facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

PREP SPORTS AT A GLANCE



Published: Mon, May 6, 2002 @ 12:00 a.m.



SCHEDULESTODAYBASEBALL

Games at 4:30 p.m. unless noted

TOURNAMENTDIVISION III

Mooney at East Palestine

United at Springfield

Newton Falls at Cardinal

Champion at Grand Valley

REGULAR SEASON

Wilson vs. Rayen, Oakland Field

Chaney at Niles

Boardman at Canfield

Howland at Lakeview, 4:15 p.m.

Campbell at Salem

Jackson-Milton at Mineral Ridge

South Range at McDonald

Liberty at LaBrae

Beaver Local at Wellsville

West Branch at Minerva

Rootstown at Southeast, 4:15 p.m.

Lutheran East at Southington, 4:15 p.m.

Youngstown Christian at Jefferson County

Pymatuning Valley at Jefferson

Kennedy Catholic at Sharpsville, 4 p.m.

West Middlesex at Grove City, 4 p.m.

SOFTBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION I

East Liverpool at Kent Roosevelt

Fitch at Stow

DIVISION II

Beaver Local at Carrollton

DIVISION IV

Wellsville at Frontier

REGULAR SEASON

Youngstown Christian vs. Wilson at Pemberton

Howland vs. Mooney at Volney Rogers

West Branch vs. Salem at Memorial Park

Niles at Lakeview, 4:15 p.m.

Jackson-Milton at Mineral Ridge

Western Reserve at Lowellville

Springfield at Mathews

South Range at McDonald

Brookfield at Champion

LaBrae at Liberty

Hubbard at Newton Falls

Southern at Wellsville

United at Beaver Local

Garrettsville at Warren JFK

Rootstown at Southeast, 4:15 p.m.

Pymatuning Valley at Jefferson

TENNIS

Fitch at Ravenna, 4 p.m.

Poland at Boardman

Struthers at Mooney, Volney Rogers

Liberty at Ursuline, 4 p.m.

Canton Central Catholic at Canfield, 4 p.m.

Warren JFK at Howland, 4:15 p.m.

Field at West Branch

Kennedy Catholic at Hickory, 4 p.m.

TUESDAYBASEBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION IV

Mogadore at Western Reserve

Sebring at Kidron Central Christian

Lowellville vs. Leetonia at Cene Park

Jackson-Milton at Southern

McDonald at Lordstown

Mathews at Mineral Ridge

Bloomfield at Ashtabula Sts. John & amp; Paul

Badger at Bristol

Shadyside vs. Wellsville at Toronto, 6:30 p.m.

REGULAR SEASON

Boardman vs. Poland at Cene Park, 4 p.m.

Fitch vs. Struthers at Cene Park

Salem at Howland

Lakeview at Niles, 4:15 p.m.

Western Reserve at Warren JFK

South Range at Springfield

Brookfield at Girard

Campbell at Columbiana

Beaver Local at Crestview

East Palestine at Wellsville

Canton South at West Branch

Portersville at Youngstown Christian

SOFTBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION II

Wilson at Rayen

Niles at Liberty

Chaney at Struthers

Salem at Marlington

REGULAR SEASON

Boardman vs. Mooney at Volney Rogers

Howland at Girard

Poland at North Allegheny

Salem at Columbiana

Mineral Ridge vs. Warren JFK at Perkins Park

Wellsville at East Palestine

Sandy Valley at United

Canton South at West Branch

Lordstown at LaBrae

Conneaut at Pymatuning Valley

Kennedy Catholic at Hickory, 4 p.m.

Sharpsville at West Middlesex, 4 p.m.

TENNIS

Steel Valley Conference tournament at Boardman, 3 p.m.

East Liverpool at Salem

East Palestine at Niles

Alliance at United, 4:15 p.m.

West Branch at Ravenna

TRACK AND FIELD

Ursuline, Wilson at Chaney, 4 p.m.

Salem, Rayen, Lowellville, Springfield at Poland, 4 p.m.

Boardman at Fitch, 4 p.m.

Campbell at Mooney, 4:15 p.m.

Trumbull County meet at Lakeview, 4 p.m.

South Range, Southington at Western Reserve

Crestview at Beaver Local

Southern at Leetonia

East Palestine meet

Northwest at West Branch

Rootstown at Southeast, 4 p.m.

Kennedy Catholic at Lakeview, 5:30 p.m.

West Middlesex at Mercer, 4 p.m.

WEDNESDAYBASEBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION I

Howland at Warren Harding

East Liverpool at Kent Roosevelt

REGULAR SEASON

Struthers at Chaney, 4:15 p.m.

Mooney vs. Cleveland St. Joseph at Cene Park, 5 p.m.

Salem at Beaver Local

Mineral Ridge at Niles

Badger at Champion

Hubbard at Liberty

Girard at Newton Falls

Columbiana at Warren JFK

Campbell at Kennedy Catholic, 4:15 p.m.

Streetsboro at Southeast, 4:15 p.m.

Lordstown at Maplewood

Ashtabula Sts. John & amp; Paul at Southington

Lakeside at Pymatuning Valley

West Middlesex at Neshannock, 6 p.m.

SOFTBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION II

Carrollton/Beaver Local at Dover/Claymont

DIVISION III

Badger at LaBrae

Campbell at Ursuline

Brookfield at Girard

East Canton at East Palestine

Springfield at Lisbon

REGULAR SEASON

Jackson-Milton at Leetonia

Mineral Ridge vs. Niles at Waddell Park

Western Reserve vs. Warren JFK at Perkins Park

Champion at Badger

Newton Falls at Girard

Liberty at Hubbard

United at Minerva

Streetsboro at Southeast, 4:15 p.m.

Lordstown at Maplewood

Ashtabula Sts. John & amp; Paul at Southington

Lakeside at Pymatuning Valley

TENNIS

Mooney at Marlington

Poland at Canfield

Struthers at Salem, 4:15 p.m.

Howland at Niles, 4:15 p.m.

United at Canton South

East Liverpool at West Branch

Kennedy Catholic at Warren JFK, Packard Park, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Py. Valley at NEC Championship at Painesville Harvey, 4 p.m.

THURSDAYBASEBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION II

Wilson at Struthers

Niles at Lakeview

Hubbard at Rayen

Liberty at Salem

Ursuline at West Branch

DIVISION IV

Shadyside/Wellsville vs. Malvern/St. John at Toronto, 6 p.m. Winner advances to Toronto district.

REGULAR SEASON

Chaney at Jackson-Milton

Newton Falls at Champion

Wellsville at Columbiana

Warren JFK at Badger

Bloomfield at Maplewood

SOFTBALL

Games at 4:30 unless noted

TOURNAMENTDIVISION IV

Southern at Western Reserve

Leetonia at Columbiana

Lowellville at Sebring

Bristol at Ashtabula Sts. John & amp; Paul

Newbury at Southington

Lordstown at Mathews

Warren JFK at McDonald

REGULAR SEASON

Chaney at Warren JFK

Boardman at Poland, 5:30 p.m.

Salem at East Palestine

Niles at LaBrae, 4:15 p.m.

Badger at Brookfield

Champion at Newton Falls

Bloomfield at Maplewood

West Branch at Minerva

Kennedy Catholic at Commodore Perry, 4 p.m.

Reynolds at West Middlesex, 4 p.m.

TENNIS

Warren JFK at Fitch, 4 p.m.

Niles at Boardman, 4 p.m.

Warren Harding at Howland, 4:15 p.m.

Mooney at Poland

Struthers at Canfield, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Rayen vs. East Liverpool, 4 p.m.

Mooney, South Range at Boardman, 4 p.m.

Western Reserve, Southeast, United at Ursuline (YSU), 4 p.m.

Trumbull County meet at Lakeview, 4 p.m.

Crestview at Southern

Beaver Local at Lisbon

East Palestine meet

Py. Valley at NEC Championship at Painesville Harvey, 4 p.m.

FRIDAYBASEBALL

Games at 4:30 unless noted

Salem at Canfield

LaBrae at Jackson-Milton

Lakeview at Hubbard

Southeast at Mantua Crestwood, 4:15 p.m.

Lordstown at Warren JFK

Pymatuning Valley at Painesville Harvey

West Middlesex at Kennedy Catholic, 4 p.m.

SOFTBALL

Games at 4:30 unless noted

United vs. Salem at Memorial Park

LaBrae at Jackson-Milton

Hubbard at Lakeview

Southeast at Crestwood, 4:15 p.m.

Lordstown at Warren JFK

Pymatuning Valley at Painesville Harvey

TRACK AND FIELD

Fitch at Jackson Inv., 5 p.m.

M.S. Howard Parker Inv. at East Palestine

NBC Meet at West Branch, 2:30 p.m.

SATURDAYBASEBALL

Canton Timken at Chaney (DH), 11 a.m.

Alliance at Warren Harding, noon

Malvern at Southern, 11 a.m.

United at Canton South (DH), 10 a.m.

Warren JFK at Pymatuning Valley (DH), 11 a.m.

Reynolds at Columbiana (DH), noon

SOFTBALLTOURNAMENTDIVISION IV

Wellsville/Frontier at Beallsville/St. John. Winner advances to the Strasburg Lower bracket at Dover.

Bridgeport/River at Toronto/Shadyside. Winner advances to the Strasburg Upper bracket at Dover.

REGULAR SEASON

Boardman at Tallmadge (DH)

United at Canton South (DH), noon

Columbiana at Warren JFK (DH), 11 a.m.

Slippery Rock at West Middlesex, 11 a.m.

TRACK AND FIELD

Boardman at Bedford relays, 9 a.m.

Southeast at East Canton Hornet Relays, 10 a.m.

Kennedy Catholic at MCAC Meet at Hickory, TBA




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport