facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

PREP TRACK & amp; FIELD LEADERS



Published: Sun, April 13, 2003 @ 12:00 a.m.


BOYS
4x800 relay -- McDonald, 8:47; East Palestine, 8:39.4; Salem, 8:43; Boardman, 8:50; Howland, 8:57.8; Lakeview, 8:59; Girard, 8:59.6.
110 high hurdles -- Mark Lipinsky (Boardman), 15.0; Marc Carbon (Poland), 15.4; Dan Kinsey (Beaver Local), 15.6; Tony Davis (Howland), 15.7; Levi Leigh (Mineral Ridge), 15.9.
100 -- Thaddeaus Walker (Warren Harding), 11-0; Anthony Jefferson (Howland), 11.0; Miles Williams (Fitch), 11.0; Davanzo Tate (Fitch), 11.1; Lou Scudere (Brookfield), 11.1; David Koval (Poland), 11.1.
1600 -- Justin Campbell (East Liverpool), 4:35; Luke McCluggage (Jackson-Milton), 4:38; Vinny Freedman 4:46.7; (Jarrod Neiderhiser (Salem), 4:47; Derek Armstrong (Maplewood), 4:49; Shane Harding (Salem), 5:50.
4x100 relay -- Howland, 43.3; Boardman, 44.7; Girard, 45.0; Lisbon, 45.2; Salem, 45.4; Warren Harding, 45.5.
400 -- Treymayne Warfield (Warren Harding), 50.7; Scott Weiser (Beaver Local), 50.8; John Palmer (Maplewood), 51.6; Ben Nolan (Warren JFK), 52.1.
300 intermediate hurdles -- Lipinsky (Boardman), 41.0; Carbon (Poland), 41.1; Davis (Howland), 42.6; Gary Chaney (Girard), 44.0; Mike Dickson (McDonald), 44.1; Leigh (Mineral Ridge), 44.2.
800 -- Campbell (East Liverpool), 2:05; Sean Hulbert (Leetonia), 2:07; Joe Ifft (Niles), 2:08; Kevin Stonestreet (McDonald), 2:08; Craig McGraw (East Palestine (2:08); Jim Hlebak (Boardman), 2:08.
200 -- Williams (Fitch), 22.4; Tate (Fitch), 22.5; James Justice (Howland), 22.8. Shane Golden (JFK), 22.9; Scudere (Brookfield), 23.0; Ed Fetuah (Wilson), 23.1; Marcus Jones (Salem), 23.2.
3200 -- Mark Montgomery (East Liverpool), 10:04.2; Dannny Simpson (Leetonia), 10:11.6; Luke McCluggage (Jackson-Milton), 10:18.2; Matt Yanek (Salem), 10:21; Tim Weaver (Boardman), 10:22; Justin Setty (Fitch), 10:23.
4x400 relay -- Boardman, 3:35; Champion, 3:35.2; Fitch, 3:37.2; McDonald, 3:40; East Liverpool, 3:42.7.
Shot put -- Nick Panezich (Springfield), 51-9; Kevin Steele (Fitch), 52-10; George Washko (Lakeview), 51-1; Gary Snyder (South Range), 49-4; Steve Buckholder (Champion), 48-1; Anthony Hoke (Boardman), 47-8.
Discus -- Panezich (Springfield), 163-5; George Fetchko (Howland), 152-1; Armon Acuri (Boardman), 145-9; Matt Zakrajsek (Howland), 144-5; Sam Cassano (Fitch), 143-10; Steele (Fitch), 143-1; Dan Fridley (Niles), 142-11.
High jump -- Garret Sevek (Salem), 6-4; Pat Woods (Beaver Local), 6-3; Brandon Alexander (Howland), 6-2; Patrick White (Warren Harding), 6-2; Freddie Gray (Leetonia), 6-2; Dave Kinsey (Beaver Local), 6-2.
Long jump -- Cameron Widget (Chaney), 21-4; Jermaine Moncrief (Boardman), 20-6; Darren Lee (Warren Harding), 20-3; Andy Peterson (Lowellville), 20-1; Eric Anderson (Struthers), 20-0.
Pole vault -- Dave Medicus (Fitch), 11-6; Jeremy Pasquale (Boardman), 8-0.
GIRLS
4x800 relay -- Boardman, 10:01.7; Canfield, 10:32; Salem, 10:34; Ursuline, 10:43; McDonald, 10:49.
100 high hurdles -- Lauren Kreft (LaBrae), 15.7; Jen Grayson (Maplewood), 16.1; Kaitlyn Nasci (Brookfield), 16.2; Laura Kreft (LaBrae), 16.3; Carrie Zorman (Boardman), 16.6; Hayley Withrow (Boardman), 16.7; Anna Marie Ricciardi (Western Reserve), 16.7.
100 -- Cachet Murray (Girard), 12.0; Jessica White (Liberty), 12.3; Jesmine Smith (Liberty), 12.4; Amber Bland (Boardman), 12.4; Jonise Hartsfield (Chaney), 12.8.
4x200 relay -- Canfield, 1:52.1; Champion, 1:54.8; Lowellville, 1:55.1; Mineral Rige, 1:55.9; Rayen, 1:56; Salem, 1:56.6.
1600 -- Brittany Durkin (Boardman), 5:29.4; Marlene Wolfe (Champion), 5:31.7; Andra Sanders (South Range), 5:33; Monica Cuevas (Boardman), 5:40.3.
4x100 relay -- Chaney, 52.2; Warren JFK, 52.2; Girard, 52.3; Liberty, 52.5.
400 -- Cierra Bennett (Ursuline), 60.0; Emily Wollet (Canfield), 60.1; Hernandez (Champion), 60.8; Jessica Moore (Boardman), 62.2; Cuevas (Boardman), 63.5.
300 low hurdles -- Nasci (Brookfield), 47.8; Grayson (Maplewood), 48.7; Nicole Robenold (Struhers), 50.2; Angelene Cicero (Warren JFK), 50.4; Genna Higbee (Boardman), 50.4.
800 -- Cuevas (Boardman), 2:27.2; Wolfe (Champion), 2:29.5; Jessica Moore (Boardman), 2:29; Mara Boak (Canfield), 2:30; Durking (Boardman), 2:31.7; Erin Koppel (McD0nald), 2:37; Lauren Teal (Salem), 2:38.
200 -- White (Liberty), 25.8; Murray (Girard), 25.9; Bland (Boardman), 26.0; Hartsfield (Chaney), 27.2; Wollet (Canfield), 27.2.
3200 -- Durkin (Boardman), 12:26; Jen Wenhold (McDonald), 12:40; Mary Sivulich (Hubbard), 12:41; Michelle Bistrica (Boardman), 12:42; Bafano (Champion), 12:41.
4x400 relay -- Boardman, 4:17; Canfield, 4:21; Ursuline, 4:24; Liberty, 4:24.
Shot put -- Michelle Rossio (Warren JFK), 38-2; Brooke Katzman (Boardman), 37-2; Sorroya Townsend (Girard), 33-7; Natalie Montani (East Palestine), 33-6; Danielle Cofojohn (Southeast), 33-41/2.
Discus -- Rossio (Warren JFK), 146-3; Amanda Barbone (Western Reserve), 116-6; Jenna Brien (Warren JFK), 109-5; Megan White (Mineral Ridge), 108.
High jump -- Bland (Boardman), 5-6; Anna Marie Ricciardi (Western Reserve), 5-4; Jacquie Travis (Struthers), 5-2; Grayson (Maplewood), 5-2; Erica Wilson (Rayen), 5-0.
Long jump -- Murray (Girard), 16-8; Wilson (R), 16-71/2; Paula Ferry (Beaver Local), 15-101/4; Marci Mancuso (Leetonia), 15-10; Maren Kemp (Champion), 15-10.
Additions or corrections should be e-mailed to sports@vindy.com or faxed to (330) 747-6712.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes