facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

TRUMBULL ATHLETIC CONFERENCE



Published: Mon, January 28, 2002 @ 12:00 a.m.


TRUMBULL ATHLETIC CONFERENCE
Football
First team
Offense
Quarterback
Randy Mason, Girard, senior
Running backs
Jon Hepfner, Girard, senior
Jerad Jordan, Hubbard, senior
Anthony Smith, Hubbard, senior
Ed Hunter, Liberty, senior
Jaris Williams, Liberty, senior
Marty Hutchinson, Newton Falls, senior
Receivers
Max King, Champion, senior
Dustin Helle, Girard, junior
Anthony Jackson, Girard, senior
Linemen
David Guerino, Brookfield, senior
Mike Mills, Girard, senior
John Dominic, Hubbard, junior
Ryan Fakner, Hubbard, senior
Garrett Burke, Lakeview, senior
Jason Kuppler, Lakeview, senior
Jared Loar, Newton Falls, senior
Punter/kicker
Mark Hofmeister, Champion, junior
Defense
Linemen
Mike Flaugher, Hubbard, senior
Lidel Hilson, Hubbard, senior
Shane Holmes, LaBrae, senior
Ben Solomon, Liberty, senior
Tim Beckner, Newton Falls, senior
Ryan Clonch, Newton Falls, senior
Linebackers
Jeremy Matthews, Brookfield, senior
Adam Grdinich, Girard, junior
Mark Grdinich, Girard, junior
Matt Clark, Hubbard, junior
Antonio Owens, Hubbard, senior
Neil Fiest, Lakeview, senior
Dan Sprockett, Lakeview, senior
Scott Wilson, Newton Falls
Defensive backs
Craig Allen, Champion, senior
Asher Falatic, Lakeview, senior
Joe Banner, Liberty, senior
Lawrence Clinkscale, Liberty, senior
Honorable mention
Brookfield: Dale Johnson, Craig Saloom. Champion: Brian Smith, Adam Wargo. Girard: Paul Cole, Tom McDonnell. Hubbard: Gabe McKee, Donnie Smith. LaBrae: Richard Giles, R.J. Grimm. Lakeview: Pete Brister, Kevin Rigby. Liberty: Ryan Beil, Chris Overton. Newton Falls: Eric Lance, Tom Nemet.
Cross Country
Boys
Jon Jenyk, Brookfield
Ryan Petrick, Champion
Bobby Coldwell, Girard
Tony Simeone, Girard
Chris Simeone, Girard
Shawn Monroe, Girard
Mike Moore, Girard
Pat O'Hara, Girard
Matthew Frederick, LaBrae
George Parson, LaBrae
Avinash Bhatia, Lakeview
A.J. Roddewig, Lakeview
Girls
Christine Miller, Badger
Marlena Wolfe, Champion
Michelle Bafunno, Champion
Danielle Bafunno, Champion
Jenna Rose, Champion
Erica Fox, Girard
Candy Davis, Girard
Jen Maravola, Girard
Brittany McLane
Carrie Hart, LaBrae
Anita Simmons, LaBrae
Darla Redmond, Lakeview
Golf
Brian Gething, Brookfield
Eric Susa, Champion
Greg Hall, Champion
Greg Cook, Girard
C. Cerenelli, Hubbard
A. Hamilton, Hubbard
J. Brown, Hubbard
Matt Dickson, Lakeview
Greg Bungo, Lakeview
Seth Kessler, Liberty
Soccer
Boys
First team
Nathan Raught, Badger, junior
Tim Smith, Badger, senior
Josh Upshire, Badger, senior
Justin Kurilchick, Champion, senior
Ian Phillips, Champion, senior
Jimmy Ray, Champion, junior
Michael Smith, Champion, senior
Justin Daly, Hubbard, junior
A.J. Giancola, Hubbard, senior
Justin Hazek, Hubbard, senior
Chris Styn, Hubbard, sophomore
Matt Tringhese, Hubbard, senior
Phill Butch, Lakeview, junior
Shawn Upshire, Lakeview, junior
Matt Stroup, Newton Falls, senior
Honorable mention
Badger: Chris Arnold
Champion: Joe Harrison
Hubbard: Tom McFarland
Lakeview: Josh Mink
Newton Falls: Dennis Hawkens
Girls
First team
Jennifer Place, Badger, senior
Christa Andanasaris, Champion, junior
Jamie Granata, Champion, junior
April Courtney, Girard, senior
Jenny Sopkovich, Girard, junior
Anna DeJulio, Hubbard, junior
Jamie Duvall, Hubbard, junior
Brittany McKee, Hubbard, junior
Katie Barnes, Lakeview, junior
Amanda Monroe, Lakeview, senior
Heather Perkins, Lakeview, senior
Brittny Humphrey, Liberty, sophomore
Rachael Tharp, Liberty, senior
Desiree Sterling, Newton Falls, junior
Honorable mention
Badger: Jennifer Letcher, senior
Champion: Brianne Kochunas, senior
Girard: Jenna Chismark, junior
Hubbard: Lynle Cornell, sophomore
Lakeview: Jessica Knight, senior
Liberty: Melissa Klemann, senior
Newton Falls: Lyndsey Manos, junior
Volleyball
First team
Juli Alter, Brookfield, senior
Rosie Holmes, Champion, senior
Hillary Pegg, Champion, senior
Tealle Hunkus, Girard, junior
Amy Falhamer, Hubbard, senior
Amanda Lingenfelter, Hubbard, senior
Katy Jo Mroski, Hubbard, junior
Amanda Gordon, LaBrae, junior
Jessica Yovich, Lakeview, senior
Second team
Jenna Bush, Badger, junior
Kayla Haun, Brookfield, senior
Michelle Canatsey, junior
Stephanie Scarnecchia, Girard, junior
Katie Vesely, Girard, senior
Traci Hassell, Hubbard, sophomore
Nicole Pringle, Hubbard, junior
Ashley Alexander, LaBrae, senior
Jenna Boazzo, Lakeview, senior
Megan Taylor, Lakeview, sophomore
Lora Mason, Newton Falls, junior
Honorable mention
Farrah Rivello, Liberty, senior
TRI-COUNTY LEAGUE
Football
First Team
Offense
Linemen
Tim Reash, Columbiana, junior
Colby Garrity, Columbiana, senior
Jim Raley, Crestview, senior
Jason Pirock, Crestview, senior
Travis Biscella, East Palestine, senior
Jim Hall, East Palestine, senior
Josh Aikens, Leetonia, senior
Ian Snyder, Lisbon, senior
Tyler Clemens, Southern, senior
Dan Evans, United, senior
Receivers
Matt Thompson, Crestview, senior
Pat Brennan, East Palestine, junior
Chris Clark, East Palestine, junior
Nick Schneider, United, senior
Backs
Derek Garrod, Columbiana, senior
J.P. Jenkins, Columbiana, senior
J.D. Powers, East Palestine, junior
Smitty Kendrew, East Palestine, junior
Nick Mango, Leetonia, senior
Jay Yorty, Lisbon, sophomore
Matt Puckett, Southern, senior
Nick Johnson, United, junior
Kicker
Scott Rascilla, Crestview, sophomore
Defense
Linemen
John Hatala, Columbiana, senior
Evan Scheel, Crestview, senior
Nate Martin, Crestview, senior
Rob Clark, East Palestine, senior
Joe Bruderly, Leetonia, senior
John Craven, Southern, senior
Shawn Marshall, United, senior
Linebackers
Josh Kistler, Columbiana, senior
Chris Walton, Crestview, senior
Joe Leskosky, Crestview, senior
Will Franklin, Crestview, senior
Steve Clark, East Palestine, senior
Aaron Merrill, Leetonia, freshman
Sean Weyant, United, senior
Defensive Backs
Josh Louk, Crestview, senior
Matt Adams, Lisbon, senior
J.C. McCoy, Leetonia, senior
Jordan Phillips, United, junior
Punters
Jason Muhleman, United, senior
Joe Bruderly, Leetonia, senior
Derrick Braden, East Palestine, senior
Honorable mention
Sebring: Zach Orsburn, senior; Jeff Hamon, senior
Volleyball
First Team
Katie Tsilimos, Lisbon
Erin Mellinger, Crestview
Lacey Dangelo, Southern
Mandy Clapsaddle, United
Samantha McKay, East Palestine
Kim Brunie, Sebring
Second Team
Jen Kreps, Columbiana
Megan Friend, Lisbon
Jacklyn Durham, Leetonia
Tonya Beaumont, United
Megan Mellinger, Crestview
Deanna Sell, Southern
Kelly Vitko, Columbiana
Cross Country
Boys
Danny Simpson, Leetonia
Aaron Allison, East Palestine
Craig McGraw, East Palestine
Todd McDevitt, Lisbon
Brad Weaver, East Palestine
Justin Holliday, Leetonia
Corey Chick, East Palestine
Honorable mention
Isaac Newton, Columbiana
Brad Gruscecki, Southern
Travis Wallace, United
Girls
Katrina Brickner, Lisbon
Melissa Dipanfilo, Leetonia
Emmy Prosco, United
Jennifer Woolf, United
Lynn Wilson, East Palestine
Linsey Weaver, East Palestine
Andrea Oaks, Leetonia
Honorable mention
Jessica Cupp, Columbiana
Jessica Fraley, Southern
Golf
Brandon Heck, Columbiana
Alexandra Casi, East Palestine
Cory Schneider, Sebring
Ryan Brown, Lisbon
Devan Peters, United
Scott Jones, East Palestine
Honorable mention
Andrew Schwartz, Crestview
Mike Frenger, Leetonia
MERCER COUNTY ATHLETIC CONFERENCE
Football
AA-AAA Division
First team
Offense
Quarterback
Mike Schneider, Sharon, senior
Running backs
Deacon Jones, Reynolds, senior
Brandon Whiting, Wilmington, senior
Fullback
Justin Schweiss, Sharon, senior
Receivers
Nate Banick, Hickory, senior
Gary Malgieri, Sharon, senior
Brian Baer, Wilmington, senior
Tight end
Steve Weary, Reynolds, senior
Linemen
Braden Campbell, Slippery Rock, senior
Jeremy Lewis, Wilmington, senior
Bobby Byerly, Hickory, senior
Wade Vogan, Sharon, senior
Clayton Gruber, Wilmington, junior
Kicker/Punter
Jim Morocco, Sharon, senior
Defense
Defensive ends
Steve Weary, Reynolds, senior
Mike Telesz, Wilmington, senior
Down linemen
Logan Malie, Sharon, junior
Braden Campbell, Slippery Rock, senior
Linebackers
Brian Baer, Wilmington, senior
Parker Maynard, Wilmington, senior
Wade Vogan, Sharon, senior
Justin Schweiss, Sharon, senior
Defensive backs
Ross Trimmer, Hickory, senior
Craig Copper, Wilmington, senior
Matt Krawchyk, Wilmington, senior
Offensive player of the year
Jones
Defensive player of the year
Vogan
Second team
Offense
Quarterback
Ross Trimmer, Hickory, senior
Running back
Matt Krawchyk, Wilmington, senior
Fullback
Brandon Boron, Wilmington, junior
Receivers
Joel Davis, junior, Reynolds
Zach Sarver, Slippery Rock, senior
Tight end
Mark Matson, Slippery Rock, senior
Linemen
Ryan DeArment, Hickory, junior
Jeremy Jewell, Sharon, senior
Ryan Rodemoyer, Sharon, senior
Jon Bees, Reynolds, junior
Josh McConnell, Reynolds, junior
Mike Telesz, Wilmington, senior
Chad Raudebaugh, Slippery Rock, senior
Kickers
Eric Delliah, Slippery Rock, senior
Jonathan McGrath, Wilmington, senior
Tom McEntire, Reynolds, senior
Defense
Defensive ends
Brian Necastro, Hickory, senior
Bob Fairchild, Reynolds, junior
Down linemen
Ryan DeArment, Hickory, junior
Jeremy Lewis, Wilmington, senior
Linebackers
Tyler Middleton, Reynolds, senior
Dan Tomko, Sharon, junior
Bobby Byerly, Hickory, senior
Mark Matson, Slippery Rock, senior
Brandon Boron, Wilmington, junior
Defensive backs
Deacon Jones, Reynolds, senior
Justin Turnbaugh, Sharon, junior
Joel Davis, Reynolds, junior
Matt Gill, Sharon, junior
Zach Sarver, Slippery Rock, senior
A Division
Offense
Quarterback
Jake Buzard, West Middlesex, junior
Running back
Eric Majors, Sharpsville, senior
Fullback
Ron Haywood, Sharpsville, senior
Receivers
Brandon Pavene, Sharpsville, senior
Robbie Long, West Middlesex, senior
Tight end
Ray Rotell, Sharpsville, junior
Linemen
Matt Holsopple, Sharpsville, senior
Bob Krusey, West Middlesex, junior
Mike Kulka, Sharpsville, senior
Chad Bucciarelli, Sharpsville, senior
Blase Iorio, Sharpsville, senior
Kicker/punter
Ray Rotell, Sharpsville, junior
Defense
Defensive ends
Bucciarelli, Sharpsville, senior
Jeff Watson, Sharpsville, junior
Down linemen
Blase Iorio, Sharpsville, senior
Matt Holsopple, Sharpsville, senior
Linebackers
Ron Haywood, Sharpsville, senior
Randy Veccia, Sharpsville, senior
Phil Doyle, Kennedy Catholic, senior
Mike Kulka, Sharpsville, senior
Defensive backs
Danny Harris, Kennedy Catholic, junior
Brett Peruzzi, Sharpsville, senior
Rob Long, West Middlesex, senior
Offensive player of the year
Haywood
Defensive player of the year
Iorio
Golf
First team
Joel Pokorney, Sharpsville, sophomore
Matt Killa, Sharpsville, junior
Adam Scott, Sharon, senior
David Gibb, Hickory, junior
Shane Daroangelo, Grove City, senior
Second team
Bill Napierkoski, Sharon, senior
Ryan Homer, Sharpsville, sophomore
Adam Schuster, Sharon, senior
Chris Mielecki, Sharpsville, freshman
Steve Killa, Sharpsville, freshman
Tennis
First team
Alex Antonescu, Wilmington, senior
Kali George, Kennedy Catholic, junior
Mary Frydrych, Grove City, junior
Sara Ross, Wilmington, senior
Kathy Dunleavy, Hickory, senior
Allison Mudrey, Hickory, sophomore
Second team
Evie Panamos, Grove City, senior
Rachel Nighswander, Hickory, senior
Shelley Goodpastor, Sharon, sophomore
Lisa Baumgardner, Wilmington, sophomore
Allison Kaiser, Grove City, senior
Player of the year
Mudrey
BIG SEVEN
Football
First team
Offense
Quarterback
Ricky Schultz, Monaca, junior
Running backs
Alan Claiborne, Farrell, junior
D.J. Frye, Western Beaver, junior
Javonn Bradley, Rochester, senior
Eric McPhilomy, Monaca, senior
Wide receivers
Shawn Cartwright, Union, senior
Anthony Antoline, Monaca, senior
Brandon Chambers, Farrell, senior
Bill Hall, Western Beaver, senior
Tight ends
Craig Bloom, Monaca, junior
Evan Fennell, Union, senior
Marcus Gregory, Farrell, senior
Center
Ryan Sharbonno, South Side, senior
Guards
Jim Sadler, Rochester, junior
Clint Wagner, Western Beaver, senior
Tackles
Bryan Egetoe, Union, senior
Joe Lanzot, Monaca, junior
Placekicker
Javonn Bradley, Rochester, senior
Offensive player of the year
Alan Claiborne, Farrell, junior
Defensive player of the year
Alan Claiborne, Farrell, junior
Coach of the year
Shawn McCreary, Monaca
Defense
Defensive linemen
Clint Wagner, Western Beaver, senior
Craig Bloom, Monaca, junior
Bryan Egetoe, Union, senior
Jason Marshall, Farrell, junior
Linebackers
Alan Claiborne, Farrell, junior
Dontae' Napier, Union, junior
Brian Benzio, Western Beaver, senior
Javonn Bradley, Rochester, senior
Chris Causer, Monaca, junior
Defensive backs
Jermaine Moye, Rochester, senior
Joel McDonald, Monaca, senior
Brent Colbert, Western Beaver, junior
Antoine Horton, Rochester, junior
Punter
Jermaine Moye, Rochester, senior
Second team
Offense
Quarterback
Adam DiMichele, Sto-Rox, sophomore
Running backs
Justin Odem, Farrell, junior
Matt Kohnen, South Side, senior
Jermaine Moye, Rochester, senior
Wide receivers
Chuck Banks, Sto-Rox, sophomore
Pete Craig, Farrell, senior
Lamarr Jackson, Sto-Rox, junior
Tight ends
Derrick Lampkin, Western Beaver, junior
Chuck Wright, Western Beaver, junior
Center
Nick Mannerino, Rochester, junior
Guards
Luke Shuster, Monaca, junior
Dontae' Napier, Union, junior
Ryan Woods, Rochester, senior
Tackles
Skyler Freed, Rochester, junior
Joe Brzoza, Neshannock, junior
Brian Sanders, Farrell, senior
Defense
Defensive linemen
Mike McCullough, Sto-Rox, junior
Nathan Reese, South Side, senior
Luke Shuster, Monaca, junior
Joe Brzoza, Neshannock, junior
Frank Holloway, Farrell, junior
Ryan Woods, Rochester, senior
Linebackers
Brian Johnston, Sto-Rox, junior
Jim Sadler, Rochester, junior
Keith Bloom, Monaca, junior
Rufus Chambers, Farrell, junior
Nate Waldron, Rochester, sophomore
Defensive backs
Maurice Cohen, Sto-Rox, senior
Andrae Carlisle, Monaca, junior
James Gunn, Union, senior
Obryan Lampkins, Farrell, senior
Punter
Kellen Kyles, Sto-Rox, senior
Honorable mention
Offense
Quarterbacks
Bob Bondi, Union
Adam Moore, Rochester
Bill Schneider, South Side
Running backs
Maurice Cohen, Sto-Rox
Sam Fiorante, Neshannock
Joel McDonald, Monaca
Matt Sniezek, Union
Wide receivers
Darrell Horton, Union
C.J. Hunt, Union
Eric Beauford, Rochester
Tight end
Tyler Palm, Rochester
Centers
Nathan Bickerstaff, Monaca
Jesse Knause, Western Beaver
Mike McCullough, Sto-Rox
Guards
Paul Dodd, Sto-Rox
Tyler Mercer, South Side
Nathan Reese, South Side
Tom Tommelleo, Neshannock
Tackles
Adam Foster, Western Beaver
Hubert Kovalesky, Western Beaver
Dan Plascjzk, Sto-Rox
Sean Kearney, Farrell
J.D. Linn, South Side
Placekickers
Eric McPhilomy, Monaca
Matt Weekley, South Side
Defense
Linemen
Paul Dodd, Sto-Rox
Adam Foster, Western Beaver
Charles Heaggeans, Sto-Rox
Matt Kohnen, South Side
Josh Metzler, Western Beaver
Rob Svanda, Rochester
Jason Zangus, Monaca
Linebackers
Ken Avery, Farrell
Bo Blinn, Western Beaver
Nathan Bickerstaff, Monaca
Jarrod Butler, South Side
Evan Fennell, Union
Sam Fiorante, Neshannock
Tyler Mercer, South Side
Ryan Sharbonno, South Side
Jerad Smith, Neshannock
Zach Werther, Neshannock
Dan Wiley, Farrell
Defensive backs
Zach Acon, Western Beaver
Bill Hall, Western Beaver
Anthony Antoline, Monaca
Ricky Schultz, Monaca
Brandon Chambers, Farrell
Darrell Horton, Union
Eric Stoner, Union
Lamarr Jackson, Sto-Rox
Bill Schneider, South Side
Punters
Shawn Cartwright, Union
Justin Kukuruda, Western Beaver
Ricky Schultz, Monaca
PARKWAY CONFERENCE
Football
First Team
Offense
Quarterbacks
J.R. Barley, Blackhawk, senior
Matt Fontana, Hopewell, junior
Running backs
Robert Greco, Ellwood City, senior
Paul Posluszny, Hopewell, junior
Austin Sykes, Moon, junior
Rick Palshaw, Ambridge, senior
Receivers
David Kuhn, Moon, senior
Jesse Reynolds, Ellwood City, senior
John Scott, Moon, senior
Steve Parsons, Blackhawk, senior
Tight end
Ben Boni, Hopewell, senior
Brian Omogrosso, Blackhawk, senior
Linemen
A.Q. Shipley, Moon, sophomore
Byron Oesterling, Hopewell, senior
Garett Webster, Moon, junior
Sean Harcar, New Castle, junior
Terry Johnke, Hopewell, junior
Chris Seigle, Moon, senior
Frank Hernandez, Ambridge, senior
Marty Schriver, Blackhawk, senior
John Smith, Moon, junior
Mike Mack, Hopewell, junior
Kicker
Matt Cosneck, Hopewell, senior
Punter
Zach Blair, Ambridge, senior
Defense
Defensive ends
Jeff Ondrusek, Blackhawk, senior
Allen Billyk, New Castle, junior
Chris Seigle, Moon, senior
Mike Mack, Hopewell, junior
Down linemen
Jarod Arbogast, Blackhawk, senior
Josh Bortnik, Montour, senior
A.Q. Shipley, Moon, sophomore
Frank Hernandez, Ambridge, senior
Shawn Frioni, Hopewell, senior
John Johnson, New Castle, junior
Linebackers
Paul Posluszny, Hopewell, junior
Ben Boni, Hopewell, senior
Kevin Lovely, Moon, senior
Kyle Tremblay, Blackhawk, senior
Mike Mihalic, Montour, freshman
Noah Elliot, New Castle, junior
Defensive backs
J.R. Barley, Blackhawk, senior
Allen Avery, Hopewell, senior
John Scott, Moon, senior
Steve Parsons, Blackhawk, senior
David Kuhn, Moon, senior
Ryan Yost, Montour, junior
Honorable mention
Offense
Quarterbacks
Eric Cortez, Ellwood City, senior
Derek Blyzwick, Moon, senior
Running backs
Allan Scott, New Castle, senior
Mike Bruce, Hopewell, junior
Receivers
Leon Ward, New Castle, junior
Matt McCroy, Hopewell, junior
Sean Conley, Blackhawk, sophomore
Steve Kimmel, Ellwood City, senior
Ryan Yost, Montour, junior
Linemen
Steve Kimmel, Ellwood City, senior
Ryan Yost, Montour, junior
Nick Celinscak, Blackhawk, senior
T.J. Feree, Ellwood City, senior
Matt Houk, Ellwood City, senior
Ed Stecklachick, Blackhawk, junior
Bill Orock, Ellwood City, junior
Matt Shaffer, Hopewell, senior
Mark Estermyer, Blackhawk, sophomore
Jason Runyan, New Castle, junior
Kickers
Zach Blair, Ambridge, senior
Larry Diday, Blackhawk, junior
Punter
Sean Conley, Blackhawk, sophomore
Defense
Defensive ends
Brandon Delon, Ambridge, junior
John Barsotti, Ellwood City, senior
T.J. Feree, Ellwood City, senior
Alonzo Matthews, New Castle, senior
Mike Hudak, Hopewell, junior
Down linemen
Don Hogue, Ellwood City, junior
Dan Shebeck, Ellwood City, junior
Terry Johnke, Hopewell, junior
Garrett Webster, Moon, junior
Linebackers
Scott Campbell, Ambridge, senior
Brian Omogrosso, Blackhawk, senior
Scott McGee, Blackhawk, senior
Tom Sabol, New Castle, senior
Defensive backs
Sean Conley, Blackhawk, sophomore
Steve Kimmel, Ellwood City, senior
Matt McCroy, Hopewell, junior
Steffan Brinson, Ambridge, sophomore
Austin Sykes, Moon, junior
Leon Ward, New Castle, junior
Jeff Holt, Hopewell, senior


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes