facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

PREP SPORTS AT A GLANCE



Published: Thu, February 28, 2002 @ 12:00 a.m.


BOYS BASKETBALLWEDNESDAY'S RESULTSAREADIVISION I
At Canton Civic Center
East Liverpool 70, Boardman 58
Massillon Washington 45, New Philadelphia 34
At Cleveland South
Shaker Heights 80, Cleveland East Tech 42
Euclid 49, Cleveland Heights 46
DIVISION II
At Madison
Lakeview 70, Notre Dame-Cathedral Latin 48
Painesville Harvey 93, Conneaut 53
At Canton Fieldhouse
Canton South 63, Canton Central Catholic 50
Louisville 51, West Branch 40
DIVISION III
At Hubbard
Brookfield 59, LaBrae 57
Badger 60, Grand Valley 45
DIVISION IV
At Struthers Fieldhouse
Southern Local 70, Mathews 53
Western Reserve 73, East Canton 59
At Middlefield Cardinal
Maplewood 70, Ashtabula Sts. John & amp; Paul 17
Newbury vs. Fuchs Mizrachi, ppd. snow
OHIODivision I
Amherst 54, N. Olmsted 35
Ashtabula Lakeside 53, Chardon 44
Brunswick 53, Westlake 45
Centerville 68, New Carlisle Tecumseh 41
Cin. Moeller 63, Cin. Princeton 60
Cin. St. Xavier 56, Mason 53
Cin. Sycamore 60, Cin. Harrison 40
Cin. Woodward 84, Middletown 67
Cle. St. Ignatius 51, Middleburg Hts. Midpark 48
Cols. Brookhaven 76, Cols. Franklin Hts. 40
Fairfield 53, Cin. Anderson 51
Gahanna Lincoln 51, Mt. Vernon 65
Geneva vs. Cle. S. , ppd., snow
Green 67, Hudson 56
Hamilton 64, Amelia 42
Maumee 58, Sylvania Northview 35
Miamisburg 56, Kettering Fairmont 32
N. Royalton 79, Grafton Midview 69
Sylvania Southview 63, Tol. Whitmer 56
Tol. Cent. Cath. 56, Tol. St. Francis 39
Tol. Woodward 89, Tol. Start 70
Wadsworth 57, Akr. Garfield 52
Division II
Akr. Buchtel 88, Medina Buckeye 58
Dover 48, St. Clairsville 47, OT
Elida 58, Lima Bath 47
Fostoria 81, Defiance 74
Mogadore Field 78, Richfield Revere 65
Napoleon 63, Oak Harbor 36
Paulding 59, Van Wert 50
Tallmadge 63, Mantua Crestwood 44
Division III
Akr. Manchester 82, Doylestown Chippewa 51
Columbia 47, Cuyahoga Falls CVCA 46
Creston Norwayne 33, Apple Creek Waynedale 28
Sullivan Black River 59, Rocky River Lutheran W. 43
Division IV
Cin. Country Day 66, Cin. Shroder 62
Cin. Harmony 76, Williamsburg 64
Cols. Tree Of Life 66, Canal Winchester World Harvest 47
Cols. Wellington 66, Delaware Christian 61
WESTERN PENNSYLVANIA
City League Championship
Peabody 43, Schenley 42
WPIAL Class AAAA
New Castle 70, Kiski Area 66
Uniontown 73, Mt. Lebanon 52
WPIAL CLASS AA
Beaver Falls 74, Wilkinsburg 65, OT
PIAA District 6
Class AAAA
State College 79, Central Mountain 54
Class AA
Tyrone 70, Northern Cambria 53
Bishop Guilfoyle 59, Homer Center 50
PIAA District 6
Class A Championship
Conemaugh Township 68, McConnellsburg 61
SUMMARIESEAST LIVERPOOL 70, BOARDMAN 58
BOARDMAN (12-9) -- Eric Baldwin 2-2-7, Mike Finamore 5-4-16, Brad Beck 2-0-4, Mike DeOnorfrio 2-0-4, Brian Weiser 1-0-2, Matt Marks 5-0-13, Jay Davis 6-0-12. Totals 23-54 6-6 58.
EAST LIVERPOOL (15-6) -- Scott Scales 1-0-2, Brett Green 9-4-22, Josh Reed 4-4-14, Justin Campbell 2-0-4, Brain Kreefer 0-0-0, Shawn Walton 7-2-16, Roosevelt Kirby 6-0-12. Totals 29-57 10-16 70.
Boardman11112016--58
East Liverpool6232021--70
3-point goals; Boardman 6-17 (Marks 3, Finamore 2, Baldwin 1); East Liverpool 2-13 (Reed 2).
LOUISVILLE 51, WEST BRANCH 40
LOUISVILLE (12-9) -- Norris 3-5-11, McCoy 2-2-6, Thomas 5-0-11, Boudler 5-3-13, Deem 1-2-4, Rodak 3-0-6. Totals 19 12-19 51.
WEST BRANCH (9-12) -- Mike Ingledue 3-1-7, Drew Barker 1-0-2, Josh Scott 2-0-4, Matt Martig 1-1-3, Robert Stull 3-1-7, Nathan Greenawalt 2-3-7, Sam Jones 4-2-10. Totals 16 8-13 40.
Louisville13131213--51
West Branch811813--40
3-point goals: Louisville 1 (Thomas 1); West Branch 0.
LAKEVIEW 70, NDCL 48
LAKEVIEW (11-10) -- Brandon Bakker 9-3-21, Kevin Rigby 8-1-17, Brent McCullough 7-1-15, Matt Nero 3-5-12, Jeff Ellens 1-0-2, Ben Barnett 1-0-2, Anthony Butch 0-1-1, Dave Costas 0-0-0, Phil Butch 0-0-0. Totals: 29-57 11-20.
NOTRE DAME CATHEDRAL LATIN (5-16) -- Brian Dietrich 7-0-15, Bill Masley 5-0-12, Brandon Nowac 3-0-6, Brandon Guzman 2-0-4, Frank Rossi 2-3-7, Mike Beatty 1-0-2, Scott Cahill 1-0-2. Totals: 21-53 3-4.
Lakeview16192015-- 70
Cathedral Latin1413138-- 48
3-point goals: Lakeview 1-6 (Nero 1); Cathedral Latin 3-13 (Masley 2, Dietrich 1).
BROOKFIELD 59, LABRAE 57
LABRAE (16-5) -- Maurice Hightower 1-2-4, John Klingensmith 1-3-6, R.J. Grimm 4-0-9, Tim Littell 5-0-13, Brett Briscoe 2-0-5, Brent DeCamp 2-3-8, Tony Watkins 6-0-12. Totals 21-58 8-12 57.
BROOKFIELD (8-14) -- Adam Daugherty 3-1-7, Chris Davis 1-4-6, Chad Fonagy 3-1-10, Julian Hayes 4-0-9, Ted Swogger 5-5-17, Jim Litwin 1-0-2, Scott Stofan 3-0-6, Mike Quiglin 1-0-2. Totals 21-42 11-14 59.
LaBrae1525512--57
Brookfield13121915--59
3-point goals: LaBrae 7-14 (Littell 3, Briscoe 1, DeCamp 1, Klingensmith 1, Grimm 1); Brookfield 6-12 (Fonagy 3, Swogger 2, Hayes 1).
BADGER 60, GRAND VALLEY 45
GRAND VALLEY (7-15) -- Nick Smith 0-3-3, John Vetter 3-2-10, Andrew Vetter 3-0-6, Nick Oznowich 5-1-11, Greg Moyer 3-0-6, Jim Hunter 2-1-5, Matt Brosovich 2-0-4. Totals 17-54, 7-17.
BADGER (18-3) -- Ben Fox 1-0-3, Kyle Arnold 1-0-3, Tyler Bonar 1-0-2, Ryan Miller 4-5-15, Josh Upshire 5-6-16, Brett Bell 4-4-12, Mitch Logan 2-0-4, John Klingensmith 1-1-3, Chris Arnold 1-0-2. Totals 20-44, 16-25.
Grand Valley148912--45
Badger19121316--60
3-point goals: Grand Valley 2-13 (John Vetter 2); Badger 4-9 (Miller 2, Kyle Arnold 1, Fox 1).
SOUTHERN 70, MATHEWS 53
MATHEWS (6-15) -- Adam Englebaugh 5-6-18, John Talkington 1-5-7, Adam Hughes 3-0-6, Ian Paddock 2-2-6, Chris Vesey 2-0-4, Marc Burcham 1-0-3, Matt Dakolios 1-1-3, Anthony Jones 1-0-3, Gary Jones 1-0-2, Paul Belany 0-1-1. Totals: 17-48 15-22 53.
SOUTHERN (7-14) -- Jay Staley 7-3-17, Josh Diaz 7-3-17, Brandon Hamilton 5-3-13, Justin Shilot 3-0-8, Jon Craven 3-0-6, Paul Forbes 2-0-4, Brad Gruszecki 2-0-4, Adam Ping 0-1-1. Totals: 29-58 10-16 70.
Mathews1861514-- 53
Southern18141820-- 70
3-point goals: Mathews 4-8 (Englebaugh 2, Burcham 1, Jones 1); Southern 2 (Shilot 2).
WESTERN RESERVE 73, EAST CANTON 59
EAST CANTON (0-21) -- Kyle Arick 6-7-21, Jake Jacobsen 6-1-16, Matt Gooch 4-0-8, Cliff Bowling 2-0-6, Matt Wilcox 1-0-3, Chris Sahli 1-0-2, Mike Gooch 1-0-2, Kevin Richardson 0-1-1, Matt Jozwiakowski 0-0-0. Totals: 21-60 9-19 59.
WESTERN RESERVE (6-15) -- Greg Speece 6-1-16, Kyle Trimble 5-2-14, Jeremy Shevel 4-0-12, Ryan Jones 5-0-12, Doug Shirley 4-1-10, Robbie James 3-0-6, Mark Dickerhoof 1-0-3.
East Canton15141218--59
Western Reserve22122019-- 73
3-point goals: East Canton 8-24 (Jacobsen 3, Arick 2, Bowling 2, Wilcox 1); Western Reserve 12-17 (Shevel 4, Speece 3, Trimkble 2, Jones 2, Dickerhoof 1).
NEW CASTLE 70, KISKI 66
NEW CASTLE (70) -- Mark DeMonaco 3-10-17, Dom Joseph 6-5-17, Dante Spino 4-2-12, Chris Cain 3-1-7, Leon Ward 4-1-9, Hoover Gibson 4-1-9. Totals: 23-49 20-28 70.
KISKI (66) -- Joey Tuchstone 7-6-22, Corey Smith 6- 4-18, Greg Hutcherson 4-1-9, Curt Kiebler 3-3-9, Michael Rairigh 2-2-6, Chris McKillop 1-0-2. Totals: 23-49 16-21 66.
New Castle13132123--70
Kiski13191519--66
3-point goals: New Castle 4-14 (Spino 2, Cain 1, DeMonaco 1); Kiski 4-24 (Tuchstone 2, Smith 2).
GIRLS BASKETBALLWEDNESDAY'S SCORESOHIODIVISION II
Greenfield McClain 64, Circleville Logan Elm 54
DIVISION III
Oak Hill 80, Proctorville Fairland 68
St. Clairsville 62, Gnadenhutten Indian Valley 46
DIVISION IV
Centerburg 75, Gahanna Cols. Academy 69
Crooksville 43, S. Webster 42
Mowrystown Whiteoak 51, Frankfort Adena 29
Worthington Christian 69, Danville 41
Zanesville Rosecrans 49, Strasburg-Franklin 34
WESTERN PENNSYLVANIA
City League Championship
Schenley 66, Westinghouse 59
WPIAL Class AAAA
Oakland Catholic 47, Mt. Lebanon 40
Upper St. Clair 61, Hempfield 44
WPIAL Class AAA
North Catholic 65, Chartiers Valley 53
Mt. Alvernia 53, Monaca 51
PIAA District 10
Class AAA
Villa Maria 56, Grove City 47
Class AA
Cranberry 48, Iroquois 42
PIAA District 6
Class AAAA
State College 60, Altoona 51
Class AA
Central Martinsburg 53, Richland 48
Penns Manor 50, Bellwood Antis 38
PIAA District 5
Class AA championship
Tussey Mountain 41, Everett 37
VILLA MARIA 56, GROVE CITY 47
VILLA MARIA (23-4) -- Beth McCormick 1-0-2, Jenna Heasley 2-4-8, Colleen Behringer 6-2-16, Allison Roberts 6-0-13, Sarah Grab 0-1-1, Maria Divecchio 4-0-8, Amanda Chojanacki 4-0-8. Totals 23-7-56.
GROVE CITY (22-5) -- Amber McFeely 2-0-6, Kristin Lossaso 3-0-7, Chelsea Smith 6-4-16, Shannon O'Neil 2-0-4, Angela Burk 5-2-12, Amber Chutz 1-0-2. Totals 19-6-47.
Villa Maria1781813--56
Grove City1081613--47
3-point goals: Villa Maria 3 (Behringer 2, Roberts 1); Grove City 3 (McFeely 2, Lossaso 1).
MERCYHURST PREP 83, SHARON 63
MERCYHURST PREP (21-6) -- Marybeth Disanza 0-2-2, Janelle Borrero 0-1-1, Katie Schlaufman 3-3-12, Meagan Bielanin 1-0-2, Emily Kinnear 3-2-9, Chelsea Gordon 8-6-22, Erin Kerner 5-4-15, Erin Adam 2-0-4, Mashea Williams 7-2-16. Totals 29-20-83.
SHARON (22-4) -- Gina Fragle 3-0-7, Erin Leyde 3-0-8, Shelley Goodpastor 3-0-6, Morgan Bradley 0-3-3, Nicole Valentino 8-2-20, Julie Bell 5-6-16, Ali Szabo 1-0-2, Kelay Gavin 0-1-1. Totals 23-12-63.
Mercyhurst Prep18192620--83
Sharon13141620--63
3-point goals: Mercyhurst Prep 5 (Schlaufman 3, Kinnear 1, Kerner 1); Sharon 5 (Fragle 1, Leyde 2, Valentino 2).
TODAY'S SCHEDULEGIRLS BASKETBALLDIVISION I
At Alliance
Boardman vs. Canton GlenOak, 6 p.m.
Canton McKinley vs. North Canton Hoover, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Austintown Fitch
West Branch vs. Salem, 6 p.m.
Poland vs. Howland, 7:45 p.m.
DIVISION III
At United
Ursuline vs. Crestview, 6 p.m.
East Canton vs. St. Thomas, 7:30 p.m.
At Pymatuning Valley
Cleveland Villa Angela St. Joseph vs. Warren JFK, 6 p.m.
Berkshire vs. Cardinal, 8 p.m.
At Rootstown
Regina vs. CVCA, 6 p.m.
Bedford Chanel vs. Newton Falls, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Liberty
Leetonia vs. Bristol, 6 p.m.
Western Reserve vs. Lowellville, 7:30 p.m.
BOYS BASKETBALLPIAA DISTRICT 10
Class AAAA
Final
Thursday
At Edinboro University
Cathedral Prep vs. McDowell, 8 p.m.
WRESTLING
State tournament at Schottenstein Center, Columbus
FRIDAY'S SCHEDULEBOYS BASKETBALLDIVISION I
At Canton Civic Center
Canton McKinley vs. Marietta, 7 p.m.
North Canton Hoover vs. Austintown Fitch, 8:30 p.m.
At Cleveland South
Brush vs. Garfield Heights, 6:15 p.m.
Warren Harding vs. Cleveland JFK, 7:45 p.m.
DIVISION II
At Boardman
Niles vs. Liberty, 6:30 p.m.
Ursuline vs. Rayen, 8 p.m.
At Madison
Jefferson vs. Cleveland East, 6 p.m.
Cleveland Benedictine vs. West Geauga, 7:30 p.m.
DIVISION III
At Hubbard
Champion vs. Warren JFK, 6 p.m.
Newton Falls vs. Pymatuning Valley, 7:45 p.m.
At Salem
Mooney vs. United, 6 p.m.
St. Thomas Aquinas vs. Waterloo, 7:30 p.m.
Springfield vs. Crestview, 9 p.m.
DIVISION IV
At Struthers Fieldhouse
Jackson-Milton vs. Columbiana, 6:30 p.m.
Sebring vs. McDonald, 8 p.m.
At Middlefield Cardinal
Kirtland vs. Fairport Harbor, 6 p.m.
Bristol vs. Southington, 8 p.m.
PIAA DISTRICT 10
Class AAA
Final
At Slippery Rock University
Corry vs. Franklin, 8:30 p.m.
Consolation
At Meadville High School
Warren vs. Grove City, 8:30 p.m.
Class AA
Friday
Final
At General McLane High School
Mercyhurst Prep vs. Maplewood, 7:30 p.m.
Consolation
At Meadville High School
Lakeview vs. Eisenhower, 7 p.m.
Class A
Final
At Westminster College
West Middlesex vs. Kennedy Catholic, 7:30 p.m.
Consolation
At Slippery Rock University
Sheffield vs. Rocky Grove, 7 p.m.
GYMNASTICS
State Tournament, TBA
WRESTLING
State tournament at Schottenstein Center, Columbus


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes