facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

PREP SPORTS AT A GLANCE



Published: Sat, September 28, 2002 @ 12:00 a.m.



FRIDAY'S RESULTS

FOOTBALL

SCORES

AREA

Chaney 38, Poland 17

East Liverpool 23, Rayen 8

Wilson at Struthers, ppd. until today at noon

Boardman 34, Painesville Riverside 0

Warren Harding 43, Ursuline 10

Canfield 13, Niles 12

Howland 22, Salem 7

Jackson-Milton 24, Western Reserve 23 (OT)

Lowellville 26, South Range 12

McDonald 39, Mathews 7

Springfield 26, Mineral Ridge 7

Brookfield 40, Champion 21

Hubbard 35, Lakeview 28

Girard 13, Newton Falls 0

Liberty 46, LaBrae 39

Columbiana 20, Southern 7

Lisbon 35, Crestview 0

East Palestine 48, United 22

Leetonia 49, Sebring 0

Campbell 45, Erie Mercyhurst 6

Louisville 29, West Branch 12

Beaver Local 28, Zanesville 14

Oak Glen (W. Va.) 26, Wellsville 18

Southeast 31, Waterloo 3

OHIO

Ada 30, Paulding 0

Archbold 17, Montpelier 7

Ashland 16, Orrville 6

Athens 18, Jackson 14

Bascom Hopewell-Loudon 26, N. Baltimore 0

Bellaire St. John's 29, Wheeling Cent. (W.Va.) 26

Bellevue 14, Lima Sr. 12

Belpre 34, Albany Alexander 14

Blanchester 18, Hillsboro 12

Bluffton 21, Spencerville 6

Cin. Aiken 47, Cin. Schroeder 6

Cin. Anderson 10, Cin. Glen Este 6

Cin. Colerain 49, Hamilton 18

Cin. Deer Park 30, Cin. Finneytown 6

Cin. Elder 21, Cin. St. Xavier 17

Cin. Hills Christian Academy 35, N. College Hill 0

Cin. Mariemont 27, Cin. Indian Hill 24 (OT)

Cin. Moeller 26, Cin. LaSalle 15

Cin. Princeton 28, Fairfield 0

Cin. Reading 27, Cin. Madeira 0

Cin. Sycamore 37, W. Chester Lakota W. 34

Cin. Winton Woods 49, Cin. NW 12

Cin. Wyoming 28, N. Bend Taylor 6

Coldwater 49, Rockford Parkway 7

Cols. Grove 37, Troy Christian 0

Cols. Linden McKinley 33, Cols. Eastmoor 0

Cols. Waterson 41, Napoleon 21

Cory-Rawson 31, Arlington 28

Dalton 41, Doylestown Chippewa 12

Day. Chaminade-Julienne 49, St. Bernard Roger Bacon 20

De Graff Riverside 48, Ridgeway Ridgemont 0

Defiance 3, Lima Bath 0

Defiance Ayersville 39, Haviland Wayne Trace 20

Defiance Tinora 55, Edgerton 0

Delphos Jefferson 14, Convoy Crestview 0

Dola Hardin Northern 49, Arcadia 0

Dover 41, Cambridge 14

Dublin Coffman 56, Hilliard Darby 14

Findlay 49, Tol. Whitmer 12

Gallipolis Gallia Acad. 21, Marietta 7

Grove City 48, Groveport Madison 22

Holland Spring. 15, Perrysburg 0

Jeromesville Hillsdale 9, Rittman 8

Kenton 49, St. Marys Memorial 21

Kettering Alter 23, Cin. McNicholas 19

Kings Mills Kings 46, Morrow Little Miami 6

Lafayette Allan E. 50, Lima Perry 0

Lakeside Danbury 20, Oregon Stritch 8

Leipsic 19, Van Buren 7

Logan 53, Vincent Warren 7

Loveland 37, Cols. Northland 0

Lucasville Valley 40, Portsmouth Sciotoville Community 13

Marion Cath. 34, Waynesfield-Goshen 20

Marion Stein Marion Local 40, Versailles 14

Mason 42, Batavia Amelia 22

McGuffey Upper Scioto Valley 27, Yellow Springs 17

Metamora Evergreen 16, Morenci (Mi.) 9

Millersburg W. Holmes 20, Bellville Clear Fork 14

Minster 13, New Bremen 6

Morral Ridgedale 12, Cardington-Lincoln 7

Nelsonville-York 35, McAuthur Vinton Co. 0

New Philadelphia 49, Byesville Meadowbrook 7

New Richmond 35, Bethel 7

Northwood 38, Ottawa Hills 0

Oak Glen (W.Va.) 26, Wellsville 18

Ottawa-Glandford 42, Celina 6

Oxford Talawanda 41, W. Carrollton 17

Parkersburg Catholic (W.Va.) 42, S. Gallia 0

Pataskala Watkins Memorial 21, Franklin Hts. 7

Piqua 22, Spring. S. 14

Portsmouth W. 62, Scioto McDermott NW 0

Richmond Edison 31, Bellaire 14

Sherwood Fairview 40, Hicksville 25

Smithville 21, Creston Norwayne 14

St. Paris Graham 33, Spring. Kenton Ridge 0

Steubenville 20, Brooke (W.Va.) 3

Strasburg-Franklin 35, Newcomerstown 8

Tol. St. Francis 27, Tol. Start 7

Tol. St. Johns 21, Tol. Rogers 0

Tol. Woodward 18, Tol. Libbey 6

Toronto 48, Pittsburgh (Pa.) the Academy 8

Urbana 57, Lewistown Indian Lake 14

Van Wert 20, Lima Shawnee 7

Wapakoneta 39, Elida 16

Waterford 55, Hemlock Miller 6

Weir (W.Va.) 31, Wintersville Indian Creek 10

Welston 46, Pomeroy Meigs 0

Whitehall-Yearling 18, London 6

Wintersville Indian Creek 65, Milan Edison 0

Woodsfield Monroe Cent. 47, N. Martinsville (W. Va.) Magnolia 0

Wooster 23, Massillon Jackson 15

Wooster Triway 27, Medina Buckeye 23

PENNSYLVANIA

Greenville 21, Wilmington 14

Saegertown 38, West Middlesex 16

New Castle 36, Montour 7

Riverside 17, Mohawk 17 (OT)

West Allegheny 24, Blackhawk 0

Sharon 14, Grove City 6

Summit Academy 8, Union 6

Sharpsville 35, Lutheran East 6

Slippery Rock 14, Hickory 10

Reynolds 19, Mercer 12 (2 OT)

Beaver Falls 18, Ellwood City 13

Laurel 28, Neshannock 6

Shenango 26, Avonworth 15

Altoona 42, Easton 35

Avella 22, Bentworth 20

Bald Eagle at Tyrone, ppd rain.

Beaver at Aliquippa, ppd rain.

Bedford 16, Central Cambria 8

Belle Vernon 13, Derry 7

Bellwood-Antis 49, West Branch 0

Berlin Brothers Valley 13, Shade 6

Bethel Park 21, Butler 6

Bishop McCort 21, Richland 6

Blacklick Valley at Windber, ppd rain.

Blairsville 17, Saltsburg 0

Bradford 28, St. Marys 21

Brentwood 40, Leechburg 14

Brookville 40, Union-Rimersburg 7

Brownsville 41, Southmoreland 10

Burrell 40, Deer Lakes 6

Cambridge Springs 20, Conneaut Valley 6

Canon-McMillan 27, McKeesport 3

Carmichaels 40, Mapletown 7

Center 26, New Brighton 22

Central Catholic 46, Connellsville 0

Central Mountain at Williamsport, ppd rain.

Chartiers-Houston 14, Canevin 6

Clarion-Limestone 44, Clarion 0

Clearfield 45, Bellefonte 13

Corry at Girard, ppd rain.

Coudersport 20, Smethport 7

Curwensville 14, Brockway 8

Downingtown 24, State College 7

Eisenhower 36, Youngsville 0

Elizabeth Forward 44, McGuffey 0

Everett 12, Chestnut Ridge 7

Forest Hills 48, Cambria Heights 0

Fort Cherry 24, Beth-Center 6

Fort LeBoeuf at Northwestern, ppd rain.

Fox Chapel at Albert Gallatin, ppd rain.

Franklin Regional 34, Indiana 27

Frazier 21, Jefferson-Morgan 7

Freedom 34, Quaker Valley 7

Freeport 27, North Catholic 6

Gateway 21, Penn-Trafford 7

Greater Johnstown 41, Somerset 0

Greensburg Central Catholic 7, Washington 6

Greensburg Salem 9, Uniontown 7

Harbor Creek at General McLane, ppd rain.

Highlands 40, Valley 6

Hollidaysburg 48, DuBois 8

Homer-Center 15, Laurel Valley 6

Hopewell 35, Mount Pleasant 0

Huntingdon 37, Mount Union 0

Iroquois 16, North East 14

Jeannette 28, Chartiers Valley 7

Johnsonburg 20, Sheffield 0

Johnstown 41, Somerset 0

Junitata Valley 21, Tussey Mountain 14

Kane 27, Cameron County 20

Karns City 33, Moniteau 6

Keystone 28, West Shamokin 8

Keystone Oaks 42, West Mifflin 3

Kiski Area 40, Latrobe 7

Knoch 41, Kittanning 0

Langley 16, Peabody 0

Laurel Highlands 18, Yough 12

Linesville 26, Lakeview 6

Mars 20, Ford City 7

McDowell 26, Central 0

Monaca 40, Cornell 14

Monessen 26, California 22

Moon 42, Ambridge 8

Moshannon Valley 23, Williamsburg 12

Mt. Lebanon 22, Baldwin 10

North Hills 35, Shaler 7

Northgate 18, East Allegheny 14

Oil City 27, Meadville 12

Penn Cambria 20, Central Martinsburg 7

Penn Hills 38, Hempfield 6

Penns Valley 21, Southern Huntingdon 19

Philipsburg-Osceola at Indian Valley, ppd rain.

Pine-Richland 47, Hampton 0

Portage 28, Conemaugh Township 0

Redbank Valley 26, Allegheny-Clarion Valley 12

Riverside 17, Mohawk 14 (OT)

Seneca 16, Fairview 8

Seneca Valley 47, North Allegheny 21

South 16, Westinghouse 14

South Allegheny 7, Carlynton 0

South Fayette 21, Steel Valley 20

Springdale 48, Serra 7

Summit Academy 8, Union 6

Thomas Jefferson 48, Peters Township 7

Titusville 33, Erie East 0

Trinity 40, Ringgold 14

Union City 28, Conneaut Lake 13

Upper St. Clair 26, Plum 7

Warren 35, Punxsutawney 8

Waynesburg 27, Charleroi 3

West Greene 30, Geibel 8

Woodland Hills 34, Norwin 14

SUMMARIES

CHANEY 38, POLAND 17

Chaney25670--38

Poland0377--17

CHANEY -- Justin Hood, 9 run (kick failed)

CHANEY -- Ed McElroy, 3 run (run failed)

CHANEY -- McElroy, 33 run (run failed)

CHANEY -- McElroy, 48 run (Josh Terlicki kick)

POLAND -- Shawn O'Halloran, 28 FG

CHANEY -- McElroy, 37 run (kick failed)

POLAND -- Jim Shurilla, 19 pass from Sean Clayton (O'Halloran kick)

CHANEY -- McElroy, 38 run (Terlicki kick)

POLAND -- Dave Koval, 3 pass from Clayton (O'Halloran kick)

EAST LIVERPOOL 23, RAYEN 8

Rayen8000--8

East Liverpool03200--23

RAYEN -- Richard Owens, 16 pass from Ty Page (Perkins pass from Page)

EAST LIVERPOOL -- Jared Zirillo, 23 FG

EAST LIVERPOOL -- Lou Ward, 4 run (run failed)

EAST LIVERPOOL -- Ward, 6 run (Zirillo kick)

EAST LIVERPOOL -- Andre Dawson, 8 pass from Matt Skrinjar (Zirillo kick)

WARREN HARDING 43, URSULINE 10

Warren Harding72277--43

Ursuline10000--10

URSULINE -- Nick Royer, 23 FG

HARDING -- Antuwan Molder, 65 pass from Mike Kokal (Joe Spain kick)

URSULINE -- Lou Irizarry, 76 pass from Daryll Clark (Royer kick)

HARDING -- Richard Davis, 8 run (Prescott Burgess, pass from Mike Phillips)

HARDING -- Tremayne Warfield, 43 pass from Phillips (Phillips run)

HARDING -- Kokal, 1 run (kick blocked)

HARDING -- Davis, 4 run (Spain kick)

HARDING -- Kokal, 21 run (Spain kick)

BOARDMAN 34, PAINESVILLE RIVERSIDE 0

Riverside0000--0

Boardman146140--34

BOARDMAN -- Brad Beck, 11 run (Andrew Good kick)

BOARDMAN -- Beck, 3 run (Good kick)

BOARDMAN -- Beck, 10 run (kick failed)

BOARDMAN -- Beck, 2 run (Good kick)

BOARDMAN -- Mike Villagrana, 10 pass from Tom Zetts (Good kick).

CANFIELD 13, NILES 12

Canfield0706--13

Niles6006--12

NILES -- Matt White, 2 run (kick failed)

CANFIELD -- Steve Kline, 10 pass from Leo Sorice (Matt Rothbauer kick)

NILES -- Jared Sears, 9 run (run failed)

CANFIELD -- Bill DeCola, 1 run (pass failed)

HOWLAND 22, SALEM 7

Salem0070--7

Howland6907--22

HOWLAND -- James Justice, 21 run (run failed)

HOWLAND -- Justice, 4 run (run failed)

HOWLAND -- Jon Airhart, 29 FG

SALEM -- Marcus Jones, 6 run (Brian Schwartz kick)

HOWLAND -- Justice, 62 run (Airhart kick)

MCDONALD 39, MATHEWS 7

McDonald620137--39

Mathews0070--7

MCDONALD -- Greg Gustovich, 4 run (kick failed)

MCDONALD -- Bobby Ovesny, 1 run (kick failed)

MCDONALD -- Mike Dickson, 23 run (Ovesny run)

MCDONALD -- Ovesny, 16 pass from Derek Gergley (kick failed)

MCDONALD -- Gustovich, 3 run (kick failed)

MATHEWS -- Hughes, 45 run (kick good)

MCDONALD -- Andrew Presco, 1 run (Hans Odeguard}

JACKSON-MILTON 24, W. RESERVE 23

Western Reserve90707--23

Jackson-Milton08088--24

WESTERN RESERVE -- Luke Srock, 3 run (kick failed)

WESTERN RESERVE -- Chris Mountain, 25 field goal

JACKSON-MILTON -- Lee Keck, 44 pass from Zack Nicholas (Nicholas run)

WESTERN RESERVE -- Nick Sanders, 16 pass from Kyle Trimble (Mountain kick)

JACKSON-MILTON -- Adam Keck, 5 run (Nicholas run)

WESTERN RESERVE -- Mountain, 16 pass from Trimble (Mountain kick)

JACKSON-MILTON -- Adam Keck, 3 run (Nicholas run)

LOWELLVILLE 26, SOUTH RANGE 12

Lowellville14066--26

South Range00012--12

LOWELLVILLE -- Brian Meehan, 90 pass from Mike Palumbo (Mike Pope kick)

LOWELLVILLE -- Mike Palumbo, 43 run (Pope kick)

LOWELLVILLE -- Palumbo, 1 run (kick failed)

LOWELLVILLE -- Andy Peterson, 19 run (kick failed)SOUTH RANGE -- Matt Novak, 55 pass from Ryan Maxwell (kick failed)

SOUTH RANGE -- Joe Marino, 30, run with blocked punt (run failed)

SPRINGFIELD 26, MINERAL RIDGE 7

Mineral Ridge0070--7

Springfield71306--26

SPRINGFIELD -- Jonathan Vivo, 1 run (Dan Schuler kick)

SPRINGFIELD -- Vivo, 6 pass from Schuler (Schuler kick)

SPRINGFIELD -- Seth Sarty, 20 pass from Schuler (run failed)

MINERAL RIDGE -- Brandon Linert, 20 pass from Chris Ault (Brian Palmer kick)

SPRINGFIELD -- Mason McCambridge, 1 run (kick failed)

GIRARD 13, NEWTON FALLS 0

Newton Falls0000--0

Girard0076--13

GIRARD -- Matt Zuppo, 26 run (John Raidel kick)

GIRARD -- Zuppo, 4 run (kick failed)

HUBBARD 35, LAKEVIEW 28

Lakeview01486--28

Hubbard014615--35

LAKEVIEW -- Matt Nero, 2 run (Jim McHale kick)

HUBBARD -- Shaun Lane, 22 run (Stefan Hayek kick)

HUBBARD -- Lane, 39 run (Hayek kick)

LAKEVIEW -- McHale, 12 pass from Kevin Rigby (McHale kick)

LAKEVIEW -- Josh Province, 12 run (Nero run)

HUBBARD -- Lane, 6 run (run failed)

LAKEVIEW -- Rigby, 8 run (kick failed)

HUBBARD -- David Phillips, 25 pass from Gabe McKee (John Dominic, pass from McKee)

HUBBARD -- Lane, 3 run (Hayek kick)

EAST PALESTINE 48, UNITED 22

East Palestine241077--48

United00814--22

EAST PALESTINE -- J.D. Powers, 4, run (Ralph Lattanzio, run)

EAST PALESTINE -- Mitch Cyrus, 4, run (Cyrus, run)

EAST PALESTINE -- Smitty Kendrew, 66, run (Kendrew, run)

EAST PALESTINE -- Cyrus, 1, run (Tyler Mackall, kick)

EAST PALESTINE -- FG, Mackall, 30

EAST PALESTINE -- Kendrew, 10, run (Mackall, kick)

UNITED -- Jason Bowman, 3, run (Dom DeAngelo, pass from Mitch Phillis)

EAST PALESTINE -- Cyrus, 3,run (Mackall, kick)

UNITED -- Nick Johnson, 17, run (run, failed)

UNITED -- Joey Briceland, 5, run (Bowman, run)

LEETONIA 49, SEBRING 0

Sebring0000--0

Leetonia721138--49

LEETONIA -- Matt Custer, 7, run (Phil Cibula, kick)LEETONIA -- Drew Mason, 29, run (kick, failed)

LEETONIA -- Aaron Merril, 9, run (Joe Jenkins, run)

LEETONIA -- Matt Huston, recovered fumble in end zone (Cibula, kick)

LEETONIA -- Jenkins, 1, run (kick, failed)

LEETONIA -- Merril, 35, interception return (Cibula, kick)

LEETONIA -- Safety, Corey Creamer tackled quarterback in end zone

LEETONIA -- Matt Altomare, 33, run (kick, failed)

LISBON 35, CRESTVIEW 0

Crestview0000--0

Lisbon02177--35

LISBON -- Jeremaine Lewis, 10 run (Jacob Wycoff kick)

LISBON -- Kevin West, 9 run (kick failed)

LISBON -- Jay Yorty, 5 run (Frank Gallo run)

LISBON -- Kevin West, 11 run (Wycoff kick)

LISBON -- Gallo, 1 run (Wycoff kick)

COLUMBIANA 20, SOUTHERN 7

Columbiana00713--20

Southern7000--7

SOUTHERN -- A.J. Witherow 15, pass from Randy Pitts (David VanDyne kick)COLUBIANA -- Tyler Guy, 7 run (Eric Birnesser kick)COLUMBIANA -- Adam Fast, 27, run (Birnesser kick)

COLUMBIANA -- Fast, 3 run (kick failed)

CAMPBELL 45, MERCYHURST PREP 6

Mercyhurst Prep6000--6

Campbell102177--45

MERCYHURST PREP -- Mark Tupak, 60 pass from Kale Fisher (run failed)

CAMPBELL -- Safety -- Eric Hassen tackled Fisher in own endzone.

CAMPBELL -- Nick Van Such, 4 run (Bobby Curtis pass from Rick Quinn)

CAMPBELL -- Van Such, 5 run (George Malactaris kick)

CAMPBELL -- C.J. Johnson, 27 pass from Quinn (Malactaris kick)

CAMPBELL -- Quinn, 11 run (Malactaris kick)

CAMPBELL -- Tim Davis, 90 pass from Quinn (Malactaris kick)

CAMPBELL -- Davis, 1 run (Malactaris kick)

SOUTHEAST 31, WATERLOO 3

Southeast131170--31

Waterloo0003--3

SOUTHEAST -- Dustin Stewart, 4 run (Joe Knopick kick)

SOUTHEAST -- Stewart, 45 run (kick failed)

SOUTHEAST -- Knopick, 10 FG.

SOUTHEAST -- Stewart, 60 run (Stewart run)

SOUTHEAST -- Stewart, 49 run (Knopick kick)

WATERLOO -- Seymore (28 field goal.

LOUISVILLE 29, WEST BRANCH 12

West Branch00012--12

Louisville7976--29

LOUISVILLE -- Huston Hinkle, 23 pass from Gary Whaley (Brian Potts kick)

LOUISVILLE -- Mike Batdorff, 21 pass from Whaley (kick failed)

LOUISVILLE -- Potts, 25 FG

LOUISVILLE -- Justin Boulder, 10 pass from Whaley (Potts kick)

LOUISVILLE -- Curtis Elsass, 3 run (kick failed)

WEST BRANCH -- Josh Davis, 7 run (run failed)

WEST BRANCH -- Josh Venables, 6 pass from Nate Greenawalt (run failed)

BEAVER LOCAL 28, ZANESVILLE 14

Zanesville00140--14

Beaver Local02260--28

BEAVER LOCAL -- Dustin Bach, 41 run (Matt Vujaklya run)

BEAVER LOCAL -- Jake Robinson, 59 run (Dave Kinsey kick)

BEAVER LOCAL -- Jordan Williams, 60 run (Kinsey kick)

BEAVER LOCAL -- Matt Vujaklya, 55 run (kick blocked)

ZANESVILLE -- Jordan Young, 10 run (Jordan Lear kick)

ZANESVILLE -- Brandon Wallace, 4 run (Lear kick)

RIVERSIDE 17, MOHAWK 14 OT

Riverside014003--17

Mohawk60800--14

MOHAWK -- Josh Duffy, 2 run (kick failed)

RIVERSIDE -- Jimmy Bates, 14 run (John Williams kick)

RIVERSIDE -- Chris Kelosky, 22 fumble recovery (Williams kick)

MOHAWK -- Duffy, 2 run (Duffy run)

RIVERSIDE -- Williams, 18 FG

SHARON 14, GROVE CITY 6

Grove City0600--6

Sharon0770--14

GROVE CITY -- Justin Robinson, 3 run (kick failed)

SHARON -- Marcus Smith, 10 run (Adam Listopad kick)

SHARON -- Smith, 1 run (Listopad kick)

SCHEDULE

TODAY

BOYS SOCCER

Salem vs. Mooney at Valley Sports, 2 p.m.

Niles at Ursuline, 7 p.m.

Warren Harding at Bristol, 5 p.m.

West Branch at Hubbard, 7 p.m.

Newton Falls at Lordstown, 11 a.m.

East Palestine at Minerva, 1 p.m.

Blackhawk at Beaver, 11 a.m.

Fairview at Mercer, 11 a.m.

CROSS COUNTRY

Fitch at Fox Chapel (Pa.) Invitational, TBA

Columbiana Invitational, 10 a.m.

McDonald at Medina Invitational, 8:30 p.m.

Western Reserve Invitational, 10 a.m.

Brookfield Invitational, 9 a.m.

FOOTBALL

Games at 7:30 p.m. unless noted

Ashtabula Edgewood at Canton Timken

Fitch vs. Mooney at Youngstown State University's Stambaugh Stadium

Warren JFK at Steubenville Catholic Central

Jefferson Area at Kennedy Catholic, 1 p.m.

Farrell at South Side Beaver, 12:30 p.m.

GIRLS SOCCER

Green at Austintown Fitch, 3 p.m.

Poland at Boardman, 7 p.m.

Mooney at Salem, 2 p.m.

Niles at Lakeview, 8 p.m.

Girard at Southeast, 7 p.m.

Newton Falls at Warren JFK, 10 a.m.

Blackhawk at Fox Chapel, 11 a.m.

Mercer at Meadville, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Rayen, Canton Timken at West Branch, 10 a.m.

Austintown Fitch at Olmsted Falls Invitational, 9 a.m.

Boardman at Canton Glenoak, 9 a.m.

Crestview, East Liverpool, Jefferson at Salem, 10 a.m.

Jackson-Milton, Liberty at Girard, 10 a.m.

West Middlesex, Mercer at Lakeview tournament

Blackhawk Tournament, 8 a.m.

SCHEDULES

MONDAY

BOYS GOLF

Sectional tournament

District 10 finals at Cambridge Springs, 3 p.m.

WPIAL individual semifinals

BOYS SOCCER

Warren JFK vs. Mooney at Valley Sports, 7 p.m.

Champion at Warren Harding, 5:30 p.m.

Badger at Hubbard, 7 p.m.

Lakeview at West Branch, 7 p.m.

Bristol at Crestview, 7 p.m.

Southeast at Waterloo, 7 p.m.

GIRLS GOLF

Blackhawk at Fox Chapel, 3 p.m.

GIRLS SOCCER

Poland at Austintown Fitch, 3 p.m.

Southeast vs. Mooney at Valley Sports in Struthers, 5 p.m.

Ursuline at Warren JFK, 5:30 p.m.

Warren Harding at Pymatuning Valley, 6:30 p.m.

Canfield at Niles, 7 p.m.

Struthers at Wilmington, 6 p.m.

Newton Falls at Liberty, 7 p.m.

Lakeview at West Branch, 5 p.m.

North Hills at Blackhawk, 6 p.m.

Grove City at Mercer, 4 p.m.

TENNIS

Liberty at Struthers, 4:15 p.m.

McDonald at West Branch, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

Campbell at Chaney, 5:30 p.m.

Rayen at Warren Harding, 7 p.m.

Wilson at Struthers, 7 p.m.

Jackson-Milton at Canfield, 7 p.m.

Poland at South Range, 7 p.m.

Beaver Local at East Liverpool, 6 p.m.

Pymatuning Valley, Ledgemont at Bristol, 5 p.m.

Waterloo at Southeast, 6:30 p.m.

West Middlesex at Sharon, 6 p.m.

Mercer at Sharpsville, 7 p.m.

TUESDAY

BOYS GOLF

District 10 finals at Cambridge Springs, 3 p.m.

Laurel vs. Riverside at Del-Mar, 3:30 p.m.

Ellwood City at Blackhawk, 3 p.m.

BOYS SOCCER

Maplewood vs. Chaney at Kochis Field, 5 p.m.

Boardman at Ursuline, 7 p.m.

Canfield at Niles, 7 p.m.

Southeast at Liberty, 7 p.m.

Crestview at United, 7 p.m.

East Palestine at East Liverpool, 7 p.m.

Blackhawk at New Brighton, 6 p.m.

Hickory at Wilmington, 7:30 p.m.

Sharpsville at Mercer, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Mahoning County Championship (at Boardman), 4:30 p.m.

Trumbull County Championship (at Niles), 4:30 p.m.

Columbiana County Championship (at East Palestine), 4:30 p.m.

Portage County League Championship, 4 p.m.

West Middlesex, Commodore Perry at Grove City, 4 p.m.

Blackhaw at Montour, 3:30 p.m.

Union, Laurel at Center, 4 p.m.

Hickory, Sharon at Greenville, 4 p.m.

Sharpsville, Slippery Rock at Mercer, 4:15 p.m.

GIRLS SOCCER

Hubbard at Champion, 7 p.m.

Girard at Bristol, 5 p.m.

Oak Glen at Beaver Local, 5 p.m.

West Branch at Canton McKinley, 6:30 p.m.

TENNIS

Grove City at Sharon

VOLLEYBALL

Mooney at Austintown Fitch, 7 p.m.

Perry at Boardman, 7 p.m.

Niles at Canfield, 7 p.m.

Howland at Salem, 7 p.m.

Struthers at Poland, 7 p.m.

Mineral Ridge at South Range, 7 p.m.

Mathews at Springfield, 7 p.m.

Western Reserve at Lowellville, 7 p.m.

Hubbard at Badger, 7 p.m.

Girard at Brookfield, 7 p.m.

Newton Falls at LaBrae, 7 p.m.

Liberty at Lakeview, 7 p.m.

Columbiana at Leetonia, 7 p.m.

East Palestine at Crestview, 7 p.m.

Lisbon at Sebring, 7 p.m.

Southern at United, 7 p.m.

West Branch at Canton South, 6:30 p.m.

Neshannock at West Middlesex, 6 p.m.

New Brighton at Blackhawk, 6 p.m.

Beaver at Laurel, 6 p.m.

Wilmington at Greenville, 7 p.m.

Slippery Rock at Sharon

Reynolds at Mercer, 7 p.m.

WEDNESDAY

BOYS GOLF

MAC tournament at Blackhawk, noon

BOYS SOCCER

Hubbard vs. Mooney at Valley Sports, 7 p.m.

Lakeview at Champion, 7 p.m.

West Branch at Warren JFK, 4:30 p.m.

Lordstown at Bristol, 5 p.m.

Steubenville Catholic at Beaver Local, 7 p.m.

GIRLS GOLF

Blackhawk at North Allegheny, 3 p.m.

GIRLS SOCCER

Fitch vs. Mooney at Valley Sports in Struthers, 5 p.m.

Boardman at Salem, 7 p.m.

Liberty at Warren Harding, 6 p.m.

Poland at Canfield, 7 p.m.

Howland at Niles, 7 p.m.

TENNIS

Wilmington at Buhl Farm Invitational

VOLLEYBALL

Niles at Chaney, 5 p.m.

Campbell at Wilson, 5 p.m.

Howland at Mooney, 7 p.m.

Ursuline at Warren Harding, 7 p.m.

Canfield, Columbiana, Western Reserve at Springfield, 7 p.m.

Brookfield at Hubbard, 7 p.m.

Champion at Girard, 7 p.m.

Lakeview at Newton Falls, 7 p.m.

Southern at Beaver Local, 7 p.m.

Southington at Bristol, 6 p.m.

Southeast at Rootstown, 6:30 p.m.

THURSDAY

BOYS GOLF

West Middlesex at Slippery Rock, 3 p.m.

Laurel vs. Beaver Falls at Green Meadows, 3:30 p.m.

Blackhawk at Montour, 3 p.m.

Wilmingto at Hickory, 3 p.m.

Sharpsville, Sharon at Reynolds

BOYS SOCCER

Warren Harding vs. Chaney at Kochis Field, 5 p.m.

Austintown Fitch at Lake, 7 p.m.

Boardman at Howland, 7 p.m.

Canfield at Salem, 7 p.m.

Niles at Poland, 7 p.m.

Liberty at Badger, 6 p.m.

Louisville at United, 7 p.m.

Woodridge at Southeast, 7 p.m.

Blackhawk at Center, 6 p.m.

Wilmington at Commodore Perry, 4 p.m.

Sharon at Kennedy Catholic, 4 p.m

CROSS COUNTRY

Beaver, Beaver Falls at Blackhawk, 4 p.m.

GIRLS GOLF

Blackhawk at Upper St. Clair, 3 p.m.

GIRLS SOCCER

Ursuline at Newton Falls, 5 p.m.

Badger at Girard, 7 p.m.

St. Thomas Aquinas at West Branch, 7 p.m.

Bristol at Pymatuning Valley, 4:30 p.m.

Woodridge at Southeast, 5 p.m.

Blackhawk at North Allegheny, 6 p.m.

Mohawk at Wilmington, 7:30 p.m.

Erie Strong Vincent at Mercer, 4 p.m.

TENNIS

Wilmington at Sharon, 4 p.m.

VOLLEYBALL

Austintown Fitch at Boardman, 7 p.m.

Warren Harding at Mooney, 7 p.m.

Chaney at Ursuline, 7 p.m.

Niles at Poland, 7 p.m.

Struthers at Salem, 7 p.m.

Jackson-Milton at Western Reserve, 7 p.m.

South Range at Mathews, 7 p.m.

Springfield at Mineral Ridge, 7 p.m.

Badger at Lakeview, 7 p.m.

LaBrae at Brookfield, 7 p.m.

Hubbard at Champion, 7 p.m.

Newton Falls at Liberty, 7 p.m.

Lisbon at Crestview, 7 p.m.

East Palestine at United, 7 p.m.

Sebring at Leetonia, 7 p.m.

Campbell at Bristol, 7 p.m.

Minerva at West Branch, 6:30 p.m.

Southeast at Streetsboro, 6:30 p.m.

Youngstown Christian at Heartland Christian, 5:30 p.m.

Blackhawk at Beaver, 6 p.m.

Mercer at Grove City, 7 p.m.

Sharpsville at West Middlesex, 6 p.m.

Laurel at Aliquippa, 6 p.m.

Sharon at Hickory

Reynolds at Wilmington, 7 p.m.

FRIDAY

BOYS SOCCER

Bristol at Badger, 4:30 p.m.

FOOTBALL

Games at 7:30 p.m. unless noted

Chaney vs. Mooney at Youngstown State University

Rayen at Akron St. Vincent-St. Mary

Wilson at Massillon Washington

Ursuline at Fitch

Warren Harding at Boardman

Struthers at Canfield

Niles at Howland

Salem at Poland

McDonald at Western Reserve

Springfield at Lowellville

Mineral Ridge at Jackson-Milton

Mathews at South Range

Brookfield at Newton Falls

Liberty at Lakeview

LaBrae at Hubbard

Champion at Girard

Columbiana at Crestview

East Palestine at Leetonia

Southern at Lisbon

United at Sebring

Campbell at Port Hope Trinity

Geneva at Warren JFK

Canton South at West Branch

Southington at Fairport Harbor Harding

East Liverpool at Richmond Edison

Weirton Weir at Beaver Local

Wellsville at Toronto

Streetsboro at Southeast

Greenville at Reynolds, 7 p.m.

Cambridge Springs at West Middlesex, 7 p.m.

West Allegheny at New Castle

Mohawk at Cornell

Shenango at Laurel

Hopewell at Blackhawk

Wilmington at Mercer, 7 p.m.

Sharon at Hickory

Western Beaver at Farrell

Ellwood City at Quaker Valley

Union at Riverside

Sharpsville at Liberty Center, 7 p.m.

Grove City at Slippery Rock, 7 p.m.

SATURDAY

BOYS SOCCER

Chaney at Minerva, 1 p.m.

Walsh Jesuit at Fitch, 7 p.m.

Boardman at Lake, 1 p.m.

Champion vs. Mooney at Valley Sports, 7 p.m.

Garfield at Newton Falls, noon.

Grove City at Sharon, 6 p.m.

Slippery Rock at Wilmington, 7 p.m.

Hickory at Mercer, 11 a.m.

CROSS COUNTRY

Fitch at Pittsburgh Central Catholic Invitational, TBA

Boardman at Hamilton CC, 10 a.m.

Niles Invitational, 9 a.m.

Sim Earich Invitational at Trumbull County Fairgrounds, 10 a.m.

Tri-County League Championship (at East Palestine), 10 a.m.

Northeastern Buckeye Conference Championship (at Louisville), 10 a.m.

Laurel, Mercer at Grove City Invitational, 9 a.m.

FOOTBALL

Alliance at Canton Timken, 7:30 p.m.

Lutheran East at Kennedy Catholic, 1 p.m.

Neshannock at Summit Academy, 12:30 p.m.

GIRLS SOCCER

Austintown Fitch at Uniontown Lake, 7 p.m.

North Canton Hoover at Boardman, 3 p.m.

Middleburg Heights Midpark at Mooney, 7 p.m.

Canton Central Catholic at Warren Harding, 1 p.m.

Niles at Salem, 7 p.m.

Champion at Badger, 11 a.m.

Garfield at Newton Falls, 10 a.m.

Kirtland at Bristol, 11 a.m.

New Brighton at Blackhawk, 11 a.m.

Mercer at Slippery Rock, 11 a.m.

VOLLEYBALL

Falcon Quad Classic at Austintown Fitch, 9 a.m.

Boardman at Massillon Jackson, 11 a.m.

Ursuline, Leetonia at St. Thomas Aquinas, 10 a.m.

Salem at East Palestine, 10 a.m.

Lordstown at Jackson-Milton, 3 p.m.

Wellsville at Southern, 11 a.m.

Laurel at Meadville Tournament




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport