaria and Ionut Gheorghe, Romania
75 Kg
GOLD--Gaydarbek Gaydarbekov, RussiaSILVER--Gennadiy Golovkin, KazakhstanBRONZE--Suriya Prasathinphimai, Thailand and Andre Dirrell, Flint, Mich.
91 Kg
GOLD--Odlanier Solis Fonte, CubaSILVER--Viktar Zuyev, BelarusBRONZE--Mohamed Elsayed, Egypt and Naser Al Shami, Syria
CANOE-KAYAK (FLATWATER)MenKayak Singles 500
GOLD--Adam van Koeverden, CanadaSILVER--Nathan Baggaley, AustraliaBRONZE--Ian Wynne, Britain Canoe
Singles 500
GOLD--Andreas Dittmer, GermanySILVER--David Cal, SpainBRONZE--Maxim Opalev, Russia
Kayak Doubles 500
GOLD--Germany (Ronald Rauhe; Tim Wieskoetter)SILVER--Australia (Clint Robinson; Nathan Baggaley)BRONZE--Belarus (Raman Piatrushenka; Vadzim Makhneu)
Canoe Doubles 500
GOLD--China (Meng Guanliang; Yang Wenjun)SILVER--Cuba (Ibrahim Rojas Blanco; Ledis Frank Balceiro Pajon)BRONZE--Russia (Alexander Kostoglod; Alexander Kovalev)
WomenKayak Singles 500
GOLD--Natasa Janics, HungarySILVER--Josefa Idem, ItalyBRONZE--Caroline Brunet, Canada
Kayak Doubles 500
GOLD--Hungary (Katalin Kovacs; Natasa Janics)SILVER--Germany (Birgit Fischer; Carolin Leonhardt)BRONZE--Poland (Aneta Pastuszka; Beata Sokolowska Kulesza)
CYCLING (MOUNTAIN BIKE)Men
GOLD--Julien Absalon, FranceSILVER--Jose Antonio Hermida, SpainBRONZE--Bart Brentjens, Netherlands
DIVINGMen
GOLD--Hu Jia, ChinaSILVER--Mathew Helm, AustraliaBRONZE--Tian Liang, China
GYMNASTICS (RHYTHMIC)Team
GOLD--Russia (Olesia Beluguina; Olga Glatskikh; Tatiana Kurbakova; Natalia Lavrova; Elena Murzina; Elena Posevina)SILVER--Italy (Elisa Blanchi; Fabrizia D'Ottavio; Marinella Falca; Daniela Masseroni; Elisa Santoni; Laura Vernizzi)BRONZE--Bulgaria (Zhaneta Ilieva; Eleonora Kezhova; Zornitsa Marinova; Kristina Ranguelova; Galina Tancheva; Vladislava Tancheva)
SAILINGTornado
GOLD--Austria (Roman Hagara; Hans Peter Steinacher)SILVER--United States (John Lovell, New Orleans; Charlie Ogeltree, Houston)BRONZE--Argentina (Santiago Lange; Carlos Espinola)
Men's Star
GOLD--Brazil (Torben Grael; Marcelo Ferreira)SILVER--Canada (Ross Macdonald; Mike Wolfs)BRONZE--France (Xavier Rohart; Pascal Rambeau)
SOCCERMen
GOLD--Argentina (Roberto Ayala; Nicolas Burdisso; Fabricio Coloccini; Andres D Alessandro; Cristian Gonzalez; Luis Gonzalez; Mariano Gonzalez; Gabriel Heinze; German Lux; Javier Mascherano; Nicolas Medina; Clemente Rodriguez; Mauro Rosales; Javier Saviola; Carlos Tevez)SILVER--Paraguay (Fredy Bareiro; Diego Barreto; Edgar Barreto; Pedro Benitez; Jose Cardozo; Ernesto Cristaldo; Jose Devaca; Osvaldo Diaz; Julio Enciso; Celso Esquivel; Diego Figueredo; Carlos Gamarra; Pablo Gimenez; Julio Gonzalez; Julio Manzur; Emilio Martinez; Aureliano Torres)BRONZE--Italy (Andrea Barzagli; Daniele Bonera; Cesare Bovo; Giorgio Chiellini; Daniele de Rossi; Simone del Nero; Marco Donadel; Matteo Ferrari; Andrea Gasbarroni; Alberto Gilardino; Giandomenico Mesto; Emiliano Moretti; Angelo Palombo; Ivan Pelizzoli; Giampiero Pinzi; Andrea Pirlo; Giuseppe Sculli)
TAEKWONDOMen's Under 80kg
GOLD--Steven Lopez, Sugar Land, TexasSILVER--Bahri Tanrikulu, TurkeyBRONZE--Yossef Karami, Iran
Women's Under 67kg
GOLD--Luo Wei, ChinaSILVER--Elisavet Mystakidou, GreeceBRONZE--Hwang Kyung Sun, South Korea
VOLLEYBALLWomen
GOLD--China (Feng Kun, Yang Hao, Liu Yanan, Li Shan Zhou Suhong, Zhang Yuehong, Chen Jing, Song Nina, Wang Lina, Zhang Na, Zhang Ping)SILVER--Russia (Irina Tebenikhina, Elena Tyurina, Lioubov Shashkova, Natalia Safronova, Evgenya Artamonova, Elizaveta Tishchenko, Olga Chukanova, Ekaterina Gamova, Marina Sheshenina, Alexandra Korukovets, Elena Plotnikova, Olga Nikolaeva)BRONZE--Cuba (Yumilka Ruiz Luaces, Nancy Carrillo de la Paz, Maybelis Martinez Adlun, Daimi Ramirez Echevarria, Yaima Ortiz Charro, Ana Ivis Fernandez Valle, Liana Mesa Luaces, Rosir Calderon Diaz, Aniara Munoz Carrazana, Dulce M. Tellez Palacio, Marta Sanchez Salfran, Zoila Barros Fernandez)
WRESTLING (FREESTYLE)Men55Kg
GOLD--Mavlet Batirov, RussiaSILVER--Stephen Abas, Fresno, Calif.BRONZE--Chikara Tanabe, Japan
66Kg
GOLD--Elbrus Tedeyev, UkraineSILVER--Jamill Kelly, Stillwater, Okla.BRONZE--Makhach Murtazaliev, Russia
84Kg
GOLD--Cael Sanderson, Salt Lake CitySILVER--Moon Eui Jae, South KoreaBRONZE--Sazhid Sazhidov, Russia
120Kg
GOLD--Artur Taymazov, UzbekistanSILVER--Alireza Rezaei, IranBRONZE--Aydin Polatci, Turkey
Copyright 2004 Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News