facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

CITY SERIES



Published: Mon, January 28, 2002 @ 12:00 a.m.


CITY SERIES
Football
Offense
Quarterback
Ron Lampkin, Rayen, senior
Running backs
Ed McElroy, Chaney, junior
Marquis Trevathan, Chaney, senior
Kelvin Hope, Timken, senior
Quinn Humphries, Wilson, senior
Receivers
Joe Rivera, Timken, senior
Craig Ladson, Rayen, senior
Terrance Chapman, Rayen, senior
Linemen
Saleh Robinson, Chaney, junior
Joe Herman, Chaney, senior
Chris Hlinko, Chaney, junior
Ed Molina, Chaney, junior
Defense
Linemen
Fernando DeChellis, Chaney, senior
Keilen Dykes, Chaney, junior
Angelo Williams, Timken, senior
Anthony Floyd, Wilson, senior
Linebackers
D.J. Fahndrich, Chaney, senior
Josh Dama, Chaney, senior
Chris Eskew, Chaney, sophomore
Kevin Bonner, Timken, senrio
Andre Stewart, Rayen, senior
Defensive backs
Juan Serrano, Chaney, senior
Charles Jaminet, Chaney, senior
Anthony West, Wilson, senior
Shaun Lane, Wilson, sophomore
Frank Sinkwich Award
Lampkin, Rayen
McElroy, Chaney
Defensive Award
Dykes, Chaney
Floyd, Wilson
Volleyball
Carlynn Patterson, Timken, senior
Shannell Williams, Timken, junior
Kelly Cecil, Wilson, senior
Patricia Stohr, Wilson, senior
Cherrell Triplett, Rayen, senior
Nikky Douglas, Rayen, senior
Nicole Italiano, Chaney, senior
Jill Kocanyar, Chaney, junior
STEEL VALLEY CONFERENCE
Football
First team
Offense
Quarterback
Steve Burnich, Fitch, senior
Running backs
Maurice Clarett, Harding, senior
Evan Beard, Boardman, senior
Terrence Graves, Ursuline, junior
Delbert Ferguson, Ursuline, sophomore
Receivers
Ross Watson, Fitch, senior
Jimmy Riley, Ursuline, senior
Louis Irizarry, Ursuline, junior
Center
Tom Manning, Ursuline, senior
Tackles
Steve Vallos, Boardman, senior
Travis McCullough, Harding, senior
Guards
Jason Mechling, Boardman, senior
Rob Smaltz, Ursuline, senior
Kicker
Andy Good, Boardman, junior
Defense
Ends
Mike Villagrana, Boardman, junior
Brandon Brown, Ursuline, senior
Tackles
Tom Andres, Boardman, senior
Anthony Harris, Harding, senior
Linebackers
Robert Hill, Fitch, junior
Patsy Malie, Mooney, junior
John Angelo, Ursuline, senior
Mike Hanck, Harding, senior
James Johnson, Harding, junior
Defensive backs
Dajwan Stubbs, Fitch, senior
Brian Weiser, Boardman, senior
Prescott Burgess, Harding, junior
Travis Stanford, Harding, senior
Mike Phillips, Harding, junior
Second team
Offense
Quarterback
Tom Zetts, Boardman, junior
Running backs
Ray Betts, Fitch, senior
Brad Beck, Boardman, sophomore
David Herron, Harding, senior
Receivers
Miles Williams, Fitch, sophomore
Treymayne Warfield, Harding, junior
Centers
Kevin Tuminello, Boardman, junior
John Adams, Harding, senior
Tackles
John Greco, Boardman, junior
Larry Sammartino, Mooney, junior
Guards
Travis Beckett, Fitch, senior
Matt Hanhold, Mooney, senior
Defense
Ends
Jeff Koval, Fitch, senior
Clayton Davis, Harding, senior
Coree Tucker, Harding, senior
Tackles
Lloyd Greenwalt, Fitch, junior
Pat Bokesch, Fitch, junior
Paul Pancoe, Mooney, senior
Maurice Jiles, Ursuline, junior
Colin Brubaker, Ursuline, junior
Linebackers
Frank Donadee, Fitch, sophomore
Brian Fee, Boardman, senior
Kyle Brubaker, Ursuline, junior
Defensive backs
Davanzo Tate, Fitch, junior
Jay Upthegrove, Boardman, senior
Rob Colaianni, Mooney, senior
Isaiah Poindexter, Ursuline, junior
Cross Country
Boys
Tom Albani, Boardman, senior
Joe Taylor, Mooney, senior
Sean Williams, Fitch, senior
Russ Waller, Boardman, junior
Ray Butler, Fitch, junior
Matt Jones, Boardman, sophomore
R.J. Holmes, Fitch, junior
Girls
Valerie Zajac, Mooney, junior
Brittany Durkin, Boardman, sophomore
Kaitlin Kempe, Fitch, senior
Elaine Reedy, Fitch, freshman
Gina Mavrikis, Boardman, senior
Deanna Schorsten, Mooney, junior
Stephanie Rosa, Mooney, senior
Golf
Boys
John Metzinger, Ursuline, senior
Mike Thomas, Harding
Brad Infante, Fitch
Jim Demidovich, Mooney
Tony Balkan, Fitch
Adam Amorn, Mooney
Girls
Katie Dick, Mooney, sophomore
Carly Karzmer, Boardman, sophomore
Betsy Beraduce, Boardman, junior
Sarah Stroney, Ursuline, sophomore,
Megan Yanik, Boardman, junior
Mollie Boney, Mooney, freshman
Soccer
Boys
First team
Kenny Willis, Mooney, freshman
Alex Simon, Mooney, junior
Michael Hernan, Mooney, junior
Christo Frangopolous, Mooney, sophomore
Sam Camens, Fitch, junior
Alex Castillo Fitch, junior
Evin Mikula, Fitch, junior
Brian Rabel, Ursuline, senior
Ryan Petruska, Ursuline, senior
Jamie Hay, Boardman, senior
Kyle Pavlok, Harding, senior
Dan Frank, Ursuline, senior
Ryan Yosay, Boardman, senior
Second team
Pat Walker, Mooney, junior
Mark Seddon, Mooney, junior
D.J. Myers, Mooney, sophomore
Ken Huber, Mooney, junior
Chris Frazzine, Fitch, sophomore
Shea Stewart, Fitch, junior
Mark Barahona, Fitch, senior
D. Salanna, Ursuline, junior
Jeff Serenko, Ursuline, junior
Ryan ingram, Boardman, junior
Anthony Nuzzi, Harding, sophomore
Brett Gleydura, Fitch, senior
Alans Delchev, Harding, senior
Girls
First team
Janeen Masternick, Boardman, junior
Deanna Hinkle, Boardman, junior
Maggie Mills, Boardman, junior
Pam Prystash, Boardman, junior
Katie Duracky, Mooney, senior
Sara Wright, Mooney, senior
Emily Stanavich, Mooney, junior
Leigh Carlson, Harding, senior
Maria Angelo, Harding, senior
Alison Chasko, Fitch, junior
Shaina Drummond, Ursuline, senior
Danielle Story, Fitch, sophomore
Katie Frank, Ursuline, sophomore
Second team
Brittney Sirak, Boardman, freshman
Jenny Singleton, Boardman, sophomore
Tiffany Carlson, Boardman, senior
Lauren Sirak, Boardman, freshman
Katie Vinopal, Mooney, junior
Adrianne Detesco, Mooney, junior
Amy Edwards, Mooney, junior
Jessica Sprowl, Fitch, senior
Kelly Croysdale, Fitch, sophomore
Lauren Bachinger, Ursuline, senior
Jennifer Jennings, Harding, senior
Jessica Krock, Ursuline, junior
Casey Kubik, Mooney, freshman
Tennis
Gina Peretti, Boardman, junior
Stephanie Barry, Boardman, junior
Kristin McNally, Boardman, sophomore
Sarah Lyras, Mooney, senior
Karly Fedina, Mooney, senior
Abby Wendle, Ursuline, junior
Leigh Carlson, Harding, senior
Volleyball
First team
Maggie Case, Fitch, sophomore
Ashlee Lemke, Fitch, senior
Stacie Mang, Fitch, sophomore
Mara Capraruolo, Boardman, senior
Jen Hlebovy, Boardman, junior
Jen Feret, Boardman, junior
Aieshya Dixon, Mooney, junior
Suzanne Graven, Ursuline, senior
Second team
Jessica DiCarlo, Fitch, senior
Katie McDermott, Fitch, junior
Whitney Tressel, Boardman, sophomore
Lauren Craig, Boardman, junior
Jenna Polkovitch, Mooney, senior
Andrea Fryda, Mooney, senior
Rosemary Haller, Harding, senior
Johnna Simon, Harding, senior
METRO ATHLETIC
CONFERENCE
Football
First team
Offense
Quarterback
Sean Clayton, Poland, junior
Running backs
Marc Rek, Howland, senior
Tim Dewberry, Canfield, junior
Jim Mitolo, Poland, senior
Receivers
Gavin DiRusso, Canfield, junior
Jake Bajerski, Poland, senior
Tight end
Mike Post, Howland, senior
Linemen
Jason Marchese, Poland, senior
John Dickson, Niles, junior
Dan Coleman, Canfield, sophomore
Sean Unger, Howland, senior
Ryne Nutt, Howland, junior
Kicker
Bill Sullivan, Niles, senior
Punter
Justin Kucek, Canfield, sophomore
Return man
Vince Antonucci, Poland, senior
Defense
Defensive ends
Brendan Moran, Poland, senior
Doug Datish, Howland, senior
Down linemen
Gaby Dibo, Poland, senior
Dave Byce, Canfield, junior
Tony Caicco, Niles, senior
Linebackers
Lou DaVanzo, Poland, senior
Mike Turjanica, Canfield, junior
Greg Parish, Howland, senior
Jim Tabak, Struthers, senior
Tom Karabin, Niles, junior
Defensive backs
Nick Leiter, Struthers, senior
Lou Viglio, Niles, senior
Tony DiNunzio, Poland, senior
Offensive player of the year
Rek
Defensive player of the year
Dibo
Coach of the year
Paul Hulea, Poland
Second team
Offense
Quarterback
Leo Sorice, Canfield, junior
Running backs
Brian Spence, Howland, senior
Matt White, Niles, junior
Wide receiver
Dan Potts, Salem, senior
Tight end
Jason Mitchell, Struthers, senior
Linemen
Bob Benson, Struthers, senior
Justin Decker, Struthers, sophomore
Jarek Esarco, Canfield, sophomore
Mike Dunn, Niles, junior
Defense
Defensive end
Craig Barrett, Niles, senior
David Young, Salem, senior
Down linemen
Nick DeMart, Struthers, junior
Eric Rhodes, Howland, junior
Dave Olsavsky, Canfield, junior
Linebackers
Tom Banna, Canfield, senior
Geoff Cody, Salem, junior
Mike Marapese, Struthers, senior
Josh Bero, Poland, senior
Maurice Smith, Howland, junior
Defensive backs
Neil Harris, Poland, junior
Eric Moore, Howland, senior
Jason Martin, Struthers, senior
Honorable mention
Canfield: Tom Rogers, Chaz Carrera
Howland: Lance Salter, James Justice
Niles: Steve Mientkiewicz, Dwayne Gadd
Poland: Rob Chance, Breen McMahon
Salem: Andy Hippley, Ken Buckley
Struthers: Jason Carcelli, Taylor Hall
Cross Country
Boys
Vic Emerick, Canfield, senior
Matt Kepler, senior, Struthers
Luke Moore, Struthers, senior
Robert Vogt, Salem, senior
Ryan Trapp, Howland, sophomore
Nick Frankle, Canfield, junior
John Ramson, Poland, junior
Honorable mention
Canfield: Bryon Holdt
Howland: Chad Holley
Niles: Chris O'Meara
Poland: Tom Sutcliffe
Salem: John Burkey
Struthers: Dan McClure
Girls
Kristen Piersante, Canfield, senior
Mara Boak, Canfield, junior
Heather Gilmour, Howland, freshman
Candice Eagon, Struthers, junior
Brandy Sauerwein, Salem, sophomore
Hayley ramunno, Canfield, freshman
Kristy Marapese, Struthers, junior
Honorable mention
Canfield: Erin Schuler
Howland: Vanessa Gray
Niles: Sara Schaefer
Poland: Lauren LoSasso
Salem: Carla Gbur
Struthers: Jessica Johnston
Golf
Boys
Brandon Pauley, Canfield, junior
Jon Sliwinski, Niles, senior
John Sweeney, Poland, freshman
Dan Ramun, Poland, sophomore
Ryan Neely, Poland, senior
Dan Reedy, Canfield, senior
Mike Miladore, Canfield, sophomore
Girls
Carli Eastman, Howland, senior
Charissa Mills, Howland, senior
Mollie Porter, Canfield, senior
Emily Andrews, Howland, senior
Elia Sorice, Canfield, junior
Felicia Ciotola, Canfield, sophomore
Soccer
Boys
First team
Forwards
Mike Bailey, Salem, senior
Matt Pietro, Canfield, sophomore
Julian Donofrio, Canfield, junior
Brad McFadden, Niles, junior
Midfielders
Mark Pakula, Canfield, senior
Eric Faith, Niles, senior
Drew Palmer, Salem, senior
Jonathan Flis, Poland, junior
Defenders
Aaron Bestic, Canfield, junior
Andrew Hodgson, Salem, senior
Kyle Phillips, Howland, senior
Lou Ligoure, Poland, senior
Goalkeepers
Brett Gatta, Niles, junior
Mark Kime, Canfield, senior
Second team
Forwards
Donny Eckrote, Niles, senior
Elliott Lonsdale, Howland, junior
Jennings Francis, Howland, senior
Midfielders
Zach Beyzak, Canfield, senior
Mike McDermott, Salem, senior
Kevin Bradway, Niles, senior
Kyle Barker, Niles, senior
Nathan Smith, Poland, junior
Defenders
Matt Schimley, Niles, senior
Carmen Roberts, Niles, senior
Matt Sonnett, Canfield, junior
Curtis Howells, Salem, junior
Matt Downie, Poland, sophomore
Goalkeeper
Jonathan Airhart, Howland, junior
Girls
First team
Forwards
Lizzie Jesko, Salem, sophomore
Leah albani, Howland, senior
Britt Davis, Poland, sophomore
Ashley King, Niles, senior
Midfielders
Grazia Sorice, Canfield, junior
Lisa Hlaudy, Howland, senior
Tara McLarney, Poland, senior
Tesse Baragona, Niles, senior
Defenders
Kristin Rutkousky, Canfield, junior
Kelly Williams, Canfield, junior
Allison Daprille, Poland, senior
Tiffany Garcia, Howland, senior
Ali King, Niles, junior
Goalkeeper
Darcy Quinlan, Howland, junior
Second team
Forwards
Whitney Zunic, Canfield, sophomore
Sarah Mangiarelli, Howland, sophomore
Elizabeth Mientkiewicz, senior
Midfielders
Jenna Golias, Niles, senior
Marianne Krezeczowski, Howland, senior
Taryn Carlson, Poland, junior
Amanda Jesko, Salem, senior
Krista Ginnetti, Poland, sophomore
Amy D'Amico, Canfield, junior
Defenders
Alyson Cotter, Salem, sophomore
Allison Thomas, Howland, sophomore
Megan Bair, Poland, junior
Julia Wilcox, Canfield, senior
Goalkeepers
Noelle Zalac, Canfield, junior
Landry Yankle, Poland, sophomore
Tennis
First team
Michelle Aulizia, Howland, junior
Audrey Evans, Poland, junior
Sarah Evans, Poland, senior
Amanda Friedrich, Poland, senior
Krystle Hively, Canfield, sophomore
Kailen Kouvas, Howland, freshman
Ashley Nard, Canfield, junior
Sylvia Pociask, Poland, senior
Second team
Libbey Baker, Howland, junior
Jaime Bastian, Canfield, junior
Erin Bennett, poland, sophomore
Alisha Gallagher, Struthers, junior
Caryn Kovach, Canfield, sophomore
MacKenzie Schumer, Poland, junior
Allyson Vrable, Canfield, senior
Volleyball
First team
Jill Vertanen, Canfield, junior
Taylor Hendricks, Salem, junior
Tiffanie Heestand, Salem, junior
Megan Sampson, Salem, junior
Erin Mulligan, Poland, senior
Setffi Graf, Poland, sophomore
Michelle Rhodes, Niles, senior
Second team
Vanessa Schutz, Canfield, senior
Stephanie Bellish, Canfield, senior
Kari Bell, Poland, senior
Raeanne Coppola, Poland, junior
Jamie Kelly, Howland, freshman
Sarah Sepesy, Struthers, senior
Honorable mention
Canfield: Kara Kalasky, Megan Humeniuk
Howland: Allyson Carman, Browyn Salo
Niles: Danielle Durig, Nikki Trautman
Poland: Liz Alesi, Lori DelSignore
Salem: Kelli Crouse, Lauren Teal
Struthers: Laura Berry, Stephanie Muntean
INTER-COUNTY LEAGUE
Football
First team
Offense
Quarterback
Jim Sanders, South Range, senior
Running backs
Dan Zitkovic, Springfield, senior
Jeff Johnston, South Range, senior
Jeff Ashton, McDonald, senior
Andy Peterson, Lowellville, junior
Wide receivers
Jason King, South Range, senior
Adam Hughes, Mathews, senior
Tight end
Brad Vizi, South Range, senior
Offensive linemen
Ryan Zwingler, South Range, senior
Chad Manchester, South Range, senior
Tim Kawecki, Springfield, junior
John Wetzl, McDonald, senior
Pete Iudiciani, Lowellville, senior
Joe Shuluga, Lowellville, senior
Defense
Defensive linemen
Lee Everett, South Range, senior
Matt Davis, Mineral Ridge, senior
Brad Bestic, Lowellville, junior
Jeff Constantine, Jackson-Milton, senior
Billy DeCola, Western Reserve, junior
Linebackers
Steve Carchetti, Lowellville, sophomore
Nick Rubenstahl, Jackson-Milton, junior
James McLaughlin, Springfield, senior
Marc Burcham, Mathews, senior
Brad Johnson, South Range, senior
Billy Polmaskitch, Mineral Ridge, senior
Defensive backs
Kurtis Golden, McDonald, senior
Lee Keck, Jackson-Milton, junior
Tom Kimmel, South Range, senior
Ryan Jones, Springfield, senior
Pat Birch, Springfield, senior
Chris Mountain, Western Reserve, junior
Autumn Axel, Lowellville, senior
Punter
Jason Joyne, McDonald, senior
Placekicker
John Styer, South Range, junior
Second team
Offense
Quarterback
Mike Palumbo, Lowellville
Running backs
Jeff Peterson, Lowellville
Dan Hallas, Jackson-Milton
Cliff James, Western Reserve
John McDougal, Western Reserve
Wide receivers
Chris Milliron, Mineral Ridge
Dan Schuler, Springfield
Doug Shirley, Western Reserve
Tight end
Anthony Donatelli, Lowellville
Offensive linemen
Justin Colburn, South Range
Justin Cornelios, McDonald
Jeff Constantine, Jackson-Milton
Alex White, Mineral Ridge
Ross Marone, Lowellville
Chuck Woloshak, Jackson-Milton
Defense
Defensive linemen
Eric Booth, Jackson-Milton
Luke Scrock, Western Reserve
Brett Starcher, Mathews
Mike Friend, McDonald
Bill Weiry, Lowellville
Linebackers
Kyle Trimble, Western Reserve
Mark Brown, McDonald
Eric Besiu, Mineral Ridge
Vince Maclarren, Jackson-Milton
Defensive backs
Billy Greier, Western Reserve
Brian Novak, South Range
Matt Meehan, Lowellville
Steve Velky, Mineral Ridge
Honorable mention
Jackson-Milton: Robby Mille, Kyle Hallas, Joe Bednarik, Zack Nicholas
Lowellville: Dustin Socic, Andrew Mamula, Brian Wharry
Mathews: Patrick Haynie, Jon Haynie, Matt Polta
McDonald: Tyler Stanley, Greg Gustovich
Mineral Ridge: Nate Zimmerman, Chris Stark, Bobby Burgess, John Marstellar
South Range: Ryan Maxwell, Cody White, Gary Snyder, Russell Dawson
Springfield: Sean Kelley, Teddy Smith, Steve Bacha, Adam Percine, Aaron Wood
Western Reserve: Paul Myers, Aaron Mayne, Corey Sinn, Jake Zatchok, John Yarab, Jordan Lukanec
Cross Country
Boys
Dave Mealy, Springfield
Matt Isenberg, McDonald
Kevin Stonestreet, McDonald
Joe Kunkel, McDonald
Tim Kunkel, McDonald
Jason Corman, McDonald
Kevin Corman, McDonald
Girls
Jen Wenhold, McDonald
Jess Wenhold, McDonald
Nicole Booth, McDonald
Julie Nemergut, South Range
Sarah Wingert, South Range
Kallie Clark, South Range
Molly Wingert, South Range
Golf
Boys
Josh Fannin, Jackson-Milton
Bill Corbett, Jackson-Milton
Nick Perrico, South Range
Josh Randolph, Springdfield
Kris Rafferty, Mathews
Kyle Kekic, Western Reserve
Ryan Englehart, Western Reserve
Volleyball
First team
Maggie Marsh, Springfield, senior
Brooke tabak, Springfield, senior
Anna Waldele, South Range, senior
Desra Tomaino, Jackson-Milton, senior
Tiffany Hack, Mineral Ridge, senior
Tara Parks, Mathews, senior
Second team
Rachel McCammon, Western Reserve
Meghan Wood, Springfield
Crystal Schuler, South Range
Michelle Guidos, Lowellville
Erin Hinks, Mineral Ridge
Jessica Hemphill, Jackson-Milton
Honorable mention
Jackson-Milton: Lea Fenton
Lowellville: Christa Flora
Mathews: Brittany Parks, Lena Dascenzo
Mineral Ridge: Darianna Casada, Sara Gerberry
South Range: Tracey Toy, Becky Skowron
Springfield: Jessica Snyder
Western Reserve: Tiffany Palumbo, Theresa Polack
TRUMBULL ATHLETIC
CONFERENCE
Football
First team
Offense
Quarterback
Randy Mason, Girard, senior
Running backs
Jon Hepfner, Girard, senior
Jerad Jordan, Hubbard, senior
Anthony Smith, Hubbard, senior
Ed Hunter, Liberty, senior
Jaris Williams, Liberty, senior
Marty Hutchinson, Newton Falls, senior
Receivers
Max King, Champion, senior
Dustin Helle, Girard, junior
Anthony Jackson, Girard, senior
Linemen
David Guerino, Brookfield, senior
Mike Mills, Girard, senior
John Dominic, Hubbard, junior
Ryan Fakner, Hubbard, senior
Garrett Burke, Lakeview, senior
Jason Kuppler, Lakeview, senior
Jared Loar, Newton Falls, senior
Punter/kicker
Mark Hofmeister, Champion, junior
Defense
Linemen
Mike Flaugher, Hubbard, senior
Lidel Hilson, Hubbard, senior
Shane Holmes, LaBrae, senior
Ben Solomon, Liberty, senior
Tim Beckner, Newton Falls, senior
Ryan Clonch, Newton Falls, senior
Linebackers
Jeremy Matthews, Brookfield, senior
Adam Grdinich, Girard, junior
Mark Grdinich, Girard, junior
Matt Clark, Hubbard, junior
Antonio Owens, Hubbard, senior
Neil Fiest, Lakeview, senior
Dan Sprockett, Lakeview, senior
Scott Wilson, Newton Falls
Defensive backs
Craig Allen, Champion, senior
Asher Falatic, Lakeview, senior
Joe Banner, Liberty, senior
Lawrence Clinkscale, Liberty, senior
Honorable mention
Brookfield: Dale Johnson, Craig Saloom. Champion: Brian Smith, Adam Wargo. Girard: Paul Cole, Tom McDonnell. Hubbard: Gabe McKee, Donnie Smith. LaBrae: Richard Giles, R.J. Grimm. Lakeview: Pete Brister, Kevin Rigby. Liberty: Ryan Beil, Chris Overton. Newton Falls: Eric Lance, Tom Nemet.
Cross Country
Boys
Jon Jenyk, Brookfield
Ryan Petrick, Champion
Bobby Coldwell, Girard
Tony Simeone, Girard
Chris Simeone, Girard
Shawn Monroe, Girard
Mike Moore, Girard
Pat O'Hara, Girard
Matthew Frederick, LaBrae
George Parson, LaBrae
Avinash Bhatia, Lakeview
A.J. Roddewig, Lakeview
Girls
Christine Miller, Badger
Marlena Wolfe, Champion
Michelle Bafunno, Champion
Danielle Bafunno, Champion
Jenna Rose, Champion
Erica Fox, Girard
Candy Davis, Girard
Jen Maravola, Girard
Brittany McLane
Carrie Hart, LaBrae
Anita Simmons, LaBrae
Darla Redmond, Lakeview
Golf
Brian Gething, Brookfield
Eric Susa, Champion
Greg Hall, Champion
Greg Cook, Girard
C. Cerenelli, Hubbard
A. Hamilton, Hubbard
J. Brown, Hubbard
Matt Dickson, Lakeview
Greg Bungo, Lakeview
Seth Kessler, Liberty
Soccer
Boys
First team
Nathan Raught, Badger, junior
Tim Smith, Badger, senior
Josh Upshire, Badger, senior
Justin Kurilchick, Champion, senior
Ian Phillips, Champion, senior
Jimmy Ray, Champion, junior
Michael Smith, Champion, senior
Justin Daly, Hubbard, junior
A.J. Giancola, Hubbard, senior
Justin Hazek, Hubbard, senior
Chris Styn, Hubbard, sophomore
Matt Tringhese, Hubbard, senior
Phill Butch, Lakeview, junior
Shawn Upshire, Lakeview, junior
Matt Stroup, Newton Falls, senior
Honorable mention
Badger: Chris Arnold
Champion: Joe Harrison
Hubbard: Tom McFarland
Lakeview: Josh Mink
Newton Falls: Dennis Hawkens
Girls
First team
Jennifer Place, Badger, senior
Christa Andanasaris, Champion, junior
Jamie Granata, Champion, junior
April Courtney, Girard, senior
Jenny Sopkovich, Girard, junior
Anna DeJulio, Hubbard, junior
Jamie Duvall, Hubbard, junior
Brittany McKee, Hubbard, junior
Katie Barnes, Lakeview, junior
Amanda Monroe, Lakeview, senior
Heather Perkins, Lakeview, senior
Brittny Humphrey, Liberty, sophomore
Rachael Tharp, Liberty, senior
Desiree Sterling, Newton Falls, junior
Honorable mention
Badger: Jennifer Letcher, senior
Champion: Brianne Kochunas, senior
Girard: Jenna Chismark, junior
Hubbard: Lynle Cornell, sophomore
Lakeview: Jessica Knight, senior
Liberty: Melissa Klemann, senior
Newton Falls: Lyndsey Manos, junior
Volleyball
First team
Juli Alter, Brookfield, senior
Rosie Holmes, Champion, senior
Hillary Pegg, Champion, senior
Tealle Hunkus, Girard, junior
Amy Falhamer, Hubbard, senior
Amanda Lingenfelter, Hubbard, senior
Katy Jo Mroski, Hubbard, junior
Amanda Gordon, LaBrae, junior
Jessica Yovich, Lakeview, senior
Second team
Jenna Bush, Badger, junior
Kayla Haun, Brookfield, senior
Michelle Canatsey, junior
Stephanie Scarnecchia, Girard, junior
Katie Vesely, Girard, senior
Traci Hassell, Hubbard, sophomore
Nicole Pringle, Hubbard, junior
Ashley Alexander, LaBrae, senior
Jenna Boazzo, Lakeview, senior
Megan Taylor, Lakeview, sophomore
Lora Mason, Newton Falls, junior
Honorable mention
Farrah Rivello, Liberty, senior
TRI-COUNTY LEAGUE
Football
First Team
Offense
Linemen
Tim Reash, Columbiana, junior
Colby Garrity, Columbiana, senior
Jim Raley, Crestview, senior
Jason Pirock, Crestview, senior
Travis Biscella, East Palestine, senior
Jim Hall, East Palestine, senior
Josh Aikens, Leetonia, senior
Ian Snyder, Lisbon, senior
Tyler Clemens, Southern, senior
Dan Evans, United, senior
Receivers
Matt Thompson, Crestview, senior
Pat Brennan, East Palestine, junior
Chris Clark, East Palestine, junior
Nick Schneider, United, senior
Backs
Derek Garrod, Columbiana, senior
J.P. Jenkins, Columbiana, senior
J.D. Powers, East Palestine, junior
Smitty Kendrew, East Palestine, junior
Nick Mango, Leetonia, senior
Jay Yorty, Lisbon, sophomore
Matt Puckett, Southern, senior
Nick Johnson, United, junior
Kicker
Scott Rascilla, Crestview, sophomore
Defense
Linemen
John Hatala, Columbiana, senior
Evan Scheel, Crestview, senior
Nate Martin, Crestview, senior
Rob Clark, East Palestine, senior
Joe Bruderly, Leetonia, senior
John Craven, Southern, senior
Shawn Marshall, United, senior
Linebackers
Josh Kistler, Columbiana, senior
Chris Walton, Crestview, senior
Joe Leskosky, Crestview, senior
Will Franklin, Crestview, senior
Steve Clark, East Palestine, senior
Aaron Merrill, Leetonia, freshman
Sean Weyant, United, senior
Defensive Backs
Josh Louk, Crestview, senior
Matt Adams, Lisbon, senior
J.C. McCoy, Leetonia, senior
Jordan Phillips, United, junior
Punters
Jason Muhleman, United, senior
Joe Bruderly, Leetonia, senior
Derrick Braden, East Palestine, senior
Honorable mention
Sebring: Zach Orsburn, senior; Jeff Hamon, senior
Volleyball
First Team
Katie Tsilimos, Lisbon
Erin Mellinger, Crestview
Lacey Dangelo, Southern
Mandy Clapsaddle, United
Samantha McKay, East Palestine
Kim Brunie, Sebring
Second Team
Jen Kreps, Columbiana
Megan Friend, Lisbon
Jacklyn Durham, Leetonia
Tonya Beaumont, United
Megan Mellinger, Crestview
Deanna Sell, Southern
Kelly Vitko, Columbiana
Cross Country
Boys
Danny Simpson, Leetonia
Aaron Allison, East Palestine
Craig McGraw, East Palestine
Todd McDevitt, Lisbon
Brad Weaver, East Palestine
Justin Holliday, Leetonia
Corey Chick, East Palestine
Honorable mention
Isaac Newton, Columbiana
Brad Gruscecki, Southern
Travis Wallace, United
Girls
Katrina Brickner, Lisbon
Melissa Dipanfilo, Leetonia
Emmy Prosco, United
Jennifer Woolf, United
Lynn Wilson, East Palestine
Linsey Weaver, East Palestine
Andrea Oaks, Leetonia
Honorable mention
Jessica Cupp, Columbiana
Jessica Fraley, Southern
Golf
Brandon Heck, Columbiana
Alexandra Casi, East Palestine
Cory Schneider, Sebring
Ryan Brown, Lisbon
Devan Peters, United
Scott Jones, East Palestine
Honorable mention
Andrew Schwartz, Crestview
Mike Frenger, Leetonia
MERCER COUNTY
ATHLETIC CONFERENCE
Football
AA-AAA Division
First team
Offense
Quarterback
Mike Schneider, Sharon, senior
Running backs
Deacon Jones, Reynolds, senior
Brandon Whiting, Wilmington, senior
Fullback
Justin Schweiss, Sharon, senior
Receivers
Nate Banick, Hickory, senior
Gary Malgieri, Sharon, senior
Brian Baer, Wilmington, senior
Tight end
Steve Weary, Reynolds, senior
Linemen
Braden Campbell, Slippery Rock, senior
Jeremy Lewis, Wilmington, senior
Bobby Byerly, Hickory, senior
Wade Vogan, Sharon, senior
Clayton Gruber, Wilmington, junior
Kicker/Punter
Jim Morocco, Sharon, senior
Defense
Defensive ends
Steve Weary, Reynolds, senior
Mike Telesz, Wilmington, senior
Down linemen
Logan Malie, Sharon, junior
Braden Campbell, Slippery Rock, senior
Linebackers
Brian Baer, Wilmington, senior
Parker Maynard, Wilmington, senior
Wade Vogan, Sharon, senior
Justin Schweiss, Sharon, senior
Defensive backs
Ross Trimmer, Hickory, senior
Craig Copper, Wilmington, senior
Matt Krawchyk, Wilmington, senior
Offensive player of the year
Jones
Defensive player of the year
Vogan
Second team
Offense
Quarterback
Ross Trimmer, Hickory, senior
Running back
Matt Krawchyk, Wilmington, senior
Fullback
Brandon Boron, Wilmington, junior
Receivers
Joel Davis, junior, Reynolds
Zach Sarver, Slippery Rock, senior
Tight end
Mark Matson, Slippery Rock, senior
Linemen
Ryan DeArment, Hickory, junior
Jeremy Jewell, Sharon, senior
Ryan Rodemoyer, Sharon, senior
Jon Bees, Reynolds, junior
Josh McConnell, Reynolds, junior
Mike Telesz, Wilmington, senior
Chad Raudebaugh, Slippery Rock, senior
Kickers
Eric Delliah, Slippery Rock, senior
Jonathan McGrath, Wilmington, senior
Tom McEntire, Reynolds, senior
Defense
Defensive ends
Brian Necastro, Hickory, senior
Bob Fairchild, Reynolds, junior
Down linemen
Ryan DeArment, Hickory, junior
Jeremy Lewis, Wilmington, senior
Linebackers
Tyler Middleton, Reynolds, senior
Dan Tomko, Sharon, junior
Bobby Byerly, Hickory, senior
Mark Matson, Slippery Rock, senior
Brandon Boron, Wilmington, junior
Defensive backs
Deacon Jones, Reynolds, senior
Justin Turnbaugh, Sharon, junior
Joel Davis, Reynolds, junior
Matt Gill, Sharon, junior
Zach Sarver, Slippery Rock, senior
A Division
Offense
Quarterback
Jake Buzard, West Middlesex, junior
Running back
Eric Majors, Sharpsville, senior
Fullback
Ron Haywood, Sharpsville, senior
Receivers
Brandon Pavene, Sharpsville, senior
Robbie Long, West Middlesex, senior
Tight end
Ray Rotell, Sharpsville, junior
Linemen
Matt Holsopple, Sharpsville, senior
Bob Krusey, West Middlesex, junior
Mike Kulka, Sharpsville, senior
Chad Bucciarelli, Sharpsville, senior
Blase Iorio, Sharpsville, senior
Kicker/punter
Ray Rotell, Sharpsville, junior
Defense
Defensive ends
Bucciarelli, Sharpsville, senior
Jeff Watson, Sharpsville, junior
Down linemen
Blase Iorio, Sharpsville, senior
Matt Holsopple, Sharpsville, senior
Linebackers
Ron Haywood, Sharpsville, senior
Randy Veccia, Sharpsville, senior
Phil Doyle, Kennedy Catholic, senior
Mike Kulka, Sharpsville, senior
Defensive backs
Danny Harris, Kennedy Catholic, junior
Brett Peruzzi, Sharpsville, senior
Rob Long, West Middlesex, senior
Offensive player of the year
Haywood
Defensive player of the year
Iorio
Golf
First team
Joel Pokorney, Sharpsville, sophomore
Matt Killa, Sharpsville, junior
Adam Scott, Sharon, senior
David Gibb, Hickory, junior
Shane Daroangelo, Grove City, senior
Second team
Bill Napierkoski, Sharon, senior
Ryan Homer, Sharpsville, sophomore
Adam Schuster, Sharon, senior
Chris Mielecki, Sharpsville, freshman
Steve Killa, Sharpsville, freshman
Tennis
First team
Alex Antonescu, Wilmington, senior
Kali George, Kennedy Catholic, junior
Mary Frydrych, Grove City, junior
Sara Ross, Wilmington, senior
Kathy Dunleavy, Hickory, senior
Allison Mudrey, Hickory, sophomore
Second team
Evie Panamos, Grove City, senior
Rachel Nighswander, Hickory, senior
Shelley Goodpastor, Sharon, sophomore
Lisa Baumgardner, Wilmington, sophomore
Allison Kaiser, Grove City, senior
Player of the year
Mudrey
BIG SEVEN
Football
First team
Offense
Quarterback
Ricky Schultz, Monaca, junior
Running backs
Alan Claiborne, Farrell, junior
D.J. Frye, Western Beaver, junior
Javonn Bradley, Rochester, senior
Eric McPhilomy, Monaca, senior
Wide receivers
Shawn Cartwright, Union, senior
Anthony Antoline, Monaca, senior
Brandon Chambers, Farrell, senior
Bill Hall, Western Beaver, senior
Tight ends
Craig Bloom, Monaca, junior
Evan Fennell, Union, senior
Marcus Gregory, Farrell, senior
Center
Ryan Sharbonno, South Side, senior
Guards
Jim Sadler, Rochester, junior
Clint Wagner, Western Beaver, senior
Tackles
Bryan Egetoe, Union, senior
Joe Lanzot, Monaca, junior
Placekicker
Javonn Bradley, Rochester, senior
Offensive player of the year
Alan Claiborne, Farrell, junior
Defensive player of the year
Alan Claiborne, Farrell, junior
Coach of the year
Shawn McCreary, Monaca
Defense
Defensive linemen
Clint Wagner, Western Beaver, senior
Craig Bloom, Monaca, junior
Bryan Egetoe, Union, senior
Jason Marshall, Farrell, junior
Linebackers
Alan Claiborne, Farrell, junior
Dontae' Napier, Union, junior
Brian Benzio, Western Beaver, senior
Javonn Bradley, Rochester, senior
Chris Causer, Monaca, junior
Defensive backs
Jermaine Moye, Rochester, senior
Joel McDonald, Monaca, senior
Brent Colbert, Western Beaver, junior
Antoine Horton, Rochester, junior
Punter
Jermaine Moye, Rochester, senior
Second team
Offense
Quarterback
Adam DiMichele, Sto-Rox, sophomore
Running backs
Justin Odem, Farrell, junior
Matt Kohnen, South Side, senior
Jermaine Moye, Rochester, senior
Wide receivers
Chuck Banks, Sto-Rox, sophomore
Pete Craig, Farrell, senior
Lamarr Jackson, Sto-Rox, junior
Tight ends
Derrick Lampkin, Western Beaver, junior
Chuck Wright, Western Beaver, junior
Center
Nick Mannerino, Rochester, junior
Guards
Luke Shuster, Monaca, junior
Dontae' Napier, Union, junior
Ryan Woods, Rochester, senior
Tackles
Skyler Freed, Rochester, junior
Joe Brzoza, Neshannock, junior
Brian Sanders, Farrell, senior
Defense
Defensive linemen
Mike McCullough, Sto-Rox, junior
Nathan Reese, South Side, senior
Luke Shuster, Monaca, junior
Joe Brzoza, Neshannock, junior
Frank Holloway, Farrell, junior
Ryan Woods, Rochester, senior
Linebackers
Brian Johnston, Sto-Rox, junior
Jim Sadler, Rochester, junior
Keith Bloom, Monaca, junior
Rufus Chambers, Farrell, junior
Nate Waldron, Rochester, sophomore
Defensive backs
Maurice Cohen, Sto-Rox, senior
Andrae Carlisle, Monaca, junior
James Gunn, Union, senior
Obryan Lampkins, Farrell, senior
Punter
Kellen Kyles, Sto-Rox, senior
Honorable mention
Offense
Quarterbacks
Bob Bondi, Union
Adam Moore, Rochester
Bill Schneider, South Side
Running backs
Maurice Cohen, Sto-Rox
Sam Fiorante, Neshannock
Joel McDonald, Monaca
Matt Sniezek, Union
Wide receivers
Darrell Horton, Union
C.J. Hunt, Union
Eric Beauford, Rochester
Tight end
Tyler Palm, Rochester
Centers
Nathan Bickerstaff, Monaca
Jesse Knause, Western Beaver
Mike McCullough, Sto-Rox
Guards
Paul Dodd, Sto-Rox
Tyler Mercer, South Side
Nathan Reese, South Side
Tom Tommelleo, Neshannock
Tackles
Adam Foster, Western Beaver
Hubert Kovalesky, Western Beaver
Dan Plascjzk, Sto-Rox
Sean Kearney, Farrell
J.D. Linn, South Side
Placekickers
Eric McPhilomy, Monaca
Matt Weekley, South Side
Defense
Linemen
Paul Dodd, Sto-Rox
Adam Foster, Western Beaver
Charles Heaggeans, Sto-Rox
Matt Kohnen, South Side
Josh Metzler, Western Beaver
Rob Svanda, Rochester
Jason Zangus, Monaca
Linebackers
Ken Avery, Farrell
Bo Blinn, Western Beaver
Nathan Bickerstaff, Monaca
Jarrod Butler, South Side
Evan Fennell, Union
Sam Fiorante, Neshannock
Tyler Mercer, South Side
Ryan Sharbonno, South Side
Jerad Smith, Neshannock
Zach Werther, Neshannock
Dan Wiley, Farrell
Defensive backs
Zach Acon, Western Beaver
Bill Hall, Western Beaver
Anthony Antoline, Monaca
Ricky Schultz, Monaca
Brandon Chambers, Farrell
Darrell Horton, Union
Eric Stoner, Union
Lamarr Jackson, Sto-Rox
Bill Schneider, South Side
Punters
Shawn Cartwright, Union
Justin Kukuruda, Western Beaver
Ricky Schultz, Monaca
PARKWAY CONFERENCE
Football
First Team
Offense
Quarterbacks
J.R. Barley, Blackhawk, senior
Matt Fontana, Hopewell, junior
Running backs
Robert Greco, Ellwood City, senior
Paul Posluszny, Hopewell, junior
Austin Sykes, Moon, junior
Rick Palshaw, Ambridge, senior
Receivers
David Kuhn, Moon, senior
Jesse Reynolds, Ellwood City, senior
John Scott, Moon, senior
Steve Parsons, Blackhawk, senior
Tight end
Ben Boni, Hopewell, senior
Brian Omogrosso, Blackhawk, senior
Linemen
A.Q. Shipley, Moon, sophomore
Byron Oesterling, Hopewell, senior
Garett Webster, Moon, junior
Sean Harcar, New Castle, junior
Terry Johnke, Hopewell, junior
Chris Seigle, Moon, senior
Frank Hernandez, Ambridge, senior
Marty Schriver, Blackhawk, senior
John Smith, Moon, junior
Mike Mack, Hopewell, junior
Kicker
Matt Cosneck, Hopewell, senior
Punter
Zach Blair, Ambridge, senior
Defense
Defensive ends
Jeff Ondrusek, Blackhawk, senior
Allen Billyk, New Castle, junior
Chris Seigle, Moon, senior
Mike Mack, Hopewell, junior
Down linemen
Jarod Arbogast, Blackhawk, senior
Josh Bortnik, Montour, senior
A.Q. Shipley, Moon, sophomore
Frank Hernandez, Ambridge, senior
Shawn Frioni, Hopewell, senior
John Johnson, New Castle, junior
Linebackers
Paul Posluszny, Hopewell, junior
Ben Boni, Hopewell, senior
Kevin Lovely, Moon, senior
Kyle Tremblay, Blackhawk, senior
Mike Mihalic, Montour, freshman
Noah Elliot, New Castle, junior
Defensive backs
J.R. Barley, Blackhawk, senior
Allen Avery, Hopewell, senior
John Scott, Moon, senior
Steve Parsons, Blackhawk, senior
David Kuhn, Moon, senior
Ryan Yost, Montour, junior
Honorable mention
Offense
Quarterbacks
Eric Cortez, Ellwood City, senior
Derek Blyzwick, Moon, senior
Running backs
Allan Scott, New Castle, senior
Mike Bruce, Hopewell, junior
Receivers
Leon Ward, New Castle, junior
Matt McCroy, Hopewell, junior
Sean Conley, Blackhawk, sophomore
Steve Kimmel, Ellwood City, senior
Ryan Yost, Montour, junior
Linemen
Steve Kimmel, Ellwood City, senior
Ryan Yost, Montour, junior
Nick Celinscak, Blackhawk, senior
T.J. Feree, Ellwood City, senior
Matt Houk, Ellwood City, senior
Ed Stecklachick, Blackhawk, junior
Bill Orock, Ellwood City, junior
Matt Shaffer, Hopewell, senior
Mark Estermyer, Blackhawk, sophomore
Jason Runyan, New Castle, junior
Kickers
Zach Blair, Ambridge, senior
Larry Diday, Blackhawk, junior
Punter
Sean Conley, Blackhawk, sophomore
Defense
Defensive ends
Brandon Delon, Ambridge, junior
John Barsotti, Ellwood City, senior
T.J. Feree, Ellwood City, senior
Alonzo Matthews, New Castle, senior
Mike Hudak, Hopewell, junior
Down linemen
Don Hogue, Ellwood City, junior
Dan Shebeck, Ellwood City, junior
Terry Johnke, Hopewell, junior
Garrett Webster, Moon, junior
Linebackers
Scott Campbell, Ambridge, senior
Brian Omogrosso, Blackhawk, senior
Scott McGee, Blackhawk, senior
Tom Sabol, New Castle, senior
Defensive backs
Sean Conley, Blackhawk, sophomore
Steve Kimmel, Ellwood City, senior
Matt McCroy, Hopewell, junior
Steffan Brinson, Ambridge, sophomore
Austin Sykes, Moon, junior
Leon Ward, New Castle, junior
Jeff Holt, Hopewell, senior


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes