facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

SATURDAY'S RESULTS



Published: Sun, January 6, 2002 @ 12:00 a.m.


SATURDAY'S RESULTS
BOYS BASKETBALL
AREA SCORES
Bedford Chanel 68, Rayen 54
Ursuline 83, Massillon 76
OHIO
Athens 51, Nelsonville-York 40
Aurora 65, Kirtland 43
Bedford 86, Maple Hts. 78
Bellevue 41, Lexington 38
Continental 67, Leipsic 53
Dalton 70, Doylestown Chippewa 60
DeGraff Riverside 58, Lima Temple Chr. 46
Delphos Jefferson 74, Arlington 51
Fort Recovery 70, Spencerville 47
Haviland Wayne Trace 55, Van Wert 54
Lima Shawnee 74, Delphos St. John's 61
Lisbon Beaver Local 64, Young. Wilson 56
Miller City 48, Pandora-Gilboa 46
New Bremen 69, Allen East 41
Sidney Lehman 63, Wapakoneta 58
St. Marys Memorial 56, Bellefontaine Benjamin Logan 50
Tol. St. Francis 66, Elida 52
W. Salem NW 65, Smithville 38
Xenia 81, Urbana 68
WESTERN PENNSYLVANIA
Bishop McCort 68, Bishop Walsh, Maine 55
C. Martinsburg 51, Tyrone 50
Central Mountain 70, Hollidaysburg 57
McDowell 61, Strong Vincent 49
Salisburg 79, Vincentian 69
State College 55, Altoona 54
Villa Maria 56, Medina Academy 37
SUMMARIES
BEDFORD CHANEL 68 RAYEN 54
BEDFORD CHANEL (8-1) -- Jeremy McClain 9-6-24, Austin Weatherington 6-2-15, Kyle Moriarity 5-0-13, Rob Jordan 2-3-8, Ryan McLemore 2-0-4, Mike Collins 1-0-2, Jason Perry 0-1-1, Anton Veasley 0-1-1. Totals: 25-56 13-26 68.
RAYEN (2-6) -- Jamal Higgs 4-3-13, William Jones 5-2-12, C.J. Ladson 3-3-9, Anthony Jones 3-0-6, Leon Brock 2-0-5, Lee Huff 1-0-2, Justin Underwoos 1-0-2, DeShawn Crenshaw 1-0-2, Thomas Helm 1-0-2, Theodore Block 0-1-1. Totals: 21-55 9-14 54.
Bedford Chanel17192012-- 68
Rayen13151214-- 54
3 point goals: Chanel 5-14 (Moriarity 3, Jordan 1, Weatherington 1); Rayen 3-13 (Higgs 2, Leon Brock 1). JVs: Chanel, 53-45.
URSULINE 83, MASSILLON 76
MASSILLON (3-4) -- Jamaal Ballard 1-0-2, Devin Jordan 4-3-11, Jonathan Pittman 1-0-2, Brandon Benjamin 4-2-11, James Jordan 6-3-16, James Hannum 1-0-2, Shawn Crable 14-4-32. Totals: 31-65 12-18 76.
URSULINE (8-1) -- Isaiah Poindexter 9-6-24, Terrence Graves 2-2-6, Marc Palermo 5-8-21, Kevin Coleman 2-0-6, Keith Canacci 2-2-6, Doug Foster 0-0-0, Andre Edmonds 9-0-20. Totals: 29-59 18-28 83.
Massillon24161026--76
Ursuline13282022--83
3-point goals: Massillon 2-9 (Benjamin 1, J. Jordan 1); Ursuline 7-16 (Palermo 3, Coleman 2, Edmonds 2). JVs: Ursuline, 63-39.
GIRLS BASKETBALL
AREA SCORES
Boardman 45, Mooney 32
Ursuline 69, Maplewood 35
Howland 68, Poland 44
Canfield 60, Struthers 41
Salem 75, Niles 30
South Range 70, Beaver Local 47
Lowellville 56, Campbell 44
Badger 50, Pymatuning Valley 42
West Branch 73, Canal Fulton NW 43
OHIO
Akr. Elms 61, Streetsboro 57, 2OT
Akr. Hoban 45, Rocky River Magnificat 41
Akr. St. Vincent-St. Mary 74, Akr. Central-Hower 37
Avon Lake 65, Rocky River 26
Barberton 61, Alliance 21
Bay Village Bay 50, Fairview Park 23
Bellefontaine 70, St. Paris Graham 41
Bellefontaine Benjamin Logan 57, Lewistown Indian Lake 45
Bellevue 78, Norwalk 30
Berlin Highland 65, New Philadelphia Tuscarawas Cath. 30
Carrollton 44, Can. South 41
Chardon NDCL 58, Cle. Cent. Cath. 23
Cin. Mother of Mercy 38, Cin. Hughes 32
Conneaut 61, Painesville Harvey 39
Copley 79, Norton 52
Dresden Tri-Valley 53, Warsaw River View 14
Euclid 52, Cleveland Hts. 46
Geneva 71, Ashtabula Edgewood 54
Gnadenhutten Indian Valley 48, Dover 43
Greenfield McClain 68, Blanchester 23
Jamestown Greenview 48, N. Lewisburg Triad 35
Jefferson Area 61, Ashtabula Lakeside 42
Kinsman Badger 50, Andover Pymatuning Valley 42
Louisville 55, Akr. Springfield 46
Maria Stein Marion Local 60, Anna 37
Medina 44, Middleburg Hts. Midpark 42
Minerva 52, Alliance Marlington 27
N. Canton 74, Massillon Perry 41
Navarre Fairless 39, Akr. Ellet 35
Nelsonville-York 65, Hemlock Miller 31
New Carlisle Tecumseh 49, Spring. NW 40
New London 60, Monroeville 47
Olmsted Falls 62, Amherst-Steele 45
Ottawa-Glandorf 66, Napoleon 47
Pemberville Eastwood 90, Tol. Notre Dame 55
Racine Southern 77, Symmes Valley 34
Richfield Revere 51, Greensburg Green 48, OT
Richmond Edison 53, Weirton, W.Va. 50
Richwood N. Union 81, Ridgeway Ridgemont 27
Smithville 45, Massillon Tuslaw 36
Sprin. Cath. Cent. 58, Mechanicburg 44
Spring. Kenton Ridge 87, Urbana 67
Spring. NE 44, Cedarville 37
Spring. North 57, Piqua 38
Spring. Shawnee 51, Casstown Miami E. 43
Spring. South 75, Clayton Northmont 65
Steubenville Cath. Cent. 72, Toronto 28
Stow Walsh Jesuit 63, Cle. Hts. Beaumont 28
Tallmadge 66, Lodi Cloverleaf 32
Uniontown Lake 60, Akr. Coventry 21
Wadsworth 65, Medina Highland 42
Westlake 47, N. Olmsted 26
Wooster 55, Massillon Jackson 44
WESTERN PENNSYLVANIA
Altoona 67, Dallastown 39
Berlin 51, Meyersdale 46
Conemaugh Twp. 39, Blacklick Valley 37
Erie E. 56, Jamestown 43
Fort LeBoeuf 57, Strong Vincent 13
Girard 63, Fairview 23
Greensburg C. Catholic 71, Bishop McCort 52
Martinsburg C. 60, Tyrone 58
Rockwood 50, Salisbury 21
Shade 55, Shanksville 38
SUMMARIES
GIRLS
BOARDMAN 45, MOONEY 32
BOARDMAN (8-1, 4-0) -- Ashlee Russo 2-5-10, Amber Bland 11-8-31, Jen Hlebovy 0-1-1, Brittany Durkin 1-0-3. Totals: 14-45 14-27 45.
MOONEY (6-4, 0-3) -- Lori Patrone 1-1-3, Aieshya Dixon 6-3-15, Karla Fedina 1-0-2, Megan Maloney 3-4-10, Anastasia Vouvalis 1-0-2. Totals: 12-37 8-13 32.
Boardman187713--45
Mooney410108--32
3-point goals: Boardman 1 (Bland 1), Mooney 0. JVs: Boardman 60-27.
URSULINE 69, MAPLEWOOD 35
MAPLEWOOD (5-5) -- Lisa Flickinger 1-0-2, Nicole Brown 0-2-2, Jen Bell 0-4-4, Christen Clemson 7-2-16, Krista Finch 3-0-6, Stephanie Schwartz 2-0-4, Laura Finch 0-1-1. Totals: 13-35 9-15 35.
URSULINE (8-2) -- Amber Miller 1-2-4, Mahogani Graves 4-1-9, Ali Vitello 0-1-1, Courtney Davidson 8-4-23, Christina Cook 4-1-9, Meghan Marenkovic 1-0-2, Ashley Perry 2-0-5, Cathie Walsh 5-2-14, Ashley Barnette 1-0-2. Totals: 26-59 11-13 69.
Maplewood106127--35Ursuline21211413--69
3-point goals: Maplewood 0-0; Ursuline 6-13 (Davidson 3, Walsh 2, Perry 1). JVs: Maplewood 29-26.
HOWLAND 68, POLAND 44
POLAND (7-2, 2-1) -- Taryn Carlson 3-0-6, Kristy Gaudiose 2-3-7, Steffi Graf 2-0-4, Emily Patton 3-0-6, Angela Blangero 1-0-2, Julie Gallo 4-0-8, Erin Hawkins 3-3-9, Katherine McGarry 1-0-2. Totals: 19-41 6-7 44.
HOWLAND (9-1, 2-1) -- Emily Andrews 2-0-5, Darcy Quinlan 3-0-6, Marianne Krezeczowski 12-6-35, Meredith Schneider 3-0-6, Kristina Ferenac 4-1-9, Kristy Krezeczowski 1-3-5, Natalie Chirumbolo 1-0-2. Totals: 26-50 9-11 68.
Poland3141611--44
Howland18191813--68
3-point goals: Poland 0; Howland 6 (M. Krezeczowski 5, Andrews 1). JVs: Poland, 42-27.
SALEM 75, NILES 30
SALEM (8-5, 2-1) -- Alyson Cotter 9-0-21, Lauren Teal 8-2-18, Molly Bauman 4-0-10, Lizzie Jesko 2-2-6, Shea Whinnery 2-0-4, Abby Markovich 1-2-4, Tiffanie Heestand 2-0-4, Sarah Hamilton 2-0-4, Jenna Cramer 1-0-2, Ashlee Thorne 1-0-2. Totals: 32-58 6-6 75.
NILES (4-7, 0-3) -- Stacia Ray 3-3-10, Bree Longberry 3-2-8, Michelle Rhodes 2-0-4, Taura Mitchell 1-1-3, Amanda Fury 1-0-2, Kayla Paridon 0-2-2, Jaclyn Sears 0-1-1. Totals: 10-40 9-16 30.
Salem13192023--75
Niles55515--30
3-point goals: Salem 5-10 (Cotter 3, Bauman 2); Niles 1-16 (Ray 1). JVs: Salem 49-14.
CANFIELD 60, STRUTHERS 41
STRUTHERS (4-5, 1-2) -- Tina George 0-2-2, Ariel Hardy 0-3-3, Allison Ginnetti 1-0-2, Emily Berry 3-1-7, Sarah Sepesy 0-3-3, Kristy Marapese 5-1-14, Laura Bell 2-1-5, Holly Hichenbottom 2-1-5. Totals: 13-41 12-21 41.
CANFIELD (8-3, 2-1) -- Erin Martin 4-13-21, Nicole Vlajkovich 2-4-8, Jill Vertanen 6-4-16, Kelly Williams 2-0-5, Mara Boak 1-0-2, Tee Lisotto 2-0-4, Erin Fening 1-0-2, Nicole Garrett 0-1-1, Emily Wollet 0-1-1. Totals: 18-56 23-36 60.
Struthers1010318--41
Canfield18141711--60
3-point goals: Struthers 3 (Marapese 3); Canfield 1 (Williams 1). JVs: Canfield, 44-17.
LOWELLVILLE 56, CAMPBELL 44
CAMPBELL (3-7) -- Sarah Toscano 2-1-6, Shannon Pavlansky 0-0-0, Amanda Quinn 1-0-3, Anna Zembillas 2-1-5, Elaine Sharshan 4-3-12, Tierra McIntosh 6-6-18. Totals: 15 11-20 44.
LOWELLVILLE (6-3) -- Laura Bryer 2-0-5, Danielle Hvisdak 0-0-0, Tami Nero 7-1-18, Rebecca Basista 2-2-6, Amanda Nero 5-8-21, Katie Traveline 2-0-4, Dana Donatelli 1-0-2. Totals: 19 11-20 56.
Campbell817118--44
Lowellville1816812--56
3-point goals: Campbell 3 (Toscano 1, Quinn 1, Sharshan 1); Lowellville 7 (Bryer 1, T. Nero 3, A. Nero 3). JVs: Lowellville, 32-12.
SOUTH RANGE 70, BEAVER LOCAL 47
BEAVER LOCAL (3-7) -- Tiffany Palmer 4-0-8, Kristi Frampton 5-0-10, Sara McCoy 1-2-4, Tara Hambleton 1-0-3, Rachel McCoy 6-2-14, Kaitlyn Hart 4-0-8. Totals: 21 4-6 47
SOUTH RANGE (8-0) -- Crystal Schuler 10-4-24, Jenn Toth 0-0-0, Jessie Clayton 6-1-13, Kelly James 4-2-10, Becky Skowron 2-0-4, Kristin Skrinyer 3-2-8, Michelle Pingley 0-1-1, Jodi James 3-0-6, Bree Hugus 2-0-4. Totals: 30 10-12 70.
Beaver Local11101314 -- 47
South Range18141820--70
3-point goals: Beaver Local 1 (Hampton 1). JVs: South Range 46-35
BADGER 50, PYMATUNING VALLEY 42
BADGER (6-5) -- Jenny Place 7-7-21, Christine Miller 5-1-12, Niki Likens 2-2-8, Jenn Letcher 3-0-6, Theresa Hunter 1-0-2, Tara Schiller 0-1-1, Amanda Myers 0-0-0. Totals: 18 11-20 50.
PYMATUNING VALLEY (2-8) -- Rosalyn Reynolds 9-3-21, Heather Lucik 3-0-7, Sarah Savel 2-2-6, Stephanie Baugher 1-1-3, Rachael Smith 1-1-3, Theresa Hollis 0-1-1, Krissy Pitchford 0-1-1, Amanda Roberts 0-0-0. Totals: 16-55 9-26 42.
Badger1318163--50
Pymatuning Valley1112712--42
3-point goals: 3 (Likens 2, Miller 1); Pymatuning Valley 1 (Lucik 1). JVs: Badger, 30-25.
SWIMMING
NORTHEAST AQUATIC CONFERENCE
CHAMPIONSHIPS
(at C.T. Branin Natatorium)
Boys scoring: 1. Wooster 356, 2. Canton GlenOak 338, 3. Massillon 296, 4. Canfield 284, 5. Boardman 270, 6. Canton McKinley 249, 7. Warren Harding 238.
200 medley relay -- Boardman (Tyler O'Halloran, Ryan Yosay, Brian Katz, Lee Knight), 1:43.38; 2. Canfield (Sameh Eiguizaoui, Nick Franko, John Simsheimer, Rob Franko), 1:44.65; 3. Warren Harding (Eric Esposito, Nathan King, Tyler King, Eddie Angelo), 1:46.19.
200 freestyle -- 1. Joe Silvestri (W), 1:46.50 (record); 3. Tyler King (WH), 154.92; 5. Rob Franko (C), 1:57.86; 6. Knight (B), 2:00.52.
200 individual medley -- 1. Nathan King (WH), 158.47 (record). Old mark, 2:00.09, Becherer (C) 2000. 2. Nick Franko (C), 2:09.56; 4. Grant Brown (B), 2:13.93.
50 freestyle -- 1. Tyler O'Halloran (B), 21.00 (meet and school record). Old mark, 21.11, Kevin Taylor (WH), 1995. 6. Eric Esposito (WH), 23.58.
1-meter diving -- 1. Matt Zuzik (C), 424.65 points; 2. John Donadee (C), 391.50. 4. Justin Calugar (WH), 315.05.
100 butterfly -- 1. Silvestri (W), 54.2 3. Katz (B), 59.20; 6. Tyler King (WH), 1:00.41.
100 freestyle -- 1. O'Halloran (B), 46.61 (meet and school record). Old mark, 46.89, Taylor (WH), 1995; 2. Sinsheimer (C), 49.81; 6. Brown (B), 52.56.
500 freestyle -- 1. Jack Dickes (CM), 5:04.46; 2. Nick Franko (C), 5:04.73; 3. Esposito (WH), 5:17.76.
200 freestyle relay -- 1. Wooster, 131.71; 2. Boardman (Yosay, Katz, Knight, O'Halloran), 1:32.25; 6. Canfield (Mike Braman, Kyle Kuntze, Matt Machingo, Jason Purucker), 1:50.07.
100 backstroke -- 1. Nathan King (WH), 53.41; 6. Rob Franko (C), 1:03.01.
100 breaststroke -- 1. Sinsheimer (C), 1:02.74; 2. Eiguizaoui (C), 1:05.08; 3. Yosay (B), 1:08.31.
400 frestyle relay -- 1. Wooster, 3:24.51; 2. Warren Harding (Angelo, T. King, Esposito, N. King), 3:26.10; 3. Canfield (R. Franko, N. Franko, Eiguizaoui, Sinsheimer), 3:30.33.
Girls scoring -- 1. Wooster 433, 2. Canton McKinley 407.50, 3. Canfield 323, 4. GlenOak 288.50, 5. Boardman 248, 6. Massillon 197, 7. Warren Harding 125.
200 medley relay -- 1. Canton McKinley, 1:56.76; 3. Canfield (Jen Nentwick, Elia Sorice, Ashley Linnelli, Meghan Linnelli), 1:57.98; 4. Boardman Kelly Kuntzman, Hayley Robinson, Lindsay Knight, Shelby Robinson), 1:58.94.
200 freestyle -- 1. Beth Yeakel (GO), 1:56.80.
200 individual medley -- 1. Megan McLaughlin (W), 2:16.29; 2. Hayley Robinson (B), 2:19.69; 4. Ashley Linnelli (C), 2:20.95.
50 freestyle -- 1. Meghan Linnelli (C), 25.63 (record). Old mark, 24.66, Linnelli, 2001. 5. Vanessa Gestosani (C), 26.46.
1-meter diving -- 1. Bethany Blincoe (W), 338.80 points; 2. Kelly Reese (C), 330.05; 4. Makenzie Kline (C), 244.15; 6. Sarah Enos (WH), 232.15.
100 butterfly -- 1. Mckenzie Manard (CM), 59.23; 4. Ashley Linnelli (C), 1:03.82; 6. Lindsay Knight (B), 1:07.50.
100 freestyle -- 1. Meghan Linnelli (C), 53.23 (record). Old mark, 53.29, Hanson (G)), 1982.
500 freestyle -- 1. Megan McLaughlin (W), 5:23.42; 5. Sarah Graber (B), 5:52.02.
200 freestyle relay -- 1. Canton McKinley, 1:44.46; 3. Boardman (S. Robinson, Grabert, Katie Leone, H. Robinson), 1:46.21; 6. Canfield (Ashley Nord, Abby Prichard, Sorice, Gestosani), 1:53.26.
100 backstroke -- 1. Whitney Hooley (W), 1:01.62; 6. Jenn Nentwick (C), 1:07.25.
100 breaststroke -- 1. Hayley Robinson (B), 1:07.98 (meet and school record). Old mark, 1:08.11, Starling (W), 1997; 6. Joanna Simon (WH), 1:16.37.
400 freestyle relay -- 1. Canfield (A. Linnelli, Nentwick, Gestosani, M. Linnelli), 3:48.25; 5. Boardman (Knight, Leone, Kristen Lower, Grabert), 4:07.06.
SCHEDULES
TODAY
BOYS BASKETBALL
Kennedy Catholic vs. Lakewood St. Edward at Akron U., 2 p.m.
ICE HOCKEY
Canfield vs. Kenston, 5:15 at Auburn
MONDAY
BOWLING
Ursuline at Niles
Youngstown Christian at Campbell
Harding at Boardman
Struthers at Canfield
Mooney at Champion
Fitch at Hubbard
Girard at Liberty
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m. unless noted
Boardman at Chaney
Hubbard at Fitch
Warren JFK at Warren Harding
Jackson-Milton at South Range
Lowellville at Mineral Ridge
McDonald at Springfield
Mathews at Western Reserve, 7:15 p.m.
Badger at Newton Falls
Brookfield at Liberty
Lakeview at Champion
LaBrae at Girard
Columbiana at Leetonia
Southern at Crestview
Lisbon at East Palestine
United at Sebring
Youngstown Christian at Campbell
Windham at Southeast
Beaver Local at Linsly
Steubenville Central Catholic at Wellsville
Moon at Blackhawk, 6:30 p.m.
Reynolds at Kennedy Catholic
Neshannock at Laurel
Mercer at West Middlesex
Wilmington at Slippery Rock
SWIMMING
Poland vs. Crestwood at Hiram, 6 p.m.
Slippery Rock at Blackhawk, 6 p.m.
TUESDAY
BOYS BASKETBALL
J.V. games at 6 p.m. unless noted
Chaney at Beaver Local
Wilson at Rayen, 7:30 p.m. (no JVs)
Niles at Liberty
Jackson-Milton at Waterloo
Lowellville at Mineral Ridge
Springfield at South Range
Mathews at Western Reserve
LaBrae at Badger
Hubbard at Brookfield
Girard at Champion
Newton Falls at Lakeview
Southern at Crestview
Columbiana at Leetonia
United at Sebring
Lisbon at East Palestine
Akron Springfield at West Branch
Youngstown Christian at Tri-State Christian, 7 p.m. varsity only
Toronto at Wellsville
Neshannock at Laurel
Commodore Perry at West Middlesex
Wilmington at Kennedy Catholic
Blackhawk at West Allegheny
Reynolds at Greenville
New Castle at North Allegheny
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m. unless noted
Wilson at Rayen, 6 p.m. (varsity only)
Youngstown Christian at Tri-State Christian, 5:30 p.m.
Bristol at Lordstown
Maplewood at Southington
East Liverpool at Wheeling Park
GYMNASTICS
Twinsburg at Fitch, 6 p.m.
SWIMMING
Boardman vs. Howland at Warren YMCA, 4:30 p.m.
Warren JFK at Canton Central Catholic, 5 p.m.
WEDNESDAY
BOWLING
Mooney at Harding
Canfield at Girard
Liberty at Ursuline
Niles at Campbell
Youngstown at Fitch
Struthers at Champion
Hubbard at Boardman
BOYS BASKETBALL
J.V. games at 6 p.m.
Ursuline at Akron Hoban
Maplewood at Bristol
Lordstown at Southington
Bloomfield at Lutheran East
Grand River Academy at Compass School
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m.
Southeast at Mogadore
Akron Springfield at West Branch
SWIMMING
Tallmadge at Hubbard, 5 p.m.
WRESTLING
Boardman at Canfield, 6 p.m.
Howland at Salem, 6 p.m.
Brookfield at Jackson-Milton, 7:30 p.m.
Hubbard at Liberty, 7 p.m.
Beaver Local at East Liverpool, 6 p.m.
Ambridge at Blackhawk, 7 p.m.
THURSDAY
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m. unless noted
Wilson at Youngstown Christian
Mooney at Fitch
Boardman at Canfield
Warren Harding at Ursuline
Mineral Ridge at Jackson-Milton
Western Reserve at Lowellville
South Range at McDonald
Springfield at Mathews
Western Reserve at Lowellville
Newton Falls at Brookfield
Champion at Liberty
Hubbard at LaBrae
Girard at Lakeview
United at Columbiana
East Palestine at Crestview
Southern at Leetonia
Lisbon at Sebring
Warren JFK at Campbell
Lordstown at Maplewood
Southington at Bristol
Oak Glen at Beaver Local
Blackhawk at Pine Richland
Oil City at Kennedy Catholic
Laurel at Mohawk
Wilmington at Hickory
SWIMMING
Boardman vs. Poland at YSU, 5 p.m.
Canfield at Massillon Washington, 5:30 p.m.
Knoch at Blackhawk, 6 p.m.
WRESTLING
Akron St. Vincent-St. Mary at Southeast, 6 p.m.
FRIDAY
BOYS BASKETBALL
J.V. games at 6 p.m. unless noted
Rayen at Chaney, 7:30 p.m. (no JVs).
Canton Timken at Wilson
Fitch at East Liverpool
Warren Harding at Boardman
Ursuline at Mooney
Poland at Canfield
Howland at Salem
Struthers at Niles
Mineral Ridge at Jackson-Milton
Western Reserve at Lowellville
South Range at McDonald
Springfield at Mathews
Lakeview at Badger
Brookfield at LaBrae
Champion at Hubbard
Warren JFK at Girard
Liberty at Newton Falls
East Palestine at Crestview
Southern at Leetonia
United at Columbiana
Lisbon at Sebring
Vision Quest at Campbell
Bristol at Ashtabula Sts. John & amp; Paul
Maplewood at Bloomfield
Lordstown at Fairport harbor
Louisville at West Branch
Windham at Southeast
Oak Glen (W.Va.) at Beaver Local
Weirton Madonna at Wellsville
Compass School at East Liverpool Christian
Youngstown Christian vs. Warren Christian, at Highway, 4:30 p.m.
West Middlesex at Kennedy Catholic
Williamsport at George Jr.
Laurel at Mohawk
Greenville at Wilmington
Ambridge at Blackhawk
Reynolds at Sharpsville
Butler at New Castle
GIRLS BASKETBALL
Rayen at Chaney, 6 p.m. (no JV game)
Youngstown Christian vs. Warren Christian, at Highway, 5:30 p.m.
ICE HOCKEY
Poland vs. Mooney-Ursuline, 6:45 p.m. at Ice Zone
Boardman vs. Hoover, 8:45 p.m. at Ice Zone
Canfield vs. CVCA, 6 p.m. at Kent
SWIMMING
Canton McKinley vs. Warren Harding at WWR Natatorium, 5 p.m.
WRESTLING
Weirton (W.Va.) at Wellsville, 1:30 p.m.
SATURDAY
BOYS BASKETBALL
J.V. games at 6 p.m.
Jackson-Milton at South Range
McDonald at Springfield
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m. unless noted
Hudson at Boardman
Ursuline at Walsh Jesuit
Aquinas at Mooney
Canfield at Salem
Howland at Niles, 2 p.m.
Poland at Struthers
Pymatuning Valley at Bristol
Louisville at West Branch, 1 p.m.
ICE HOCKEY
Canfield vs. Aurora, 4 p.m. at Ice Zone
Mooney-Ursuline vs. Hopewell, 6 p.m. at Ice Zone
SUNDAY
BOYS BASKETBALL
George Jr. vs. Oak Hill Academy at YSU, 3:30 p.m.
ICE HOCKEY
Mooney-Ursuline at North Allegheny, 7 p.m.
SWIMMING
Boardman, Canfield, Howland, Poland, Warren JFK at VSC
League Meet at Hubbard, TBA
WRESTLING
Ursuline at Oak Glen (W.Va.) Invitational, 10 a.m.
Boardman at Mount Vernon, 1 p.m.
Brookfield, Girard at Warren JFK, 6 p.m.
Liberty, Southeast at Alliance, 11 a.m.
Beaver Local at Mentor Lake Catholic, 10 a.m.
Blackhawk at Ellwood City, 1 p.m.
Laurel at Quigley tournament


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes