GRADUATIONS


Bachelor's degrees unless otherwise noted; majors are listed if provided.
ASHLAND UNIVERSITY
Boardman -- Michael Gerthung, master of education, classroom instruction.
Youngstown -- Joseph McRae, public communication; Shannon Sutherin, business administration -- marketing.
PITTSBURGH TECHNICAL INSTITUTE
Calcutta -- Hillary Rinko, associate degree, graphic design.
CLARION UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA
Poland -- Kimberly M. Berg, communication sciences and disorders.
EAST CAROLINA UNIVERSITY, GREENVILLE, N.C.
Wayne, Pa. -- Sara Rendina, health education and promotion.
UNIVERSITY OF MICHIGAN, ANN ARBOR
Youngstown -- Danielle Tucker, education; Renee El.
CASE WESTERN RESERVE UNIVERSITY
Youngstown -- Verna M. Williams-Hamner, master of social administration, social work.
UNIVERSITY OF AKRON
Poland -- Justin Cather, associate degree.
Warren -- Heather Ewing; Megan Rumancik, asoociate and bachelor's degrees.
PENN STATE UNIVERSITY
Clark, Pa. -- Catherine Robbins, associate degree in business administration.
Ellwood City, Pa. -- Corinne Mazzant, special education; Jennifer Morabito, forest science; David Quintanilla, human development and family studies.
Freedonia, Pa. -- Joshua Lucas, management information systems.
Greenville, Pa. -- Buck Beilstein, forest science; Matthew Manganello, chemical engineering; Tessa Marshall, chemistry; John Ondo, turfgrass science; Joseph Andrusky, associate degree, business administration; Pamela Hanson, associate degree, business administration; Gary Jones, associate degree, business administration; Kimberly Klink, associate degree, physical therapist assistant; Mark Mohney, associate degree, wildlife technology; Kenneth Myers, associate degree, wildlife technology.
Grove City, Pa. -- Suzanne Dick, master of education, curriculum and instruction; Benjamin Chutz, recreation and park management; Michelle Poulos, mechanical engineering.
Hermitage, Pa. -- Benjamin Blaire, business; Diana Brest, business; Edward Gallagher, business; John Moroco, business; Melissa Steingrabe, art; Paul Walton, business; Richard Dunder, associate degree, business administration; David Kapusta, associate degree, letters, arts and sciences; Patricia Lennon, associate degree, human development and family studies; Rebecca Ramage, associate degree, physical therapist assistant; Donald Yoest, associate degree, letters, arts and sciences.
Jamestown, Pa. -- Amanda Holcombe, recreation and park management; Robert Shellenbarger, secondary education; Michael Moore, associates degree, physical therapist assistant.
Mercer, Pa. -- Marjorie Mackell, master of education, adult education; Rosilyn Allan, nursing; Kindra Beck, communication and media studies; Michael Dudek, mechanical engineering; Jamie Carothers, associate degree, business administration.
New Castle, Pa. -- Lara Billyk, finance; Laura Clark, elementary and kindergarten education; Anthony Conn, business; Carrie Gierlach, business; Debra Holt, management; Susan Krzysik, biology; Charl Rimboeck, human development and family studies; Jason Devido, associate's degree, business administration; Terry Hill, associate's degree, letters, arts, and sciences; Laura Ritchie, associate's degree, physical therapist assistant.
New Wilmington, Pa. -- Anthony Gearhart, turfgrass science.
Pulaski, Pa. -- Nicholas Gentile, mechanical engineering.
Sharon, Pa. -- Katie Broussard, business; Mary Odem, political science; Laurel Page, finance; John Gierchak, associate degree, business administration; Patricia Long, associate degree, business administration; Kimberley Ryder, associate degree, human development and family studies.
Sharpsville, Pa. -- Terry McAdams, marketing; Sarah Minoff, business; Lisa Zahuranec, wildlife and fisheries science; Cynthia Curry, associate degree, physical therapist assistant; Heather Holmes, associate degree, physical therapist assistant; Tammy Shaw, associate degree, business administration.
Stoneboro, Pa. -- Charity Boughner, associate degree, business administration; Richard McClung, associate degree, information sciences and technology.
Volant, Pa. -- Darcy Comstock, information sciences and technology; Heather Sankey, associate degree, science.
Wampum, Pa. -- Beth Makarevich, international politics.
West Middlesex, Pa. -- Adam Burns, elementary and kindergarten education; Samantha Campbell, biology; Nicole Everhart, human development and family studies; Jennifer George, associate degree, physical therapist assistant.
Campbell -- Tina Cutrone, associate degree, physical therapist assistant.
Canfield -- Patricia Preston, nursing; Lisa Murcko, associate degree, physical therapist assistant.
Girard -- Ivan Meszaros, business.
Hubbard -- Denise Meyers, nursing.
Niles -- Heather Cassidy, architectural engineering; Raynel Davies, associate degree, physical therapist assistant.
Warren -- Nicole Cravotta, associate degree, occupational therapy.
Youngstown -- Robyn White, marketing.

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.