facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

PREP SWIMMING District meet



Published: Sun, February 16, 2003 @ 12:00 a.m.



When: Thursday-SaturdayWhere: Cleveland State UniversityCost: $6 per sessionThursday's schedule: (Diving) Boys: 9 a.m. to noon; Girls Div. I: 2-5 p.m.; Girls Div. II: 7-10.Friday: Preliminaries (200 medley relay, 200 freestyle, 200 IM, 50 freestyle, 100 butterfly): 9:30 a.m. to 1 p.m. Finals: 6-8:30.Saturday: Preliminaries (100 freestyle, 500 freestyle, 200 freestyle relay, 100 backstroke, 400 freestyle relay): 9 a.m. to 12:30 p.m. Finals: 6 p.m.Boys state qualifiers: Top eight divers, top four individuals/relay teams in each swimming event and 11 at-large individuals/relays advance to next weekend's state tournament.Girls Div. I state qualifiers: Top nine divers, top five individuals/relay teams, 11 at-large individuals/relay teams.Girls Div. II state qualifiers: Top six divers, top three individuals/relay teams, 11 at-large individuals/relay teams.

AREA QUALIFIERSBOARDMAN

Boys: Tyler O'Halloran (50 freestyle, 100 freestyle), Grant Brown (100 freestyle, 200 IM), Lee Knight (100 backstroke), Brian Katz (100 butterfly), Chad Henson (100 backstroke), Kyle Hillman (100 butterfly), Chad Deangelo (200 IM), 200 medley relay (Knight, O'Halloran, Katz, Brown), 400 freestyle relay (Katz, Brown, Knight, O'Halloran)Girls: Hayley Robinson (100 breastroke, 200 IM); Sarah Grabert (200 freestyle, 100 backstroke), 200 freestyle relay (Grabert, Kristen Lower, Katie Leone, Robinson), 200 IM (Grabert, Robinson, Margaret Mallis, Leone)

WARREN HARDING

Boys: Nathan King (200 IM, 100 backstroke), Tyler King (100 butterfly, 200 freestyle), Eric Esposito (50 free, 100 free), Eddie Angelo (50 freestyle), John Jastatt (100 butterfly), Todd Talstein (100 butterfly), 400 boys freestyle relay (T. Talestein, T. King, Esposito, N. King). 200 freestyle relay (Angelo, T. King, Esposito, N. King)Girls: Jennifer Bilchak (diving), Lindsey Provitt (diving)

CANFIELD

Boys: Jon Donadee (diving), Nick Frankle (500 freestyle, 100 breastroke), Sameh Elguizaoui (50 free, 100 breastroke), Rob Frankle (100 freestyle, 200 IM), John Sinsheimer (100 freestyle, 100 breastroke), Mike Braman (100 backstroke), 200 freestyle relay (Rob Frankle, Nick Frankle, Elguizaoui, Sinsheimer), 200 boys medley relay (Elguizaoui, Nick Frankle, Sinsheimer, Rob Frankle)Girls: Kelly Reese (diving), Meghan Linnelli (50 freestyle, 100 freestyle), Cubbey Linnelli (100 butterfly, 200 IM), Tracie Sinsheimer (50 freestyle, 100 butterfly), Elia Sorice (100 breastroke), 200 freestyle relay (Vanessa Gestosani, Tracie Sinsheimer, Cubbey Linnelli, Meghan Linnelli), 400 freestyle relay (Cubbey Linnelli, Sinsheimer, Gestosani, Meghan Linnelli)

HOWLAND

Girls: Heather Gilmour (200 freestyle, 500 freestyle), Erin Gilmour (200 freestyle), Kristine Mann (100 butterfly), MaryEllen Ditchey (100 backstroke), 200 freestyle relay (E. Gilmour, Laureen Pozega, Mann, H. Gilmour), 200 medley relay (Ditchey, E. Gilmour, Mann, H. Gilmour)

POLAND

Boys: Cody Robson (100 butterfly, 200 IM)Girls: Carey Venglarcik (100 backstroke, 100 butterfly), Raeanne Coppola (50 freestyle, 100 freestyle), Audrie Plant (50 freestyle), Liz Rothenberg (100 freestyle), Molly Makowski (diving), Mallory Bajerski (diving), 200 medley relay (Venglarcik, Rothenberg, Allyson Simons, Coppola), 200 freestyle relay (Plant, Venglarcik, Rothenberg, Coppola), 400 freestyle relay (Plant, Maura Picciano, Simons, Rothenberg)

MCDONALD

Boys: Jon Tepsick (200 freestyle, 500 freestyle)

WESTERN RESERVE

Girls: Alexandra Wilson (100 breastroke, 200 IM)

HUBBARD

Girls: Cara Ryser (diving)

SEBRING

Girls: Kayla Faudree (50 freestyle, 100 breastroke)

LISBON

Boys: Ian Michael Palmer (50 freestyle)

WARREN JFK

Boys: Chris Totten (100 butterfly, 200 IM)Girls: Becky Bertuzzi (100 freestyle, 200 freestyle), Courtney Reese (100 butterfly, 500 freestyle), 200 medley relay (Alethea Mymo, Kayla Teaberry, Reese, Bertuzzi), 400 freestyle relay (Teaberry, Stephanie Barker, Reese, Bertuzzi)

WEST BRANCH

Girls: Alicia Bluhm (100 freestyle, 200 freestyle)

-- Joe Scalzo




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport