facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

TRUMBULL COUNTY FAIR Results



Published: Mon, July 15, 2002 @ 12:00 a.m.



4-H CLOTHING

MIDDLE SCHOOL

First place: Jenna Miller

Second place: Melissa Taylor

Third place: Lauren Hall

TOPS FOR TWEENS

First place: Megan Brainard

Second place: Amanda Osborne

Third place: Ashley Baillie

JOYFUL JUMPER

First place: Ashley Houser

Second place: Rachel Martin

Third place: Katie Mathews

OUTER LAYERS

First place: Rachelle Gowdy

Second place: Lori Montgomery

SEW FOR OTHERS:

First place: Jessica White

Second place: Heather Sanders

LOUNGING CLOTHES

First place: Emily Miller

Second place: Lindsay Cook

Third place: Julie Slater

READY, LET'S SEW

First place: Audra Fredenburg and Victoria Johnson

Second place: Ali Governor

Third place: Ashley Baillie and Hannah Wilhelm

CLOTHES FOR HIGH SCHOOL

First place: Heather Sanders

Second place: Lindsay English

SPORTSWEAR FOR SPECTATORS

First place: Lindsay Brainard

Second place: Courtney Crain

Third place: Jessica White

FRUGAL FASHION

First place: Krista Thomas

STATE FAIR RECIPIENTS

Ashley Houser, Rachel Martin, Jenna Miller, Krista Thomas, Lindsay Brainard, Audra Fredenburg, Victoria Johnson, Emily Miller, Lindsay Cook, Jessica White, Rachell Gowdy, Ashley Crain and Jessica Beatty.

LOYD AND DORIS ROBY CLOTHING AWARD

First place: Jessica Beatty

Second place: Ashley Crain

OHIO 4-H FASHION REVIEW AWARD

Lindsay Brainard

MASTER CLOTHING AWARD

SENIOR DIVISION

First place: Jessica Beatty

Second place: Rachelle Gowdy

JUNIOR DIVISION

First place: Lindsay Brainard

Second place: Emily Miller

Third place: Jessica White

Fourth place: Lindsay Cook

2002 STATE FAIR REPRESENTATIVES

Fishing for beginners: Kari Kazimer

ATV: Matt Kleese

Art as expression, junior division: Bryan Vesco and Kaitlyn Spencer

Art as expression, senior division: Kari Solomon, Andrew Guiang and Leeanna Chetsko

Leadership: Bobby Kidd

Veterinary science: Jessica Boley, Sean Offerdahl and Kristina Waldo

Self-determined, junior division: Chandra Kelley

Self-determined photography: Bobby Kidd

Adventures with adjustable cameras: Kari Solomon

Furniture and wood recycling: Bobby Kidd

Living and learning with children: Lucy Donaldson

Family history treasure hunt: Lori Montgomery

Global Gourmet: Cassandra Dando

I spy in the kitchen: Thomas Shay

Yeast breads on the rise: Krista Thomas

Measuring up: Andrew Bonnis

Making the cut: Benjamin Bauer

Writing: Katherine Bradley, Leeanna Chetsko, Bobby Kidd and Rachel Prokop.

4-H RABBIT SHOW

Best of show: Brian Benton

Reserve best of show: Nicole Parry

Best six class: Joshua Penick

Reserve best six class: Christen Clemson

Best four class: Brian Benton

Reserve best four class: Nicole Parry

Grand champion doe and litter: Sean Offerdahl

Reserve grand champion doe and litter: Jessica Somerville

Grand champion meat pen: Jonathan Brzyscz

Reserve grand champion meat pen: Sean Offerdahl




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes