WEDNESDAY'S MEDALISTS



ARCHERYWomen's Individual
GOLD--Park Sung-hyun, South KoreaSILVER--Lee Sung-jin, South KoreaBRONZE--Alison Williamson, Britain
ATHLETICSMen's Shot Put
GOLD--Yuriy Bilonog, UkraineSILVER--Adam Nelson, Athens, Ga.BRONZE--Joachim Olsen, Denmark
Women's Shot Put
GOLD--Irina Korzhanenko, RussiaSILVER--Yumileidi Cumba, CubaBRONZE--Nadine Kleinert, Germany
CYCLING (ROAD)Women's Individual Time Trial
GOLD--Leontien Zijlaard-van Moorsel, NetherlandsSILVER--Dede Demet-Barry, Boulder, Colo.BRONZE--Karin Thuerig, Switzerland
Men's Individual Time Trial
GOLD--Tyler Hamilton, Marblehead, Mass.SILVER--Viatcheslav Ekimov, RussiaBRONZE--Robert Julich, Glenwood Springs, Colo.
CANOE-KAYAK (SLALOM RACING)Mens Canoe Singles
GOLD--Tony Estanguet, FranceSILVER--Michal Martikan, SlovakiaBRONZE--Stefan Pfannmoeller, Germany
Womens Kayak singles
GOLD--Elena Kaliska, SlovakiaSILVER--Rebecca Giddens, Green Bay, Wis.BRONZE--Helen Reeves, Britain
EQUESTRIANIndividual Eventing
GOLD--Bettina Hoy (Ringwood Cockatoo), GermanySILVER--Leslie Law (Shear L' Eau), BritainBRONZE--Kim Severson (Winsome Adante), Keene, Va.
Team Eventing
GOLD--Germany (Bettina Hoy; Hinrich Romeike; Andreas Dibowski; Frank Ostholt; Ingrid Klimke)SILVER--France (Nicolas Touzaint; Jean Teulere; Didier Courreges; Cedric Lyard; Arnaud Boiteau)BRONZE--Britain (Philippa Funnell; Leslie Law; Mary King; Jeanette Brakewell; William Fox Pitt)
FENCINGWomen's Individual Foil
GOLD--Valentina Vezzali, ItalySILVER--Giovanna Trillini, ItalyBRONZE--Sylwia Gruchala, Poland
GYMNASTICS (ARTISTIC)Men's Individual All-Around
GOLD--Paul Hamm, Waukesha, Wis.SILVER--Kim Dae Eun, South KoreaBRONZE--Yang Tae Young, South Korea
JUDOMen's 90kg
GOLD--Zurab Zviadauri, GeorgiaSILVER--Hiroshi Izumi, JapanBRONZE--Mark Huizinga, Netherlands and Khasanbi Taov, Russia
Women's 70kg
GOLD--Masae Ueno, JapanSILVER--Edith Bosch, NetherlandsBRONZE--Qin Dongya, China, and Annett Boehm, Germany
SHOOTINGWomen's Double Trap
GOLD--Kimberly Rhode, El Monte, Calif.SILVER--Lee Bo Na, South KoreaBRONZE--Gao E, China
Women's 25-meter Pistol
GOLD--Maria Grozdeva, BulgariaSILVER--Lenka Hykova, Czech RepublicBRONZE--Irada Ashumova, Azerbaijan
SWIMMINGMen100 Freestyle
GOLD--Pieter van den Hoogenband, NetherlandsSILVER--Roland Mark Schoeman, South AfricaBRONZE--Ian Thorpe, Australia
200 Breaststroke
GOLD--Kosuke Kitajima, JapanSILVER--Daniel Gyurta, HungaryBRONZE--Brendan Hansen, Haverton, Pa.
Women200 Butterfly
GOLD--Otylia Jedrzejczak, PolandSILVER--Petria Thomas, AustraliaBRONZE--Yuko Nakanishi, Japan
4 x 200 Freestyle Relay
GOLD--United States (Lindsay Benko, Elkhart, Ind.; Rhi Jeffrey, Delray Beach, Fla.; Rachel Komisarz, Louisville, Ky.; Natalie Coughlin, Concord, Calif.; Carly Piper, Gross Pointe, Mich.; Dana Vollmer, Fort Worth, Texas; Kaitlin Sandeno, Lake Forest, Calif.)SILVER--China (Li Ji, Zhu Yingwen, Xu Yanwei, Yang Yu, Pang Jiaying)BRONZE--Germany (Janina Kristin Goetz, Sara Harstick, Franziska van Almsick, Petra Dallmann, Antje Buschschulte, Hannah Stockbauer)
WEIGHTLIFTINGWomen's 63kg
GOLD--Nataliya Skakun, UkraineSILVER--Hanna Batsiushka, BelarusBRONZE--Tatsiana Stukalava, Belarus
Men's 69kg
GOLD--Zhang Guozheng, ChinaSILVER--Lee Bae-young, South KoreaBRONZE--Nikolai Peshalov, Croatia
Associated Press

More like this from vindy.com

Subscribe Today

Sign up for our email newsletter to receive daily news.

Want more? Click here to subscribe to either the Print or Digital Editions.

AP News