facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

SATURDAY'S RESULTS



Published: Sun, January 27, 2002 @ 12:00 a.m.



SATURDAY'S RESULTS

GIRLS BASKETBALL

AREA

Marlington 47, Chaney 39

Poland 62, Niles 39

Springfield 71, McDonald 44

Lisbon 48, East Palestine 41

Warren JFK 60, Reynolds 36

SUMMARIES

MARLINGTON 47, CHANEY 39

MARLINGTON (2-13) -- Leanne Ware 6-10-25, Ashley Way 3-2-9, Carolyn Dailey 1-2-4, Jen Holbrook 1-1-3, Kassi Karlen 0-2-2, Kathryn Shoemaker 0-2-2, Nicki Murphy 1-0-2. Totals: 12 18-29 47.

CHANEY (6-10) -- Sumya McElroy 7-0-15, Joselyn Parker 2-2-6, Courtney Williams 3-0-6, Tara Mshar 2-0-4, Adrienne Peace 1-1-3, Tameka Thompson 1-0-3, Quiana Faison 1-0-2. Totals: 17 3-7 39.

Marlington1710911--47

Chaney118713--39

3-point goals: Marlington 4 (Ware 3, Way 1); Chaney 2 (McElroy 1, Thompson 1). JVs: Chaney, 22-21.

POLAND 62, NILES 39

NILES (4-11, 0-6) -- Bree Longberry 1-4-6, Michelle Rhodes 5-0-10, Stacia Ray 3-0-9, Jessica Parker 2-0-4, Taura Mitchell 5-0-10. Totals: 16 4-6 39.

POLAND (12-2, 5-1) -- Julie Gallo 9-1-19, Taryn Carlson 1-3-5, Kristy Gaudiose 11-0-27, Katherine McGarry 1-1-3, Emily Patton 1-0-2, Audrey Iudiciani 1-0-2, Katterli Wrikeman 2-0-4. Totals: 26 5-8 62.

Niles151194--39

Poland15111719--62

3-point goals: Niles 3 (Ray 3); Poland 5 (Gaudiose 5). JVs: Poland 46-19.

SPRINGFIELD 71, MCDONALD 44

McDONALD (2-12, 1-7) -- Mandy Prater 2-0-4, Christine Holmes 1-0-2, Brittany Thompson 2-3-7, Sara Toth 6-5-17, Trish Williams 1-0-2, Rebecca Logar 1-2-4, Michelle Krumpak 4-0-8. Totals: 17 10-18 44.

SPRINGFIELD (7-7, 5-3) -- Meghan Wood 3-4-10, Talley Felger 1-5-7, Carrie Davis 1-2-4, Lindsay Johnson 3-1-7, Jessica Snyder 3-2-9, Sarah Fannon 9-1-24, Brooke Tabaka 2-3-8, Angelina Fiumara 1-0-2. Totals: 23-69 18-24 71.

McDonald1261511--44

Springfield16221617--71

3-point goals: McDonald 0; Springfield 7 (Fannon 5, Tabaka 1, Snyder 1). JVs: Springfield, 42-15.

LISBON 48, EAST PALESTINE 41

LISBON (10-4, 5-3) -- Mallory Smith 1-2-4, Kelly Flory 3-4-11, Dena Huckshold 2-6-10, Elizabeth Gerber 0-1-1, Tina Huckshold 8-4-20, Kristen DiIullo 1-0-2. Totals: 15-43 17-27 48.

EAST PALESTINE (9-5, 5-3) -- Stephanie Jeffers 2-0-4, Abbey Gorby 4-2-10, Ashley Martin 1-0-2, Liz Strohecker 3-1-7, Sam McKay 4-2-10, Jennessa Greenawalt 1-4-6, Stephanie Foster 1-0-2. Totals: 16-42 9-17 41.

Lisbon1081416--48

East Palestine88916--41

3-point goals: Lisbon 1 (Flory 1); East Palestine 0. JVs: Lisbon, 24-19.

WARREN JFK 60, REYNOLDS 36

WARREN JFK (11-4) -- Alisha Hall 0-2-2, Krystal Naples 3-2-9, Kelly Puskar 1-2-4, Samantha Thomas 1-0-2, Michelle Rossio 1-0-2, Melissa Tierney 1-0-2, Sarah McNeil 6-5-19, Jen Burin 2-0-6, Erin Poponak 1-8-10, Renee Black 1-0-2, Lauren Chaves 1-0-2. Totals: 18 19-30 60.

REYNOLDS (8-6) -- Katie McLaughlin 1-2-4, Heather Miller 1-3-5, Jessica Hall 2-4-8, Marti Shellenbarger 0-6-6, Michelle Cullen 4-0-11, Rachel McBride 1-0-2. Totals: 9 15-28 36.

Warren JFK159927--60

Reynolds417312--36

3-point goals: Warren JFK 5 (Naples 1, McNeil 2, Burin 2); Reynolds 3 (Cullen 3). JVs: Warren JFK, 29-18.

FRIDAY'S RESULTS

WESTERN PENNSYLVANIA

C Cambria 80, Cambria Hts 44

Carmichaels 33, Beth-Center 24

Carrick 66, South 28

Central 52, Penn Cambria 32

Christian Life 39, Bethel Christian 36

Commission 14, Davidsville Christian 13

Corry 64, Harbor Creek 24

Ellis School 50, Winchester Thurston 32

Ferndale 74, Portage 30

Fox Chapel 41, McKeesport 34

Ft LeBoeuf 51, Northeast 27

Geibel 42, Jefferson-Morgan 28

Girard 62, Seneca 41

Glendale 48, Curwensville 25

Greensburg Salem 61, Connellsville 48

Iroquois 31, Fairview 27

Johnstown 60, Somerset 42

Karns City 51, Freeport 35

Mt Union 47, Huntingdon 40

N Allegheny 73, Hollidaysburg 57

North Allegheny 73, Holidaysburg 57

Northwestern 64, General McLane 59

Oliver 59, Brashear 27

Peabody 75, Wilkinsburg 18

Richland 63, Bishop McCort 32

Rockwood 46, Shade 40

Schenley 44, Westinghouse 39

Seton-LaSalle 54, Fort Cherry 49

Tyrone 58, Indian Valley 35

West Allegheny 61, Riverside 43

Westmont 46, Bishop Carol 42

Windber 53, Conemaugh Twp 40

Woodland Hills 53, Penn Hills 42

BOYS BASKETBALL

FRIDAY'S RESULTS

WESTERN PENNSYLVANIA

Albert Gallatin 58, Laurel Highlands 57

Ambridge 88, Ellwood City 60

Apollo-Ridge 50, Leechburg 37

Beaver Falls 84, Aliquippa 78

Bentworth 51, Chartiers-Houston 50

Bethel Christian 49, Christian Life 42

Bethel Park 82, Montour 63

Blackhawk 62, Moon 55

Brownsville 53, Belle Vernon 47

C Cambria 69, Cambria Hts 60

Canon-McMillan 58, Ringgold 48

Carrick 68, South 51

Center 72, Freedom 61

Central Catholic 56, Gateway 37

Charleroi 87, Beth-Center 48

Chartiers Valley 94, South Park 72

Clairton 64, Jefferson-Morgan 50

Commission 55, Davidsville Christian 45

Derry 70, McGuffey 69

Duquesne 84, Greater Works Academy 56

Elizabeth Forward 75, East Allegheny 64

Farrell 78, Neshannock 60

Fox Chapel 68, McKeesport 56

Freeport 60, Greensburg C.C. 57

Geibel 81, Mapletown 70

General McLane 65, Northwestern 35

Greensburg Salem 58, Penn-Trafford 40

Hampton 60, Mars 31

Harbor Creek 58, Corry 55

Hempfield 74, Kiski Area 69

Highlands 60, Deer Lakes 50

Hopewell 62, Beaver 49

Huntingdon 83, Bald Eagle 65

Imani Christian 66, Beaver County Christian 56

Indiana 67, Norwin 61

Iroquois 62, Fairview 57

Jeannette 85, Elderton 54

Johnstwon 57, Somerset 40

Juniata Valley 97, Claysburg Kimmel 62

Keystone Oaks 52, West Mifflin 50

Knoch 58, Burrell 48

Latrobe 66, Franklin Regional 63

Laurel 65, Summit Academy 64

Ligonier Valley 55, Homer Center 53

Meyersdale 83, Johnstown Vo-Tech 66

Mohawk 99, Riverside 62

Monaca 58, Quigley 40

Monessen 94, Frazier 46

Mt Union 73, Glendale 42

Mt. Lebanon 63, Peters Township 56

N Cambria 76, Saltsburg 61

New Castle 65, North Hills 57

Northeast 65 , Ft LeBoeuf 50

Northern Bedford 77, Everett 56

Oliver 81, Brashear 67

Our Lady of the Sacred Heart 93, St. Joseph 67

Peabody 77, Langley 53

Penn Cambria 58, Martinsburg C 41

Penn Hills 66, Woodland Hills 64 (OT)

Penns Valley 42, Bellwood Antis 43

Perry 52, Allderdice 45

Pine-Richland 59, Shaler 48

Plum 67, North Allegheny 43

Richland 57, Bishop McCort 41

Rochester 98, Western Beaver 72

Schenley 52, Westinghouse 50

Seneca Valley 66, Butler 61

Serra 78, Cornell 48

Shady Side Academy 57, Northgate 34

South Allegheny 72, Avonworth 44

South Fayette 63, Canevin 51

South Side Beaver 68, Quaker Valley 61

Springdale 48, North Catholic 47

Steel Valley 78, Thomas Jefferson 48

Sto-Rox 78, Brentwood 61

Tussey Mt 54, Chestnut Ridge 46

Union 69, Shenango 54

Uniontown 61, Trinity 32

Upper St. Clair 44, Baldwin 43

Vincentian 70, Sewickley Academy 69

Washington 77, Carmichaels 47

Waynesburg 52, Mount Pleasant 42

West Greene 62, Avella 52

West Middlesex 60, Sharon 46

West Shamokin 41, Ford City 28

Westmont 77, Bishop Carol 61

Wilkinsburg 41, Riverview 40

Yough 70, Southmoreland 68

SCHEDULES

MONDAY

BOWLING

Liberty at Canfield

Boardman at Fitch

Hubbard at Girard

Harding at Youngstown

Ursuline at Struthers

Campbell at Mooney

Niles at Champion

BOYS BASKETBALL

Bloomfield at Fairport Harbor, 6 p.m.

GIRLS BASKETBALL

JV games at 6 p.m. unless noted

Campbell at Wilson

Fitch at Warren JFK, 5 p.m.

Mooney at East Liverpool

Jackson-Milton at Western Reserve, 7:15 p.m.

Lowellville at Springfield

McDonald at Mineral Ridge

Mathews at South Range

Badger at Hubbard

Brookfield at Girard

LaBrae at Newton Falls

Lakeview at Liberty

Columbiana at Crestview

United at Lisbon

Leetonia at East Palestine

Southeast at Waterloo

Beaver Local at Oak Glen

Wellsville at Edison

West Allegheny at Blackhawk

Kennedy Catholic at Sharpsville

Laurel at South Side

Commodore Perry at West Middlesex

Mercer at Wilmington

SWIMMING

Poland at Hubbard, 5 p.m.

Warren JFK at Sharon, 4:30 p.m.

Deer Lakes at Blackhawk, 6 p.m.

TUESDAY

BOYS BASKETBALL

J.V. games at 6 p.m. unless noted

Chaney at Rayen, 7:30 p.m. (No JVs)

Beaver Local at Wilson

Lakeside at Fitch

Ursuline at Warren JFK

West Branch at Canfield

Chagrin Falls at Howland

Niles at Campbell

Salem at Minerva

Jackson-Milton at Western Reserve

McDonald at Mineral Ridge

Champion at Badger

Newton Falls at Girard

Lakeview at LaBrae

Liberty at Hubbard

Columbiana at Crestview

Southern at Sebring

Leetonia at East Palestine

United at Lisbon

Ledgemont at Bristol

Lutheran East at Southington

Maplewood at Ashtabula Sts. John & amp; Paul

Southeast at Garfield

Wheeling Park at East Liverpool

Wellsville at Harrison Central

Kennedy Catholic at Wilmington

Hickory at George Jr.

Laurel at Riverside

Reynolds at West Middlesex

Beaver at Blackhawk

Shaler at New Castle

GIRLS BASKETBALL

JV games at 6 p.m. unless noted

Chaney at Rayen, 6 p.m. (no JV game)

Warren Harding at East Cleveland Shaw

Youngstown Christian vs. Heartland Christian, at Highway, 5:30 p.m.

WEDNESDAY

BOWLING

Harding at Champion

Fitch at Boardman

Mooney at Campbell

Youngstown at Ursuline

Liberty at Girard

Canfield at Struthers

Hubbard at Niles

BOYS BASKETBALL

Blackhawk at Butler, 6 p.m.

GIRLS BASKETBALL

JV games at 6 p.m. unless noted

Howland at Salem

Struthers at Niles

Poland at Canfield

Bristol at Maplewood

Lordstown at Southington

Rootstown at Southeast

East Liverpool at Steubenville

West Branch at Minerva

SWIMMING

Kent Roosevelt vs. Boardman at YSU, 5 p.m.

WRESTLING

Harrison Central at Wellsville, 6 p.m.

Hampton at Blackhawk, 7:30 p.m.

WPIAL Pigtail matches

THURSDAY

BOYS BASKETBALL

J.V. games at 6 p.m. unless noted

Southington at Maplewood

Lordstown at Bloomfield

Compass School at Grand River Academy

GIRLS BASKETBALL

JV games at 6 p.m. unless noted

Wilson at Beaver Local

Fitch at Warren Harding

Ursuline at Boardman

Springfield at Jackson-Milton

South Range at Lowellville

Mineral Ridge at Mathews

Western Reserve at McDonald

LaBrae at Badger

Hubbard at Brookfield

Girard at Champion

Newton Falls at Lakeview

Sebring at Columbiana

Lisbon at Crestview

United at Leetonia

Campbell at Warren JFK, 5 p.m.

Wellsville at Claymont

Beaver at Blackhawk, 6:30 p.m.

Commodore Perry at Kennedy Catholic

Center at Laurel

Sharpsville at West Middlesex

Reynolds at Wilmington

GYMNASTICS

Lakewood at Fitch, 6 p.m.

SWIMMING

Howland vs. Canfield at YSU, 5 p.m.

Alliance vs. Warren JFK at Warren YWCA, 6 p.m.

Beaver Falls at Blackhawk, 6 p.m.

FRIDAY

BOYS BASKETBALL

J.V. games at 6 p.m. unless noted

Vision Quest at Chaney

Canton Timken at Rayen, 7:30 p.m. (No JVs)

Campbell at Wilson

Fitch at Boardman

Warren Harding at Mooney

Howland at Canfield

Poland at Niles

Struthers at Salem

Springfield at Jackson-Milton

South Range at Lowellville

Mineral Ridge at Mathews

Western Reserve at McDonald

Badger at Girard

Brookfield at Champion

LaBrae at Liberty

Hubbard at Newton Falls

Lisbon at Crestview

United at Leetonia

East Palestine at Southern

Sebring at Columbiana

West Branch at Minerva

Southeast at Waterloo

Schenley at East Liverpool

Wellsville at Steubenville Catholic Central

Youngstown Christian at Mogadore Christian, 4:30 p.m.

Sharpsville at Kennedy Catholic

Farrell at Laurel

West Middlesex at Commodore Perry

Wilmington at Mercer

Blackhawk at Ellwood City

Greenville at Reynolds

New Castle at Seneca Valley

GIRLS BASKETBALL

JV games at 6 p.m. unless noted

Canton Timken at Rayen

Ashtabula Sts. John & amp; Paul at Bristol

Lordstown at Lutheran East

Maplewood at Fairport

Ledgemont at Southington

Youngstown Christian vs. Mogadore Christian

ICE HOCKEY

Poland vs. Hopewell, 6:45 p.m. at Ice Zone

SWIMMING

Blackhawk at MAC at Moon, TBA

WRESTLING

E.O.W.L. tournament at Fitch, 5 p.m.

WPIAL quarterfinals

SATURDAY

BOYS BASKETBALL

J.V. games at 6 p.m. unless noted

Mooney at Western Reserve Academy

Warren JFK at Warren Harding

Lowellville at Springfield

Mathews at South Range

Lakeview at Maplewood

Sebring vs. Lordstown at YSU, 12:30 p.m.

East Liverpool at George Jr.

GIRLS BASKETBALL

JV games at 6 p.m. unless noted

Rayen at Ursuline, 1 p.m.

Warren Harding at Eastlake North, 1 p.m.

Mooney at Akron Hoban, 1 p.m.

Canfield at Struthers

Howland at Poland, 2 p.m.

Niles at Salem

Leetonia at Sebring

Northwest at West Branch

SWIMMING

Canton GlenOak vs. Warren Harding at WWR Natatorium, 2 p.m.

Blackhawk at MAC at Moon, TBA

WRESTLING

E.O.W.L. tournament at Fitch, 5 p.m.

St. Thomas Aquinas at Ursuline, 5 p.m.

Buck Bailey Memorial Invitational at Wellsville, 10 a.m.

Portage County League tournament at Rootstown

Blackhawk at Beaver Local, 9 a.m.

WPIAL team semifinals and finals




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport